Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Projekcja filmu Szwadron

W dniu 29 kwietnia Muzeum w Łęczycy zorganizowało w sali widowiskowej łęczyckiego Domu Kultury projekcję filmu Szwadron w reżyserii Juliusza Machulskiego. Okazją ku temu są trwające w 2013 roku obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Projekcje poprzedziła przedmowa dyrektora Muzeum Andrzeja Boruckiego, który opowiedział zgromadzonym widzom m.in. o realiach powstania styczniowego, rozterkach Polaków i Rosjan walczących w szeregach armii rosyjskiej, uzbrojeniu i sposobie walki powstańców oraz innych kwestiach związanych z jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski.

Scenariusz filmu Juliusza Machulskiego pt. Szwadron powstał na podstawie opowiadań Stanisława Rembeka pt. Igła wojewody i Przekazana sztafeta. Ogromną zaletą filmu jest przywiązanie reżysera do szczegółów umundurowania i uzbrojenia oraz szerokoekranowe zdjęcia Adamka, który podkreślał że w filmie nie ma żadnych komputerowych efektów wizualnych. Historycy, którzy konsultowali Szwadron, uznali go za najlepszy film o powstaniu styczniowym. Film otrzymał na XVII FPFF w Gdyni nagrodę dla Janusza Gajosa za najlepszą rolę drugoplanową oraz nagrodę prezydenta miasta Gdyni, był też polskim kandydatem do nominacji Oscara ’93.

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.