Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Lista konkurencji strzeleckich

Jak co roku w ramach Turnieju Łucznictwa Historycznego przewidzianych jest wiele interesujących konkurencji sprawdzających celność oka łuczników. W tym roku wśród nich znalazły się:

- strzelanie do tarczy o średnicy 80 cm z odległości: 15 m (tyłem), 25 m (z pozycji klęczącej), 30 m (z pozycji stojącej)
- strzelanie do tarczy z wizerunkiem „Wilka” z odległości: 20 m
- strzelanie do tarczy z wizerunkiem „Niedźwiedzia” z odległości: 30 m
- strzelanie do tarczy „karuzela z Archidado” z odległości: 15m, 25 m
- strzelanie do tarczy przeciwnika z odległości: 20 m, 30 m
- strzelanie do tarczy tureckiej „Puta” z odległości: 20 m, 30 m
- strzelanie do sylwetek dzika z odległości: 20 m, 30 m
- strzelanie do tarczy na „skupienie” z odległości: 20 m
- strzelanie do sylwetek zbirów aby nie trafić w sylwetkę króla („Ocalić króla”) z odległości: 15 m, 25 m, 30 mNagrody dla zwycięzców V Turnieju Łucznictwa Historycznego na Zamku w Łęczycy


Kilka informacji o tegorocznych nagrodach, które czekają na zwycięzców V Turnieju Łucznictwa Historycznego na Zamku w Łęczycy:

Moneta z wizerunkiem legendarnego Świętego Graala - kielicha, który według przekazów służył Jezusowi podczas ostatniej wieczerzy.
- 2 uncjowa moneta
- wyjątkowe zdobienie w postaci czerwonego agat

Rewers monety przedstawia wizerunek Świętego Graala z katedry w Walencji. Relikwia została podarowana katedrze przez króla Alfonsa V Aragońskiego w 1437 roku, ale kamienna czarka wykonana z agatu powstała między II w. przed Chrystusem a I w. po Chrystusie W centralnym miejscu monety: zdobienie w postaci purpurowego kryształu Swarovskiego. Kolor zdobienia ma symbolizować mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Awers monety prezentuje scenę przedstawiającą Króla Artura i jego rycerzy, wyruszających na poszukiwanie Świętego Graala. (Źródło: Mennica Polska).

„Polska Bolesława Chrobrego”, ukazująca kształt Polski w ostatnim roku panowania Bolesława (1025).

Moneta w kształcie państwa w danym okresie historycznym to unikalny w skali świata projekt monetarny. Oryginalny design – elementy na reliefie wyznaczają zarys ziem, które dały początek Polsce. Elementy lustrzane ukazują ziemie przyłączone w okresie panowania Bolesława Chrobrego. Monetę charakteryzuje harmonijne połączenie motywów historycznych, tworzące całość, która zachwyci prawdziwych pasjonatów historii i sztuki monetarnej.

Awers:
W centralnej części monety – wizerunek miecza koronacyjnego. Po obu stronach miecza – daty panowania Bolesława Chrobrego (992 – 1025). Powyżej – nazwy dwóch miast stołecznych oraz miasta rezydencji dynastii Piastów, kolejno: Poznań, Gniezno and Kruszwica.

Rewers:
Profilowy portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Poniżej – napisy: m/w (znak menniczy) ELIZABETH II (Elżbieta II), NIUE ISLAND (emitent) i Ag 999 (próba srebra). Z prawej strony monety – nominał: 1 DOLLAR i rok emisji: 2014.(Źródło: Mennica Polska).

Srebrny numizmat z wizerunkiem Jadwigi Andegaweńskiej.

Rewers:
W centralnej części monety: kunsztowna i pełna detali pieczęć majestatyczna Jadwigi z 1386 r. przedstawiająca postać królowej z koroną i berłem ujętą w gotyckim obramowaniu. W otoku: napis zachowujący pisownię z okresu panowania królowej „Hedwigis In Regem Polonie Coronata”.

Awers:
W centralnej części monety: wizerunek królowej Jadwigi wzorowany na obrazie Macellego Bacciarellego. W otoku: data koronacji Jadwigi (16 października 1384 r.) oraz data końca królowania (17 lipca 1399 r.) (Źródło: Mennica Polska).

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz