Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!


Łęczycka jesień teatralna

Muzeum w Łęczycy informuje, iż zakończyła się realizacja projektu „Łęczycka jesień teatralna” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt zakładał realizację trzech spektakli teatralnych z udziałem wybitnych polskich aktorów: Jana Nowickiego, Janusza Zakrzeńskiego oraz Olgierda Łukaszewicza. Celem projektu była integracja mieszkańców Łęczycy oraz zapobieganie marginalizacji kulturowej społeczeństwa łęczyckiego.

Pierwszy, w ramach projektu, spektakl odbył się 11 października 2009 r. w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy. Wystąpił w nim wybitny polski aktor Jan Nowicki, któremu towarzyszył zespół De Profundis w składzie: Cezary Chmiel (instrumenty klawiszowe), Marek Stryszowski (saksofon, śpiew) oraz Krzysztof Bodzoń (kontrabas elektryczny). Artyści zaprezentowali opracowany i wyreżyserowany przez siebie spektakl poetycko-muzyczny „Z obłoków na ziemię”, na który złożyła się poezja ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana oraz Jana Nowickiego. Tematem utworów była rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze, ze szczególnym uwzględnieniem postaci ks. Jana Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata, połączone z dużą dawką humoru i satyry. Mistrzowska gra Jana Nowickiego, duża dawka emocji oraz wspaniała gra muzyków i śpiew Marka Stryszowskiego wywoływały wśród widzów wiele wzruszeń i głębokich przeżyć. Bliski kontakt artystów z publicznością (podchodzenie do ludzi, uściski dłoni, krótka rozmowa) sprawił, iż widzowie mogli poczuć się bardziej dowartościowani i pewniejsi siebie. Także wnętrza zabytkowego kościoła OO. Bernardynów sprawiły, iż duchowe przeżywanie spektaklu było jeszcze silniejsze. Podziękowaniem dla aktorów, za dostarczone doznania były ogromne brawa oraz kwiaty od łęczyckiej publiczności. Artyści odwzajemnili się podziękowaniami, rozmowami oraz pozowaniem do wspólnych, pamiątkowych fotografii. Dla wielu osób, które na co dzień nie mają możliwości kontaktu z wybitnymi polskimi aktorami, było to niewątpliwie duże i niezapomniane przeżycie.

Spektakl obejrzało ponad 300 osób.

Kolejny spektakl miał miejsce 19 października 2009 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy. Na deskach wystąpił aktor Teatru Polskiego w Warszawie Janusz Zakrzeński z akompaniamentem Andrzeja Płonczyńskiego współpracującego z wieloma znanymi artystami scen polskich. Panowie wykonali recital muzyczno – literacki „A to Polska właśnie”, w trakcie którego widzowie usłyszeli najpiękniejsze teksty literackie i motywy muzyczne polskich poetów i kompozytorów skłaniające one do refleksji nad dziejami Polski i wartościami kultury narodowej. Nie zabrakło także wspomnień z prywatnego życia, kariery scenicznej i filmowej Janusza Zakrzeńskiego. Aktor opowiadał m.in. o swojej roli w filmie „Nad Niemnem”, prezentował teksty z „Zemsty” Aleksandra Fredry, a także wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego cytując jego przemówienia. Aktor Teatru Polskiego w Warszawie robił to w bardzo wzruszający, a czasami nawet żartobliwy sposób, wywołując uśmiechy na twarzach słuchaczy. W spektaklu nie zabrakło także pieśni patriotycznych, które wspólnie z artystą śpiewała cała widownia. Po zakończeniu spektaklu, brawach dla bohaterów wieczoru, widzowie mieli możliwość porozmawiania oraz otrzymania autografu. Spektakl wywołał u widzów wiele pozytywnych doznań o czym świadczą wpisy do specjalnie przygotowanej księgi pamiątkowej m.in.: „Serdeczne podziękowania za doznania artystyczne jakie mogłyśmy przeżyć”, „A to właśnie została Matka…Polska w Pana sercu. Dziękuje, że przywiózł Ją Pan do Łęczycy”, "Był to znakomity pokarm dla mojej duszy. Proszę o więcej”.

Spektakl obejrzało ok. 120 osób.

Ostatnim, realizowanym w ramach projektu, spektaklem był monodram z udziałem Olgierda Łukaszewicza, który odbył się 26 października 2009 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy. Wśród dekoracji wprowadzającej w jesienną atmosferę miał miejsce pełen zadumy spektakl poetycki „Epilog w stearynie”, przygotowany na podstawie utworów Stanisława Grochowiaka. Ich tematyka nawiązywała do poszukiwaniu sensu ludzkiego życia, którego tytułowym epilogiem stają się świece zapalone na grobach. Podczas przedstawienia panowała podniosła atmosfera, publiczność w skupieniu i zadumie śledziła poczynania aktora na scenie. Po zakończeniu spektaklu i owacjach na stojąco widzowie mieli możliwość porozmawiania z aktorem, wzięcia autografu, zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

Spektakl obejrzało ok. 120 osób.

Od połowy listopada odbywały się spotkania z przedstawicielami różnych środowisk społecznych uczestniczących w projekcie, w czasie których mają oni możliwość podzielenia się własnymi opiniami, spostrzeżeniami na temat zrealizowanych spektakli. Oprócz tego przygotowana została także tematyczna ankieta dla uczestników projektu „Łęczycka jesień teatralna”.

Projekt Łęczycka jesień teatralna współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Spektakl poetycki „Epilog w stearynie”

26 października odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy w ramach projektu „Łęczycka jesień teatralna”, spektakl poetycki „Epilog w stearynie”. Na deskach Domu Kultury wystąpił Olgierd Łukaszewicz - wybitny aktor Teatru Polskiego w Warszawie, odtwórca kilkudziesięciu ról teatralnych i filmowych. W spektaklu usłyszeliśmy najpiękniejsze fragmenty poezji Stanisława Grochowiaka zakończone „Epilogiem w stearynie”, tekstem mówiącym o poszukiwaniu sensu ludzkiego życia, którego tytułowym epilogiem stają się świece zapalone na grobach. WIĘCEJ >>


Olgierd Łukaszewicz

Łęczycka publiczność

Podziękowania dla mistrza od Krystyny Pawlak - zastępcy burmistrza miasta Łęczycy oraz Andrzeja Boruckiego - dyrektora Muzeum w Łęczycy
Recital muzyczno – literacki „A to Polska właśnie”

19 października w Domu Kultury w Łęczycy odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy, recital muzyczno – literacki „A to Polska właśnie”. W sali widowiskowej Domu Kultury wystąpił Janusz Zakrzeński, wybitny aktor Teatru Polskiego w Warszawie, przy akompaniamencie Andrzeja Płonczyńskiego – współtwórcy i akompaniatora „Podwieczorku przy mikrofonie”. WIĘCEJ >>


Janusz Zakrzeński

Andrzej Płonczyński

Łęczycka publicznośćSpektakl poetycko – muzyczny „Z obłoków na ziemię”

11 października w kościele OO. Bernardynów odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy, spektakl poetycko - muzyczny „Z obłoków na ziemię”, opracowany i wyreżyserowany przez Jana Nowickiego, aktora Teatru Starego w Krakowie, na podstawie poezji ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana i Jana Nowickiego, z oryginalną muzyką Marka Stryszowskiego i Cezarego Chmiela. W spektaklu wystąpili: Jan Nowicki oraz muzycy z zespołu jazzowego De profundis w składzie: Cezary Chmiel (instrumenty klawiszowe), Marek Stryszowski (saksofon, klarnet, śpiew) oraz Krzysztof Bodzoń (kontrabas elektryczny). WIĘCEJ >>

Spektakl poetycko-muzyczny Z obłoków na ziemię, opracowany i wyreżyserowany przez Jana Nowickiego, aktora Teatru Starego w Krakowie, na podstawie poezji ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana i Jana Nowickiego z oryginalną muzyką Marka Stryszowskiego i Cezarego Chmiela. Tematem spektaklu jest rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze, ze szczególnym uwzględnieniem postaci ks. Jana Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata, prezentowane z dużą dozą humoru i satyry.

Recital muzyczno-literacki pt. A to Polska właśnie w wykonaniu Janusza Zakrzeńskiego, aktora Teatru Polskiego w Warszawie. Artysta z towarzyszeniem pianisty Andrzeja Płonczyńskiego wykona utwory polskich poetów i kompozytorów. W spektaklu usłyszymy najpiękniejsze teksty literackie i motywy muzyczne skłaniające do refleksji nad trudnymi dziejami Polski i wartościami kultury narodowej.

Spektakl poetycki Epilog w stearynie na podstawie poezji Stanisława Grochowiaka w wykonaniu Olgierda Łukaszewicza, aktora Teatru Polskiego w Warszawie. Prezentowany tekst dotyczy poszukiwania sensu ludzkiego życia, którego tytułowym epilogiem stają się świece zapalone na grobach.
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz