Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
VII Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich

24 maja dziedziniec Zamku Królewskiego w Łęczycy stał się miejscem najazdu „rycerzy” z powiatu łęczyckiego i gmin ościennych. Nie był to jednak coroczny Międzynarodowy Turniej Rycerski, który odbędzie się jak zwykle w sierpniu, a jego przedsmak czyli kolejna - siódma już edycja Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich. Tym razem w szranki stanęło 190 młodych wojowników, którzy walczyli o nagrodę główną w postaci kopii miecza jednoręcznego oraz wycieczki po zamkach kazimierzowskich. Nagrodą dodatkową była wydana w ubiegłym roku przez Muzeum w Łęczycy książka „Legendy łęczyckie” Jadwigi Grodzkiej.

VII Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich rozpoczął się od powitania uczestników przez dyrektora Muzeum w Łęczycy Andrzeja Boruckiego oraz kustosza działu historycznego Tomasza Kucharczyka , który przedstawił regulamin i ogólne zasady konkurencji turniejowych. Następnie głos zabrali Teresa Kawczyńska - kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Łęczycy oraz gość specjalny - Janusz Pietruszewski - przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Łodzi. Podobnie jak w ubiegłych latach uczestnicy zmagali się w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjalnych. Swoje umiejętności mogli sprawdzić w konkurencjach sprawnościowych takich jak: strzelanie z łuku do tarczy punktowanej oraz wizerunku wilka, rzut włócznią, rzut podkową, atak na saracena, serso, czyli rzut wiankiem na miecz, machina rycerska, narty wieloosobowe oraz konkurencjach wiedzowych: quizie o średniowiecznym rycerstwie i zabytkach Łęczycy oraz dyktandzie pisanym gęsim piórem. Oceniane były także własnoręcznie przygotowane, barwne stroje oraz zawołania rycerskie zagrzewające drużyny do boju. Każda z konkurencji niosła ze sobą wiele emocji i gorącego dopingu, ale przede wszystkim rozgrywana była zgodnie z zasadą fair play. Wszystkie konkurencje sprawnościowe, wiedzowe, a także stroje, wraz z rycerskim wyposażeniem poszczególnych drużyn, oceniane były przez jury złożone z pracowników Muzeum występujących w kopiach strojów średniowiecznych.

Wśród szkół podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Topoli Królewskiej , która uzyskała 154 pkt. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Piątku , która zdobyła 149 pkt. Natomiast III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Błoniu z ilością 145 pkt. Wśród gimnazjów I miejsce ponownie zajęło Gimnazjum w Grabowie , które uzyskało 50 punktów, II miejsce – Gimnazjum w Topoli Królewskiej (49 pkt.) a III miejsce – Gimnazjum w Witoni (44 pkt.). Zwycięzcy otrzymali kopie mieczy jednoręcznych z wygrawerowanym na głowni napisem „Łęczyca 2013”, a także razem z drużynami, które zajęły II miejsca wezmą udział w wycieczce po zamkach kazimierzowskich. Wszystkie drużyny z miejsc I – III otrzymały także książkę „Legendy łęczyckie” Jadwigi Grodzkiej. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w turnieju. Wszystkim uczestnikom oraz opiekunom jeszcze raz serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok!

Poniżej prezentujemy końcową tabelę punktową w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych:

Szkoły Podstawowe:
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Topoli Królewskiej – 154 pkt.
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Piątku – 149 pkt.
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Błoniu – 145 pkt.
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Starej Sobótce – 144 pkt.
V miejsce - Szkoła Podstawowa w Siedlcu – 140 pkt.
VI miejsce - Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej – 139 pkt.
VI miejsce - Szkoła Podstawowa w Sługach – 139 pkt.
VII miejsce - Szkoła Podstawowa w Wólce Czepowej – 138 pkt.
VII miejsce - Szkoła Podstawowa w Grabowie – 138 pkt.
VIII miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 w Łęczycy – 137 pkt.
IX miejsce - Szkoła Podstawowa w Leśmierzu – 135 pkt.
X miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęczycy – 132 pkt.
XI miejsce - Szkoła Podstawowa w Chorkach – 131 pkt.
XI miejsce - Szkoła Podstawowa w Kadzidłowej – 131 pkt.
XII miejsce - Szkoła Podstawowa w Świnicach Warckich – 128 pkt.

Gimnazja:
I miejsce - Gimnazjum w Grabowie – 50 pkt.
II miejsce - Gimnazjum w Topoli Królewskiej – 49 pkt. III miejsce - Gimnazjum w Witoni – 44 pkt.
IV miejsce - Gimnazjum w Piątku – 39 pkt.


Gimnazjum w Grabowie
- I miejsce

Szkoła Podstawowa w Topoli Królewskiej
- I miejsceMuzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz