Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!


Projekt pn. „IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Zwycięzcy IV Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich (Gimnazjum w Grabowie, Gimnazjum w Topoli Królewskiej oraz Szkoła Podstawowa w Siedlcu) na wycieczce do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (24 czerwca 2010r.)


Projekt pn. „IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


IV TURNIEJ SZKOLNYCH DRUŻYN RYCERSKICH

18 czerwca 2010 roku na dziedzińcu zamkowym w Łęczycy odbył się IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich. W turnieju udział wzięło 20 drużyn rycerskich reprezentujących większość szkół powiatu łęczyckiego. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych zmierzyli się w takich konkurencjach jak strzał z łuku, rzut włócznią, narty wieloosobowe, tor przeszkód, czy też atak na saracena. Ocenione zostały także stroje własnoręcznie wykonane przez uczestników. Próbie poddane zostały również ich wiadomości na temat średniowiecznego rycerstwa oraz umiejętności ortograficzne w dyktandzie o osobie Benedykta Polaka pisanym gęsim piórem. WIĘCEJ >>


Oficjalnego rozpoczęcia IV Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich dokonał dyrektor Muzeum w Łęczycy Andrzej Borucki

Za chwilę rozpoczną się zawody

Konkurs rzutu włócznią
Projekt pn. „IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Broń walczących pod Grunwaldem

17 czerwca w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy odbył się wykład profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Gdańskiego Witolda Świętosławskiego „Broń walczących pod Grunwaldem”. Podczas wykładu multimedialnego młodzież szkolna dowiedziała się o uzbrojeniu stron walczących pod Grunwaldem. W trakcie wykładu profesor Świętosławski starał się również obalić mity związane z przewagą militarną strony krzyżackiej oraz bardzo słabym wyposażeniem wojsk litewskich, czy też rusińskich. Wnioskiem z wykładu jest fakt, iż uzbrojenie wszystkich wojsk walczących pod Grunwaldem było identyczne, bez przewagi którejś ze stron. Czwartkowy wykład odbył się w ramach projektu pn. „IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Witold Świętosławski

„Szkolna publiczność”

Podziękowania za wykład od dyrektora naszego muzeum Andrzeja Boruckiego
Projekt pn. „IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


IV TURNIEJ SZKOLNYCH DRUŻYN RYCERSKICH

Muzeum w Łęczycy informuje iż w dniu 21 maja 2010 roku zakończyła się rekrutacja do tegorocznego IV Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich. Podobnie jak w roku ubiegłym udział w turnieju weźmie 20 drużyn z powiatu łęczyckiego. Poniżej znajduje się wykaz szkół podstawowych oraz gimnazjalnych:

Szkoły podstawowe:
Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej
Szkoła Podstawowa w Błoniach
Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęczycy
Szkoła Podstawowa nr 3 w Łęczycy
Szkoła Podstawowa w Sługach
Szkoła Podstawowa w Siedlcu
Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach
Szkoła Podstawowa w Świnicach Warckich
Szkoła Podstawowa w Sobótce Starej
Szkoła Podstawowa w Topoli Królewskiej
Szkoła Podstawowa w Piątku
Szkoła Podstawowa w Kadzidłowej
Szkoła Podstawowa w Chorkach
Szkoła Podstawowa w Grabowie

Gimnazja:
Gimnazjum w Piątku
Gimnazjum w Topoli Królewskiej
Gimnazjum w Nowym Gaju
Gimnazjum w Witoni
Gimnazjum w Grabowie (2 drużyny; )

Materiały do wykonanie strojów zostaną przekazane drużynom na początku czerwca (1, 2 lub 7 czerwca). Pozostałe informacje będą przekazywane poprzez stronę internetową: www.zamek.leczyca.pl (IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich).

Na zakres wiadomości potrzebnych do konkursu wiedzy składać się będą:
• podstawowe wiadomości dotyczące osoby rycerza (nazwy dla nich w innych krajach europejskich),
• rodzaje zaczepnego i ochronnego uzbrojenia rycerza średniowiecznego,
• podstawowe wiadomości na temat elementów uzbrojenia zaczepnego i ochronnego (budowa, podział mieczy ich imiona, przydatność, mity związane z tym uzbrojeniem),
• podstawowe wiadomości na temat obrzędu pasowania na rycerza,
• obowiązki i przyrzeczenia rycerza,
• podstawowe wiadomości związane z turniejami rycerskimi (ogólne zasady, nagrody),
• encyklopedyczna wiedza na temat osoby króla Kazimierza Wielkiego,
• wpływ króla Kazimierza na rozwój miasta i zamku w Łęczycy (np. „Łęczyca. Monografia miasta do 1990 roku, pod red. R. Rosin, Łęczyca 2002, s.118, 670-671),
• Łęczyca w okresie bitwy pod Grunwaldem (lata 1409-1410), podstawowe informacje na temat uzbrojenia stron walczących, (np. „Łęczyca. Monografia miasta do 1990 roku, pod red. R. Rosin, Łęczyca 2002, s. 134)

Powyższe informacje można zgromadzić m.in:

- A. Nadolski, Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu, Wrocław 1979

oraz na stronach internetowych:
www.rycerze.org
www.mowiawieki.pl
www.dumnizpolski.pl (bitwa pod Grunwaldem)
www.zamki.res.pl (zamek i miasto Łęczyca)
www.zamki.pl

Jakiekolwiek uwagi i wątpliwości przyjmujemy pod numerem telefonu (024) 721 25 43, (024) 721 89 97 (koordynator projektu - Tomasz Kucharczyk; asystent koordynatora - Magdalena Barylska; osoba ds. promocji - Rafał Koperkiewicz)

Projekt pn. „IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


IV TURNIEJ SZKOLNYCH DRUŻYN RYCERSKICH

18 czerwca 2010 roku na dziedzińcu zamkowym zostanie zorganizowany IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich. Podobnie jak w roku ubiegłym, impreza osadzona jest w realiach średniowiecza. Turniej skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w nim aktywnie, poprzez m.in. konkursy sprawnościowe. Przewidziany jest także konkurs wiedzy o średniowiecznym rycerstwie. W tym roku dodatkowo w quizie wiedzy pojawią się pytania związane z bitwą pod Grunwaldem (z jej aspektem łęczyckim) oraz z osobą króla Kazimierza Wielkiego. W 2010 roku przypada 600-lecie wiktorii grunwaldzkiej oraz 700-lecie urodzin fundatora naszego zamku króla Kazimierza Wielkiego.

W roku poprzednim turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej, która utworzyła 20 drużyn rycerskich. Liczymy w tym roku na równie dużą frekwencję w jakże innej, przeprowadzonej w atrakcyjnej formie, lekcji historii. W tym roku konkurencje sprawnościowe podobnie jak to było w roku ubiegłym pozostaną tajemnicą aż do dnia otwarcia Turnieju drużyn rycerskich. Prosimy szkoły o oddelegowanie 10-cio osobowych „drużyn rycerskich”, które będą mogły je reprezentować. Do każdej konkurencji musi być wyznaczona inna osoba. Zapraszamy zarówno dziewczęta jak i chłopców, mile widziany jest podział równościowy w składzie drużyny. Konkurencje wymagają jedynie ogólnej sprawności fizycznej. Wyżej wymienione konkursy skierowane są do uczniów szkół podstawowych klas 4-6 oraz uczniów wszystkich klas gimnazjalnych.

Oddelegowane drużyny zobowiązane są do przygotowania tarczy herbowej (np. na kartonie A3) dla całej drużyny, umieszczonej na maszcie (listewka) oraz tarczy herbowych dla uczestników konkursów sprawnościowych i teoretycznych. Impreza osadzona jest w realiach średniowiecza, prosimy więc o przebranie się w ubiór imitujący strój rycerski n.p.: (prosta tunika przepasana sznurkiem lub rzemykiem z naniesionym na nim herbem na kartonie np. A4, przypiętym agrafką, przyszytym). Najładniej przygotowany strój będzie dodatkowo oceniony w trakcie trwania turnieju. Podobnie jak to było w roku ubiegłym materiały do wykonania strojów, materiały promocyjne zostaną dostarczone w pierwszym tygodniu czerwca. W gestii organizatora leży także zapewnienia uczestnikom oraz opiekunom wyżywienia oraz ubezpieczenie uczestników imprezy. Na prośbę nauczycieli przyjazd i powrót uczniów leży w kwestii szkół. Po zamknięciu listy drużyn biorących udział w IV Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich w dniu 21 maja na skrzynkę mailową szkoły przesłane zostaną formularze do wypełnienia przez opiekuna i uczestnika imprezy. Zgłoszenia drużyn rycerskich oraz jakiekolwiek uwagi i wątpliwości przyjmujemy pod numerem telefonu (024) 721 25 43, (024) 721 89 97 (koordynator projektu - Tomasz Kucharczyk, asystent koordynatora - Magdalena Barylska, osoba ds. promocji - Rafał Koperkiewicz).

Przypominamy, iż drużyny należy zgłosić do 21 maja!!!


muzeum@zamek.leczyca.pl

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz