Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki

24 stycznia, w kościele OO. Bernardynów, odbył się zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy koncert „Najpiękniejsze kolędy i pastorałki”. Przed licznie zebraną publicznością wystąpił Żeński Chór Kameralny „Presto” pod kierownictwem Kamila Chałupnika, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi – Agnieszka Makówka oraz Patrycja Chałupnik – akompaniament. W programie koncertu znalazły się polskie kolędy i pastorałki od XIV w. do współczesności w opracowaniu m.in.: Stanisława Wiechowicza, Józefa Świdra, Krzysztofa Grzeszczaka (Dzieciątko się narodziło, Przystąpmy do szopy, Cicha noc, Lulajże Jezuniu, Święta Panienka, Z narodzenia Pana, My też Pastuszkowie, Hey w dzień narodzenia, Wśród nocnej ciszy, Przylecieli aniołkowie) oraz przykłady niemiecko i anglojęzycznej literatury bożonarodzeniowej (Kling Glocklein Kling, Maria durch, This little light of mine, czy też White Christmas). Niedzielny występ artystów wywarł na publiczności duże wrażenie. Piękny występ chóru oraz znakomite partie solowe Agnieszki Makówki, okraszone akompaniamentem Patrycji Chałupnik, nagradzane były gromkimi brawami. Na zakończenie koncertu, na bis chór wykonał utwór Ave Maria.


Zebranych powitał O. Konrad z Klasztoru OO. Bernardynów i Rafał Koperkiewicz z Muzeum w Łęczycy

p. Patrycja Chałupnik – akompaniament

Pomimo mroźnej zimy publiczność dopisała


Solowy występ p. Agnieszki Makówki

Żeński Chór Kameralny „Presto” pod kierownictwem p. Kamila Chałupnika

Kołysanka – wspólny występ chóru z p. Agnieszką Makówką


Żeński Chór Kameralny PRESTO powstał w kwietniu 2005 roku z inicjatywy samej młodzieży. Śpiewają w nim dziewczęta z różnych łódzkich szkół licealnych i gimnazjalnych oraz studentki. Założycielem i dyrygentem chóru jest Kamil Chałupnik.

Zespół posiada w repertuarze utwory literatury chóralnej, religijnej i świeckiej, wokalnej i wokalno – instrumentalnej różnych epok ( min. Stabat Mater – Pergolesi; Msza B-dur W. A. Mozart, Missa brevis – Krzesimir Dębski) oraz opracowania muzyki popularnej, gospel oraz kolędy. Od chwili powstania wystąpił ponad 150 razy na terenie Łodzi i kraju. Brał udział w uroczystościach miejskich oraz koncertach charytatywnych.

W 2006 i w 2008 r. zajął I miejsce w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a cappella. Dwukrotnie brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” ( 2006 - II nagroda, 2007 - III nagroda) .W 2008 roku otrzymał Puchar Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a w 2009 zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym w Spychowie. W grudniu 2009 roku chór koncertował w Wiedniu na zaproszenie władz miasta.

Agnieszka Makówka urodziła się w Łodzi. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Szkole Muzycznej im. St. Moniuszki w Łodzi. Następnie podjęła studia w łódzkiej Akademii Muzycznej, którą ukończyła z wyróżnieniem w roku 1996. W 1996 roku rozpoczęła studia podyplomowe w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Horiany Branisteanu .
Już w czasie studiów artystka podjęła współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie debiutowała partią Jadwigi w „Strasznym Dworze” St. Moniuszki w listopadzie 1995 roku. Latem 1996 roku śpiewaczka wyruszyła wraz z łódzką Filharmonią im. A. Rubinsteina na tournee po Belgii i Francji z „Requiem” W. A. Mozarta.
W trakcie studiów została laureatką kilku znaczących Konkursów Wokalnych:
1992 – ll nagroda na Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju.
1993 – wyróżnienie na Konkursie im. R.Schumana w Zwickau (Niemcy).
1995 – lll nagroda na Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.
1997 – finalistka Konkursu im. A.Dvoraka w Karlovych Varach.
Od 1998 roku jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Artystka ma w swoim dorobku ponad 30 partii operowych. Wśród nich tak znaczące jak: Cherubin (Wesele Figara), Zerlina (Don Giovanni), Izabella (Włoszka w Algierze), Carmen, Prezjozilla (Moc Przeznaczenia), Amneris (Aida).
Wraz z Teatrem Wielkim w Łodzi odbyła liczne tournee po Europie z spektaklami: „Carmen”, „Madame Butterfly”, „Rigoletto”, „Nabucco”, „Czarodziejski Flet”. Agnieszka współpracuje z wieloma filharmoniami w Polsce i często bierze udział w realizacji znaczących projektów muzycznych, takich jak „Te Deum” Pendereckiego, „Requiem” Mozarta, „Stabat Mater” Pergolesiego, Rossiniego czy też Szymanowskiego, a także „Missa Solemnis” Beethovena.
Na scenach i estradach występowała pod batutą takich mistrzów jak: W. Michniewski, M. Pijarowski, A. Straszyński, A. Wicherek, K. Kord, V. Kiradijev, T. Wojciechowski, T. Kozłowski.
Za całokształt działalności artystycznej Agnieszka Makówka otrzymała liczne nagrody:
2000 – nagroda Polskiej Akademii Nauk.
2006 – nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego.
2006/2007 – „Złota Maska” za rolę Cherubina w „Weselu Figara” W. A. Mozarta w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Patrycja Chałupnik - ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie fortepianu prof. Marii Koreckiej – Soszkowskiej otrzymując w 1999 dyplom z wyróżnieniem. Jesienią 2002 r. ukończyła Mistrzowskie Studium Podyplomowe w klasie fortepianu prof. Marii Koreckiej - Soszkowskiej w łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów.
Patrycja Chałupnik brała udział w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. w Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego (Łódź, 1997), Międzynarodowym Konkursie „Jeunesses Musicales” (Bukareszt, 2000) oraz w VII Europejskim Konkursie im. F. Chopina (Darmstadt, 2002). Była stypendystką fundacji „Janineum” w Wiedniu. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą (Austria, Rumunia, Dania, Niemcy). Od 1999 r. pracuje jako nauczyciel fortepianu oraz akompaniator w łódzkich szkołach muzycznych. Od września 2005 r. pełni funkcję kierownika sekcji fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Aleksandra Tansmana w Łodzi, a od października 2009 r. współpracuje również z łódzką Akademią Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów.muzeum@zamek.leczyca.pl

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz