Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Wielki Koncert 62 sesji z cyklu Musica Moderna

W niedzielny wieczór, 12 maja, w klasztorze OO. Bernardynów w Łęczycy odbył się Wielki Koncert 62 sesji z cyklu Musica Moderna. Tym razem mury klasztorne gościły kilkudziesięcioosobowy Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej pod batutą Jerzego Rachubińskiego. Chórowi towarzyszyli muzycy: Sławomir Cichor (trąbka), Krzysztof Sadowski (trąbka), Radosław Szulc (puzon), Adam Blacha (puzon), Grzegorz Borko (puzon), Anna Głowacka (bębny) oraz Krzysztof Grzeszczak (organy). Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchania przepięknie wykonanych kompozycji autorstwa: Henryka Mikołaja Góreckiego Zdrować bądź Maryja, Tomasza Szczepanika Stabat Mater, Zbigniewa Preisnera Całą noc, Mosesa G. Hogana Elijah rock a także prawykonań utworów Krzysztofa Grzeszczaka Antyfona, Cantus Gloriosus oraz Sławomira Kaczorowskiego Laudate Dominum. Ponad godzinny koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, która wszystkich wykonawców nagrodziła dużymi brawami. Koncert poprowadził Janusz Janyst. Jak co roku organizatorem tego wydarzenia była Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a współorganizatorem Muzeum w Łęczycy oraz klasztor OO. Bernardynów w Łęczycy.
AKADEMICKI CHÓR POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ

Pierwsze wzmianki o pojawieniu się chóru na Politechnice Łódzkiej sięgają czasów prawie „zamierzchłych”, bo 1951 roku. Ten pierwszy chór działał z przerwami ponad 10 lat. Niewiele wiadomo o jego ówczesnych osiągnięciach. Z nielicznych zachowanych z tych czasów zapisków wynika, że chór występował m. in. w Filharmonii Łódzkiej, gdzie w ramach Wieczorów Moniuszkowskich wykonywał mazura ze „Strasznego Dworu”.

Istniejący do dziś Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej wznowił, już nieprzerwaną tym razem działalność, w roku 1968, z inicjatywy studentów Wydziału Elektrycznego. Początkowo był to chór męski, ale w następnym roku stał się już chórem mieszanym i tak już pozostało. Nie licząc tych prawie zapomnianych i pełnych zawirowań lat istnienia pierwszego chóru można stwierdzić, że na pewno jesteśmy już 40-to latkami, choć średnia wieku członków chóru nie przekracza dwudziestu kilku lat.

Repertuar chóru to cały wachlarz: od znanych i mniej znanych dzieł muzyki sakralnej, utworów muzyki klasycznej, dzieł oratoryjnych po wszelkiego rodzaju muzykę rozrywkową, a także pieśni ludowe różnych narodów. Chór wykonywał i wykonuje kompozycje twórców rozmaitych epok historycznych – od średniowiecza po współczesność. Często korzysta z dorobku polskich kompozytorów współczesnych, w tym również kompozytorów łódzkich. Z okazji 35-lecia chóru powstał utwór p.t. „Mozaika Jubileuszowa” skomponowany przez Sławomira Kaczorowskiego profesora Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi i byłego dyrygenta AChPŁ. Utwór ten został zaprezentowany podczas VI Łódzkiego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis”, a chór za to wykonanie został uhonorowany nagrodą za najlepsze wykonanie utworu kompozytora łódzkiego. (źródło: chor.p.lodz.pl)
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz