Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

XV Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy

Jak co roku, w przedostatni weekend sierpnia, Zamek Królewski w Łęczycy zamienił się w arenę walk średniowiecznych rycerzy, którzy na ten czas zjechali się do łęczyckiego grodu, by zaprezentować licznej publiczności swoje rycerskie umiejętności.

Turniej rozpoczął się tradycyjnie o godzinie 11.11 pod Ratuszem Miejskim Paradą Rajców Miejskich, a następnie kolorowy orszak złożony z zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników turnieju przemaszerował na dziedziniec zamkowy. Tam, przy dźwiękach fanfar, oficjalnego otwarcia XV Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego dokonali Burmistrz Łęczycy Andrzej Olszewski, Dyrektor Muzeum w Łęczycy – Andrzej Borucki oraz Senator RP – Ryszard Bonisławski.

W ciągu dwóch dni turniejowych zmagań swoje umiejętności zaprezentowały bractwa rycerskie z Polski i Czech. Podczas turnieju konnego, datowanego na lata 1420 – 1450 wystąpił Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski pod wodzą Karola Burego. Rycerze w osobach Zawiszy Czarnego z Garbowa, Arnolda von Baden, Mszczuja ze Skrzynna, Mikołaja Powały z Taczewa, Dobiesława z Oleśnicy oraz Krystyna z Ostrowa rywalizowali ze sobą w takich konkurencjach jak: atak na saracena, chwytanie w galopie mieczem oraz kopią zawieszonych krążków, ścinanie mieczem witek brzozowych czy efektowne kruszenie kopii. Szczęścia swojemu ulubionemu rycerzowi mogły życzyć także wybrane spośród publiczności niewiasty, które aby to okazać przywiązywały na kopii wybranka wstążkę. Zwycięzcą dwudniowych zmagań został podobnie jak w ubiegłym roku, najlepszy polski rycerz turniejowy Zawisza Czarny, w którego postać wcielił się Maciej Bury. W nagrodę otrzymał pamiątkowy miecz.

Po turnieju konnym przyszedł czas na rycerzy pieszych. Szkołę szermierki dla knechtów i najemników poprowadziła zaprzyjaźniona już z Łęczycą grupa Armentum z Hradec Kralowe z Czech. Zaprezentowała ona kunszt władania różnego rodzaju bronią białą oraz pokaz artyleryjski z użyciem kilku rodzajów broni palnej z różnych epok, do obsługi których zapraszani byli także widzowie. Efektowne pojedynki indywidualne i zbiorowe spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem zgromadzonej publiczności. Natomiast Chorągiew Ziemi Sandomierskiej pokazała jak wyglądała musztra ciężkozbrojnych halabardników z pierwszej połowy XV wieku oraz zademonstrowała jak wyglądał wóz bojowy wojsk husyckich wraz z jego załogą i uzbrojeniem. Następnie obie grupy wystąpiły we wspólnym pokazie obrony taboru husyckiego przed atakiem wroga. W tym celu spośród publiczności wybranych zostało dziesięcioro dzieci, które stały się załogą wozu husyckiego i wzięły udział w pojedynku z atakującymi oddziałami wroga. Pełen humoru pokaz został nagrodzony dużymi brawami a wśród „młodych rycerzy” biorących udział w walce wywołał wiele uśmiechu na twarzach.

Zmaganiom rycerskim towarzyszyły dźwięki średniowiecznej muzyki w wykonaniu szczecińskiego zespołu Tryzna, która przeniosła publiczność o kilkaset lat wstecz, a instrumenty dawnych epok oraz średniowieczne stroje muzyków wzmocniły jeszcze tę atmosferę. Grupa ta była jedną z największych gwiazd tegorocznego „Grunwaldu” (największej inscenizacji historycznej w Polsce). Dodatkową atrakcją zorganizowaną przez zespół były warsztaty tańca dawnego oraz budowy średniowiecznych instrumentów muzycznych. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem turystów, którzy chętnie brali w nich udział. Finałem warsztatów tańca dawnego był wspólny występ z muzykami na polu turniejowym.

Podczas turnieju nie zabrakło także sztuki włoskich sbadieratori, czyli żonglowania chorągwiami w wykonaniu półfinalistów programu Mam talent, Gwardii Gryfa z Wrocławia. Dyscyplina ta pochodzi z Włoch i ma korzenie militarne. Jej tradycja sięga epok średniowiecza i renesansu. Wtedy to latające ponad murami Florencji flagi oznaczały zbliżające się wojska nieprzyjaciela. Miały one również wzbudzać u mieszczan ducha walki i mobilizować ich do obrony miasta. Innym zadaniem sbandieratori było tryumfalne, a zarazem radosne powitanie żołnierzy wracających z wygranej bitwy. Ich pokaz przyjęty został dużymi brawami zgromadzonej publiczności. Podobnie jak zespól Tryzna, również Gwardia Gryfa przygotowała warsztaty, na których przekazywała wiedzę i uczyła techniki żonglowania chorągwiami. Uczestnicy warsztatów zdobyte umiejętności mogli zaprezentować wspólnie z grupą podczas występu na polu turniejowym.

Kolejnym punktem turniejowych zmagań był pokaz bojowy łuczników angielskich (Łucznicy św. Jerzego). Podczas dwudziestominutowego pokazu opowiedzieli o budowie i historii łuku, zademonstrowali sposoby ataku na wroga za pomocą łuków z użyciem strzał tradycyjnych i zapalających. Łuczniczy pokaz bojowy nie był jedynym punktem turnieju, podczas którego używany był łuk. Stał się on głównym narzędziem podczas turnieju łuczniczego, gdzie o statuetkę „Srebrnej brzechwy” rywalizowało 16 łuczników z całego kraju. Wśród nich nie zabrakło instruktorów łucznictwa historycznego, autorów podręczników o tematyce łuczniczej, producentów łuków czy miłośników historii. Rywalizowali oni w takich konkurencjach jak m.in.: strzelanie do tarczy punktowej, sylwetek zwierząt, dzika, kołowrót czy najbardziej emocjonującej „Ocalić króla”. Strzały oddawane były z trzech odległości: 15, 25 i 30m. Podczas dwóch dni rywalizacji zwycięzcą, po raz pierwszy w historii turniejów łuczniczych, została kobieta - Olga Świderska Nawalny (360 pkt.), która pokonała ubiegłorocznego triumfatora, jednocześnie swojego męża- Łukasza Nawalnego (355 pkt.). Za zajęcie pierwszego miejsca otrzymała statuetkę „Srebrnej Brzechwy” wykonaną przez kowala Cezarego Adamkiewicza, pamiątkowy dyplom oraz grafikę autorstwa cenionego, łódzkiego artysty - Henryka Płóciennika ufundowaną przez łódzką galerię Adi Art, która była również fundatorem nagród za drugie (autorstwa Gennadiy Pisareva) i trzecie miejsce (autorstwa Iwony Kulągowskiej).

Klasyfikacja turnieju łuczniczego:
1. Olga Świderska Nawalny – 360 pkt.
2. Łukasz Nawalny – 355 pkt.
3. Jerzy Kubiak – 339 pkt.
4. Danuta Swoboda – 330 pkt.
5. Paweł Wesołowski – 306 pkt.
6. Michał Solecki – 298 pkt.
7. Jarosław Greń – 296 pkt.
8. Piotr Urbaniak – 246 pkt.
9. Kacper Giezek – 223 pkt.
10. Janusz Wesołowski – 222 pkt.
11. Bronisław Bartczak – 210 pkt.
12. Adam Swoboda – 209 pkt.
13. Piotr Dmochowski – 197 pkt.
14. Zbigniew Grabski – 191 pkt.
15. Krzysztof Oś – 188 pkt.
16. Andrzej Kluska – 177 pkt.

Również publiczność mogła wziąć udział w potyczkach rycerskich podczas konkursów i zabaw plebejskich (atak na saracena czy mini turniej łuczniczy) przygotowanych przez pracowników Muzeum w Łęczycy. Ponadto na dziedzińcu zamkowym znajdowały się liczne warsztaty rzemieślnicze, gdzie każdy zainteresowany mógł zobaczyć, a nawet samemu spróbować na czym polegała praca kowala, prządki, garncarza, bartnika, tkaczki. Można było nauczyć się technik czerpania papieru czy spróbować swoich sił w grach historycznych. Przed zamkiem natomiast można było sprawdzić celność oka przy stanowiskach łuczniczych, spróbować własnoręcznie wybić monetę w warsztacie mincerskim, a także kupić pamiątkowy przedmiot nawiązujący do epoki średniowiecza.

Kolejny turniej rycerski już za nami. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego organizacji, publiczności, która tak licznie przybyła na łęczycki zamek oraz sponsorom, którzy wsparli organizację tego przedsięwzięcia:

Sponsorzy:
HTL Strefa Łęczyca,
LOTTO Totalizator Sportowy,
Hurtap Łęczyca,
Kampmann Łęczyca,
Galeria Adi – Art Łódź
Remondis Polska,
Gold Hellen,
A. Machudera Sp. z o.o. Dealer i ASO Skoda-Auto
Mercedes Benz KM Service w Łęczycy Sp. z.o.o
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łęczycy,
Bank Spółdzielczy Ziemi Łęczyckiej,
Bank Spółdzielczy w Poddębicach,
Bank PEKAO SA,
Restauracja „Kargul” w Łęczycy,
Augustowski „Systemy grzewcze”,
Jar-Młyn S.A. w Łęczycy,
Gmina Łęczyca,
Gmina Witonia,
Gmina Świnice Warckie,
Gmina Góra Św. Małgorzaty,
Gmina Grabów.

Patron regionalny:
Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Patroni medialni:
TVP Łódź,
Radio Łódź,
Radio Victoria,
Polska The Times Dziennik Łódzki,
Region Kultury.


ROZPOCZĘCIE TURNIEJU ORAZ PRZEMARSZ ORSZAKU NA DZIEDZINIEC ZAMKOWY


GRUPA ARMENTUM Z CZECH
SANDOMIERSKI OŚRODEK KAWALERYJSKIOBRONA WOZU HUSYCKIEGO


GWARDIA GRYFA Z WROCŁAWIACHORĄGIEW ZIEMI SANDOMIERSKIEJ


ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ - TRYZNA ZE SZCZECINA


Turniej Łuczniczy o Statuetkę Srebrnej Brzechwy
POKAZ BOJOWY ŁUCZNIKÓW ANGIELSKICH (ŁUCZNICY ŚW. JERZEGO)


ZABAWY PLEBEJSKIE DLA PUBLICZNOŚCI


Kramy i warsztaty rzemieślnicze
Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz
> able>