Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Młodzi rycerze na łęczyckim zamku

30 maja, już po raz ósmy z rzędu, dziedziniec łęczyckiego zamku opanowany został przez rycerzy i damy dworu z 16 szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu łęczyckiego i gmin ościennych. Wzięli oni udział w Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich, imprezie osadzonej w realiach średniowiecza, w trakcie której 10-osobowe drużyny rycerskie mierzą się między sobą w konkurencjach sprawnościowych i teoretycznych w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjalnych.
VIII Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich rozpoczął się od powitania uczestników przez dyrektora Muzeum w Łęczycy Andrzeja Boruckiego oraz kustosza działu historycznego Tomasza Kucharczyka, który przedstawił regulamin i ogólne zasady konkurencji turniejowych. Tym razem wiedzę z zakresu j. polskiego, historii, geografii, plastyki oraz sprawności fizycznej uczniowie mogli sprawdzić m.in. podczas quizu o epoce średniowiecza, dyktandzie pisanym gęsim piórem, strzelaniu z łuku, rzucie włócznią, ataku na saracena, rzucie podkową, trzymaniu miecza na czas czy biegu „na trzech nogach”. Oceniane były także własnoręcznie przygotowane, barwne stroje (w tym roku przede wszystkim oceniane były nakrycia głowy) oraz zawołania rycerskie zagrzewające drużyny do boju. Każda z konkurencji niosła ze sobą wiele emocji i gorącego dopingu, ale przede wszystkim rozgrywana była zgodnie z zasadą fair play. Wszystkie konkurencje sprawnościowe, wiedzowe, a także stroje, wraz z rycerskim wyposażeniem poszczególnych drużyn, oceniane były przez jury złożone z pracowników Muzeum występujących w kopiach strojów średniowiecznych.
Wśród szkół podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Piątku, która uzyskała 86 pkt. II miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Topoli Królewskiej, która zdobyła 85 pkt. Na III miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa w Kadzidłowej. Wśród szkół gimnazjalnych zwyciężyło, już po raz czwarty (I miejsce) Gimnazjum w Grabowie „Smocze zęby” z ilością 67 pkt. Tuż za nim znalazła się druga drużyna z Grabowa „Pomianie” (II miejsce) uzyskując 65 pkt. Na III miejscu swój start w turnieju zakończyło Gimnazjum w Piątku z 64 pkt.

Klasyfikacja końcowa:

Szkoły podstawowe:
I miejsce: Szkoła Podstawowa z Piątku – 86 pkt
II miejsce: Szkoła Podstawowa z Topoli Królewskiej – 85 pkt
III miejsce: Szkoła Podstawowa z Kadzidłowej – 82 pkt
IV miejsce: Szkoła Podstawowa z Chorek – 80 pkt
IV miejsce: Szkoła Podstawowa ze Starej Sobótki – 80 pkt
V miejsce: Szkoła Podstawowa z Grabowa – 77 pkt
V miejsce: Szkoła Podstawowa ze Sług – 77 pkt
VI miejsce: Szkoła Podstawowa z Góry św. Małgorzaty – 75 pkt
VII miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 z Łęczycy – 73 pkt

Szkoły gimnazjalne:
I miejsce: Gimnazjum w Grabowie „Smocze zęby” – 67 pkt
II miejsce: Gimnazjum w Grabowie „Pomianie” – 65 pkt
III miejsce: Gimnazjum w Piątku – 64 pkt
IV miejsce: Gimnazjum w Nowym Gaju „Nowogajanie” – 62 pkt
V miejsce: Gimnazjum w Nowym Gaju „Wyrwidęby” – 61 pkt
VI miejsce: Gimnazjum w Witoni – 60 pkt
VII miejsce: Gimnazjum w Topoli Królewskiej – 58 pkt


Rozpoczęcie turnieju

Strzelanie z łuku
Narty wieloosobowe

Serso

Rzut podkową

Bieg "na trzech nogach"

Trzymanie miecza na czasAtak na saracena


Dyktando pisane gęsim piórem

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
Zabawy w przerwie między konkurencjami

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz