Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Najpiękniejsze kolędy i pastorałki – koncert Stowarzyszenia Śpiewaczego „Echo”

1 lutego w Kościele O.O. Bernardynów w Łęczycy odbył się koncert Stowarzyszenia Śpiewaczego „Echo” z Łodzi. Najstarszy z istniejących chórów łódzkich (powstał w 1876 r.) i zarazem pierwszy chór polski na terenie miasta Łodzi wykonał najpiękniejsze kolędy i pastorałki z kraju i zagranicy. W repertuarze znalazły się między innymi: Bóg się rodzi (opr. Bogdan Pawłowski), Święta Panienka syna usypiała (opr. Elżbieta Kwiecień), Cicha noc (opr. Jan Kondratowicz), czy też White Christmas. Koncert nagrodzono na stojąco wielkimi brawami. Na bis zagrano Jest taki dzień zespołu Czerwone Gitary.


Koncert rozpoczął O. Salwator Bartosik - proboszcz kościoła Bernardynów pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Łęczycy

Stowarzyszenie Śpiewacze "Echo" z Łodzi


Miłośników kolęd i pastorałek nie brakowało


Stowarzyszenie Śpiewacze „Echo” powstało w 1876 r. przy kościele Podwyższenia św. Krzyża jako chór męski. W 1927 r. chór otrzymał I nagrodę na ogólnopolskich zawodach śpiewaczych w Warszawie, a w 1935 r. Rada Naczelna Towarzystw Śpiewaczych i Muzycznych zaszczytnie wyróżniła łódzkie „Echo” Złotą Odznaką Honorową. W tak trudnym dla Polski okresie – zabory, I i II wojna światowa, chór nigdy nie zawiesił swojej działalności, choć z racji trudnych czasów często występował w pomniejszonym składzie. Momentem przełomowym w historii chóru był rok 1981 w którym to, z racji przerzedzenia członków chóru, powołano Esperancki Żeński Chór Echo. W 1983 r. chór uczestniczył w Światowym Kongresie Esperantystów w Budapeszcie i za jego sprawą stał się uznany i znany poza granicami kraju. Chór „Echo” brał udział w kilkunastu Turniejach Chórów na których otrzymywał nagrody i wyróżnienia, Festiwalach Pieśni Chóralnej im. K. Prosnaka, w Bułgarii, we Lwowie, na Słowacji, we Francji, w Belgii oraz we Włoszech podczas ogólnej audiencji u Papieża Jana Pawła II. Od 2003 r. corocznie występuje na Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi jako jedyny chór amatorski z regionu łódzkiego. W ostatnich latach swojej działalności chór otrzymał drugą Honorową Odznakę Miasta Łodzi. Od 1999 r. dyrygentem Stowarzyszenia Śpiewaczego „Echo” jest Ewelina Bień – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi.


P. Ewelina Bień - dyrygent Stowarzyszenia Śpiewaczego "Echo"

Świąteczna atmosfera koncertu...


muzeum@zamek.leczyca.pl

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz