Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Sejmik Staropolski 2013

W dniu 18 maja dziedziniec łęczyckiego zamku stał się miejscem, gdzie na kilka godzin można było się przenieść do jednego z najważniejszych, ale i najtrudniejszych okresów w dziejach Polski, wieku XVII. Było to możliwe, dzięki zorganizowanemu przez Muzeum w Łęczycy oraz Urząd Miejski w Łęczycy Sejmikowi Staropolskiemu. Impreza odbyła się dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu: Szlachcic Boruta marką Łęczycy i województwa łódzkiego.

W tym dniu na dziedzińcu stanęło obozowisko XVII wiecznych wojsk polskich założone przez Chorągiew Ziemi Sandomierskiej pod wodzą Karola Burego i Agencję Artystyczną Zawisza dowodzoną przez Macieja Burego.

Sejmik Staropolski rozpoczął się oficjalnym powitaniem wszystkich przybyłych przez dyrektora Muzeum w Łęczycy Andrzeja Boruckiego oraz Burmistrza Miasta Łęczyca Andrzeja Olszewskiego. Następnie na dziedziniec zamkowy wkroczyli w barwnej paradzie wszyscy uczestnicy biorący udział w inscenizacji.

Podczas sobotniego popołudnia wśród huku armat i pistoletów, można było obejrzeć XVII-wieczną musztrę bojową pikinierów, halabardników, pokazy pojedynków historycznych na szable a także pokaz tańców staropolskich. Zaprezentowane zostały także dwie inscenizacje: Dymitriada. Historia Dymitra I i carycy Maryny Mniszchównej oraz Powrót Jana III Sobieskiego do ojczyzny po wiktorii wiedeńskiej. Dodatkową atrakcją był pokaz łucznictwa historycznego połączony z warsztatami łuczniczymi dla publiczności, podczas których każdy mógł sprawdzić celność swojo oka. Nie zabrakło także konkursów historycznych z nagrodami.

Pomiędzy poszczególnymi pokazami można było wysłuchać legend o łęczyckim diable Borucie przedstawionych w mistrzowski sposób przez wybitną, aktorkę scen teatralnych, jedną z najlepszych odtwórczyń ról Beckettowskich, Irenę Jun z towarzyszeniem aktorki i skrzypaczki Marii Wieczorek, a także wysłuchać XVII - wiecznej muzyki plebejskiej oraz militarnej muzyki osmańskiej i europejskiej w wykonaniu zespołu Dancerye w składzie: Paweł Iwaszkiewicz, Jan Iwaszkiewicz i Jerzy Żak. Zespół Dancerye można było jeszcze zobaczyć na zakończenie imprezy w komnatach zamkowych, gdzie wykonał sonaty i canzony kompozytorów polskich.

Zwieńczeniem Sejmiku Staropolskiego był bal na dworze króla Jana III Sobieskiego zakończony wspólnym odtańczeniem poloneza, do którego zaproszeni zostali także widzowie. Ponadto mieszkańcy Łęczycy i turyści odwiedzający tego dnia dziedziniec zamkowy mogli wziąć udział w degustacji potraw staropolskich w postaci bigosu i pieczonego na rożnie prosięcia. Uzupełnieniem sejmiku były warsztaty garncarskie i kowalskie, podczas których można było spróbować swoich sił w tworzeniu naczyń na kole garncarskim czy wykuwaniu przedmiotów z żelaza, a przy stoisku płatnerskim oraz piekarskim przymierzyć zbroję rycerską oraz skosztować przysmaku diabła Boruty.

Wszystkim wykonawcom i widzom dziękujemy za udział w IV Sejmiku Staropolskim i zapraszamy na kolejną edycję imprezy już za rok.

Powitanie gości i parada uczestnikówBal dworski oraz wspólne odtańczenie poloneza


Pokaz musztry pikinierów i halabardników
Powrót Jana II Sobieskiego do ojczyzny po wiktorii wiedeńskiej


Pokaz pojedynków historycznych na szablePokaz artyleryjskiLegendy o diable Borucie - Irena Jun i Maria Wieczorek

Pokaz łucznictwa historycznego i warsztaty łuczniczeKoncert muzyki XVII-wiecznej

Warsztaty rzemieślnicze


Konkursy dla publiczności
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz