Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W dniach 12 i 14 grudnia Muzeum w Łęczycy, Archiwum Państwowe w Płocku Oddział w Łęczycy oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowały spotkania z członkami Solidarności oraz wystawy z pamiątkami z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W poniedziałek 12 grudnia w łęczyckim archiwum odbyło się spotkaniu z cyklu „Historia mówiona”. Uczestnicy spotkania podzielili się swoimi wspomnieniami z okresu zawiązywania się struktur Solidarności w takich zakładach pracy jak: Ema-Elester, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Podgórzycach, Szpital Powiatowy w Łęczycy, Zbiorcza Szkoła Gminna, Technikum Łączności czy też Solidarność Rolników Indywidualnych.

W styczniu 1981 roku w Łęczycy zawiązała się Solidarność Ziemi Łęczyckiej, w której składzie znalazły się 32 zakłady pracy z Łęczycy oraz najbliższej okolicy. Wśród obecnych na spotkaniu był wiceprzewodniczący tej organizacji Pan Andrzej Olszewski oraz członek komisji interwencji i ochrony Pan Henryk Formicki, którzy zrelacjonowali okres funkcjonowania tej organizacji i duże zasługi w jej działaniu przewodniczącego Stefana Zazoniuka.

Wybuch stanu wojennego, aresztowania, zamykanie biur komisji zakładowych Solidarności poznaliśmy m.in.: w relacjach dwóch osób obecnych na spotkaniu, tj. Pana Czesława Bujały (internowanego w zakładzie karnym w Mielęcinie) oraz Pana Edwarda Kałuskiego (internowanego w zakładach karnych w Sieradzu i Łowiczu).

W trakcie spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z muzealnymi i archiwalnymi dokumentami z omawianego okresu oraz osobistymi pamiątkami Panów: Henryka Formickiego, Edwarda Kałuskiego, Jacka Orczykowskiego, Andrzeja Wdowiaka oraz Andrzeja Boruckiego.

Wystawa czasowa w łęczyckim archiwum czynna będzie do końca stycznia 2012. Kurator wystawy Tomasz Kucharczyk (Muzeum w Łęczycy) po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (nr tel. 721 25 43) może przeprowadzić lekcję na ekspozycji.

Natomiast w środę 14 grudnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy mogliśmy wysłuchać odczytu mgr. Leszka Próchniaka (IPN w Łodzi), pt. „Stan wojenny w regionie łódzkim”. Odczytowi towarzyszyła wystawa pt. „Migawki stanu wojennego”. W toku dyskusji, która zawiązała się w trakcie tych dwóch dni spotkań uczestnicy podkreślili potrzeba szerszego opracowania okresu funkcjonowania Solidarności łęczyckiej w latach 1980-1989.


Henryk Formicki oraz Edward Kałuski - przewodniczący Komitetów Zakładowych NSZZ "Solidarności" przy RSP w Podgórzycach oraz zakładach Morfeo w Ozorkowie

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem łęczycan

Burmistrz Miasta Łęczyca Andrzej Olszewski - wiceprzewodniczący Solidarności Ziemi Łęczyckiej


Czesław Bujała - jako nauczyciel Technikum Łączności oraz członek komisji oświaty Solidarności Ziemi Łódzkiej internowany 13 grudnia 1981 r.

Halina Woźniak - przewodnicząca KZ NSZZ "Solidarność" przy Zbiorczej Szkole Gminnej

Marian Olejniczak - członek Solidarności zakładów Ema-Elester


Marek Krzywicki - przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w Płocku

Henryk Formicki członek komisji ochrony i interwencji Solidarności Ziemi ŁęczyckiejMuzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz