Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Dni Kultury Staropolskiej w Łęczycy. Wędrówki po Sarmacji łęczyckiej

W dniu 10 czerwca w Sali reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego w Łęczycy, odbyła się sesja popularnonaukowa inaugurująca Dni Kultury Staropolskiej w Łęczycy, które oficjalnie otworzył Burmistrz Miasta Łęczycy Andrzej Olszewski. W programie sesji znalazły się wykłady pracowników Muzeum w Łęczycy poświęcone łęczyckiej szlachcie, sztuce okresu staropolskiego oraz staropolskim tradycjom kulinarnym.


Jako pierwszy wystąpił Tomasz Kucharczyk, kustosz działu historycznego, który w wykładzie Biała i czarna legenda łęczyckiej szlachty zaprezentował kilka postaci z grona łęczyckiej szlachty żyjących w okresie od XVI do końca XVIII wieku. Wykład ilustrowany był zdjęciami źródeł ikonograficznych, dokumentów oraz stroju łęczyckiej szlachty i broni szlacheckiej. W dalszej części sesji, dyrektor Muzeum Andrzej Borucki, starszy kustosz działu artystycznego w wykładzie pt. Sztuka okresu staropolskiego na Ziemi Łęczyckiej omówił najważniejsze dzieła: architektury, rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego z terenu Łęczycy i powiatu łęczyckiego. Była to po raz pierwszy ukazana w popularno naukowej formie różnorodność zabytków okresu od XVI do końca XVIII wieku. Wykład był bogato ilustrowany projekcją zdjęć wykonanych przez Andrzeja Boruckiego podczas jego licznych kwerend terenowych. Na zakończenie sesji Anna Dłużewska – Sobczak, kustosz działu etnograficznego, zaprezentowała wykład pt. Jedz, pij i popuszczaj pasa, czyli staropolskie tradycje kulinarne. Wykład był prezentacją najciekawszych zwyczajów polskiego stołu z uwzględnieniem łęczyckiej kuchni regionalnej i miejscowych obyczajów świętowania aż po dzień dzisiejszy. Sesja popularnonaukowa została zrealizowana w ramach projektu „Szlachcic Boruta marką Łęczycy i Województwa Łódzkiego – etap II" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz