Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Istotny wyróżnik regionu łęczyckiego to obok położenia geograficznego, przeszłości historycznej i znamienitych budowli także obecność różnego rodzaju demonów.
Obok popularnego diabła Boruty tutejszym mieszkańcom od zawsze towarzyszyły południce, świcki – mierniki, strzygi, zmory, dydki, czarownice, determinując ich życie i poczynania.
Dziś, wiedza o regionalnych istotach demonicznych zachowała się wyłącznie szczątkowo, natomiast ich plastyczne wizerunki funkcjonują nadal w postaci drewnianych figurek.
Zgromadzona w Muzeum w Łęczycy kolekcja rzeźbiarskich wyobrażeń istot nadzmysłowych z uwagi na wyjątkowe walory tematyczne, artystyczne i formalne należy do wyjątkowych. Żadna inna placówka muzealna w Polsce nie posiada równie bogatego zbioru o tak określonej specjalizacji. Najciekawsze prace z kolekcji Muzeum w Łęczycy uzupełnione przez eksponaty pochodzące z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej i Muzeum Okręgowego w Sieradzu można obejrzeć na naszej wystawie czasowej. Dzięki specjalnym zabiegom aranżacyjnym wprowadza w tak demoniczny klimat, że po prostu… „strach się bać”. Przekonajcie się sami. Zapraszamy!!!

muzeum@zamek.leczyca.pl

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.