Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Weekend w średniowiecznej Łęczycy

W dniach 21-22 sierpnia na Zamku w Łęczycy odbył się XII Międzynarodowy Turniej Rycerski. Podobnie jak w latach ubiegłych, dziedziniec zamkowy licznie odwiedzili turyści z całego kraju, by móc podziwiać zmagania turniejowe. W tym roku, spełniając ubiegłoroczne prośby widzów, ponownie zaprosiliśmy grupę rycerzy konnych Honoris z Czech oraz bractwo rycerzy pieszych Armentum z Czech. W programie turnieju znalazły się także występy dwukrotnych mistrzów świata w szermierce artystycznej – grupy Scaramouche z Francji oraz międzynarodowy turniej łuczniczy o Srebrną brzechwę. Nie zabrakło również konkursów oraz zabaw plebejskich dla publiczności. Jak co roku na dziedzińcu zamkowym oraz wokół zamku znajdowały się średniowieczne warsztaty rzemieślnicze oraz kupieckie stragany.

Turniej rozpoczął się w sobotę, punktualnie o godzinie 11.11, Paradą Rajców przed starym Ratuszem. Z tego miejsca wielobarwny orszak turniejowy (prowadzony przez dobosza, trębaczy oraz chorążych) przemaszerował na dziedziniec zamkowy. Uroczystego otwarcia turnieju dokonali Włodzimierz Fisiak – Marszałek Województwa Łódzkiego, Wojciech Zdziarski – Starosta Powiatu Łęczyckiego, Andrzej Olszewski – Burmistrz Miasta Łęczyca oraz Andrzej Borucki – Dyrektor Muzeum w Łęczycy. Po odegraniu fanfar, które później towarzyszyły nam przed każdym występem rycerzy, turniej rozpoczęto.

Jako pierwsza na pole turniejowe wjechała, dowodzona przez Tankreda de Besancon, grupa Honoris z Mlada Boleslav. Zmagania rycerzy konnych – walki na kopie, miecze, celność rzutów włócznią nagradzane były owacjami na stojąco. Nie zabrakło elementów humorystycznych takich jak choćby walka „w zwolnionym tempie”, czy też wybór księżniczki wśród publiczności. Najmłodsi widzowie oraz piękne niewiasty mogły przywiązać swojemu ulubionemu rycerzowi wstążkę do kopii. Rycerze nie zawsze zgadzali się z werdyktem publiczności czego efektem były spektakularne pojedynki konne, a później walki na „ubitej ziemi”. Całość pokazów dopełniona została „klimatyczną” muzyką.

Grupa Armentum z Hradec Kralove zaprezentowała, w ramach pokazów walk pieszych, indywidualne oraz grupowe walki dziesięciu wojów. Na polu turniejowym rozstrzygnąć się miał spór pomiędzy rycerzami bawarskimi a czeskimi. Fantastyczne pojedynki (wszystkie według średniowiecznych traktatów) na miecze jednoręczne oraz półtoraręczne, broń obuchową i drzewcową nagradzane były licznymi brawami.

Wspaniały kontakt z publicznością, nieprzeciętna gra aktorska oraz sprawność fechtunku grupy Scaramouche z Rillieux-la-Pape na długo pozostaną w naszej pamięci. Dwukrotni mistrzowie świata w szermierce artystycznej z 2000 i 2004 roku zaprezentowali trzy spektakle: Deambulation (łazikowanie), Les sal -les trognes (Paskudne gęby. Był to spektakl plenerowy utrzymany w konwencji commedia del’arte) oraz Le Scarashow. Członkowie grupy Scaramouche podczas drugiego dnia turnieju pozwolili sobie również, w ramach dobrej zabawy, sparodiować występy grupy Honoris. „Oryginalna” grupa Honoris chętnie przyłączyła się do wspólnej zabawy.

W tym roku odbył się także międzynarodowy turniej łuczniczy o statuetkę Srebrnej brzechwy. Wśród 11 zawodników znaleźli się łucznicy z całej Polski oraz dwaj zaproszeni goście z Francji oraz Węgier. Po dwóch dniach zmagań zwycięzcą turnieju został Jerzy Kubiak ze Świnic Warckich, który w ogólnej klasyfikacji wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora Bronisława Bartczaka. Panu Jerzemu Kubiakowi gratulujemy zwycięstwa!!! Oprócz turnieju łuczniczego pokazy sprawności bojowej średniowiecznego łucznictwa zaprezentowało Bractwo Rycerzy Łuku.

XII Międzynarodowy Turniej Rycerski w Łęczycy zakończył się występem grupy Honoris, która już przy współczesnych dźwiękach muzycznych, po raz kolejny potwierdziła „swoją klasę”. Owacjom nie było końca, a sześciu rycerzy konnych jeszcze długo po zakończeniu turnieju pozowało do wspólnych zdjęć z turystami. XII Międzynarodowy Turniej Rycerski w Łęczycy przeszedł już do historii. Wszystkim uczestnikom turnieju, sponsorom oraz licznie zebranej publiczności serdecznie dziękujemy. Spotkamy się w przyszłym roku…

ROZPOCZĘCIE TURNIEJU ORAZ PRZEMARSZ ORSZAKU NA DZIEDZINIEC ZAMKOWYGRUPA ARMENTUM Z CZECH
GRUPA HONORIS Z CZECH
GRUPA SCARAMOUCHE Z FRANCJI
MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ ŁUCZNICZY O SREBRNĄ BRZECHWĘ
INNE
ZAKOŃCZENIE TURNIEJU

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz