Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!
ŁĘCZYCKI HUBERTUS

25 października 2008 roku już po raz drugi na łęczyckim Zamku miłośnicy psów, koni i polowań dziękowali świętemu Hubertowi za mijający rok. Od rana na placu Kościuszki trwał jarmark myśliwski, który przyciągnął tłumy mieszkańców miasta i okolic. Był koncert zespołu „Par Force” i sygnalistów z Tucholi. Przy kolorowych stoiskach, w których można było kupić wszelkie „dary lasu”, gromadziło się liczne grono myśliwych i leśników w galowych mundurach. Dzieci brały udział w konkursach, a w Muzeum otwarta została wystawa fotografii o tematyce przyrodniczej, plon tegorocznego konkursu ogłoszonego przez miesięcznik „Łowiec Polski”. Andrzej Wierzbieniec – znany fotografik, redaktor czasopisma i komisarz konkursu – przybliżył wszystkim postać Włodzimierza Puchalskiego i założenia konkursu jego imienia.


Wystawa laureatów konkursu im. Włodzimierza Puchalskiego. Na honorowym miejscu zdjęcie Piotra Kierzkowskiego: zdobywcy nagrody grand prix.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Opowieści myśliwych zainteresowały nawet najmłodszych słuchaczy


W południe uroczysta msza święta „hubertowska”, odprawiona w kościele ojców Bernardynów, zgromadziła obok myśliwych, leśników, hodowców, ich rodziny, przyjaciół i tych wszystkich, dla których pola i lasy ojczyste są szczególnie bliskie sercu. Ołtarz główny został udekorowany jedliną i porożami jeleni, a muzykę organową uzupełniały dźwięki myśliwskich rogów. Po mszy świętej, plac przed kościołem wypełniły poczty sztandarowe, które w asyście jeźdźców ubranych w historyczne stroje ruszyły na Zamek. Dziedziniec znów, jak przed wiekami, wypełniły konie, sokoły i psy myśliwskie. Tam też odbyły się oficjalne uroczystości, połączone z pasowaniem adeptów na myśliwego, oraz wręczaniem odznaczeń i medali dla nestorów „Polskiego Związku Łowieckiego” i osób niezrzeszonych, a zasłużonych dla ruchu łowieckiego w województwie łódzkim. O godzinie 16.00 za parkiem miejskim odbył się tradycyjny bieg jeździecki „pogoń za lisem” i gonitwa chartów, czyli „pogoń za zającem. (Dla niewtajemniczonych informacja: „lisem” jest zazwyczaj najbardziej doświadczony jeździec, a „zając”, to fantom ciągnięty na lince rozciągniętej pomiędzy wbitymi w ziemię palikami). Wieczorem rozpoczęła się na dziedzińcu zamkowym biesiada myśliwska. W „poezji smaku” prześcigały się licznie zgromadzone koła łowieckie, które wyłożyły na długim stole wyszukane przysmaki z dziczyzny (pieczenie, pasztety, wędliny), grzyby przyrządzone na tysiąc sposobów oraz ciasta – dzieło obecnych na wieczerzy pań. Gwar rozmów i dźwięki muzyki rozbrzmiewały na Zamku do późna w nocy. Zamek w Łęczycy w zamierzchłej przeszłości zapewne nie raz był świadkiem podobnych biesiad myśliwskich. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy w Polsce czczono w ten sposób świętego Huberta od 1444 roku za panowania króla Kazimierza Jagiellończyka, który często przebywał w łęczyckim Zamku. Kto wie, może niegdyś łęczycki „Hubertus” odbywał się z jego udziałem?


Msza "hubertowska" w kościele O.O. Bernardynów.

Sokół w kościele...

Wymarsz na zamek.


Jeźdzcy "hubertusowi" na zamku.

Charty polskie i ich właścicielki.

Płeć piękna dominowała wśród hodowców psów myśliwskich.


W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich szczebli władz oraz przedstawiciele władz myśliwstwa i Polskiego Związku Łowieckiego.

Ceremonia pasowania na myśliwego.

Wojciech Wojciechowski - prowadzący imprezę i główny organizator uroczystości.


muzeum@zamek.leczyca.pl

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz