Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

KOLEKCJA EKSLIBRISU DLA MUZEUM W ŁĘCZYCY

W dniu 24 listopada Muzeum w Łęczycy otrzymało niezwykle cenny dar od Państwa Zofii i Wiktoryna Grąbczewskich z Warszawy. Jest to kolekcja 742 grafik, rysunków, odcisków pieczętnych i druków okolicznościowych z motywami diabelskimi.


W. Gran Łotwa

Andrzej Bortowski, Toruń 1975

Andrzej Kot, Lublin 1983

Trzon bogatej kolekcji stanowią ekslibrisy, czyli znaki własności wklejane do książek. Tego typu znakowanie książek ma już kilkusetletnią tradycję. Ekslibrisy wykonywane były zazwyczaj w szlachetnych technikach graficznych, a właściciele księgozbiorów zamawiali je niejednokrotnie u znakomitych artystów. Ekslibrisy już w XIX wieku przestały pełnić rolę wyłącznie użytkową i stały się również przedmiotem pożądanym przez miłośników sztuki tworzących z nich wspaniałe kolekcje. Do tego typu zbiorów zaliczyć należy dar Państwa Grąbczewskich. Niecodzienny profil kolekcji (związany tematycznie z wyobrażeniami diabła) ma swoje źródło w długoletnich zainteresowaniach Pana Wiktoryna Grąbczewskiego: założyciela prywatnego Muzeum Diabła Polskiego, znakomitego propagatora legend łęczyckich i Honorowego Obywatela naszego miasta. Należy podkreślić, że ofiarowana kolekcja ekslibrisu wielokrotnie była prezentowana na wystawach w kraju i zagranicą. Oprócz polskich artystów, w kolekcji państwa Grąbczewskich pojawiają się również autorzy z Litwy, Rosji, Łotwy, Czech i Węgier, a obecność ich prac jest świadectwem podróży i licznych kontaktów osobistych twórców kolekcji. Obecnie Muzeum rozpoczyna opracowywanie całego zbioru, który mamy nadzieję, zostanie zaprezentowany zwiedzającym już w 2010 roku.


Henio Kocpala, Estonia 1973

Ireneusz Chmurzyński, Warszawa 1976

Juliusz Szczęsny - Batura, Augustów 1997


Leonard Gruszewski, Gliwice 1990

Stanisław Antosz, Poznań 1986

Upitis Peter Augustowicz Łotwa1972Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz