Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

XIV Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy

W dniach 18 – 19 sierpnia na Zamku w Łęczycy odbył się, już po raz czternasty, Międzynarodowy Turniej Rycerski. Impreza ta należy do czołowych wizytówek turystyki kulturalnej województwa łódzkiego i przyciąga z każdym rokiem dużą rzeszę miłośników średniowiecza.

Turniej rozpoczął się o godzinie 11.11 Paradą Rajców Miejskich przed łęczyckim Ratuszem, skąd kolorowy orszak przemaszerował na dziedziniec zamkowy. Oficjalnego otwarcia Turnieju, przy dźwiękach fanfar, dokonali: Marszałek Województwa Łódzkiego - Witold Stępień, Zastępca Burmistrza Łęczycy – Wojciech Czaplij oraz Dyrektor Muzeum w Łęczycy – Andrzej Borucki.

Tegoroczny turniej poświęcony został pamięci zmarłego w lutym tego roku Jakuba Jarosa (Edmund de Valiere), członkowi grupy Honoris (Mlada Boleslav - Czechy). Grupa dwukrotnie gościła w murach łęczyckiego zamku, a Jakub był triumfatorem turnieju konnego w 2010 roku otrzymując za zwycięstwo pamiątkowy miecz.

W turnieju konnym wystąpili członkowie Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego pod wodzą Karola Burego. Grupa należy do czołówki polskich zespołów rekonstrukcji historycznej specjalizujących się w widowiskach konnych. W szranki turniejowe stanęło sześciu rycerzy w uzbrojeniu z XV wieku, którzy wcielili się w uczestników bitwy pod Grunwaldem: Zawiszę Czarnego z Garbowa, Mikołaja Powałę z Taczewa, Dobiesława z Oleśnicy, Krystyna z Ostrowa, Mszczuja ze Skrzynna oraz Arnolda von Baden. Towarzyszyli im giermkowie i herold. Rycerze rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach: atak na saracena, chwytanie w galopie mieczem oraz kopią zawieszonych krążków, ścinanie jabłka czy widowiskowym kruszeniu kopii. Każde udane wykonanie zadania zgromadzona publiczność nagradzała brawami. Historyczny komentarz herolda Karola Burego uzupełniał prezentowane konkurencje. Zwycięzcą dwudniowych zmagań został najsłynniejszy polski rycerz turniejowy Zawisza Czarny z Garbowa, w którego postać wcielił się Maciej Bury i to do jego rąk trafił miecz.

Podobnie jak w ubiegłym roku zaproszenie do udziału w turnieju przyjęła grupa rycerzy pieszych Armentum z Hradec Kralove (Czechy). Po mistrzowsku wykonywała układy szermiercze w niemal wszystkich rodzajach białej broni. Ponadto grupa zaprezentowała swój kunszt władania bronią drzewcową, pokaz artyleryjski przy wykorzystaniu m.in.: replik średniowiecznych armat i całego arsenału ręcznej broni palnej: hakownic, arkebuzów oraz ciężkich dział (m.in. taraśnicy). Pokazy w huku i dymie wystrzałów nagradzane były przez publiczność brawami. Do pokazu szkolenia Landsknechtów zaprosiła także widzów. Oddział używający długich pik musiał wykazać się, koordynacją ruchową przy tworzeniu zwartego szyku bojowego. Na koniec odbył się pokaz strzelania z kuszy, co jak przekonali się widzowie nie jest sztuką prostą.

Największe wrażenie wśród publiczności zrobili mistrzowie świata w szermierce artystycznej - grupa Merlet z Pragi (Czechy). Bierze ona udział w czołowych superprodukcjach filmowych amerykańskich i francuskich. Tworzy znakomite układy szermiercze oraz trenuje aktorów do filmów (m.in.: „Rycerz z Szanghaju z Jacky Chanem w roli głównej, czy najnowszej wersji „Trzej Muszkieterowie” z Orlando Bloomem i Millą Jovovich jako Joanna d’Arc w reż. Luc’a Bessona). Podczas turnieju grupa Merlet zaprezentowała widowisko nagrodzone w 2006 i 2011 roku pierwszą nagrodą na festiwalu szermierki artystycznej w Berlinie. Wspaniała gra aktorska, ogromne umiejętności kaskaderskie i szermiercze, poczucie humoru oraz bardzo dobry kontakt z publicznością sprawiły, iż członkowie grupy stali się ulubieńcami publiczności.

Po raz drugi przed łęczycką publicznością zaprezentowała się Gwardia Gryfa z Wrocławia. Jako jedyna w Polsce uprawia tradycje włoskiego sbandieratori. Dyscyplina ta pochodzi z Włoch i ma korzenie militarne. Jej tradycja sięga epok średniowiecza i renesansu. Wtedy to latające ponad murami Florencji flagi oznaczały zbliżające się wojska nieprzyjaciela. Miały one również wzbudzać u mieszczan ducha walki i mobilizować ich do obrony miasta. Innym zadaniem sbandieratori było tryumfalne, a zarazem radosne powitanie żołnierzy wracających z wygranej bitwy. Gwardia Gryfa pięknie wpisuje się w kontynuację tych tradycji, co potwierdziły brawa zgromadzonych na dziedzińcu turystów.

Kolejnym punktem rycerskich zmagań dopełnił emocjonujący turniej łuczniczy o Srebrną brzechwę. Udział w nim wzięło 12 łuczników z Francji, Ukrainy i Polski posługujących się replikami średniowiecznych łuków i strzał. Zwycięzcą turnieju został Łukasz Nawalny z Łodzi, mistrz Polski w łucznictwie tradycyjnym oraz autor książki o łucznictwie tradycyjnym. Oprócz statuetki otrzymał także obraz autorstwa ukraińskiego malarza Iwana Kulika z Ukrainy, który był jednocześnie jednym z łuczników biorących udział w turnieju. Drugie miejsce przypadło zwycięzcy ubiegłorocznego turnieju Jerzemu Kubiakowi z bractwa Łucznicy Świętego Jerzego, który otrzymał grafikę Henryka Płóciennika. Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Urbaniak, również członek bractwa Łucznicy Świętego Jerzego, który w nagrodę otrzymał upominki.
Oprócz turnieju łuczniczego pokazy sprawności bojowej średniowiecznego łucznictwa zaprezentowali Łucznicy Świętego Jerzego.
Każdy z pokazów rycerskich poprzedzany był odegraniem fanfar.

Nie zabrakło konkursów oraz zabaw plebejskich dla publiczności. Jak co roku wokół zamku rozstawiono średniowieczne stragany. Na dziedzińcu zamkowym znajdowały się warsztaty średniowiecznego rzemiosła. Każdy mógł sprawdzić się w grach historycznych, czerpaniu papieru, strzelaniu z łuku, lepieniu garnków czy też w wyplataniu różnego rodzaju wyrobów z wikliny.

Organizatorami XIV Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego na Zamku w Łęczycy byli: Muzeum w Łęczycy, Urząd Miejski w Łęczycy, Starostwo Powiatowe w Łęczycy.
Partnerem regionalnym był Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Sponsorzy:
Totalizator Sportowy,
HTL Strefa Łęczyca,
Kampmann Łęczyca,
Wag-Pol Łęczyca,
Gold Hellen,
AUTOTRAPER Autoryzowany dealer Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Suzuki, Isuzu,
Jaszpol Autoryzowany dealer marek Renault i Dacia,
Mercedes Benz KM Service w Łęczycy Sp. z.o.o.,
Bank Spółdzielczy Ziemi Łęczyckiej,
Augustowski „Systemy grzewcze”,
Galeria Adi – Art Łódź,
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łęczycy,
Jar-Młyn S.A. w Łęczycy,
Gmina Łęczyca,
Gmina Góra Św. Małgorzaty,
Gmina Grabów,

Patroni medialni:
TVP Łódź,
Radio Łódź,
Polska The Times Dziennik Łódzki,
Region Kultury.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział, wsparcie i pomoc w organizacji turnieju. Zapraszamy za rok…

ROZPOCZĘCIE TURNIEJU ORAZ PRZEMARSZ ORSZAKU NA DZIEDZINIEC ZAMKOWYGRUPA ARMENTUM Z CZECH
SANDOMIERSKI OŚRODEK KAWALERYJSKIGWARDIA GRYFA Z WROCŁAWIA
MERLET


MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ ŁUCZNICZY O SREBRNĄ BRZECHWĘPOKAZ BOJOWY ŁUCZNICTWA HISTORYCZNEGO
ZABAWY PLEBEJSKIE DLA PUBLICZNOŚCI

ŚREDNIOWIECZNE KRAMY
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.