Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Regulamin IX Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich

Muzeum w Łęczycy informuje iż w tym roku do turnieju zgłosiło się 16 szkół. IX Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich rozpocznie się 29 maja, około godz. 9.00 na dziedzińcu zamku w Łęczycy.
Szkoły biorące udział w tegorocznym turnieju (kolejność alfabetyczna):

Szkoły Podstawowe:

1. Błonie
2. Chorki
3. Grabów
4. Kadzidłowa
5. Łęczyca nr 3
6. Łęczyca nr 4
7. Piątek
8. Sługi
9. Stara Sobótka
10. Leźnica Mała

Gimnazja:

1. Grabów
2. Leśmierz
3. Łęczyca
4. Piątek
5. Topola Królewska
6. Witonia
7. Wólka Czepowa
(w poniedziałek lista szkół może ulec jeszcze zmianie)

Jak co roku ocenie poddany zostanie strój drużyny a szczególną uwagę zwrócimy na jednego uczestnika lub uczestniczkę drużyny ubranych w stroje imitujące szaty królewskie wraz z atrybutami królewskimi. Jak zawsze przypominamy iż liczy się wasza inwencja twórcza a nie rzeczy kupione czy wypożyczone. Mile widziany będzie także strój opiekuna drużyny ?. Zawołaniem rycerskim drużyny przywitają pozostałych uczestników (bardzo krótka rymowana wypowiedź, jedno/dwuwersowa, odnosząca się do cech charakterystycznych drużyny, np. miejscowość, herb). W ramach turnieju uczniowie będą rywalizować między sobą w konkurencjach sprawnościowych: strzelanie z łuku do tarcz punktowanych i z wizerunkami zwierząt (w jednej kolejce uczestnik będzie musiał strzelać z trzech różnych miejsc; po łuku), narty wieloosobowe (tym razem z nawrotem), atak na saracena (dodatkowo wprowadzony zostanie czas do konkurencji oraz cel na różnych wysokościach), rzut podkową do celu, machina rycerska, serso (z każdym rzutem odległość od partnera będzie się zwiększać), bieg z przeszkodami, trzymanie miecza oraz konkurs dla skrybów - dyktando pisane gęsim piórem i quiz wiedzy o średniowiecznym rycerstwie. Muzeum w Łęczycy zastrzega sobie zmiany w ilości konkurencji. W tym roku na zakres wiadomości potrzebnych do konkursu wiedzy składać się będą:

• podstawowe wiadomości dotyczące osoby rycerza,
• wojskowość w Polsce średniowiecznej,
• rodzaje zaczepnego i ochronnego uzbrojenia rycerza średniowiecznego (budowa, klasyfikacja mieczy, imiona, mity związane z uzbrojeniem),
• podstawowe wiadomości na temat obrzędu pasowania na rycerza,
• obowiązki i przyrzeczenia rycerza,
• podstawowe wiadomości związane z turniejami rycerskimi (ogólne zasady, nagrody),
• encyklopedyczna wiedza na temat historii zabytków łęczyckich i zabytków z najbliższej okolicy w okresie średniowiecza (obecność królów, ważne wydarzenia historyczne)
• wpływ króla Kazimierza na rozwój miasta i zamku w Łęczycy (np. „Łęczyca. Monografia miasta do 1990 roku, pod red. R. Rosin, Łęczyca 2002, s.118, 670-671),

Powyższe informacje można zgromadzić m.in:
- A. Nadolski, Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu, Wrocław 1979
- Przewodniki miasta Łęczyca

Niezbędna wiadomości znaleźć można także w różnorodnych publikacjach popularno-naukowych oraz na stronach internetowych:

http://www.rycerze.org/uzbrojenie-redniowieczne
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowość_w_Polsce_średniowiecznej (za Krzywoustego, w czasach najazdów mongolskich, w czasach Łokietka i Jagiełły)
www.zamki.res.pl (zamek i miasto Łęczyca)

W trakcie trwania turnieju prosimy młodzież o zachowanie czystości na dziedzińcu, „rycerskie” zachowanie w stosunku do przeciwników oraz bezwzględne stosowanie się do wskazówek i poleceń prowadzących konkurencje turniejowe. W przypadku nie przestrzegania poleceń rozważane może być odebranie części punktów. Na uczestników czekać będą ławki dla drużyny, napoje oraz drobny poczęstunek. Prosimy także o pozostawianie swoich rzeczy przy wskazanych przez organizatora miejscach oraz o nieużywanie sprzętów do przeprowadzania konkurencji bez wiedzy prowadzących turniej.

Opiekunów prosimy o imienne listy drużyn (informacje potrzebne do dyplomów), które należy przesłać na adres mailowy: muzeum@zamek.leczyca.pl
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz