Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Serdecznie zapraszamy na nową wystawę
„Łęczyckie cechy rzemieślnicze od XIX do 1 połowy XX wieku”.
Wystawa czynna od lipca do grudnia 2014 roku.

W dniu 4 lica b.r. Muzeum w Łęczycy udostępniło zwiedzającym wystawę czasową , poświęconą cechom rzemieślniczym, istniejącym w naszym mieście od XIX do I połowy XX w.

Cechy jako jednostki samorządu o charakterze społeczno-zawodowym, zrzeszające w swych strukturach rzemieślników jednego lub kilku pokrewnych zawodów funkcjonowały w Polsce już w II połowie XIII w. Ich wewnętrzna struktura ukształtowana pod koniec XV w., przetrwała aż do końca XVIII stulecia. Industrializacja krajów europejskich, która miała miejsce na przełomie XIX i XX w. , spowodowała także i w Polsce wcześniejszy zanik rzemiosła. Jego produkcję przejął przemysł fabryczny, przetrwały jednakże warsztaty reprezentujące rzemiosło usługowe.

Informacje archiwalne, dotyczące historii rzemiosła łęczyckiego sięgają końca XVIII w., kiedy to w mieście uprawiano 25 rzemiosł, a 146 majstrów oraz 42 czeladników i terminatorów świadczyło usługi na rzecz szerokiego okręgu rolniczego, którego centrum była ówczesna Łęczyca.

W następnych latach liczba cechów, jak i reprezentujących ją przedstawicieli była płynna i ulegała zmianom. Wynikały one zarówno z politycznej, jak i gospodarczej sytuacji, w jakiej znajdował się nasz kraj. Ogromny wpływ na funkcjonowanie rzemiosła miały m.in. I i II wojna światowa. Po 1945 r. w Łęczycy podjęło działalność 10 cechów. Byli to: rzeźnicy, piekarze, cukiernicy, krawcy, szewcy, stolarze, kołodzieje, murarze, fryzjerzy, zegarmistrzowie, rymarze, kowale i ślusarze. W 1946 r. przedstawiciele rzemieślników z miast i wsi powiatu łęczyckiego powołali do życia Powiatowy Związek Cechów w Łęczycy, który od 1952 r. do dziś działa pod nazwą Cech Rzemiosł Różnych.

Muzealna wystawa „Łęczyckie cechy rzemieślnicze od XIX do I połowy XX” to pierwsza próba interpretacji szerokiego tematu, związanego z historią rzemiosła łęczyckiego. Specjalna aranżacja wystawiennicza pozwoliła na wydzielenie przestrzeni ekspozycyjnych, poświęconych cechom i warsztatom: rzeźnickiemu, introligatorskiemu, murarskiemu, rymarskiemu i siodlarskiemu, kowalskiemu, stolarskiemu i szewskiemu. Oglądać w nich można autentyczne i często nigdy wcześniej nie pokazywane: znaki, skrzynie i tłoki pieczętne, sztandary i obesłania, fotografie i dokumenty cechowe. Specjalne powiększenia tych ostatnich pozwalają na bardziej wnikliwe zapoznanie się z ich treścią, zwrócenie uwagi na specyficzny język oraz przywołanie starych, zapomnianych i niezrozumiałych już dzisiaj nazw poszczególnych narzędzi. Na specjalną uwagę zasługuje warsztat stolarski wraz z wyposażeniem, przeniesiony z nieistniejącej obecnie łęczyckiej stolarni. Interesujące jest także wyposażenie warsztatu szewskiego. Narzędziami pokazanymi na wystawie posługuje się łęczycki szewc, utrwalony w etiudzie filmowej autorstwa Dariusza Kamińskiego, towarzyszącej ekspozycji.

Na wystawie prezentowane są eksponaty , pochodzące ze zbiorów Muzeum w Łęczycy, Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Łęczycy oraz osób prywatnych: Andrzeja Boruckiego, Cypriana Frątczaka, Jana Kopki, Józefa Lisowskiego, Jana Pietrzaka i Andrzeja Wdowiaka, spadkobierców i kontynuatorów rodzinnych, rzemieślniczych tradycji.

Wystawie towarzyszy katalog Tomasza Kucharczyka, w którym autor zgromadził wiele ciekawych, mało znanych i nie publikowanych wcześniej informacji, związanych z historią łęczyckiego rzemiosła. Wydawnictwo w cenie 2 zł można nabyć w kasie Muzeum w Łęczycy.


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.