Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Projekt pn. „III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Uzbrojenie wojsk Czyngis Chana w konfrontacji z rycerstwem Europy

17 czerwca, w ramach projektu „III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki, odbył się wykład prof. dr. hab. Witolda Świętosławskiego (Uniwersytet Gdański, PAN) Uzbrojenie wojsk Czyngis Chana w konfrontacji z rycerstwem Europy. Uczniowie, którzy pojawili się na wykładzie, usłyszeli - w skrócie - historię życia i podbojów Czyngis Chana: władcy Mongolii, a zarazem jednego z największych zdobywców w dziejach świata. Prof. Witold Świętosławski podczas spotkania zaprezentował także oraz porównał uzbrojenie wojsk dowódcy Mongolii z uzbrojeniem rycerzy Europy.


Lekcja historii w naszym muzeum

Prof. dr hab. Witold Świętosławski

Historia podbojów Czyngis Chana
Projekt pn. „III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych – Łęczyca 2009
Koncert Veni Sancte Spiritus zespołu muzyki dawnej Liquescentes
Zaproszenie na wykład prof. dr. hab. Witolda Świętosławskiego:
Uzbrojenie wojsk Dżyngis Chana w konfrontacji z rycerstwem Europy

5 czerwca 2009 roku zakończył się III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych. Przy zmiennych warunkach pogodowych udało się przeprowadzić prawie wszystkie konkurencje, które wyłoniły zwycięzców w kategorii szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.


Szkoły Podstawowe:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Topoli Królewskiej – 71 pkt.
II miejsce (po dogrywce w przeciąganiu liny) – Szkoła Podstawowa w Świnicach Warckich – 68 pkt.
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Sługach – 68 pkt.
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęczycy – 62 pkt.
V miejsce – Szkoła Podstawowa w Chorkach oraz w Sobótce – 61 pkt.
VI miejsce – Szkoła Podstawowa w Kadzidłowej – 60 pkt.
VII miejsce – Szkoła Podstawowa w Błoniu – 58 pkt.
VIII miejsce – Szkoła Podstawowa w Leźnicy i w Wilczkowicach – 57 pkt.
IX miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Łęczycy – 54 pkt.
X miejsce – Szkoła Podstawowa z Siedlca – 49 pkt.

Gimnazja:

I miejsce – Gimnazjum w Nowym Gaju – 48 pkt.
II miejsce – Gimnazjum w Łęczycy „Czarny byk” – 47 pkt.
III miejsce – Gimnazjum w Topoli Królewskiej „Miłoszanie” – 38 pkt.
IV miejsce – Gimnazjum w Topoli Królewskiej „Topolanie” – 36 pkt.
V miejsce – Gimnazjum w Grabowie i w Witoni – 32 pkt.
VI miejsce – Gimnazjum w Łęczycy „Czarne Orły” – 29 pkt.
VII miejsce – Gimnazjum w Piątku – 25 pkt.

Główną nagrodą dla zwycięzców w obydwu kategoriach jest wyjazd do Biskupina połączony z lekcją muzealną oraz rejsem po jeziorze. Wyjazd zaplanowano na 16 czerwca.
Nagrodą za II miejsce były albumy prezentujące turnieje rycerskie oraz zamki naszego kraju. Nagrodą za III miejsce były figurki rycerza. Wszyscy uczestnicy otrzymają także imienne dyplomy za miejsca oraz za udział w turnieju. Uczestnicy oraz opiekunowie będą mogli także wyrazić swoją opinię na temat turnieju w specjalnie przygotowywanej kronice.

W ramach projektu „III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki w dniu 7 czerwca w archikolegiacie w Tumie odbył się niezwykły koncert Veni Sancte Spiritus zespołu muzyki dawnej Liquescentes. Zespół specjalizujący się w wykonywaniu i propagowaniu chorału gregoriańskiego wystąpił w, nieco okrojonym, składzie: Anna Drozdowicz, Hanna Pych oraz Agnieszka Łysakowska. Koncert rozpoczął się Bogurodzicą. Następnie usłyszeliśmy utwory z mszy na Zesłanie Ducha Świętego: Introid – czyli pieśń na wejście, Kyrie, Alleluja Emite, Alleluja Veni Sancte Spiritus, Sekwencje do Ducha Świętego, Offertorium – czyli pieśń na ofiarowanie darów, Sanctus Agnus Dei, Pieśń na komunię. Koncert zakończył się modlitwą do Matki Bożej. Niezwykle wzruszający koncert wywarł na słuchaczach ogromne wrażenie. Piękno chorałów gregoriańskich w połączeniu z wnętrzem archikolegiaty dało niesamowity efekt o którym długo nie zapomnimy.

Pragniemy zaprosić uczestników imprezy na wykład prof. dr. hab. Witolda Świętosławskiego z Uniwersytetu Gdańskiego poświęcony uzbrojeniu wojsk Dżyngis Chana w konfrontacji z rycerstwem Europy. Wykład odbędzie się w środę, 17 czerwca o godz. 12.00 w salach zamku w Łęczycy

ZOBACZ GALERIĘWykaz konkurencji na III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych

W kategorii szkół podstawowych udział bierze 12 drużyn rycerskich w związku z tym punktacja za każdą konkurencję będzie wyglądać następująco: I miejsce - 11 pkt; II miejsce - 10 pkt, III miejsce - 9 pkt … XII miejsce - 0 pkt.
W kategorii gimnazjów udział bierze 8 drużyn rycerskich w związku z tym punktacja będzie wyglądać następująco: I miejsce - 7 pkt; II miejsce - 6 pkt, III miejsce - 5 pkt … VIII miejsce - 0 pkt.
We wszystkich konkurencjach dopuszcza się równorzędne miejsca.Konkurencje będą rozgrywane jednocześnie w 3 turach.

WIĘCEJ >>

Projekt pn. „III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


III TURNIEJ RYCERSKI DRUŻYN SZKOLNYCH

5 czerwca 2009 roku na dziedzińcu zamkowym organizowany jest w ramach Jarmarku Benedykta Polaka - III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych. Podobnie jak w roku ubiegłym, impreza osadzona jest w realiach średniowiecza. Turniej skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w nim aktywnie, poprzez m.in. konkursy sprawnościowe. Przewidziany jest także konkurs wiedzy o średniowiecznym rycerstwie i Benedykcie Polaku. Wyżej wymienione konkursy skierowane są do uczniów szkół podstawowych klas 5 i 6 oraz wszystkich klas gimnazjalnych.

W roku poprzednim turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej, która utworzyła kilkanaście drużyn rycerskich. Liczymy w tym roku na równie dużą frekwencję w jakże innej, przeprowadzonej w atrakcyjnej formie, lekcji historii. Ze swej strony „obiecujemy” piękną pogodę i sprawną organizację.

Prosimy szkoły o oddelegowanie 10-cio osobowych „drużyn rycerskich”, które będą mogły je reprezentować. Do każdej konkurencji musi być wyznaczona inna osoba. Konkurencje wymagają jedynie ogólnej sprawności fizycznej.
Oddelegowane drużyny zobowiązane są do przygotowania tarczy herbowej (np. na kartonie A3) dla całej drużyny, umieszczonej na maszcie (listewka) oraz tarczy herbowych dla uczestników konkursów sprawnościowych i teoretycznych.
Impreza osadzona jest w realiach średniowiecza, prosimy więc uczestników o przebranie się w ubiór imitujący strój rycerski n.p.: (prosta tunika przepasana sznurkiem lub rzemykiem z naniesionym na nim herbem na kartonie np. A4, przypiętym agrafką, przyszytym). Muzeum w Łęczycy zapewnia dla drużyn rycerskich surówkę oraz tkaniny potrzebne do wykonania strojów i chorągwi. Najładniej przygotowane stroje będą dodatkowo ocenione przez komisję w trakcie trwania turnieju.

Na zakres wiadomości potrzebnych do konkursu wiedzy składać się będą:

  • podstawowe wiadomości dotyczące osoby rycerza (nazwy dla nich w innych krajach europejskich),
  • rodzaje zaczepnego i ochronnego uzbrojenia rycerza średniowiecznego,
  • podstawowe wiadomości na temat elementów uzbrojenia zaczepnego i ochronnego (budowa, podział mieczy ich imiona, przydatność, mity związane z tym uzbrojeniem),
  • podstawowe wiadomości na temat obrzędu pasowania na rycerza,
  • obowiązki i przyrzeczenia rycerza,
  • podstawowe wiadomości związane z turniejami rycerskimi (ogólne zasady, nagrody)
  • wiadomości o Benedykcie Polaku (o wyprawie, jej celowości i jej skutkach)

Powyższe informacje można zgromadzić na podstawie pozycji:

- A. Nadolski, Broń i strój rycerstwa polskiego,
- Uzbrojenie średniowieczne w Polsce (na tle środkowoeuropejskim), Toruń 1991. Idem, Uzbrojenie ochronne, (w:) Uzbrojenie w Polsce średniowiecznej, red. A. Nadolski, Łódź 1990.

oraz stron internetowych:
http://www.rycerze.org
http://www.medieval.historicus.pl
http://www.ready.virtualis.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Benedykt_Polak
http://www.benedyktpolak.org/benedykt.php

Jakiekolwiek uwagi i wątpliwości przyjmujemy pod numerem telefonu (024) 721 25 43, (024) 721 89 97 (adiunkt muzealny - Tomasz Kucharczyk, asystent muzealny - Rafał Koperkiewicz).

15 maja zakończony został nabór szkolnych drużyn rycerskich. Do udziału w III turnieju rycerskim drużyn szkolnych zgłosiło się 18 drużyn reprezentujących 12 szkół podstawowych oraz 6 gimnazjów powiatu łęczyckiego.

Zgłosiły się następujące szkoły powiatu łęczyckiego:
Szkoła Podstawowa z Topoli Królewskiej
Szkoła Podstawowa z Siedlca
Szkoła Podstawowa z Wilczkowic
Szkoła Podstawowa nr 3 z Łęczycy
Szkoła Podstawowa nr 4 z Łęczycy
Szkoła Podstawowa ze Świnic Warckich
Szkoła Podstawowa z Chorek
Szkoła Podstawowa z Kadzidłowej
Szkoła Podstawowa ze Sług
Szkoła Podstawowa z Leźnicy Małej
Szkoła Podstawowa z Sobótki Starej
Szkoła Podstawowa z Błonia.
Gimnazjum z Topoli Królewskiej
Gimnazjum z Łęczycy
Gimnazjum z Witoni
Gimnazjum z Piątku
Gimnazjum z Nowego Gaju
Gimnazjum z Grabowa.Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz