Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Dwa dni w średniowiecznej Łęczycy

Za nami kolejny – już XI – Międzynarodowy Turniej Rycerski. Jak co roku, pod koniec sierpnia, turyści z całej Polski licznie przybyli do Zamku Królewskiego w Łęczycy by móc podziwiać zmagania turniejowe. W tym roku gościliśmy łuczników z Polski, a także dwa bractwa z Czech: grupę rycerzy konnych Honoris oraz bractwo rycerzy pieszych Armentum. Turniej rozpoczął się punktualnie o godzinie 11.11 Paradą Rajców przed starym Ratuszem. Stąd też nastąpił wymarsz orszaku turniejowego na zamek. Po uroczystym otwarciu przez Burmistrza Miasta Łęczycy, Andrzeja Olszewskiego, turniej oficjalnie rozpoczęto.

Jako pierwsi pokaz swych nieprzeciętnych umiejętności zaprezentowali rycerze konni z grupy Honoris. Pojedynki na kopie, miecze, celność rzutów włócznią nagradzane były wielkimi owacjami. Nie zabrakło elementów humorystycznych takich jak choćby walka w „zwolnionym” tempie. Wybrane z publiczności niewiasty mogły również przywiązać swojemu ulubieńcowi na kopii otrzymane wcześniej wstążki. Całością grupy dowodził Jan Trunecek herbu Tankred de Besancon. W przerwie między konnymi zmaganiami odbył się koncert muzyki dawnej zespołu Rocal Fuza oraz De profundis. Podczas dwóch dni muzycy wielokrotnie prezentowali się na scenie honorowej będąc zawsze nagradzanymi brawami.

W szranki turniejowe stanęli również łucznicy z województwa łódzkiego i mazowieckiego oraz z Bractwa Rycerzy Łuku. Przez dwa dni walczyli o główną nagrodę (ufundowaną przez dyrektora Muzeum w Łęczycy – Andrzeja Boruckiego) Srebrną Brzechwę. Zwycięzcą okazał się Bronisław Bartczak z Bractwa Rycerzy Łuku. Grupa Armentum, w ramach turnieju pieszego, zaprezentowała indywidualne i grupowe walki dwunastu wojowników. Na ubitym polu rycerze zebrali się na sąd boży, by rozstrzygnąć spór między dwoma rodami szlacheckimi: Rudolczyków i Wienkoniców. Z wolą bożą, siłą ramion, rycerskim rozumem - po pojedynkach na miecze, topory, tasaki i brygantyny zwycięzcą okazał się ród Wienkoniców.

Dużym zainteresowaniem, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyły się pokazy sokolnicze grupy Vancos z Czech. W przerwach między zmaganiami turniejowymi odbyły się również zabawy plebejskie dla publiczności. Oprócz przeciągania liny chętni mogli wziąć udział w konkursie z wiedzy o „Krzyżakach” H. Sienkiewicza.

Jak co roku na dziedzińcu zamkowym oraz wokół zamku znajdowały się średniowieczne warsztaty rzemieślnicze oraz stragany kupców średniowiecznych. XI Międzynarodowy Turniej Rycerski zakończył się pokazem grupy Honoris z Czech. Owacjom nie było końca, a sześciu konnych rycerzy wielokrotnie paradowało przed zgromadzoną na dziedzińcu zamkowym publicznością dziękując za liczne brawa.

Kolejny – już XI – Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Łęczycy przeszedł do historii. Do zobaczenia w przyszłym roku…

Wymarsz spod Ratusza na Zamek
Grupa Armentum z CzechDrużyna konna Honoris z Czech

Pokazy sokolnicze grupy Vancos z Czech


Turniej łuczniczy o "Srebrną brzechwę"
Zespoły muzyki dawnej Rocal Fuza oraz De profundis

Inne


Prowadzący imprezę Tomasz Kucharczyk oraz Rafał Koperkiewicz

Zabawy plebejskie dla publiczności


Średniowieczny kram z papierem czerpanym

Wystawa replik średniowiecznych instrumentów muzycznych ze zbiorów Dominika Dembińskiego(z zespołu Rocal Fuza)


Klasyfikacja I Turnieju Łuczniczego o „Srebrną Brzechwę”

1. Bronisław Bartczak – 326 pkt.
2. Jerzy Kubiak – 238 pkt.
3. Piotr Urbaniak – 219 pkt.
4. Witold Jagiełło – 206 pkt.
5. Stanisław Zuber – 164 pkt.
6. Jarosław Jóźwiak – 160 pkt.
7. Mariusz Felkowski – 155 pkt.
8. Zbigniew Grabski – 147 pkt.
9. Konrad Marszałek – 143 pkt.
10. Michał Suski – 61 pkt.
11. Maciej Felkowski – 51 pkt.


Srebrna brzechwa


SPONSOR GŁÓWNY


Bank PKO BP


SPONSORZY


Bank Spółdzielczy Ziemi Łęczyckiej w Łęczycy

Bank BGŻ S.A. Centrum Regionu Łódź
NZOZ MEDAR w Łęczycy
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
Wag-Pol Przemysław Żmudowski

JASZPOL Sp. z o.o.


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz