Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Muzeum zaprasza na wystawę

      Historia łęczyckiej karty pocztowej rozpoczęła się najprawdopodobniej w 1901 roku. Rok po wprowadzeniu do języka polskiego wyrazu „pocztówka”, którego autorem był Henryk Sienkiewicz.
      Muzealna kolekcja kart liczy sobie około 180 egzemplarzy. Na wystawie zaprezentowano większość łęczyckich pocztówek z lat 1901-1945 ułożonych tematycznie, związanych z najważniejszymi zabytkami Łęczycy i okolic. Na dużych wydrukach banerowych można obejrzeć najciekawsze pocztówki łęczyckie prezentujące poza krajobrazem także charakterystyczne dla miasta osoby jak woziwoda łęczycki, czy też ślepy Franuś. Historia łęczyckiej karty to także historia ich autorów, czyli wydawców oraz fotografów, zarówno tych profesjonalnych jak i amatorów o których informacje znalazły się na wystawie. Eksponaty znajdujące się na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Łęczycy oraz Sławomira Kupisza z Warszawy, Krzysztofa Polatowskiego z Łęczycy i Jarosława Przybylskiego z Łęczycy.
      Do zwiedzenia wystawy Muzeum w Łęczycy zachęca przede wszystkim młodzież szkolną, która będzie mogła zapoznać się z historią i krajobrazem miasta „skonfrontowanym” w licznych miejscach z jej stanem obecnym w postaci współczesnych fotografii umieszczonych przy starych pocztówkach. Dla zainteresowanych grup przewidziana jest także możliwość przeprowadzenia lekcji muzealnej na wystawie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z adiunktem muzealnym i kuratorem wystawy Tomaszem Kucharczykiem (24 721 25 43 lub 24 721 89 97).

Zdjęcia z otwarcia wystawyPodziękowania od dyrektora Muzeum w Łęczycy
Andrzeja Boruckiego dla twórców wystawy:
Renaty Kaźmierczak i Tomasza KucharczykaMuzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.