Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!


Europejskie Dni Dziedzictwa – Łęczyca 2012
Zaproszenie na wycieczkę
„Szlakiem codzienności”

„Tajemnice codzienności” to hasło pod którym obchodzone są w tym roku w Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa. Podejmując ten temat Muzeum w Łęczycy zaprasza wszystkich miłośników wycieczek zabytkoznawczych do wspólnej wyprawy „Szlakiem codzienności”, której motywem przewodnim będzie życie codzienne i … niecodzienne ludzi związanych z przemysłem włókienniczym w naszym regionie w XIX i XX wieku. Zwiedzając miejsca i zabytki kultury materialnej Łęczycy, Ozorkowa, Zgierza i Łodzi spróbujemy wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania najprostsze i zarazem najtrudniejsze dotyczące roli jednostki i społeczeństwa naszego regionu w budowanie jego tożsamości kulturowej. Mamy nadzieję, że poznając walory dawnej miejskiej architektury drewnianej, przedmioty codziennego użytku i narzędzia pracy robotników dawnych fabryk i manufaktur, zachęcimy wszystkich uczestników do zwrócenia uwagi na ich własne otoczenie i poszukiwanie tego co w minionej i mijającej codzienności może być cenne pod względem materialnym i duchowym.

W planie wycieczki na trasie Łęczyca – Ozorków - Zgierz – Łódź mamy:

- Izbę Pamięci w Ozorkowie, która mieści się w podworskim budynku dawnej stajni i parowozowni Schleiblerów. (Obejrzymy m.in. wystawy poświęcone najdłuższej linii tramwajowej nr 46 z Ozorkowa do Łodzi i społeczności żydowskiej Ozorkowa)
- Muzeum Miasta Zgierza, w którym obejrzeć będzie można m.in. rekonstrukcję wnętrza mieszczańskiego z przełomu XIX i XX wieku - salon, jadalnia, sypialnia, kuchnia. Wystawa prezentuje autentyczne wyposażenie wnętrza domu jednej z bogatych zgierskich rodzin fabrykanckich - Małgorzaty i Juliana Kruche. Odbędziemy również spacer po zrekonstruowanym „Mieście tkaczy”, gdzie zobaczymy zabytkową architekturę drewnianą zachowaną w autentycznej przestrzeni miejskiej,
- Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W skansenie znajduje się 8 obiektów typowych dla zabudowy Łodzi z przełomu XIX/XX w. i początków XX w. Znalazły się wśród nich: kościół, willa letniskowa, piętrowy dom dla rodzin robotniczych, przystanek tramwajowy oraz 4 domy rzemieślników.
- Muzeum Fabryki przy Manufakturze w Łodzi, gdzie poznać będzie można historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku,

Termin wycieczki: 22 września (sobota). Zbiórka o godzinie 9.30 pod bramą Zamku w Łęczycy. Przewidywany powrót – ok. godziny 18.00- 18.30. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 września (czwartek) pod nr. telefonu (24 721 89 97). Uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych zgłaszani są telefonicznie przez wychowawców klas. Ilość miejsc ograniczona!!! Wyżywienie we własnym zakresie.

Mile widziane własne wspomnienia
oraz fotografie związane z przemysłem włókienniczym.Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz