Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Kotlina Kolska w Muzeum w Łęczycy


Dobiegła końca realizacja projektu Kotlina Kolska w neolicie i epoce brązu w świetle badań cmentarzysk dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dziedzictwo kulturowe Priorytet Ochrona zabytków archeologicznych. Projekt trwał od marca 2011 roku do grudnia 2012 roku. Zwieńczeniem projektu jest wystawa przygotowywana przez pracowników Muzeum w Łęczycy, prezentująca obrządek pogrzebowy w późnym okresie neolitu i w początkach epoki brązu we wschodniej części Kotliny Kolskiej oraz publikacja „Kotlina Kolska w świetle cmentarzysk z neolitu i epoki brązu z Nagórek Grabowskich, Teofilek i Byszewa” dokumentująca wyniki badań, analiz, które pozwoliły na zgromadzenie cennych informacji na temat zmian w rytuałach pogrzebowych, zachodzących w obrębie społeczności z okresu późnego neolitu.

Otwarcie wystawy oraz promocja książki odbyły się w dniu 10 grudnia. Podczas spotkania promującego publikację, które miało miejsce w sali artystycznej Domu Nowego, przybyli goście wysłuchali wystąpień dyrektora Muzeum w Łęczycy Andrzeja Boruckiego, prof. UR dr hab. Małgorzaty Rybickiej (opiekuna merytorycznego projektu), dyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi prof. Ryszarda Grygla oraz Wicestarosty Powiatu Łęczyckiego Krystyny Pawlak. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do budynku Domu Starego, gdzie oprowadzeni przez prof. UR dr hab. Małgorzatę Rybicką mieli możliwość obejrzenia zabytków pozyskanych w wyniku badań wykopaliskowych w Nagórkach Grabowskich, Byszewie i Teofilkach, które m.in. stanowiły przedmiot badań zrealizowanych w ramach projektu. Ponadto zaproszeni goście mieli możliwość uzyskania dodatkowych informacji o wynikach badań m.in. od dr Piotra Kittla z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr Urszuli Bugaj z Instytutu Antropologii i Etnologii PAN w Warszawie. Wystawę można będzie oglądać od grudnia 2012 roku do czerwca 2013 roku.
Wszyscy uczestnicy spotkania promującego publikację otrzymali egzemplarz wydawnictwa.

W realizację projektu zaangażowani byli pracownicy naukowi Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytutu Antropologii i Etnologii PAN w Warszawie, Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz pracownicy Muzeum w Łęczycy.


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.