Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 – Kamienie milowe

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa europejskie oraz Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja.
Polska włączyła się do tej akcji w 1993 r. i jest obecnie jednym z 50 krajów biorących w niej udział. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

Muzeum w Łęczycy, podobnie jak w latach ubiegłych, również włączyło się w ogólnoeuropejską akcję Europejskich Dni Dziedzictwa. 17 września zorganizowana została wycieczka zabytkoznawcza nawiązująca do tegorocznego hasła EDD Kamienie milowe. W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie XII-wiecznej archikolegiaty w Tumie, pierwszego na świecie drogowego mostu spawanego wybudowanego w 1929 r. w Maurzycach według projektu profesora inżyniera Stefana Bryły, skansenu wsi łowickiej w Maurzycach, fragmentu wybudowanego przez Niemców w 1916 roku drewnianego mostu w Wyszogrodzie (most ten miał długość 1300 metrów i aż do rozebrania go w 1999 roku uważany był za najdłuższy most drewniany w Europie) oraz XII-wiecznego kościoła romańskiego w Czerwińsku. Wycieczka zakończyła się spacerem po parku chopinowskim w Żelazowej Woli.


Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia archikolegiaty w Tumie.

Dyrektor Muzeum w Łęczycy Andrzej Borucki opowiada o romańskim portalu w Tumie.

Kilka słów o moście w Maurzycach...


Maurzyce. Pierwszy na świecie drogowy most spawany (1929 r.).

Kamień pamiątkowy pamięci prof. inżyniera Stefana Bryły – twórcy mostu w Maurzycach.

Skansen w Maurzycach.


Skansen w Maurzycach. Wystawa prezentująca dawne wozy strażackie.

Przed jedną z wiejskich chat.

Łowickie tradycje...


Wnętrze jednej z chałup.

Wiatrak w Maurzycach.

XII – wieczny kościół w Czerwińsku.


Wnętrze zabytkowego kościoła w Czerwińsku.

Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy o niezwykle bogatej historii kościoła w Czerwińsku.

Fragmenty polichromii ukazujące sceny ze Starego i Nowego Testamentu.


Przed dworkiem Fryderyka Chopina.

Pomnik Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.


Niezwykle romantyczny park w Żelazowej Woli.

Aż żal było wyjeżdżać...Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz