Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
2 kwietnia - Światowy Dzień Autyzmu

Autyzm dziecięcy jest całościowym zaburzeniem rozwoju pojawiającym się przed 36 miesiącem życia dziecka. Spowodowany jest uszkodzeniem lub nieprawidłowym działaniem ośrodkowego układu nerwowego. Powstaje na bazie pewnych predyspozycji genetycznych, na które nakładają się w okresie prenatalnym, okołoporodowym lub jeszcze późniejszym różne czynniki środowiskowe – takie jak wirusy czy toksyny. Uszkodzenie układu nerwowego u dzieci autystycznych może być trwałe, ale może też występować czasowo, wtedy, gdy jest spowodowane zaburzeniami metabolicznymi, które rozregulują działanie układu neurohormonalnego. Praca zmysłów dziecka autystycznego (wzroku, słuchu, dotyku, węchu, smaku i równowagi) jest zaburzona.

Strona internetowa Muzeum w Łęczycy ŚWIECIŁA SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU.Jeśli zmysły są nadwrażliwe, wtedy nawet najlżejsze bodźce zewnętrzne sprawiają dziecku silny fizyczny ból. Jeżeli zaś cechą zmysłów jest niedowrażliwość, wtedy nie czuje ono bodźców działających z normalną siłą – potęguje je więc, żeby poczuć cokolwiek (rozdrapuje ciało do krwi, uderza głową o ścianę, krzyczy, hałasuje, skacze czy też uporczywie wpatruje się w migające światło). Nie jest w stanie normalnie odbierać rzeczywistości, nie może się więc prawidłowo rozwijać. Ma ogromne problemy z komunikowaniem się – nawet z najbliższym otoczeniem. Nie może się uczyć ani normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Jedynym ratunkiem dla niego jest bardzo intensywna indywidualna terapia prowadzona w sposób kompleksowy i skoordynowany na terenie odpowiednio wyposażonej specjalistycznej placówki. (źródło: www.navicula.pl).

W ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu w dniu 2 kwietnia br. na całym świecie przeprowadzona zostanie akcja ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU. Inicjatywa zapoczątkowana została przez amerykańską organizację Autism Speaks, a jej celem jest zwiększenie świadomości na temat autyzmu i problemów z jakimi spotykają się osoby z autyzmem. W 2011 roku ponad 2000 budynków (w 180 miastach – 48 krajach) na świecie zmieniło swój kolor na niebieski, będący symbolem solidarności z osobami z autyzmem. Wśród błękitnych obiektów znalazły się m.in.: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Universal Studio w Hollywood i Orlando, CN Tower w Kanadzie i wiele innych.Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz