Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Lisowczycy

30 marca, w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy, odbył się pokaz dokumentu fabularyzowanego Krzysztofa Langa i Jerzego Celińskiego Lisowczycy. Film, którego narratorem jest Piotr Fronczewski, zrealizowany został w 1993 roku na zlecenie Telewizji Polskiej. Poprzedzające projekcję filmu słowo wstępne O lisowczykach w malarstwie, literaturze i łęczyckiej legendzie, wygłoszone przez dyrektora naszego Muzeum – Andrzeja Boruckiego, dotyczyło białej i czarnej legendy lisowczyków, która inspirowała mistrzów pędzla (m.in.: Juliusza Kossaka, Władysława Szernera, Rembrandta, Stefano della Belli, czy też Józefa Brandta) i pióra (m.in.: Ferdynanda Ossendowskiego) do tworzenia niezwykle sugestywnych postaci ludzi dumnych, wolnych, okrutnych i szaleńczo odważnych, nie liczących się z nikim i z niczym, rządzących się własnymi prawami i wewnętrznym kodeksem honorowym. Lisowczycy stali się dla narodów ościennych (Niemców, Czechów i Rosjan) synonimem polskiego diabła, a wiele cech lisowczyków odnaleźć można w legendarnej postaci łęczyckiego Boruty – szlachcica.
Dyrektor Muzeum w Łęczycy, opisując uzbrojenie lisowczyków, pokazał licznie zebranej publiczności różnice między długim łukiem prostym tzw. angielskim, a używanym przez lisowczyków krótkim łukiem refleksyjnym umożliwiającym łatwiejsze strzelanie w czasie jazdy konnej. Na wykładzie prezentowane były również kopie szabel. Pierwsza, lżejsza – służąca do walki pieszej oraz druga, cięższa z młotkiem na końcu głowni, kawaleryjska. Przed projekcją filmu Lisowczycy wyświetlony został także krótki fragment Potopu ilustrujący osobę Kmicica (Babinicza) – postaci wzorowanej na lisowczykach. Drugi, krótki materiał filmowy, dotyczył udanej próby bicia, przez Lajosa Kassaia, rekordu Guinessa w szybkości strzelania z łuku do ruchomych celów z konia (12 strzał w 17,5 sekundy).

Urzekający widowiskowością film Lisowczycy oddaje hołd żołnierskiemu kunsztowi lisowczyków i ich koniom. Dokument tworzą, kręcone we wspaniałych jesiennych pejzażach, inscenizacje epizodów z obozowego i bitewnego życia oraz niektórych wydarzeń z dziejów tej budzącej postrach w niemal całej siedemnastowiecznej Europie formacji lekkiej kawalerii. Ich pierwszym dowódcą i założycielem był Aleksander Józef Lisowski (1575 – 1616). Dla królów, cesarzy i sułtanów był on synonimem dzielnego żołnierza, a wynajęcie jego jazdy - gwarancją powodzenia. Dla kmieci, mieszczan i szlachty, których łupił po drodze, był często symbolem grabieżcy, swawolnika i łotra. Jego gotowi na wszystko ludzie, choć obowiązywał ich regulamin przewidujący karanie gardłem za rozbój i gwałt, dopuszczali się wszelakich okrucieństw, traktowali napotkaną ludność z całą bezwzględnością. Pozostawieni bez należnej im zapłaty sami wypłacali sobie żołd sięgając po cudze dobra, a w razie oporu pozostawiali za sobą zgliszcza, śmierć i łzy. Siłą lisowczyków była żelazna dyscyplina, sprawność we władaniu bronią i szybkość przemieszczania się bez użycia taborów. Potrafili pokonywać na swoich koniach nawet 150 km w ciągu doby. Bali się ich nawet ci, pod których sztandarami szli w bój, a Król Władysław IV w 1634 roku doprowadził do opuszczenia przez nich kraju W roku 1640 można było jeszcze lisowczyków spotkać na polach bitewnych wojny 30-letniej w zachodniej Europie.


Słowo wstępne do filmu wygłosił Dyrektor Muzeum w Łęczycy Andrzej Borucki

Lisowczycy Juliusza Kossaka

Lisowczyk RembrandtaMuzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.