Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Wycieczka do Gniezna laureatów konkursu Oblicza polskiej kultury. 850 lat archikolegiaty w Tumie.

W dniu 16 czerwca miała miejsce wycieczka do Gniezna, w której udział wzięli laureaci zorganizowanego przez łęczyckie Muzeum konkursu pn. Oblicza polskiej kultury. 850 lat archikolegiaty w Tumie. W czasie pobytu w pierwszej stolicy Polski, uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Mieli możliwość obejrzenia wspaniałych eksponatów pochodzących ze skarbca katedralnego, datowanych na okres od X do XVIII w., takich jak m.in. kielich św. Wojciecha, tzw. kielich Dąbrówki i kielich królewski z XII stulecia ufundowany prawdopodobnie dla katedry gnieźnieńskiej przez Mieszka III Starego, relikwiarze z XV i XVI w., monstrancje. Uwagę uczestników wycieczki przykuły także drewniane rzeźby sakralne z okresu od XIV do XIX w., a także tkaniny liturgiczne (XV do XVIII w.) haftowane ręcznie prawdziwym złotem i srebrem w najsłynniejszych warsztatach Europy. Na koniec każdy z uczestników miał okazję odnaleźć wśród rzeźb i obrazów wizerunek swojego patrona.

Kolejnym punktem wycieczki była gnieźnieńska Archikatedra Wniebowzięcia NMP, stanowiąca pomnik kultury polskiej, której początki sięgają IX w. W jej wnętrzach laureaci konkursu obejrzeli Drzwi Gnieźnieńskie, będące unikalnym zabytkiem romańskiej sztuki odlewniczej oraz najważniejsze zabytki samej katedry, takie jak m.in. wczesnobarokowy srebrny relikwiarz, w którym spoczywają szczątki św. Wojciecha, 14 kaplic z nagrobkami arcybiskupów gnieźnieńskich, cenne płyty nagrobne, wykonane m.in. przez Wita Stwosza. Ponadto zwiedzili podziemia archikatedry, w której podczas badań archeologicznych, odkryto relikty budowli sakralnych z przełomu X/XI w. oraz kamienne grobowce. Na koniec wizyty w Gnieźnie można było podziwiać panoramę miasta z wieży Archikatedry Gnieźnieńskiej, która wznosiła się na wysokość ponad 60 m. Wejście na nią okazało się dla wielu nie lada wyzwaniem, jednak sam widok wart był wysiłku.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dla laureatów konkursu i ich opiekunów oraz zdjęcia z wycieczki do Gniezna. (Część zdjęć pochodzi ze zbiorów Zespołu Szkół im. Jadwigi Gridzkiej w Łęczycy)Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.