Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
850 lat archikolegiaty w Tumie

22 maja w Tumie oraz Łęczycy obchodzono uroczystości związane z 850 – leciem konsekracji archikolegiaty w Tumie – świątyni, w której odbywały się wydarzenia mające nie tylko bezpośredni wpływ na dzieje Kościoła Katolickiego w Polsce, ale również na kształtowanie się zrębów państwowości i kultury polskiej. Po uroczystej Mszy Świętej (na której obecni byli m.in.: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski, Ministrowie oraz Posłowie na Sejm RP) celebrowanej przez Kardynała Józefa Glempa dokonano uroczystego odsłonięcia kamienia pamiątkowego z okazji 850 – lecia konsekracji archikolegiaty w Tumie. Odsłonięcia kamienia dokonali Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce Arcybiskup Celestino Migliore.

Po uroczystościach w Tumie zaproszeni goście udali się na uroczysty obiad do Zamku w Łęczycy. Tam też zwiedzili specjalnie przygotowaną przez Muzeum w Łęczycy wystawę z okazji 850 – lecia konsekracji archikolegiaty w Tumie. Zgromadzone na niej zabytki i fotografie ukazują dzieje świątyni od czasów najstarszych, nie do końca jeszcze rozpoznanych, aż po najnowsze. Cezurę początkową wystawy wyznacza rok 997 – powszechnie przyjęty za datę fundacji opactwa Panny Marii, którego fundamenty ukryte są pod posadzką tumskiej archikolegiaty. Na wielu planszach zaprezentowano wydarzenia związane z samą świątynią: jej budowę w latach 1141-1161 r., konsekrację z udziałem najważniejszych dostojników państwowych i kościelnych, czy synody prowincjonalne ze szczególnym uwzględnieniem synodu z 1180 roku. Nazywany pierwszym sejmem w Polsce, ukazany jest na tryptyku Jana Wydry oraz litografii Jana Matejki. Na wystawie nie brakuje również fotografii przedstawiających najbardziej znane zabytki sztuki romańskiej, znajdujące się w kolegiacie: Maiestas Domini - polichromia z apsydy zachodniej, płaskorzeźba Chrystusa Pantokratora oraz jej rekonstrukcja (wykonana w pracowni magisterskiej profesora Andrzeja Kossa na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie), portal główny, wspornik z symbolicznym wizerunkiem Marka Ewangelisty i wiele innych. Na szczególną uwagę zasługuje XV-wieczny krzyż relikwiarzowy oraz fragmenty preteksty ornatu kustosza łęczyckiego Zygmunta Kamińskiego, a także jej rekonstrukcja (autorstwa dr Marii Cybulskiej z Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej). Podziwiać można także zabytkowe naczynia liturgiczne, stanowiące aktualne wyposażenie archikolegiaty w Tumie i kościoła p.w. św. Andrzeja w Łęczycy, a także fragmenty tkanin z grobów dostojników kościelnych, datowanych na XVI wiek (użyczone przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Łodzi). Warto wspomnieć, iż na wystawie znajdują się też, rzadko wystawiane na widok publiczny, misternie haftowane kapy i ornaty z XVIII i XIX wieku oraz krzyż ludowy i drewniana rzeźba „Świętego Biskupa” z końca XVIII wieku. Dopełnieniem prezentacji są pierwsze wydawnictwa naukowe opisujące dzieje i architekturę łęczyckiej archikolegiaty autorstwa m.in. ks. Józefa Kalasantego Mętlewicza i Michała Rawicz-Witanowskiego oraz imponującej wielkości makieta świątyni (wykonana przez Elżbietę Kołodziejczyk-Macander, Zenona Sadeckiego i Andrzeja Kossa (którego mieliśmy zaszczyt gościć tego dnia na wystawie) w 2002 roku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie).


Wystawa przygotowana przez Muzeum w Łęczycy z okazji obchodów 850 – lecia konsekracji archikolegiaty w Tumie potrwa do końca września. Zapraszamy!!!

Oprócz wystawy czasowej znamienici goście obejrzeli również stałe wystawy: archeologiczną, artystyczną i etnograficzną. Na dziedzińcu zamkowym znajdowała się również wystawa przygotowana przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.

Zwieńczeniem obchodów 850 – lecia Archikolegiaty był uroczysty koncert w Tumie w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi oraz Chóru Kameralnego "Vivid Singers” pod dyrekcją Dawida Bera, absolwenta Akademii Muzycznej w Łodzi. Podczas koncertu usłyszeliśmy m.in.: prawykonanie utworu Locus inaestimabilis. Utwór ten, skomponowany specjalnie na tę uroczystość, przeznaczony jest na chóry mieszane i orkiestrę symfoniczną, prowadzony przez dwóch dyrygentów – Dawida Bera oraz Krzysztofa Grzeszczaka – wykładowcę Akademii Muzycznej w Łodzi.
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz