Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Wycieczka do Gniezna laureatów konkursu Oblicza polskiej kultury. 850 lat archikolegiaty w Tumie.

W dniu 16 czerwca miała miejsce wycieczka do Gniezna, w której udział wzięli laureaci zorganizowanego przez łęczyckie Muzeum konkursu pn. Oblicza polskiej kultury. 850 lat archikolegiaty w Tumie. W czasie pobytu w pierwszej stolicy Polski, uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Mieli możliwość obejrzenia wspaniałych eksponatów pochodzących ze skarbca katedralnego, datowanych na okres od X do XVIII w., takich jak m.in. kielich św. Wojciecha, tzw. kielich Dąbrówki i kielich królewski z XII stulecia ufundowany prawdopodobnie dla katedry gnieźnieńskiej przez Mieszka III Starego, relikwiarze z XV i XVI w., monstrancje. Uwagę uczestników wycieczki przykuły także drewniane rzeźby sakralne z okresu od XIV do XIX w., a także tkaniny liturgiczne (XV do XVIII w.) haftowane ręcznie prawdziwym złotem i srebrem w najsłynniejszych warsztatach Europy. Na koniec każdy z uczestników miał okazję odnaleźć wśród rzeźb i obrazów wizerunek swojego patrona. WIĘCEJ>>


Protokół z posiedzenia komisji konkursu pt.:
„Oblicza polskiej kultury. 850 lat archikolegiaty w Tumie”.

W dniu 11 czerwca 2011 roku odbyły się w sali reprezentacyjnej starego ratusza w Łęczycy obrady komisji konkursu pt.: Oblicza polskiej kultury. 850 lat archikolegiaty w Tumie.
Komisja pracowała w następującym składzie:

  1. Teresa Kawczyńska, pedagog, kierownik referatu oświaty i kultury Urzędu Miasta w Łęczycy.
  2. Mirosława Żydek, artysta plastyk, emerytowana dyrektor Domu Kultury w Łęczycy.
  3. Lucyna Sztompka, polonistka, emerytowana dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy.
  4. ks. Paweł Olszewski, proboszcz parafii NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie
  5. Anna Dłużewska – Sobczak, polonistka, kustosz działu etnograficznego Muzeum w Łęczycy.
  6. Patrycja Zasadzka, archeolog, asystent działu archeologicznego Muzeum w Łęczycy.
  7. Tomasz Kucharczyk, historyk, adiunkt działu historycznego Muzeum Łęczycy.
  8. Andrzej Borucki, historyk sztuki, starszy kustosz działu artystycznego i dyrektor Muzeum w Łęczycy.

W wyniku wspólnych ustaleń komisja przyznała nagrody w następujących kategoriach:
WIĘCEJ >>INFORMACJA

Informujemy, iż posiedzenie komisji konkursu "Oblicza polskiej kultury - 850 lat archikolegiaty w Tumie" odbędzie się we wtorek 7 czerwca 2011r., a nie jak zakładano w regulaminie - 3 czerwca 2011 r.

DyrektorKonkurs dla młodzieży gimnazjów
i szkół ponadgimnazjalnych powiatu łęczyckiego
z okazji 850 rocznicy konsekracji
Archikolegiaty w Tumie
pod Łęczycą


Pobierz regulamin
Aneks nr 1 do regulaminu


850 rocznica konsekracji archikolegiaty w Tumie

Rok 2011 jest okresem doniosłego jubileuszu nie tylko dla Łęczycy, ale także dla kultury polskiej. 21 maja 1161 roku w obecności książąt i biskupów odbyła się uroczysta konsekracja łęczyckiej archikolegiaty, która zasłynęła jako miejsce najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego państwa. W jej murach w 1180 roku miał miejsce synod z udziałem władców świeckich określany przez późniejszych historyków pierwszym sejmem, a w 1285 roku podjęto doniosłą uchwałę dla kształtowania i kultywowania mowy ojczystej. Archikolegiata, odbudowana po zniszczeniach wojennych jest najcenniejszym skarbem architektury romańskiej w Polsce.

Z tych powodów jubileusz obchodzony będzie szczególnie uroczyście, a do jego współorganizacji zaangażowane zostało również Muzeum w Łęczycy. W związku z tym, przygotowujemy w tym roku konkurs dla młodzieży poświęcony dziejom łęczyckiej świątyni i jej zabytkom, wystawy, wykłady, koncerty, spektakle, a także wydawnictwa i pamiątki okolicznościowe. Kulminacją jubileuszowych uroczystości będzie msza święta odprawiona w dniu 22 maja z udziałem nuncjusza apostolskiego, arcybiskupów i biskupów polskich oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

O wszystkich wydarzeniach związanych z jubileuszem romańskiej świątyni będziemy informowali na naszej stronie internetowej.


Archikolegiata w Tumie

Archikolegiata w Tumie

Portal (fot. Przemysław Marynowski)


Tum, kielich i patena, poł. XII w.

Tum, kielich i patena, kon. XI w.

Tum, krzyż, poł. XII w.


Tum, Pantokrator, poł. XII w.

Tum, pierścień, poł. XII w.

Tum, płyta nagrobna rycerza


Tum, płyta nagrobna rycerza

Tum, wsporniki, kon. XV w.


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz