Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Polacy w Gruzji

21 czerwca w wieży szlacheckiej Zamku w Łęczycy odbył się wernisaż wystawy Polacy w Gruzji przygotowanej przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy we współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych, Archiwum Narodowym Gruzji i Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Ekspozycja ukazuje dzieje gruzińskiej Polonii w XIX i na początku XX wieku, jej wkład w rozwój gospodarczy i kulturalny Gruzji oraz działalność polonijnych ośrodków społeczno-kulturalnych.

Otwarciu wystawy towarzyszyły wykłady: Łęczycanin na Kaukazie. XIX - wieczne losy Polaków Kingi Turkowskiej, w którym autorka przedstawiła sylwetkę Mateusza Gralewskiego z Mazewa, który w trakcie 12 – letniej służby wojskowej, na którą został skazany za działalność w tajnej organizacji młodzieżowej, zjeździł niemal cały Kaukaz. Był także członkiem Komisji Wykonawczej Rządu Narodowego w czasie powstania styczniowego.

W trakcie drugiego wykładu autorstwa Piotra Sobczyńskiego Gruzja – Ziemia Boga przybyli goście mogli dowiedzieć się o kulturze, architekturze i historii Gruzji wysłuchać wielu ciekawostek z nią związanych oraz obejrzeć wiele interesujących fotografii wykonanych przez Pana Piotra podczas jego wyprawy do tego kraju.
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz