Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
150 rocznica Powstania Styczniowego

W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku rozpoczęło się na terenie Królestwa Polskiego powstanie zbrojne skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Ówcześni mieszkańcy Ziemi Łęczyckiej wzięli w nim liczny udział tworząc: oddziały partyzanckie, pomoc medyczną i zaopatrzenie kwatermistrzowskie. Do nierównej walki z armią carską stanęli mężczyźni i kobiety, przedstawiciele wszystkich stanów społecznych, powodowani nadzieją na odzyskanie niepodległości. Bohaterską śmiercią poległo kilkuset Polaków i obywateli innych narodowości, walczących w szeregach oddziałów stworzonych z mieszkańców Ziemi Łęczyckiej. Działania zbrojne na naszych terenach trwały aż do kwietnia 1864 roku. Późniejsze surowe represje objęły zarówno uczestników powstania jak i ich rodziny. Zapadły wyroki śmierci, zesłania na Sybir, wysokie kary pieniężne, konfiskaty majątków oraz kasaty klasztorów. Język polski wycofano z urzędów i szkół i wprowadzono obowiązkowy język rosyjski.

W roku 2013 przypada 150 rocznica tamtych heroicznych wydarzeń. Uczcijmy pamięć bohaterskich powstańców. Pamiętajmy o ich mogiłach rozsianych na cmentarzach łęczyckiej ziemi. Pamiętajmy o miejscach walk zbrojnych i miejscach straceń. Apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu łęczyckiego o nadsyłanie informacji o grobach i miejscach pamięci, związanych z Powstaniem Styczniowym na naszym terenie. Niezwykle cenne będą również dla naszego Muzeum wszelkie wspomnienia, pamiątki i fotografie związane z tamtymi wydarzeniami. Wspólnie oddajmy cześć bohaterom 1863 roku! Niech będzie to nasza symboliczna odpowiedź na tragiczne pytanie, rzucone w przestrzeń przez nieznanego polskiego emigranta, uczestnika walk o niepodległość: „Czy pokolenia, które po nas przyjdą, będą pamiętać nasze trudy, znoje i ofiary, czy też tylko to, że... przegraliśmy sprawę?".


Rys. Artur Grottger „Kucie kos”Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.