Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Kamienie milowe
Europejskie Dni Dziedzictwa - Łęczyca 2011


Kamienie milowe. Pod takim hasłem obchodzone będą w Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa w 2011 roku. Muzeum w Łęczycy już po raz szósty włączy się w tę europejską akcję mającą na celu promocję zabytków materialnych i duchowych naszego kontynentu. Tym razem zadaniem organizatorów będzie zwrócenie uwagi na wkład Polski w rozwój cywilizacji europejskiej, a my zaprosimy na wycieczkę zabytkoznawczą szlakiem naszych regionalnych kamieni milowych.
Klamrą spinającą naszą wyprawę będą dwa romańskie kościoły z XII wieku: w Tumie i Czerwińsku nad Wisłą, stanowiące wspaniałe przykłady zarówno architektury jak i rzeźby oraz malarstwa swojej epoki. Naprawdę warto będzie porównać ich podobieństwa i różnice tym bardziej, że w tym roku obchodzimy jubileusz 850 lecia łęczyckiej archikolegiaty.
Drugim motywem naszej podróży będą mosty. Zobaczymy dwie unikalne konstrukcje inżynierskie z początku XX stulecia zaliczane do wysokiej rangi zabytków techniki. Jednym z nich jest most w Maurzycach - pierwszy na świecie drogowy most spawany wybudowany w 1929 roku według projektu Polaka inż. Stefana Bryły. Projekt ten szybko przekonał inwestorów do szerokiego stosowania technik spawalniczych w budownictwie. Drugim zabytkiem z tej dziedziny jest fragment drewnianego mostu w Wyszogrodzie. Stary drewniany most na Wiśle w Wyszogrodzie został zbudowany przez Niemców w 1916 roku, miał długość 1300 m i liczył 60 przęseł i do rozebrania go w 1999 roku był uważany za najdłuższy most drewniany w Europie.
Trzeci motyw przewodni naszej wycieczki, a jest nim muzyka, stanowi niematerialny wkład Polski w cywilizację europejską. Najpierw udamy się z wizytą do skansenu wsi łowickiej w Maurzycach. Wiejskie klimaty Mazowsza będą bowiem preludium do chopinowskiego wątku naszej tegorocznej eskapady. Na trasie przejazdu wstąpimy do kościoła w Brochowie gdzie w 1810 roku ochrzczony został Fryderyk Chopin, a dłużej zabawimy w niezwykle pięknym parku w Żelazowej Woli, miejscu urodzenia genialnego kompozytora. Oczywiście w trakcie całej autokarowej podróży będą towarzyszyły nam różne wykonania chopinowskich utworów oraz informacje na temat jego życia i twórczości.

Więcej informacji na temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 znajdziecie Państwo na stronie www.edd2011.pl


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.