Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Wystawa czasowa w Muzeum w Łęczycy
Tańce, hulanki, swawole…

Blisko 50 rzeźb można obejrzeć na, przygotowanej przez Muzeum, wystawie czasowej pt. „Tańce, hulanki, swawole… Motywy muzyczno – taneczne w łęczyckiej rzeźbie ludowej”.
Na ekspozycji, obok rozbudowanych kompozycji, znajdują się pojedyncze figury, z których najmniejsza ma ok. 10 cm, największa mierzy zaś ponad 2 m.
Wyobrażają tańczące pary, dawnych grajków i muzykantów oraz kapele ludowe i orkiestry. Towarzyszyły one uczestnikom wszelkiego rodzaju zabaw oraz różnorodnych imprez i uroczystości rodzinnych, które swego czasu odbywały się w wiejskich karczmach. Karczma stanowiła niegdyś wielofunkcjne centrum, w którym miejscowa ludność gromadziła się m.in. w celach handlowych, towarzyskich, a także rozrywkowych, bowiem przy muzyce grającej na żywo odbywały się tu w każdą niedzielę tańce i potańcówki.

Zgromadzone na wystawie wyraziste, barwne rzeźby w znakomity sposób oddają radość, energię i żywiołowość, towarzyszące dawnym, swojskim zabawom. Kolory podkreślają regionalny charakter prezentowanych prac. Figury „mają na sobie” pasiaste kiecki i fartuchy, portki i spencery, jednobarwne sukmany i wełniaki, które składają się na tradycyjny łęczycki strój ludowy. Do zwyczajowych nawiązują także nakrycia głowy, obuwie, biżuteria i dodatki. W charakterystycznej kolorystyce pozostają także elementy dekoracyjne. Są to powiększone wydruki raportów tkanin wełnianych w typowym układzie barw.
Ekspozycję uzupełniają cytaty z łęczyckich, okolicznościowych przyśpiewek, zebranych swego czasu przez Oskara Kolberga i zamieszczonych w 22 tomie jego „Dzieł” („Łęczyckie„, Kraków 1889), jak również pochodzących z publikacji„ Folklor Ziemi Łęczyckiej”autorstwa J.P.Dekowskiego i Zb.Hauke (Warszawa 1981).
Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Łęczycy, Muzeum Regionalnego w Kutnie oraz Domu Kultury w Łęczycy. Towarzyszy jej okolicznościowy katalog, zawierający m.in. informacje odnoszące się do tradycyjnego, łęczyckiego repertuaru muzycznego, tańców oraz instrumentów. (Do nabycia w kasie Muzeum w cenie 2 zł).
Wystawa wpisuje się w cykl różnorodnych wydarzeń i imprez, organizowanych w Polsce z okazji „Roku Oskara Kolberga”.Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.