Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Wystawa czasowa „Motywy królewskie w łęczyckiej rzeźbie ludowej”

W sali na I piętrze tzw. Domu Nowego Muzeum w Łęczycy prezentowana jest obecnie wystawa czasowa „Motywy królewskie w łęczyckiej rzeźbie ludowej”. Składa się nań ponad 40 figur, pochodzących z naszej bogatej kolekcji rzeźb o tematyce historycznej, gromadzonej na przestrzeni ostatnich 60 lat.
Tematyka historyczna wraz z innymi świeckimi (obyczajowa, wierzeniowa) pojawiła się w polskiej rzeźbie ludowej w latach 40. i 50 . XX wieku. Była konsekwencją nowych warunków społeczno-politycznych, w jakich Polska znalazła się po II wojnie światowej. Stanowiła również rezultat rozluźnienia zależności artysty ludowego od własnego środowiska oraz efekt przemian społeczno-obyczajowych na wsi i poszerzenia kręgu zainteresowań samych autorów.
W regionie łęczyckim tematyka historyczna miała swoje wyjątkowe usytuowanie, jako że przeszłość i bogate dzieje naszego miasta, a także obecność znamienitych obiektów zabytkowych (grodzisko, kolegiata, zamek) w sposób naturalny wyznaczały kierunek zainteresowań miejscowych twórców. Stąd wśród różnych rzeźbionych przez nich postaci najczęściej pojawiał się król Kazimierz Wielki - budowniczy zamku w Łęczycy oraz król Władysław Jagiełło, który gościł w tej warowni blisko 40 razy. Ponadto rzeźbiarze łęczyccy chętnie ilustrowali najdawniejsze dzieje Polski, tworząc figury władców z tego okresu. Nie zapominali też o wojach i rycerzach.
Na wystawie obejrzeć można rzeźby Filomeny Robakowskiej oraz jej córek Jadwigi Matusiak i Stanisławy Duczyńskiej - mieszkanek Witoni. Ich prace wyróżniają się bogatą kolorystyką oraz licznymi zdobieniami, podkreślonymi złotą i srebrną farbą.
Pozostawione w naturalnym kolorze drewna figury Bolesława Grabskiego z Leśmierza przyciągają uwagę starannością wykonania wszelkich szczegółów i detali.
Warto przyjrzeć się także barwnym pracom Stanisława Kopki z Dzierzbiętowa Dużego i Jana Florczaka z Łęczycy oraz prostym figurom Bolesława Dreja z Borszyna i Stanisława Walczaka ze Szłap. Interesująco przedstawia się konfrontacja rzeźb Stanisława Szymczyka z Karkos, dzięki której prześledzić można rozwój i kształtowanie się warsztatu twórczego tego artysty. Do najcenniejszych w kolekcji należą prace Ignacego Kamińskiego z Oraczewa – „ojca” łęczyckiej twórczości ludowej.
„Królewską” wystawę można oglądać do września b.r. w dniach i godzinach otwarcia Muzeum.
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.