Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Zgromadzone na wystawie zabytki i fotografie ukazują dzieje świątyni od czasów najstarszych, nie do końca jeszcze rozpoznanych, aż po najnowsze. Cezurę początkową wystawy wyznacza rok 997 – powszechnie przyjęty za datę fundacji opactwa Panny Marii, którego fundamenty ukryte są pod posadzką tumskiej archikolegiaty. Na wielu planszach zaprezentowano wydarzenia związane z samą świątynią: jej budowę w latach 1141-1161 r., konsekrację z udziałem najważniejszych dostojników państwowych i kościelnych, czy synody prowincjonalne ze szczególnym uwzględnieniem synodu z 1180 roku. Nazywany pierwszym sejmem w Polsce, ukazany jest na tryptyku Jana Wydry oraz litografii Jana Matejki. Na wystawie nie brakuje również fotografii przedstawiających najbardziej znane zabytki sztuki romańskiej, znajdujące się w kolegiacie: Maiestas Domini - polichromia z apsydy zachodniej, płaskorzeźba Chrystusa Pantokratora oraz jej rekonstrukcja (wykonana w pracowni magisterskiej profesora Andrzeja Kossa na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie), portal główny, wspornik z symbolicznym wizerunkiem Marka Ewangelisty i wiele innych. Na szczególną uwagę zasługuje XV-wieczny krzyż relikwiarzowy oraz fragmenty preteksty ornatu kustosza łęczyckiego Zygmunta Kamińskiego, a także jej rekonstrukcja (autorstwa dr Marii Cybulskiej z Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej). Podziwiać można także zabytkowe naczynia liturgiczne, stanowiące aktualne wyposażenie archikolegiaty w Tumie i kościoła p.w. św. Andrzeja w Łęczycy, a także fragmenty tkanin z grobów dostojników kościelnych, datowanych na XVI wiek (użyczone przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Łodzi). Warto wspomnieć, iż na wystawie znajdują się też, rzadko wystawiane na widok publiczny, misternie haftowane kapy i ornaty z XVIII i XIX wieku oraz krzyż ludowy i drewniana rzeźba „Świętego Biskupa” z końca XVIII wieku. Dopełnieniem prezentacji są pierwsze wydawnictwa naukowe opisujące dzieje i architekturę łęczyckiej archikolegiaty autorstwa m.in. ks. Józefa Kalasantego Mętlewicza i Michała Rawicz-Witanowskiego oraz imponującej wielkości makieta świątyni (wykonana przez Elżbietę Kołodziejczyk-Macander, Zenona Sadeckiego i Andrzeja Kossa w 2002 roku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie).

Zdjęcia z uroczystego otwarcia wystawy, które odbyło się 6 czerwca
w sali archeologicznej Muzeum w Łęczycy
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz