Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Rok Chopinowski 2010

Z okazji 200 - ej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Muzeum w Łęczycy zorganizowało wykład p. Beaty Klauze (nauczycielki dyplomowanej zajęć teoretycznych, fortepianu obowiązkowego i chóru w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kutnie filia w Łęczycy, autorki Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego „Muzyka Pana Chopina”) „Życie i twórczość Fryderyka Chopina”. W trakcie wykładu, połączonego z prezentacją multimedialną, usłyszeliśmy kilka najważniejszych faktów z życia największego polskiego kompozytora. Całość uzupełniona została fragmentami walców, polonezów i etiud.


O historycznej roli muzyki Chopina w życiu narodu pisał Karol Szymanowski, uznany jako następca Chopina: „Był On istnym darem niebios zesłanym nam w najcięższej godzinie niewoli. Jest istotnie coś czarodziejskiego w tym fakcie, że zjawił się On nagle w chwili, gdy był nam historycznie najbardziej potrzebny. Krzepił serca polskie razem z Mickiewiczem, Moniuszką, Matejką i Sienkiewiczem” (fragment wykładu Beaty Klauze).
Fryderyk Chopin zmarł w wieku 39 lat - 7 października 1849 r. Cyprian Kamil Norwid na drugi dzień po Jego śmierci napisał - w formie nekrologu - w „Poznańskim Dzienniku Polskim”: „Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel. Fryderyk Chopin zszedł z tego świata. Choroba piersiowa przyspieszyła śmierć za wczesną artysty w trzydziestym dziewiątym roku życia… Umiał On najtrudniejsze sztuki, zadanie rozwiązywać z tajemniczą biegłością – umiał bowiem zbierać kwiaty polne, rosy z nich ani puchu nie strząsając najlżejszego. I umiał je w gwiazdy, w meteory, że nie powiem w komety całej świecące Europie, ideału sztuką przepromienić. Przezeń ludu polskiego porozrzucane łzy po polach w diademie ludzkości się zebrały na diament piękna, kryształami harmonii osobliwej. To jest – co najważniejszego sztukmistrz może uczynić i to uczynił Fryderyk Chopin. Cały prawie żywot (bo część główną) poza krajem spędził dla kraju. Wszędzie jest – bo w ojczyzny duchu mądrze przestawał – i w ojczyźnie spoczął bo jest wszędzie. Kochanowski w Sobótkach pierwszy ludu poezję uczonemu światu uwidocznił – w muzyce Chopin to uczynił” (fragment wykładu Beaty Klauze).
muzeum@zamek.leczyca.pl

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.