Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Uroczystość wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka

W dniach 16 marca i 8 kwietnia w sali Zamku Królewskiego w Łęczycy odbyły się posiedzenia Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka, podczas których dokonano wyboru jej pierwszych laureatów. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: dla obywatela polskiego oraz dla obcokrajowca zasłużonego we współpracy z badaczami polskimi. W roku 2015 uhonorowani zostaną: prof. dr hab. Maria Krzysztof Byrski, wybitny polski naukowiec, orientalista (indolog), ambasador Rzeczpospolitej Polski w Indiach w latach 1993 - 1996 oraz prof. dr hab. Nikolai Grube naukowiec niemiecki, epigrafik, światowej klasy autorytet w dziedzinie znajomości pisma Majów. Kapituła postanowiła również przyznać specjalny dyplom uznania panu Aleksandrowi Dobie polskiemu podróżnikowi, kajakarzowi, zdobywcy i odkrywcy, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie dwukrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej i z Europy do Ameryki Północnej) wyłącznie dzięki sile mięśni.

Nagroda im. Benedykta Polaka przyznawana będzie dorocznie za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu w powietrzu i w kosmosie. Celem nagrody jest promocja polskich dokonań eksploracyjnych oraz przypomnienie, poprzez osobę Patrona, historycznego znaczenia jakie kraj nasz odegrał w dziedzinie kontaktów międzykulturowych W skład Kapituły nagrody wchodzą przedstawiciele: Oddziału Polskiego The Explorers Club, Gminy Miejskiej Łęczyca, Powiatu Łęczyckiego i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
Przypomnijmy, że Benedykt Polak uznawany jest za pierwszego polskiego podróżnika i odkrywcę. W latach 1245 – 1247 odbył, wraz z legatem papieskim Giovannim da Pian del Carpine odbył podróż do chana Mongołów. Plonem tej wyprawy w głąb Azji (30 lat przed wyprawą Marco Polo) był opis odwiedzanych krain oraz tamtejszego społeczeństwa. Wyprawa zapewne nie osiągnęłaby sukcesu gdyby nie wizyta na dworze księcia łęczyckiego Konrada, który hojnie wyposażył podróżników w dary dla Mongołów, a książę włodzimierski Wasylko dał równie cenne wskazówki jak poruszać się po terytorium Rusi podbitej wówczas przez azjatyckie imperium stworzone przez Dżyngis Chana.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się dnia 12 czerwca 2015 roku w archikolegiacie łęczyckiej w Tumie.

Program uroczystości (12 czerwca 2015 roku):
13.00 – Konferencja prasowa na Zamku Królewskim w Łęczycy.
18.00 - Uroczystość wręczenia nagród w Archikolegiacie Łęczyckiej w Tumie.
Po uroczystości, na Zamku Królewskim w Łęczycy, odbędzie się część nieoficjalna dla zaproszonych gości.


Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w ceremonii prosimy o kontakt z Muzeum w Łęczycy pod numerem tel.: 506 175 934 oraz 24 721 8997.
Dla osób chcących dojechać do Archeikolegiaty na ceremonię wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka podstawiony zostanie autokar na parkingu przy pl. Kościuszki w Łęczycy.

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.