Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
„Ładna twa uroda. Dawne sposoby kreowania wizerunku.”

Do połowy sierpnia br. można będzie oglądać w Muzeum w Łęczycy wystawę czasową pt. „Ładna twa uroda. Dawne sposoby kreowania wizerunku.” Poprawa warunków materialnych na wsi polskiej na przełomie XIX i XX w. spowodowała m.in. wzrost potrzeb estetycznych jej mieszkańców, w tym eksponowanie walorów ciała, podniesienie własnej atrakcyjności i urody. Jednym ze sposobów zwrócenia na siebie uwagi było noszenie efektownej odzieży ozdobionej bogatymi dodatkami. Stało się to możliwe dzięki rozwojowi różnych gałęzi przemysłu a także handlu i rzemiosła. Wpływ nowych trendów dało się zauważyć także w tradycyjnym łęczyckim stroju ludowym. Do uatrakcyjnienia poszczególnych jego elementów (wełniaków, zapasek, bielizny, fartuchów) zaczęto wykorzystywać różnego rodzaju zdobiny i gotową galanterię: bawełniane wstawki i ząbki, białe ażury i kolorowe hafty, koraliki, aksamitki, barwne wstążki, tasiemki i sznureczki. Pojawiły się różnego rodzaju efektowne chusty: jedwabnice, kaczorowe, szalinówki, baranówki, pluszówki i chusty kamelowe. Wielobarwny strój uzupełniała biżuteria na którą składały się sznury bursztynów, szklanych paciorków i korali prawdziwych. Te ostatnie dekorowano pamiątkowymi medalikami i krzyżykami.

Na wystawie prócz kilku zestawów ludowego stroju łęczyckiego noszonego w regionie do 1914 r. oglądać można bogato zdobione stroje regionów sąsiednich: łowickiego, rawskiego, piotrkowskiego i sieradzkiego.
Istotną rolę w kreowaniu wizerunku grała naturalna uroda kobiet, którą podkreślano stosownymi dla wieku i stanu cywilnego kobiet fryzurami a także dbałością o higienę osobistą i używaniem kosmetyków oferowanych przez naturę. Tę część wystawy ilustrują m.in. obrazy kobiet w strojach ludowych z regionu sieradzkiego, najbliższego sąsiada Łęczyckiego.
Na ekspozycji zaprezentowano także stylizowane wnętrze wiejskiej pracowni krawieckiej z I ćwierci XX w., którego najciekawszym eksponatem jest pochodzący z tamtego okresu wzornik wykrojów.
Istotną częścią wystawy jest prezentacja multimedialna różnych typów urody kobiet i mężczyzn - mieszkańców Łęczycy żyjących z okresu od końca XIX w. aż po współczesność.

Na wystawie zaprezentowano eksponaty z: Muzeum w Łęczycy, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Sieradzu, Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej, Domu Kultury w Łęczycy, Archiwum Państwowego w Płocku o/Łęczyca oraz ze zbiorów prywatnych: Andrzeja Boruckiego, Ireny Radziszewskiej i Jadwigi Cuper z Łęczycy, Jana Kopki z Chorek, Lucyna Duczyńska z Kurzjamy, Bożeny Pokrzyckiej z Prusinowic oraz mieszkańców Łęczycy, Sobótki Starej, Łubna i Leźnicy Małej.
Wystawa czynna będzie w dniach i godzinach otwarcia Muzeum do połowy sierpnia 2012.

Zapraszamy


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz