Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Muzeum w Łęczycy informuje, iż zakończyła się realizacja projektu pn. „Konserwacja muzealiów z kolekcji Muzeum w Łęczycy – Jan Styka Woły w zaprzęgu, fragment panoramy siedmiogrodzkiej", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Dziedzictwo Kulturowe”.
Odrestaurowany obraz można oglądać w Sali artystycznej Domu Nowego w Muzeum w Łęczycy.
Muzeum w Łęczycy informuje, iż trwa aktualnie realizacja II etapu projektu „Konserwacja muzealiów z kolekcji Muzeum w Łęczycy – Jan Styka Woły w zaprzęgu, fragment panoramy siedmiogrodzkiej", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Dziedzictwo Kulturowe”. Kwota dofinansowania wynosi: 25.000,00 zł.


Prace konserwatorskie mają na celu zabezpieczenie obrazu przed dalszym, postępującym niszczeniem, przywrócenie wartości estetycznej i ekspozycyjnej temu ważnemu dla kultury europejskiej dziełu. Ponadto prowadzone są badania naukowe dotyczące techniki i technologii powstawania obrazu, co pozwoli poznać XIX wieczny warsztat malarski związany z tworzeniem dzieł wielkoformatowych do jakich należy zaliczyć modne w końcu XIX wieku panoramy. Prace konserwatorskie potrwają do końca 2009 roku. W trakcie realizacji projektu zostanie przygotowany również folder poświęcony Panoramie Siedmiogrodzkiej, zawierający wyniki badań naukowych nad konserwowanym obrazem „Woły w zaprzęgu”, fragmentem panoramy oraz informacje poświęcone historii powstania dzieła.Obraz „Woły w zaprzęgu” przedstawia scenę figuralną na tle równinnego krajobrazu pokrytego śniegiem. Na pierwszym planie, (z lewej) stoi na błotnistej drodze wóz o bokach wyplatanych wikliną i załadowany bagażem okrytym płachtami grubego płótna. Dwa białe woły, zaprzężone do wozu, stanowią centrum kompozycji. Obok wołów, z prawej, stoi wsparty na kiju brodaty mężczyzna o długich, siwych włosach, ubrany w brązowy serdak, białe spodnie i buty z wysokimi cholewami. Na ramiona ma narzuconą białą kapotę. Obraz jest jednym z nielicznych zachowanych fragmentów Panoramy siedmiogrodzkiej. Dzieło to, o rozmiarach 15 x 120 metrów, wykonał zespół malarzy złożony z Polaków, Węgrów i Niemca (Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Michał Wywiórski, Tihamer Margitáy, Vágo Pál, Béla Spányi, Leopold Schönchen) pod kierunkiem Jana Styki. Sukces pokazanej w Budapeszcie w 1896 roku Panoramy racławickiej zachęcił Węgrów do uczczenia 50 rocznicy ich powstania narodowego dziełem o podobnej skali wielkości. Tematem obrazu była bitwa, zakończona zdobyciem miasta Sybin (stolicy Siedmiogrodu) 11 marca 1849 roku, w której armia węgierska dowodzona przez polskiego generała Józefa Bema odniosła zwycięstwo nad wojskami Austrii i Rosji. Bitwa ta, poza ogromnym znaczeniem strategicznym, stała się symbolem wspólnej walki o niepodległość Węgrów i Polaków.

Panoramę siedmiogrodzką wykonano we Lwowie, gdzie zaprezentowano ją po raz pierwszy we wrześniu 1897 roku. Od marca 1898 roku obraz wystawiony był w Budapeszcie. Wydany wówczas katalog pt.: Bem – Petofi Körkép, zawiera dokładny opis Panoramy, w tym również fragmentu sceny, będącej obecnie własnością Muzeum w Łęczycy. W roku 1907 monumentalne dzieło przewieziono do Warszawy, a ostatnie wzmianki prasowe na jego temat pochodzą z 1908 roku. W późniejszych latach panorama, z nieustalonych do końca przyczyn, została podzielona na fragmenty, które autorzy sprzedawali jako samodzielne kompozycje figuralne. W 1928 roku, w związku ze sprowadzeniem prochów gen. Józefa Bema do rodzinnego Tarnowa, do magistratu tarnowskiego napłynęło wiele ofert sprzedaży fragmentów pociętej panoramy. Ówczesne władze nie wyraziły jednak zainteresowania ich pozyskaniem. Dopiero w 1977 roku, gdy do tarnowskiego Muzeum zakupiono pierwszy fragment dzieła rozpoczęto akcję odszukania oraz skompletowania jak największej ilości fragmentów Panoramy. Do dnia dzisiejszego udało się odnaleźć 22 fragmenty z czego jeden znajduje się w naszym Muzeum.
Patroni medialni"Ziemia Łęczycka"


"Polska Dziennik Łódzki"


TV "Boruta"


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.