Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

XIII Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy

W dniach 20-21 sierpnia na Zamku w Łęczycy odbył się XIII Międzynarodowy Turniej Rycerski. Podobnie jak w latach ubiegłych dziedziniec zamkowy licznie odwiedzili turyści z całego kraju, by móc podziwiać niezwykle efektowne zmagania turniejowe. W tym roku ponownie zaprosiliśmy grupę rycerzy pieszych Armentum z Czech oraz Bractwo Rycerzy Łuku z Polski. W programie turnieju znalazły się również pokazy konne Drużyny Xiążęcej z Warszawy, występy zespołu muzyki dawnej BraAgas z Czech oraz pokazy Gwardii Gryfa z Wrocławia – jedynej w Polsce grupy uprawiającej tradycje włoskiego sbandieratori (żonglowanie chorągwiami, które dodatkowo połączone zostało z występami tancerek i akrobatów). W tym roku odbył się również międzynarodowy turniej łuczniczy o statuetkę „Srebrnej brzechwy”. Nie zabrakło konkursów oraz zabaw plebejskich dla publiczności. Jak co roku na dziedzińcu zamkowym oraz wokół zamku znajdowały się średniowieczne warsztaty rzemieślnicze oraz kupieckie stragany.

Turniej rozpoczął się punktualnie o godzinie 11.11 Paradą Rajców Miejskich przed Ratuszem. Stąd też kolorowy orszak turniejowy, prowadzony przez dobosza, trębaczy i chorążych, wyruszył na dziedziniec zamkowy. Oficjalnego otwarcia turnieju dokonali Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego, Andrzej Olszewski – Burmistrz Miasta Łęczyca, Wojciech Zdziarski – Starosta Powiatu Łęczyckiego oraz Andrzej Borucki – Dyrektor Muzeum w Łęczycy (główny organizator imprezy). Wśród wielu znamienitych gości znaleźli się m.in.: Jan Trunecek (Tankred de Besancon) – dowódca nieistniejącej już konnej grupy „Honoris” z Czech, którą mieliśmy zaszczyt gościć na turnieju w 2009 i 2010 roku oraz Tomas Mangel – dowódca grupy Armentum. Po odegraniu fanfar, które towarzyszyły nam przed każdym występem rycerzy, turniej rozpoczęto.

Na polu turniejowym jako pierwsi zaprezentowali się rycerze konni z Drużyny Xiążęcej. Grupa dowodzona przez Łukasza zwanego „Taranem” w galopie ścinała mieczami m.in.: główki kapusty, czy też rzucała z koni włócznią do „uciekającego dzika”. Kulminacją występu było niezwykle widowiskowe kruszenie kopii (pojedynek dwóch domów: Smoka i Lilii). Całość występu okraszona była „klimatycznym” podkładem muzycznym nawiązującym do dawnych czasów.

Grupa Armentum z Czech przygotowała w tym roku trzy pokazy. Pierwszym z nich była szkoła szermierki z pokazem używania broni palnej. Rycerze z Hradec Kralove, ubrani w stroje typowe dla Landsknechtów (oddziały zaciężne formacji piechoty z końca XV wieku utworzone przez cesarza Maksymiliana I, wywodzące się przede wszystkim z krajów niemieckojęzycznych wyróżniały się ekstrawaganckimi i jaskrawymi strojami: wamsami, pludrami, kapeluszami z szerokimi rondami zdobionymi dodatkowo piórami) brawurowo walczyli na sztylety, tasaki, halabardy oraz długie miecze. Nie tylko oręż ale i zapasy były ważnym elementem pokazu. Wszystkie pojedynki odbywały się według średniowiecznych traktatów. Po pojedynkach przyszedł czas na prezentację broni palnej z XV i XVI wieku. Rycerze z Armentum oddawali salwy z hakownic, arkebuzów oraz ciężkich dział (m.in. taraśnicy). Było dużo huku i dymu, ale każdy wystrzał nagradzany był przez publiczność gromkimi brawami. Drugi pokaz dotyczył szkolenia Landsknechtów. Do udziału w nim zaproszona została publiczność. Oddział używający długich pik musiał wykazać się, chcąc tworzyć zwarty szyk bojowy, nie lada koordynacją ruchową. Ostatni pokaz to walki pawężników i halabardników przeciwko pikinierom. W tym pokazie czynny udział wzięli również wybrani przez rycerzy widzowie. Ponownie użyto hakownic i arkebuzów, a całość walk zakończyła potężna salwa armatnia.

W tym roku, po raz trzeci, odbył się międzynarodowy turniej łuczniczy o statuetkę „Srebrnej brzechwy”. Wśród 10 zawodników biorących udział w zmaganiach znaleźli się łucznicy z całej Polski oraz jeden łucznik z Francji. Po dwóch dniach zmagań łucznicy ubrani w stroje z różnych części świata strzelali do celów z odległości 15, 25 i 30 metrów. Zwycięzcą okazał się, podobnie jak w roku ubiegłym, Jerzy Kubiak. Drugie miejsce zdobył debiutujący w turnieju Tadeusz Krupa, a trzecie Bronisław Bartczak. Panu Jerzemu Kubiakowi gratulujemy zwycięstwa!!! Oprócz turnieju o „Srebrną brzechwę” pokazy sprawności bojowej średniowiecznego łucznictwa zaprezentowało Bractwo Rycerzy Łuku (strzelanie na komendę, czy też strzelanie podpalonymi strzałami do słomianych kukieł).

Po raz pierwszy przed łęczycką publicznością zaprezentowała się Gwardia Gryfa z Wrocławia. Grupa ta, jako jedyna w Polsce, uprawia tradycje włoskiego sbandieratori. Dyscyplina ta pochodzi z Włoch i ma korzenie militarne. Jej tradycja sięga epok średniowiecza i renesansu. Wtedy to latające ponad murami Florencji flagi oznaczały zbliżające się wojska nieprzyjaciela. Miały one również wzbudzać u mieszczan ducha walki i mobilizować ich do obrony miasta. Innym zadaniem sbandieratori było tryumfalne, a zarazem radosne powitanie żołnierzy wracających z wygranej bitwy. Gwardia Gryfa pięknie kontynuuje te tradycje, co potwierdziły liczne brawa zgromadzonych na dziedzińcu turystów.

O oprawę muzyczną zadbał w tym roku zespół muzyki dawnej i folk z Czech „BraAgas”. Zespół składający się z czterech dam wystąpił w następującym składzie: Kateřina Eva Lanči, Daniela Kalvodová, Kateřina Göttlichová oraz Michala Hrbková. Niezwykle nastrojowe pieśni epoki średniowiecza odgrywane na stylizowanych instrumentach idealnie wkomponowały się w klimat łęczyckiego turnieju.

Turniej zakończył się występem konnej Drużyny Xiążęcej. Rycerze po raz kolejny zaprezentowali swój kunszt jazdy na koniach i władania bronią. Owacjom nie było końca…

Tegoroczny turniej przeszedł już do historii. Wszystkim uczestnikom, współorganizatorom (Urząd Miejski w Łęczycy oraz Starostwo Powiatowe w Łęczycy), sponsorom oraz licznie zebranej publiczności serdecznie dziękujemy. Spotkamy się w przyszłym roku…

ROZPOCZĘCIE TURNIEJU ORAZ PRZEMARSZ ORSZAKU NA DZIEDZINIEC ZAMKOWY


Za chwilę rozpocznie się Turniej

Wymarsz orszaku turniejowego na dziedziniec zamkowy

Zespół muzyki dawnej BraAgas oraz Gwardia Gryfa


Wśród wielu znamienitych gości znalazł się m.in.: Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień (pierwszy z lewej)

Orszak poprowadził dyrektor Muzeum w Łęczycy Andrzej Borucki

Landsknechci w drodze na łęczycki zamek


"Ekstrawaganckie stroje Landsknechtów

Za chwilę Drużyna Xiążęca wkroczy na dziedziniec

Orszak turniejowy zamykała Drużyna Xiążęca z Warszawy


Uroczystego otwarcia Turnieju dokonał Burmistrz Miasta Łęczyca Andrzej Olszewski

Honorowy gość naszego Turnieju - Tankred de Besancon

Publiczność tradycyjnie dopisała
GRUPA ARMENTUM Z CZECH


Chwila relaksu przed walką

Pierwsze pojedynki

Już mi bratku nie uciekniesz...


Mistrzowie szermierki mówili: Chcesz być silny, ćwicz zapasy

Pojedynek na sztylety

Okryte złą sławą broni morderców sztylety


Wszystkie pojedynki odbywały się według średniowiecznych traktatów

Pojedynek na miecze

Tym razem lepsza okazała się halabarda


Pod czujnym okiem komentatorów...

Kończ Waść, wstydu oszczędź...

Wystrzał z hakownicy...


... i arkebuza

Za moment zatrzęsą się mury

Duży hałas...dużo dymu...wielkie brawa od publiczności


O komentarz historyczny zadbał Tomasz Kucharczyk - adiunkt muzealny Muzeum w Łęczycy

Pokaz szkolenia Landsknechtów

Kluczowy element powodzenia formacji - koordynacja ruchowa


"Atak na łęczycką publiczność

Do udziału w szkoleniu zaproszeni zostali widzowie


Armentum, podobnie jak w latach ubiegłych, pokazało klasę

Tomas Mangel (w stroju cywilnym) - dowódca grupy Armentum
DRUŻYNA XIĄŻĘCA Z WARSZAWY


Najważniejsza jest rozgrzewka

Jedną z konkurencji było nabijanie pierścieni na kopię

Rzut włócznią do "uciekającego dzika"


Ścinanie jajka przy użyciu miecza

Łukasz zwany "Taranem"

Konflikt dwóch domów: Smoka i Lilii


Chwila zadumy

Efektowne kruszenie kopii

Samotność przegrywającego...
GWARDIA GRYFA Z WROCŁAWIA


Chorągwie wykonane są ze specjalnych surowców, tak aby mogły "przezwyciężyć" wiatrGwardia Gryfa z powodzeniem kontynuuje włoskie tradycje sbandieratori


Pokaz akrobatówGwardia Gryfa - jedyna w Polsce grupa uprawiająca tradycje włoskiego sbandieratori
BRACTWO RYCERZY ŁUKU
MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ ŁUCZNICZY O SREBRNĄ BRZECHWĘ


Jerzy Kubiak, Mariusz Felkowski oraz Bronisław Bartczak, czyli Bractwo Rycerzy Łuku

Pokaz sprawności bojowej średniowiecznego łucznictwa

Oj działo się, działo...


Danuta Swoboda - jedyna kobieta biorąca udział w turnieju łuczniczym

Adam Swoboda i Gerard Bayon


Gerard Bayon

Zwycięzca turnieju łuczniczego Jerzy Kubiak przymierza się do kolejnej "dychy"
ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ BRAAGAS Z CZECH


Od lewej: Kateřina Eva Lanči, Daniela Kalvodová, Kateřina Göttlichová, Michala Hrbková

Zespół BraAgas w 2009 roku zdobył prestiżową nagrodę czeskiego Grammy

Kateřina Göttlichová - liderka zespołu
ŚREDNIOWIECZNE KRAMY
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz