Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
Korzenie tradycji. W podziemnym lapidarium

20 września w Archiwum Państwowym w Płocku oddział w Łęczycy dokonano uroczystego otwarcia wystawy „Korzenie tradycji. W podziemnym lapidarium”. Wystawa, która odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – Łęczyca 2008, prezentuje tradycję kulturową ludności żydowskiej zamieszkującej niegdyś w naszym mieście.


Fotografie przedstawiające społeczność żydowską zamieszkującą ŁęczycęZwiedzający podczas oglądania fragmentów żydowskich nagrobków (macew)

Od lewej: Dyrektor Archiwum Państwowego w Płocku Leszek Franciszkiewicz, Kierownik Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Łęczycy Jolanta Górska- Sieradzka oraz Dyrektor Muzeum w Łęczycy Andrzej Borucki

Na ścianach pomieszczeń i korytarzy Państwowego Archiwum w Łęczycy umieszczone zostały fragmenty żydowskich nagrobków, dla których dotychczas nie znalazło się odpowiednie miejsce do prezentacji. Wszystkie macewy zostały opatrzone tłumaczeniami epigramów i objaśnieniem ich symboliki. Dopełnieniem są kopie dokumentów i fotografii ilustrujących wydarzenia oraz postaci należące do łęczyckiej społeczności żydowskiej, a także fragmenty Talmudu, Psalmów Dawida i tekstów z literatury żydowskiej dotyczącej Łęczycy. Nastrój wystawy został podbudowany światłem i dźwiękiem (nagrania utworów muzycznych i żydowskich tekstów literackich dotyczących Łęczycy).

Wystawę (dla grup zorganizowanych) będzie można także obejrzeć w późniejszym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z Muzeum w Łęczycy (024 721 89 97)
lub Archiwum Państwowym w Płocku oddział w Łęczycy (024 721 29 27)

ZAPRASZAMY!!!Projekt został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi

muzeum@zamek.leczyca.pl

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz