Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Musica Moderna 2011

8 maja w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy odbyła się kolejna, 58 sesja Musica Moderna. W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas Chór Żeński GAUDIUM PER CANTO (pod dyrekcją prof. Anny Fiebig) z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W programie koncertu znalazły się, brawurowo wykonane przez chór, utwory m.in.: Piotra Jańczaka De profundis clamavi, Jubilate Deo, Fryderyka Chopina Dumka, Wojak, Petra Ebena De facie formosa oraz kompozycje obecnych na niedzielnym koncercie Andrzeja Hundziaka Litania do Marii Panny i Krzysztofa Grzeszczaka Suita mazurska. Koncert poprowadziła Aleksandra Bęben.
58 sesja Musica Moderna, organizowana w Łęczycy po raz 5. z rzędu, jest już za nami. Podobnie jak w latach ubiegłych byliśmy świadkami pięknego koncertu we wnętrzach zabytkowego klasztoru OO. Bernardynów. Muzeum w Łęczycy, jako jeden z organizatorów koncertu, składa serdeczne podziękowania za wspaniały występ Chórowi GAUDIUM PER CANTO pod dyrekcją Anny Fiebig.


Przed koncertem chór zwiedził Muzeum w Łęczycy oraz Archikolegiatę w Tumie


Próba generalna przed występem

Prowadząca niedzielny koncert – Aleksandra Bęben

Chór Żeński GAUDIUM PER CANTO z Gdańska


prof. Anna Fiebig – Dyrygent chóruprof. Andrzej Hundziak (w środku)
z Akademii Muzycznej w Łodzi,
którego kompozycja znalazła się w repertuarze koncertu

Pamiątkowe zdjęcie po koncercie
Chór Gaudium per Canto jest chórem żeńskim działającym na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Rytmiki i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Powstał w 1995 roku z inicjatywy prof. Henryka Gostomskiego.

Dyrygentem zespołu od chwili powstania jest Anna Fiebig - profesor gdańskiej Akademii Muzycznej. Chór prowadzony jest w ramach obowiązkowych dla studentek zajęć dydaktycznych. Próby przeprowadzane dwa razy po dwie godziny w tygodniu, są terenem wszechstronnego działania twórczego. Praca nad repertuarem wiąże się z uwrażliwieniem studentek na zespół zagadnień związanych z interpretacją tekstu muzycznego utworu chóralnego oraz ze współpracą z każdą z nich, bez względu na warunki i walory głosowe.

Gaudium per Canto (radość przez śpiew) czynnie uczestniczy w życiu artystycznym macierzystej uczelni. Swym śpiewem uświetnia wszelkiego rodzaju uroczystości, jak również występuje w salach koncertowych i scenach całego Trójmiasta. Współpracuje także z orkiestrą akademicką i innymi chórami Pomorza. Efektem tej współpracy jest m.in. Koncert połączonego 200-osobowego chóru z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II w gdańskiej Bazylice Mariackiej.

Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany. Obejmuje utwory dawne, począwszy od wieków średnich, poprzez klasyczne, aż do często bardzo nowatorskich kompozycji współczesnych.

Systematyczna praca zaowocowała szeregiem sukcesów artystycznych chóru:
- 1996 - I nagroda - Rumia
- 1997 - wyróżnienie - Legnica
- 1999 - certyfikat - Marktoberdorf
- 2000 - Grand Prix - Wejherowo
- 2001 - Złoty Medal - Ołomuniec
- 2003 - III miejsce – Legnica

Anna Fiebig studiowała w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W latach 1978 – 1990 pracowała w Polskim Chórze Kameralnym „Schola Cantorum Gedanensis” (wokalistka i asystent dyrygenta), z którym koncertowała w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii, Japonii, USA.
Obecnie jest profesorem sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki. Prowadzi chór żeński tego Wydziału „Gaudium per Canto”.
Jest zapraszana do jury konkursów chóralnych i prowadzenia seminariów dla dyrygentów chóralnych. W latach 2000 - 2009 prowadziła Sopocki Chór Kameralny „Continuo”, z którym koncertowała w kraju i za granicą. Jako dyrygent odbyła z chórami tournée koncertowe do Niemiec (1999, 2001, 2005)), Francji (2001, 2004), Włoch (2003), Szwecji (2000, 2004), Meksyku (2005), Brazylii (2007).
Jest zdobywczynią nagród i wyróżnień na konkursach chóralnych: Rumia (1966) – 1 nagroda, Legnica (1997) – wyróżnienie, Marktoberdorf (1999) – wyróżnienie, Wejherowo (2000) – Grand Prix, Ołomuniec (2001) – złoty medal, Ołomuniec (2002) – srebrny medal, Legnica (2003) – 3 nagroda, Riva del Garda (2003) - dwa srebrne medale, Łódź (2009) – Grand Prix, Praga (2010) - złote pasmo.
Za swoją działalność w 2001 r. otrzymała roku Srebrny Krzyż Zasługi, w 2002 r. Odznakę Zasłużony Działacz Kultury, trzykrotnie Nagrodę Rektorską II st., dwukrotnie Nagrodę Prezydenta Sopotu, w 2010 r. Nagrodę Prezydenta Gdańska.


MUSICA MODERNA jest cykliczną imprezą powołaną do życia w 1982 r. z inicjatywy prof. Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Założeniem jej organizatorów, czyli członków Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi, jest promocja muzyki współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem twórczości łódzkich kompozytorów. W ramach organizowanych dwa razy do roku (wiosną i jesienią) sesji odbywają się koncerty, których wykonawcami są studenci i pedagodzy AM oraz artyści spoza Uczelni. W programie każdej sesji znajdują się m.in. wykonania utworów najmłodszego pokolenia kompozytorów, koncerty klasy perkusji, czwartkowe wieczory z muzyką elektroniczną twórców związanych ze Studiem Komputerowym Uczelni oraz koncerty małej „mm” w wykonaniu uczniów szkół muzycznych z regionu łódzkiego.

Sesje MUSICA MODERNA obejmują także wykłady muzykologów i teoretyków muzyki poświęcone nowej muzyce, spotkania z kompozytorami prezentującymi własną twórczość, spotkania z artystami specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki współczesnej oraz warsztaty i kursy kompozytorskie dla studentów.

Większość imprez Sesji MUSICA MODERNA odbywa się w gmachu AM przy ul. Gdańskiej 32. Poza Uczelnią koncerty organizowane są w kościołach, muzeach oraz szkołach Łodzi i okolic (Łęczyca, Pabianice, Zgierz).
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz