Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Sejmik Staropolski 2012

W dniu 19 maja, już po raz trzeci, na dziedzińcu zamku królewskiego w Łęczycy odbył się Sejmik Staropolski. Tym razem impreza odbyła się dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu: Szlachcic Boruta marką Łęczycy i województwa łódzkiego.

W tym dniu na dziedzińcu zamkowym zaprezentowały się dwie grupy rekonstrukcji historycznej z Sandomierza pod wodzą Karola Burego: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Hufiec Rycerstwa Opatowskiego. W specjalnie założonym obozie wojskowym, wśród huku armat, można było obejrzeć XVII-wieczną musztrę bojową pikinierów, halabardników, pojedynki muszkieterów, a także pokaz tańców staropolskich.

Pomiędzy pokazami wojskowymi i tanecznymi przybyli widzowie mogli posłuchać także legend o diable Borucie odczytanych przez aktora teatralnego i telewizyjnego Mariusza Saniternika.

Na zakończenie dnia ze spektaklem Nad spuścizną po przodkach deliberacje wystąpił Dariusz Jakubowski, aktor teatru Studio z towarzyszeniem sopranistki Katarzyny Thomas oraz grającego na lutni Tadeusza Czechaka. Muzykę renesansu i baroku uzupełniła poezja: począwszy od Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego, aż po poetów i bardów dwudziestego wieku: Zbigniewa Herberta i Jana Kaczmarskiego.

Ponadto widzowie odwiedzający tego dnia dziedziniec zamkowy mogli wziąć udział w degustacji potraw staropolskich w postaci bigosu i pieczonego na rożnie dzika. Uzupełnieniem sejmiku były warsztaty mennicze prowadzone przez Bohdana Kowalczyka i Henryka Poselta z Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, którzy przez cały czas trwania imprezy bili pamiątkowe monety, wypisywali specjalne certyfikaty oraz opowiadali o historii powstania pieniądza. Obok warsztatu menniczego działał warsztat papieru czerpanego, prowadzony przez Agnieszkę Chmielecką oraz Krzysztofa Zuchniewicza.

Pokaz tańca staropolskiegoPokaz musztry pikinierów i halabardników
Pokaz pojedynków szermierczych

Pokaz artyleryjski
Legendy o diable Borucie - Mariusz Saniternik

Nad spuścizną po przodkach deliberacje - Dariusz Jakubowski, Katarzyna Thomas, Tadeusz Czechak
Warsztaty rzemieślnicze

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz