Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
W drodze na Grunwald
Turniej łuczniczy

5. lipca na Zamek Królewski w Łęczycy zawitał - w drodze na Grunwald - konny orszak rycerzy czeskich i polskich, którzy wraz z taborami zatrzymali się na nocny popas w murach naszego zamku. Po dwóch dniach odpoczynku chorągiew rycerska wyruszyła w dalszą drogę, by 16. lipca stawić się na polach Grunwaldu.


Obóz z wieżą w tle

Obozowisko nocą

Po dwóch dniach spędzonych na Zamku przyszedł czas pożegnań


Znowu w drodze...

Chorągiew rycerska w pełnej okazałości


Wymarsz na Grunwald

Robert Rozwód na czele zastępu konnego


W niedzielę, na dziedzińcu zamkowym, odbył się również turniej łuczniczy. W zawodach wzięli udział łucznicy z Bractwa Rycerzy Łuku (wraz z zaproszonymi wojami) oraz pracownicy Muzeum w Łęczycy. Uczestnicy zmagań wyposażeni byli w łuki drewniane i tradycyjne strzały. Wszyscy odziani byli również w średniowieczne stroje. Po kilku, coraz bardziej wymagających precyzji oka, konkurencjach wyłoniono zwycięzców. Wśród „zawodowców” pierwsze miejsce zajął Piotr Urbaniak (285 pkt.), drugie miejsce Bronisław Bartczak (242 pkt.), a trzecie Jerzy Kubiak (199 pkt.). Najlepszym z „muzealników” okazał się Łukasz Wasiak (100 pkt.). W przerwach między kolejnymi konkurencjami swoje umiejętności mogli sprawdzić odwiedzający dziedziniec zamkowy turyści. Chętni mogli zakupić także u bractwa strzały i łuki.


Od takiej odległości rozpoczęto turniej. Później było już coraz dalej...

Zwycięzca turnieju: Piotr Urbaniak

Ocena dystansu i siły wiatru


Najlepszym łucznikiem wśród pracowników naszego muzeum okazał się Łukasz Wasiak

Bronisław Bartczak pokazujący swe osiągnięcia w seriiPrzypominamy, iż 600 lat temu w murach naszego zamku król Władysław Jagiełło gościł dwukrotnie (od 17 do 22 sierpnia i od 19 do 22 września 1409 r.). Obecność króla w Łęczycy wiązała się z przygotowaniami do wojny z zakonem, tj. Bitwy pod Grunwaldem. Pod Łęczycą zbierały się przede wszystkim chorągwie ziem Wielkopolski. Natomiast łęczycanie w bitwie pod Grunwaldem - według opisu Jana Długosza - walczyli pod chorągwią przedstawiającą „pół orła czarnego a pół lwa białego z koroną na głowie w polu żółtym”. Po klęsce zakonu część rycerzy zakonnych i zagranicznych wzięto do niewoli i osadzono pod strażą na zamku łęczyckim.Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz