Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Dwa dni w średniowiecznej Łęczycy

Dwa dni w średniowiecznej Łęczycy W dniach 23 – 24 sierpnia 2014 r. Zamek Królewski w Łęczycy zamienił się w arenę walk średniowiecznych rycerzy, którzy na ten czas zjechali się do łęczyckiego grodu, by zaprezentować licznej publiczności swoje rycerskie umiejętności.
XVI Międzynarodowy Turniej Rycerski rozpoczął się tradycyjnie o godzinie 11.11 pod Ratuszem Miejskim Paradą Rajców Miejskich, a następnie kolorowy orszak złożony z zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników turnieju przemaszerował na dziedziniec zamkowy. Tam, przy dźwiękach fanfar, oficjalnego otwarcia XVI Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego dokonali Zastępca Burmistrza Miasta Łęczycy Wojciech Czaplij oraz Dyrektor Muzeum w Łęczycy – Andrzej Borucki.
W ciągu dwóch dni turniejowych zmagań swoje umiejętności zaprezentowały grupy z Polski, Czech i Włoch.
Podczas turnieju konnego, datowanego na lata 1420 – 1450 wystąpił Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski pod wodzą Karola Burego. Jego rycerze wcielili się w postaci Zawiszy Czarnego z Garbowa, Arnolda von Baden, Mszczuja ze Skrzynna, Mikołaja Powały z Taczowa, Dobiesława z Oleśnicy oraz Krystyna z Ostrowa. Rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach: atak na saracena, chwytanie w galopie mieczem oraz kopią zawieszonych krążków, zrzucanie mieczem klejnotów przeciwnika przytwierdzonych do hełmów czy efektowne kruszenie kopii. Publiczność mogła kibicować ulubionemu rycerzowi, przywiązując na jego kopii kolorową wstążkę. Zwycięzcą dwudniowych zmagań został jeździec wcielający się w rolę Mszczuja ze Skrzynna, który pokonał m.in. odtwórcę najlepszego polskiego rycerza turniejowego Zawiszę Czarnego z Garbowa. W nagrodę otrzymał pamiątkowy miecz.
W tym roku pokazy konne stanowiły istotny element turniejowych zmagań. Oprócz pojedynków, widzowie mieli możliwość obejrzenia pokazu łucznictwa konnego lekkiej jazdy tatarskiej w wykonaniu grupy AMM Archery z Supraśla. Zaprezentowała niezwykle efektowne strzelanie w galopie do celów ruchomych (okrągłe tarcze podrzucane do góry) oraz statycznych (tarcze ustawione w kilku miejscach na dziedzińcu zamkowym). Najbardziej emocjonujący element pokazu stanowiło strzelanie do celu żywego, którym był osłonięty tarczą wojownik pieszy. Jeźdźcy tatarscy dosiadali dwu pięknych koni rasy arabskiej.
Kolejną atrakcją turnieju był przepiękny pokaz jazdy na koniu rasy iberyjskiej o imieniu Viento w wykonaniu Karoliny Wajdy z Akademii Sztuki Jeździeckiej Karoliny Wajdy. Przy dźwiękach średniowiecznej muzyki amazonka i jej koń zachwycili widzów urodą i wdziękiem. Było to prawdziwe wydarzenie artystyczne podkreślające współpracę i harmonię jeźdźca z koniem. W czasie turnieju swoje umiejętności pokazali także rycerze piesi. W tym roku po raz kolejny mieliśmy możliwość gościć na dziedzińcu zamkowym czeską grupę Armentum z Hradec Kralowe. Zaprezentowała ona sposoby władania różnego rodzaju bronią białą oraz pokaz artyleryjski z użyciem kilku rodzajów broni palnej z różnych epok, do których obsługi zapraszano też widzów. Grupa Armentum inscenizowała również sposoby werbowania piechoty (landsknechtów), egzekucję złoczyńcy, formowania wojsk i walki.
Strzelanie z XV-wiecznej broni palnej zaprezentowali także strzelcy burgundzcy (Łucznicy św. Jerzego z Polski), wystawiając na pole bitewne prawdziwy arsenał broni średniowiecznej czarno prochowej (hakownice, bombardę, piszczel, organki, arkebuz). Głośny i efektowny pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, która również mogła spróbować swoich sił w obsłudze tego typu uzbrojenia.
Największą gwiazdą tegorocznej imprezy była szesnastoosobowa włoska grupa Sbandieratori dei Rioni di Cori, kultywująca średniowieczne tradycje żonglowania chorągwiami, która w mistrzowski sposób zaprezentowała unikalny w Polsce pokaz artystyczny. Grupa złożona z trębaczy, bębniarzy i chorągwiarzy pokazała ogromne umiejętności techniczne i kaskaderskie związane z trudną sztuką żonglowanie chorągwiami. Wszystkie pokazy tej grupy publiczność przyjmowała ogromnymi brawami. Żonglerka chorągwiami pochodzi z Włoch i ma korzenie militarne. Jej tradycja sięga epok średniowiecza i renesansu, kiedy to latające ponad murami Florencji flagi oznaczały zbliżające się wojska nieprzyjaciela. Miały one również wzbudzać u mieszczan ducha walki i mobilizować ich do obrony miasta. Działania sbandieratori były triumfalnym, a zarazem radosnym powitaniem żołnierzy wracających z wygranej bitwy.
Po kilku latach przerwy na zamkowym dziedzińcu ponownie zagościła grupa sokolnicza Vancos z Czech dowodzona przez Jeana Van Coppenolle. Piękne orły, puchacze, kondory, jastrzębie wzbijały się wysoko w niebo, by spokojnie lądować na dziedzińcu zamkowym. Wśród publiczności znalazło się wielu chętnych, którzy mogli nosić na specjalnej rękawicy (oczywiście pod profesjonalną kontrolą) te piękne i dumne ptaki. Podczas pokazu okraszonego dużą dawką humoru, sokolnicy zaprezentowali m.in. atak drapieżnika na cel i kontrolowane przeloty.
W trym roku odbył się także tradycyjny turniej łuczniczy o statuetkę Srebrnej brzechwy. Rywalizowało w nim 16 łuczników z całego kraju, wśród których znaleźli się instruktorzy łucznictwa historycznego, autorzy podręczników o tematyce łuczniczej, producenci łuków czy miłośników historii. Rywalizowali w następujących konkurencjach jak m.in.: strzelanie do tarczy punktowej, sylwetek zwierząt, dzika, karuzeli z Archidado czy najbardziej emocjonującej z nich „Ocalić króla”. Strzały oddawane były z trzech odległości: 15, 25 i 30m. Zwycięzcą trwającej dwa dni rywalizacji okazał się Łukasz Nawalny. Oprócz statuetki Srebrnej brzechwy, pamiątkowego dyplomu, otrzymał także obraz autorstwa Władysława Ławrynowicza z Litwy. Drugie Miejsce zajął Jakub Wesołowski, który wraz z dyplomem otrzymał pracę autorstwa Piotra Króla. Trzecie miejsce natomiast przypadło Andrzejowi Klusce, który otrzymał dyplom oraz pracę Raula Govery z Meksyku. Publiczność mogła wziąć udział w konkursach i zabawach plebejskich (atak na saracena, rzut włócznią do celu czy przeciąganie liny) przygotowanych przez pracowników Muzeum w Łęczycy. Na dziedzińcu zamkowym znajdowały się liczne warsztaty rzemieślnicze, gdzie każdy zainteresowany mógł zobaczyć, a nawet samemu spróbować na czym polegała praca kowala, prządki, garncarza, bartnika, tkaczki. Można było nauczyć się technik czerpania papieru czy spróbować swoich sił w grach historycznych. Przed zamkiem natomiast można było sprawdzić celność oka przy stanowiskach łuczniczych, spróbować własnoręcznie wybić monetę w warsztacie mincerskim, a także kupić pamiątki nawiązujące swym charakterem do epoki średniowiecza.
Dziękujemy wszystkim widzom za liczne przybycie (mimo niesprzyjającej pogody w niedzielę) a sponsorom za wsparcie naszego Turnieju. Do zobaczenia za rok!

Organizatorzy:
Muzeum w Łęczycy
Urząd Miejski w Łęczycy
Starostwo Powiatowe w Łęczycy

Patroni regionalni:
Urząd Marszałkowski w Łodzi
Urząd Gminy Łęczyca
Urząd Gminy Witonia
Urząd Gminy Grabów
Urząd Gminy Świnice Warckie

Sponsorzy:
Toni Spedition,
HTL Strefa Łęczyca,
Hurtap Łęczyca,
Kampmann Łęczyca,
Galeria Adi – Art Łódź,
Syguła Autoryzowany Koncesjoner Marek Hyundai i Citroen,
Gold Hellen Łęczyca,
A. Machudera Sp. z o.o. Dealer i ASO Skoda-Auto,
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łęczycy,
Bank Spółdzielczy Ziemi Łęczyckiej,
Bank Spółdzielczy w Poddębicach,
Augustowski „Systemy grzewcze”.

Patroni medialni:
TVP Łódź
Radio Łódź
Radio Victoria
Dziennik Łódzki The Times
Nasz Tygodnik Kutno – Łęczyca
Łęczyca Nasze Miasto
Gazeta Lokalna
Moja Łęczyca.pl
Zamki – Gotyckie.pl


Przemarsz orszaku turniejowego na Zamek

Turniej konny - Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski, Polska

Żonglerka chorągwiami - Sbandieratori dei Roni di Cori, WłochyPokazy rycerzy pieszych - Armentum, CzechyPokaz łucznictwa Konnego - AMM Archery, Polska

Pokaz jazdy na koniu - Akademia Sztuki Jeździeckiej Karoliny Wajdy, PolskaPokaz artyleryjski piechoty burgundzkiej - Łucznicy św. Jerzego, PolskaPokazy sokolnicze - Vancos, CzechyTurniej łuczniczy o statuetkę "Srebrnej brzechwy"


Zabawy plebejskie dla publiczności


Kramy i warsztaty rzemieślnicze


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz
> able>