Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Dni Kultury Staropolskiej w Łęczycy.
Staropolskie życie codzienne i niecodzienne.

W piątek, 13 czerwca, na dziedzińcu zamku w Łęczycy, odbyły się pokazy i warsztaty edukacyjne przygotowane przez Muzeum w Łęczycy, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, agencję „Amatum”, Łódzki Klub Kolekcjonerów oraz Stowarzyszenie Odtwórców Rzemiosł i Obyczajów Dawnych „Strzecha”. Działania te zostały zorganizowane w ramach odbywających się w Łęczycy Dni Kultury Staropolskiej. Zajęcia te przewidziane były głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej, ale mogły wziąć w nich udział również osoby dorosłe pragnące poznać historię i obyczaje szlachty polskiej z okresu XVII wieku.

W ciągu kilkugodzinnych pokazów i warsztatów przybyli na zamek mogli zobaczyć jak w tym okresie wyglądał obóz rycerski, namioty historyczne i obozowe meble oraz sprzęty, zobaczyć i wysłuchać rycerzy XVII-wiecznych, opowiadających o dawnym uzbrojeniu, ubiorze i umundurowaniu. Każdy kto chciał miał także możliwość przymierzania dawnych strojów i elementów uzbrojenia. Nie zabrakło również pokazów sztuki walki polską szablą, a Ci, którzy chcieli poczuć się jak rycerze XVII wieczni mogli wziąć udział w warsztatach szermierki szablą, podczas których uczyli się podstawowego cięcia szablą z wykorzystaniem balonów oraz ziemniaków.
Innym ważnym aspektem życia codziennego staropolskiej szlachty był m.in. taniec, który można było poznać dzięki tancerkom z zespołu Gratia Iuvenis. Uczestnicy tanecznych warsztatów poznawali obyczaje z nim związane: uczyli się dworskiego ukłonu oraz XVII-wiecznego kontredansa. Natomiast dla wszystkich żądnych mocnych wrażeń przewidziano pokaz strzelania z replik XVII - wiecznych muszkietów i armaty oraz musztry regimentu XVII-wiecznej piechoty. Wszyscy przybyli mogli odwiedzić także warsztat kowalski, gdzie własnymi siłami podsycali ogień rozgrzewający stal, warsztat ceramiczny, gdzie uczyli się wykonywać naczynia gliniane, warsztat wikliniarski, w którym produkuje się m.in. wiklinowe kosze czy warsztat powroźniczy, gdzie własnoręcznie mogli wyprodukować linę i powrozy poprzez splatanie lub skręcanie kilku oddzielnych sznurów.
W komnatach muzealnych natomiast działała kancelaria staropolska, gdzie obejrzeć można było interaktywną wystawę poświęconą sztuce kaligrafii i dawnego zdobienia pisma oraz historii skarbowości, środkom płatniczym będącym w obiegu w okresie Polski królewskiej, cenom rynkowym i sile nabywczej pieniądza. Uczestnicy zobaczyli sposoby powstawania pisma, różnego rodzaju liternictwa, zdobienia oraz bicia monet. Po pokazie każdy z gości mógł samodzielnie spróbować swoich sił posługując się oglądanymi wcześniej wzorami. W trakcie warsztatów uczestnicy zobaczyli także pokaz multimedialny ukazujący historię powstawania monet od starożytności do współczesności. Najbardziej aktywnym uczestnikom wręczone zostały imienne certyfikaty potwierdzające ich umiejętności oraz nagrody w postaci replik historycznych monet polskich.
Dodatkową atrakcją było możliwość wykonania sobie pamiątkowego zdjęcia umieszczając głowę w otworach plansz z reprodukcjami portretów szlacheckich z XVII i XVIII w. Po kilkugodzinnych zmaganiach warsztatowych przyszedł czas na ucztę. Każdy kto był w tym czasie na zamkowym dziedzińcu mógł skosztować tradycyjnych potraw staropolskich w postaci bigosu i pieczonego prosiaka nadziewanego kaszą z podrobami.
Warsztaty i pokazy odbywające się w tym dniu zostały zrealizowane w ramach projektu „Szlachcic Boruta marką Łęczycy i Województwa Łódzkiego – etap II" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.Obóz rycerski i przymierzalnia strojów z epoki:

Szermierka szablą polską:


Nauka tańca i dworskich obyczajów:

Pokaz artyleryjski:Pokaz musztry halabardników:Kancelaria staropolska:

Pokazy dawnych rzemiosł:


Nasza sarmacka gęba -czyli portret staropolski:


Degustacja potraw staropolskich:Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz