Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
MUZEUM W ŁĘCZYCY REPREZENTANTEM WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO NA OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI POŚWIĘCONEJ EUROPEJSKIM DNIOM DZIEDZICTWA

25 listopada odbędzie się w Warszawie krajowa konferencja poświęcona Europejskim Dniom Dziedzictwa, akcji obejmującej corocznie zasięgiem wszystkie kraje Unii Europejskiej.
U nas jej głównym koordynatorem jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. Dotychczasowa działalność naszego Muzeum została wyróżniona poprzez reprezentowanie województwa łódzkiego na forum ogólnopolskim. Warto przypomnieć, że w tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone były pod hasłem: Od pomysłu do przemysłu, a Muzeum w Łęczycy wspólnie z Centrum Kształcenia Praktycznego w Łęczycy i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy przygotowało stałą ekspozycję pt.: Cukrownia Leśmierz 1838 – 2010. Ocalić od zapomnienia. W ramach projektu finansowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi zorganizowano wykłady dla młodzieży szkolnej popularyzujące dzieje przemysłu cukrowniczego i historię osady fabrycznej w Leśmierzu. Na zajęciach warsztatowych uczniowie pod okiem Bogusława Andrysiaka, nauczyciela CKP zakonserwowali drewniane modele części zamiennych do maszyn cukrowniczych, wzięli udział w wycieczkach edukacyjnych zwiedzając zabytki techniki w muzeach i skansenach oraz zabytkowe budowle związane z dziejami przemysłu na Ziemi Łęczyckiej.
Warto przy tej okazji pamiętać, że najstarsza wzmianka o zastosowaniu koła wodnego na terenie Polski pochodzi z roku 1140 i dotyczy młyna wodnego w Łęczycy.


Przed dawną cukrownią w Leśmierzu

We wnętrzach gabinetu prezesów cukrowni

W dawnej fabryce maszyn rolniczych w Piątku. Pan Bogdan Makowski prezentuje maszynę wyprodukowaną w rodzinnym zakładzie


Odnalezione modele części zamiennych

Zajęcia w Muzeum

Młodzież podczas konserwacji modeli maszyn cukrowniczych


Widok na wystawę

Fragment ekspozycji


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.