Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!


Wydanie publikacji Skarby łęczyckiego zamku przesunięte!!!

Z przykrością informujemy, że planowane na dzień 22 grudnia wydanie publikacji Skarby łęczyckiego zamku, z przyczyn technicznych od nas niezależnych, przesunięte zostało na dzień 29 grudnia. Serdecznie przepraszamy za opóźnienie i prosimy o jeszcze kilka dni cierpliwości.
Skarby łęczyckiego zamku już w sprzedaży!!!

22 grudnia do sprzedaży trafi wydawnictwo Muzeum w 22 grudnia do sprzedaży trafi wydawnictwo Muzeum w Łęczycy "Skarby łęczyckiego zamku", które będzie można nabyć w łęczyckich księgarniach oraz Muzeum w Łęczycy.

Niniejsza publikacja po raz pierwszy prezentuje w sposób przekrojowy obiekty muzealne działów: przyrodniczego, archeologicznego, historycznego, numizmatycznego, etnograficznego i artystycznego. Zespół pracowników merytorycznych, dokonując wyboru poszczególnych obiektów (225 muzealiów), kierował się rangą naukową muzealiów, ich znaczeniem historycznym, walorami artystycznymi, ale również w wielu przypadkach, jak na legendarne łęczyckie skarby przystało, wysoką wartością materialną. Kluczem do prezentacji tych przedmiotów było ukazanie ich w kontekście przyrody, historii i kultury regionu łęczyckiego. Z tego względu musieliśmy zrezygnować z umieszczenia w naszym albumie wielu przedmiotów ciekawych i pięknych, ale wykraczających poza przyjęty w tej książce sposób regionalistycznej narracji. Mamy nadzieję, że obiekty te znajdą należne im miejsce w innym, obszerniejszym opracowaniu. Natomiast poprzez nietypową dla katalogów i informatorów szatę graficzną chcieliśmy ukazać nasze muzealia w układzie nawiązującym do aranżacji wystawienniczych.

Czytaj dalej >>
Koncert Orkiestry kameralnej Łódzkie Smyczki
w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy

22 listopada w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy, odbył się koncert w ramach, którego wystąpiła Orkiestra Kameralna Łódzkie Smyczki pod dyrekcją Ryszarda Jana Osmolińskiego. Zespół, w skład którego wchodzą młodzi muzycy, uczniowie i absolwenci Państwowego Liceum Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Łodzi, laureaci konkursów muzycznych o szczególnym zamiłowaniu do wspólnego muzykowania, zaprezentował utwory Andrzeja Panufnika Suita Staropolska, Henryka Wieniawskiego Romans z II koncertu skrzypcowego d-mol oraz Astora Piazzolli Grand Tango. Przepięknie wykonane kompozycje spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem zebranej publiczności, która w szczególności dużymi oklaskami nagrodziła występujących tego wieczora młodych solistów w osobach Joanny Strembickiej (skrzypce) oraz Jakuba Lemańskiego (wiolonczela). Nie zabrakło również utworów na bis.

Koncert odbył się w ramach projektu Spotkania z kulturą i sztuką – Łęczyca 2015 realizowanego przez Muzeum w Łęczycy, dofinansowanego ze środków Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Czytaj dalej >>


Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki. Prawda historyczna, symbolika, legenda
– wykład Bohdana Kowalczyka

W poniedziałkowe popołudnie, 26 października, w sali artystycznej łęczyckiego Muzeum wystąpił Bohdan Kowalczyk, historyk, pedagog, znakomity mówca oraz prezes Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów. Zaprezentował on przybyłym słuchaczom wykład poświęcony znanemu wszystkim obrazowi wielkiego mistrza malarstwa XIX – wiecznego Jana Matejki – Bitwa pod Grunwaldem, ujawniając tajemnicę tego niezwykłego dzieła. Uczestnicy spotkania poznali historię obrazu a także fikcję i symbolikę z nim związaną. Z wykorzystaniem projekcji multimedialnej prelegent z niezwykłą dbałością omówił poszczególne elementy obrazu, zaskakując niejednokrotnie zasłuchanych w jego słowa gości. Podczas spotkania padło wiele pytań, na które Bohdan Kowalczyk szczegółowo każdemu odpowiadał. Nie zabrakło także charakterystycznego, dla bohatera tego popołudnia, poczucia humoru co sprawiło że blisko dwugodzinny wykład stał się naprawdę interesującym i wciągającym spotkaniem z historią. Na zakończenie Pan Bohdan zaprezentował prawdopodobnie jedyną na świecie replikę oryginału przechowywanego w skarbcu cesarskim w Wiedniu - włócznię św. Maurycego.

Czytaj dalej >>


Jeden dzień W Okupowanej Łęczycy – gra terenowa

16 października, 200 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz placówek edukacyjno-wychowawczych z terenu powiatu łęczyckiego, wzięło udział w grze terenowej zorganizowanej przez Muzeum w Łęczycy w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Dzień wcześniej, tj. 15 października odbyła się „powszechna mobilizacja” o czym informowały rozwieszone na miejskich słupach „Obwieszczenia mobilizacji” będące reprintem obwieszczenia z sierpnia 1939 roku.
Mimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych „młodzi żołnierze” dzielnie rozwiązywali różnego rodzaju zadania teoretyczne i sprawnościowe, jakie czekały na nich na terenie Łęczycy. W czasie gry uczniowie poznawali najważniejsze wydarzenia historyczne związane z okresem II wojny w mieście, zaczynając od bitwy nad Bzurą (największej operacji zaczepnej wojny obronnej 1939 r.), poprzez zniszczenia wojenne, represje i działalność okupanta (m.in. utworzenie getta), działalność konspiracyjną, aż do wkroczenia wojsk radzieckich do Łęczycy.

Czytaj dalej >>


Muzyka i światło. Artyści przeciw dopalaczom.

Muzyka i światło. Artyści przeciw dopalaczom – pod takim hasłem 3 października na łęczyckim zamku odbył się koncert jazzowy połączony z pokazem psychodelicznych świateł. W niecodziennej scenerii łęczyckiego zamku, przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpiła znakomita pianistka i kompozytorka Karolina Kowalczewska, której towarzyszyli – saksofonista Michał Kobojek, jeden z najlepszych łódzkich muzyków jazzowych oraz gitarzysta Bogdan Grad, jeden z filarów Yankiel Band. Muzyka, jaką zaprezentowali artyści stanowiła połączenie klasyki, jazzu, romantycznych ballad i inspiracji muzyką świata. Utwory, które rozbrzmiewały na dziedzińcu zamkowym pochodziły m.in. z debiutanckiej płyty łódzkiej kompozytorki pt. Chiara, a towarzyszył im pokaz świateł przygotowany przez Animaxi Light z Łodzi. Widowisko odbyło się w ramach Adi Jazz Festiwalu, przedsięwzięcia obejmującego oprócz muzyki, dziedziny sztuki ściśle związane z jazzem. Koncert poprowadził Michał Padkowski. Przesłaniem koncertu było przeciwstawienie się sięganiu po dopalacze, produkty, zawierające substancje psychoaktywne, które stały się w Polsce zagrożeniem. Przed ich stosowaniem przestrzegaja psycholodzy, terapeuci, pedagodzy, media. Do tego tematu nawiązał w swoim wystąpieniu Mariusz Mieczyński – pełnomocnik Burmistrza ds. uzależnień, który jednocześnie rozpoczął sobotni koncert. Finałem tego niecodziennego widowiska był efektowny pokaz pirotechniczny przygotowany przez firmę Kalifornia z Łodzi.

Czytaj dalej >>
Cmentarz przy kościele św. Ducha w Łęczycy –
wykład Patrycji Zasadzkiej w Muzeum w Łęczycy

W dniu 28 września, w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy odbył się wykład Patrycji Zasadzkiej, kustosza działu archeologicznego, poświęcony nieistniejącemu już w naszym mieście kościołowi i szpitalowi św. Ducha oraz cmentarzowi, który się przy nich znajdował. Licznie przybyli goście mieli możliwość poznania historii tego obiektu, którego niewielki fragment został przebadany archeologicznie w 2008 roku, podczas nadzoru związanego z modernizacją systemu grzewczego na łęczyckiej Starówce. Kompleks kościelno – szpitalny istniał od połowy XIV do początków XIX w., a jego fundatorem była cała społeczność łęczycka. Miejsce to, zlokalizowane przy ul. Ozorkowskiej 6 wraz ze znajdującym się tam także cmentarzem, przeznaczone było dla najbiedniejszych mieszkańców Łęczycy i okolic. Przed II wojną światową znajdował się tam jeszcze miejski przytułek. W wyniku nadzoru archeologicznego zadokumentowano 13 pochówków, z czego 7 zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi zostało wydobytych i przekazanych do badań antropologicznych.

Czytaj dalej >>Rekrutacja zakończona!!!

Do 25 września trwał nabór uczestników spośród szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łęczyckiego, którzy w dniu 16 października wezmą udział w grze terenowej W okupowanej Łęczycy. Do zgłoszonych przez szkoły 10 – osobowych drużyn dołączą przedstawiciele Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Łęczycy oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęczycy.

Lista drużyn zgłoszonych do udziału w grze:

Czytaj dalej >>

Materiały do pobrania >>


Więcej informacji w folderze - POBIERZ >>

Rekrutacja rozpoczęta!!!

Z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej, Muzeum w Łęczycy zorganizuje w dniu 16 października 2015 roku, grę terenową, zrealizowaną w oparciu o publikacje, wspomnienia uczestników tych wydarzeń, wojennej i powojennej, prasy lokalnej, materiały archiwalne oraz muzealia naszej placówki. Gra odbędzie się w ramach projektu pn. W okupowanej Łęczycy - gra terenowa z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra. Czytaj dalej>>

Do pobrania:

Karta zgłoszeniowa
Regulamin
Zgoda rodziców
XVII Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy już za nami!

W dniach 22 – 23 sierpnia 2015 r. Zamek Królewski w Łęczycy zamienił się w arenę walk średniowiecznych rycerzy, którzy na ten czas zjechali się do łęczyckiego grodu, by zaprezentować licznej publiczności swoje rycerskie umiejętności. Turniej rozpoczął się tradycyjnie o godzinie 11.11 pod Ratuszem Miejskim Paradą Rajców Miejskich, a następnie kolorowy orszak złożony z zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników turnieju przemaszerował na dziedziniec zamkowy. Tam, przy dźwiękach fanfar, oficjalnego otwarcia XVII Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego dokonali Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień, Burmistrz Miasta Łęczyca – Krzysztof Lipiński oraz Dyrektor Muzeum w Łęczycy – Andrzej Borucki.

Czytaj dalej >>
W okupowanej Łęczycy – rozpoczęła się realizacja projektu poświęconego 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Muzeum w Łęczycy informuje, iż rozpoczęło realizację projektu W okupowanej Łęczycy – gra terenowa w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2015. Gra terenowa, zrealizowana zostanie w oparciu o publikacje, wspomnienia uczestników tych wydarzeń (Polaków, Niemców i Żydów), wojennej i powojennej, prasy lokalnej, materiały archiwalne oraz muzealia naszej placówki.

Czytaj dalej >>
Powstanie nowe wydawnictwo Muzeum w Łęczycy

Z przyjemnością informujemy, iż pozyskaliśmy środki na wydanie publikacji "Skarby i atrakcje łęczyckiego zamku". Będzie to wydawnictwo o charakterze albumowym. W atrakcyjnej formie prezentować będzie różnorodną działalność Muzeum w Łęczycy mającym siedzibę w murach gotycko – renesansowego Zamku. W tematycznych blokach zaprezentowane zostaną na kolorowych fotografiach najcenniejsze i najciekawsze muzealia, bogata oferta edukacyjno – oświatowa. Każde zdjęcie opatrzone będzie zwięzłym tekstem napisanym w przystępnej formie.

Publikacja zostanie wydana w ramach projektu dofinansowanego ze środków Łódzkiego Domu Kultury – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2015.

Tum i Łęczyca w Kanonie Miejsc Historycznych

23 czerwca w Starej Oranżerii Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowało Kanon Miejsc Historycznych. Projekt realizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów zakłada utworzenie listy zabytków przedstawiających historię Polski i jej złożone dziedzictwo. W prestiżowym gronie 41 miejsc związanych z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach Polski znalazł się Tum pod Łęczycą.
Kanon Miejsc Historycznych to projekt edukacyjny, przedstawiający miejsca, których poznanie przybliży jak najpełniejszy obraz historii Polski i wartości kulturowych naszego dziedzictwa. Kanon ma za zadanie promować wyjątkowe miejsca o szczególnym znaczeniu dla świadomości zbiorowej dla całego społeczeństwa.
O tej nowej inicjatywie opowiedział Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Słuchaj >>
Prezentacja twórczości Vico Calabro na łęczyckim zamku
– wernisaż wystawy grafiki i dokumentacji fresków

19 czerwca w salach wystaw czasowych Domu Starego odbył się wernisaż wystawy grafiki i dokumentacji fresków, włoskiego artysty malarza, Vico Calabro. Wśród zaproszonych gości, oprócz Burmistrza Miasta Łęczyca – Krzysztofa Lipińskiego znaleźli się m.in. artyści, którzy razem z Vico Calabro brali udział w Międzynarodowym Plenerze Fresków zorganizowanym w Łęczycy w 2010 roku, a także Adam Kowalczewski, właściciel łódzkiej galerii AdiArt., dzięki któremu prace znajdujące się na wystawie mogły zostać zaprezentowane łęczyckiej, i nie tylko, publiczności.

Czytaj dalej >>Nagroda im. Benedykta Polaka przyznana!

W dniu 12 czerwca w tumskiej Archikolegiacie miało miejsce uroczyste wręczenie Nagrody im. Benedykta Polaka dwu laureatom, których wyboru dokonała Kapituła Nagrody im. Benedykta Polaka (w skład wchodzą członkowie: Oddział Polski The Explorers Club, Towarzystwo Naukowe Warszawskie, Miasto Łęczyca, Powiat Łęczycki) podczas posiedzeń w dniach 16 marca i 8 kwietnia 2015 roku. Nagrodę przyznano w dwóch kategoriach: dla obywatela polskiego oraz obcokrajowca zasłużonego we współpracy z badaczami polskimi. Otrzymali je: prof. dr hab. Maria Krzysztof Byrski, wybitny polski naukowiec, orientalista (indolog), ambasador Rzeczpospolitej Polski w Indiach w latach 1993 - 1996 oraz prof. dr hab. Nikolai Grube naukowiec niemiecki, epigrafik, światowej klasy autorytet w dziedzinie znajomości pisma Majów. Kapituła postanowiła również przyznać specjalny dyplom uznania Panu Aleksandrowi Dobie polskiemu podróżnikowi, kajakarzowi, zdobywcy i odkrywcy, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie dwukrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej i z Europy do Ameryki Północnej) wyłącznie dzięki sile mięśni.

Czytaj dalej >>
Uroczystość wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka

W dniach 16 marca i 8 kwietnia w sali Zamku Królewskiego w Łęczycy odbyły się posiedzenia Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka, podczas których dokonano wyboru jej pierwszych laureatów. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: dla obywatela polskiego oraz dla obcokrajowca zasłużonego we współpracy z badaczami polskimi. W roku 2015 uhonorowani zostaną: prof. dr hab. Maria Krzysztof Byrski, wybitny polski naukowiec, orientalista (indolog), ambasador Rzeczpospolitej Polski w Indiach w latach 1993 - 1996 oraz prof. dr hab. Nikolai Grube naukowiec niemiecki, epigrafik, światowej klasy autorytet w dziedzinie znajomości pisma Majów. Kapituła postanowiła również przyznać specjalny dyplom uznania panu Aleksandrowi Dobie polskiemu podróżnikowi, kajakarzowi, zdobywcy i odkrywcy, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie dwukrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej i z Europy do Ameryki Północnej) wyłącznie dzięki sile mięśni.

Czytaj dalej >>
Dzień Dziecka na Łęczyckim zamku

Międzynarodowy Dzień Dziecka – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca i to właśnie w tym dniu w Łęczycy zorganizowanych zostało szereg atrakcji dla dzieci. Również łęczyckie Muzeum postanowiło uprzyjemnić ten dzień najmłodszym mieszkańcom naszego miasta zapraszając ich wraz z rodzicami do wspólnej zabawy polegającej na budowaniu wielkiej makiety Łęczycy – miasta moich marzeń, wykorzystując do tego duże tekturowe moduły.

Czytaj dalej >>VI Turniej Łucznictwa Historycznego na Zamku Królewskim w Łęczycy

30 maja na łęczyckim zamku odbył się już po raz szósty Turniej Łucznictwa Historycznego, największa tego typu impreza w naszym kraju. Zgromadził on blisko trzydziestu łuczników z całej Polski. Wśród nich znaleźli się rekonstruktorzy różnych epok, począwszy od VIII wieku po wiek XVIII. Jednym z warunkach udziału w turnieju było posiadanie łuków drewnianych typu prostego lub kompozytowych typu refleksyjnego, wykonanych z naturalnych materiałów według technologii historycznej. Turniej rozpoczął Pan Krzysztof Urbański – Zastępca Burmistrza Miasta Łęczyca, który po powitaniu zgromadzonych łuczników rozpoczął oficjalnie zmagania turniejowe oddając strzał do tarczy. Rywalizacja przebiegała w miłej i przyjacielskiej atmosferze, a łucznicy z różnych odległości mierzyli się ze sobą m.in. w takich konkurencjach jak: strzelanie do tarczy „fita” z różnych pozycji (stojąc na wprost, tyłem, klęcząc), sylwetek zwierząt, strzelanie do dzika, do tarczy tureckiej „Puta” czy „Ocalić króla”. W tym roku nową konkurencją, która przysporzyła niejednemu łucznikowi nieco trudności było strzelanie z ruchomych platform do tarczy. Podobnie jak w ubiegłym roku wiele emocji wzbudziło strzelanie do tarczy „karuzela z Archidado”, zawierającej jedynie ujemne punkty. Konkurencja ta wywołała duże zamieszanie w końcowej klasyfikacji.

Czytaj dalej >>IX Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich na Zamku Królewskim w Łęczycy

29 maja, dziedziniec Zamku Królewskiego w Łęczycy, już po raz dziewiąty, stał się areną „walk” rycerskich, w których wzięło udział 17 dziesięcioosobowych szkolnych drużyn rycerskich z całego powiatu łęczyckiego i gmin ościennych. Przywitani przez Wiceburmistrza Łęczycy Krzysztofa Urbańskiego oraz Dyrektora łęczyckiego Muzeum Andrzeja Boruckiego, młodzi rycerze przystąpili do rywalizacji w 11 konkurencjach sprawnościowych i teoretycznych. Tym razem wiedzę z zakresu j. polskiego, historii, geografii, plastyki oraz sprawności fizycznej uczniowie mogli sprawdzić m.in. podczas quizu o epoce średniowiecza, dyktandzie pisanym gęsim piórem, strzelaniu z łuku, ataku na saracena, rzucie podkową, trzymaniu miecza na czas czy biegu z przeszkodami. Oceniane były także własnoręcznie przygotowane, barwne stroje (w tym roku przede wszystkim oceniany był strój króla i królowej) oraz zawołania rycerskie zagrzewające drużyny do boju. Każda z konkurencji niosła ze sobą wiele emocji i gorącego dopingu, ale przede wszystkim rozgrywana była zgodnie z zasadą fair play. Wszystkie konkurencje sprawnościowe, wiedzowe, a także stroje, wraz z rycerskim wyposażeniem poszczególnych drużyn, oceniane były przez jury złożone z pracowników Muzeum występujących w kopiach strojów średniowiecznych.

Czytaj dalej >>
Najpiękniejsze utwory organowe epoki baroku zabrzmiały
w łęczyckim kościele OO. Bernardynów

17 maja w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy, wystąpił młody muzyk, student IV roku Akademii Muzycznej w Łodzi, Jakub Baszczyk. Podczas godzinnego koncertu organowego wykonał najpiękniejsze utwory muzyki barokowej i inspirowane tą epoką, wśród których znalazły się kompozycje Jana Sebastiana Bacha Preludium i fuga h-moll, Allein Gott in der H?ch’ sei’ Ehr, Partita Christ der du bist der helle tag, Krzysztofa Grzeszczaka Canzona oraz Louisa Vierne Toccata b-moll z cyklu Pieces the Fantaisie. Niezaprzeczalny talent oraz umiejętności Jakuba Baszczyka zostały nagrodzone dużymi brawami przybyłej publiczności. Koncert odbył się w ramach Dni Kultury Staropolskiej oraz projektu Spotkania z kulturą i sztuką – Łęczyca 2015.

WIĘCEJ >>Noc Muzeów na łęczyckim Zamku

16 maja w ramach odbywającej się w całym kraju Nocy Muzeów, Muzeum w Łęczycy udostępniło w godzinach wieczornych bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających wystawy oraz zorganizowało atrakcje uprzyjemniające pobyt na terenie łęczyckiego zamku. Z biegiem lat Noc Muzeów stała się modną formą spędzania wolnego czasu, a odwiedzanie placówek muzealnych o tej nietypowej porze dodaje zwiedzaniu aury tajemniczości i przygody. Oprócz stałych ekspozycji muzealnych, które zwiedzać można było w towarzystwie przewodników muzealnych, przybyli goście mogli obejrzeć wystawę czasową poświęconą I-szej wojnie światowej, na której zaprezentowane zostały oryginalne karabiny Mauser i Mosin odnalezione w 2013 r. w trakcie prac remontowych na plebani kościoła mariawickiego w Sobótce Nowej.

WIĘCEJ >>Dni Kultury Staropolskiej w Łęczycy.
Staropolskie życie codzienne i niecodzienne.

W piątek, 15 maja, na dziedzińcu zamku w Łęczycy, w ramach Dni Kultury Staropolskiej, odbyły się pokazy i warsztaty edukacyjne przygotowane przez Muzeum w Łęczycy, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, agencję „Amatum” oraz Stowarzyszenie Odtwórców Rzemiosł i Obyczajów Dawnych „Strzecha”. Zajęcia te przewidziane były głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej, ale mogły wziąć w nich udział również osoby dorosłe pragnące poznać historię i obyczaje szlachty polskiej z okresu XVII wieku.

WIĘCEJ >>Pan Pasek i wydra, czyli świat kultury sarmackiej
według pamiętników Jana Chryzostoma Paska

14 maja, w ramach Dni Kultury Staropolskiej, przed łęczycką publicznością wystąpił znakomity aktor filmowy i teatralny Grzegorz Gierak. Zaprezentował on dwukrotnie w tym dniu spektakl, z repertuaru Królewskiego Teatru w Wilanowie, Pan Pasek i wydra w reżyserii Jarosława Kiliana. Monodram oparty na pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska opowiadał historię oswojonej wydry, która cieszyła się taką sławą, że sam król Jan III zapragnął ją mieć. Aktor posługiwał się barwnym językiem staropolskim zaczerpniętym wprost z „Pamiętników” Paska. Wspaniała gra Grzegorza Gieraka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem łęczyckiej publiczności. Dwa spektakle, na sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy oraz w łęczyckim Muzeum obejrzało blisko 200 osób.

WIĘCEJ >>Regulamin IX Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich

Muzeum w Łęczycy informuje iż w tym roku do turnieju zgłosiło się 16 szkół. IX Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich rozpocznie się 29 maja, około godz. 9.00 na dziedzińcu zamku w Łęczycy.

Więcej o regulaminie >>Szabla i rapier. 360 rocznica „potopu szwedzkiego”.
Spotkanie z Bohdanem Kowalczykiem, prezesem Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów.

12 maja, w sali artystycznej łęczyckiego Muzeum, miało miejsce spotkanie z Bohdanem Kowalczykiem - znakomitym mówcą, kolekcjonerem i pedagogiem, prezesem Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów. Ten znany popularyzator wiedzy historycznej wygłosił wykład o czasach szwedzkiego potopu i legendarnej broni ówczesnej Europy, niejednokrotnie okraszając go dużą dawką humoru. Wykład został poparty prezentacją szabli polskiej i zachodnioeuropejskiego rapiera wraz z pokazaniem możliwości tych dwu rodzajów broni. Całości dopełniły fragmenty filmu „Potop” Jerzego Hoffmana, w których pokazane zostały pojedynki Andrzeja Kmicica z Michałem Wołodyjowskim oraz Bogusławem Radziwiłłem z wykorzystaniem tych dwu rodzajów broni. Jednak prawdziwą perełką okazała się oryginalna, XVII-wieczna szabla „husarska”, jaką Pan Bohdan Kowalczyk przywiózł ze sobą, używana głównie przez chorągwie husarskie, stąd zwana „pałaszem husarskim”. Wzbudziła ona ogromne emocje wśród zgromadzonej publiczności. Każdy mógł ją obejrzeć i dotknąć. Spotkania z Bohdanem Kowalczykiem mają zawsze charakter żywej lekcji historii, które zachęcają do samodzielnego pogłębiania wiedzy historycznej. I tak było tym razem.

WIĘCEJ >>DNI KULTURY STAROPOLSKIEJ W ŁĘCZYCY


Wielka tajemnica poezją i muzyką pisana.
Koncert Chóru Kameralnego Ad Libitum.

26 kwietnia w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy, w ramach 66 sesji z cyklu Musica Moderna, w przepięknym koncercie pn. Wielka tajemnica poezją i muzyką pisana, wystąpił Chór Kameralny Ad Libitum z Pszowa pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej – Panek. Zgromadzeni usłyszeli m.in. takie utwory, jak: O magnum mysterium Mortena Lauridsena, Evocatio Krzysztofa Grzeszczaka, Richte mich Gott Feliksa Mendelssohna-Bartholdy, Otcze nasz Sławomira Kaczorowskiego czy Wierzę Józefa Świdera. Poszczególne utwory chóralne były przeplatane recytacją wierszy w wykonaniu Władysławy Bańczyk - animatorki kultury, wychowawcy rzeszy młodych humanistów, założycielki, reżysera, autora scenariuszy Młodzieżowego Teatru Poezji. Recytatorka w przejmujący sposób przybliżyła publiczności m.in. wiersz Pieśń o Bogu ukrytym Karola Wojtyły, Ból drzewa Józefa Wittlina, Litanie do Ducha Świętego Romana Brandstaettera, czy fragmenty Psalmu 42. Koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem łęczyckiej publiczności, która nagrodziła artystów dużymi brawami.

WIĘCEJ >>Czas wojny, czas nadziei… Łęczyca 1914-1918.
Wernisaż wystawy w Muzeum w Łęczycy

14 kwietnia w sali recepcyjnej Muzeum w Łęczycy odbył się wernisaż wystawy pt. Czas wojny, czas nadziei… Łęczyca 1914-1918, przygotowanej w ramach obchodów 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej. Licznie przybyłych gości powitał dyrektor Muzeum Andrzej Borucki, który wraz z kustoszem działu historycznego Tomaszem Kucharczykiem opowiedzieli historię związaną z poszczególnymi eksponatami prezentowanymi na wystawie, pochodzącymi wyłącznie ze zbiorów Muzeum w Łęczycy. Wśród nich znalazły się m.in. 3 egzemplarze karabinów Mauser Gewehr 1898 i Mosin wz. 1891 odnalezione w 2013 r. w trakcie prac remontowych na plebani kościoła mariawickiego w Sobótce Nowej. O znalezisku, sposobie jego pozyskania i przekazania w lipcu 2014 roku łęczyckiemu Muzeum opowiedzieli Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy insp. Paweł Karolak oraz proboszcz parafii w Sobótce Nowej, kapł. Tomasz Dariusz Maria Daniel Mames. Oprócz wspomnianych karabinów na wystawie obejrzeć można m.in.: oryginalny pistolet Dreyse Model 1907, rewolwer Rast & Gasser Model 1898 oraz rewolwer Nagant wz. 1895 i niemiecki pistolet Parabellum, broń białą w postaci m.in. bagnetów i szabli używanych w armii niemieckiej, kindżałów. Na ekspozycji pokazane zostały również pocztówki propagandowe pokazujące wojsko niemieckie oraz jeńców rosyjskich w okolicach Łęczycy, a także fragment dokumentacji terenowej z fotografiami mogił żołnierskich na terenie powiatu łęczyckiego oraz zbiór monet i banknotów rosyjskich i niemieckich używanych w latach 1914 - 1918 z uwzględnieniem marki polskiej wprowadzonej do obiegu przez Niemców.

Wystawa będzie czynna do końca lipca 2015 roku. WIĘCEJ >>


Koncert Muzyczne krajobrazy
w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy

W dniu 21 marca w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy odbył się koncert gitarowy, w ramach którego wystąpił Cracow Guitar Quartet. Koncert zorganizowało Muzeum w Łęczycy przy współpracy z klasztorem OO. Bernardynów w Łęczycy.
Czterech muzyków w osobach Joanny Baran, Jadwigi Wołek, Łukasza Dobrowolskiego i Oskara Kozłowskiego przeniosło licznie zgromadzoną publiczność w podróż po muzycznych krajobrazach, w trakcie której towarzyszyły jej zaaranżowane na gitary utwory kompozytorów począwszy od epoki renesansu a kończąc na twórcach współczesnych. I tak podczas godzinnego występu kwartet wykonał: 4 tańce z Terpsychory M. Praetoriusa, 2 części suity Muzyka na wodzie G.F. Haendela, Introdukcję i Fandango L. Boccheriniego, Kubański krajobraz z deszczem L. Brouwera, Noc na Łysej Górze M. Musorgskiego, 2 tańce suity brazylijskiej C. Machado i Baiao de Gude P. Bellinatiego. Gitarowe umiejętności muzyków na tyle przypadły do gustu zgromadzonej publiczności, że swoimi brawami zachęciły kwartet do wykonania utworu na bis, którym było Libertango A. Piazzoli. Cały koncert spotkał się z ciepłym, mimo chłodu panującego w kościele, przyjęciem publiczności, która cały występ nagrodziła gorącymi brawami.
Koncert Muzyczne krajobrazy odbył się w ramach projektu Spotkania z kulturą i sztuką – Łęczyca 2015, dofinansowanego ze środków Urzędu Miejskiego w Łęczycy w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.Cracow Guitar Quartet

„Lekkość wykonania, znakomite zmiany barw, swobodne ornamenty” – tak Krzysztof Nieborak w recenzji dla magazynu „La guitarra” i „Top Guitar” opisywał ich debiutancką płytę „From ballet to tango”. I tak opisać można by całą twórczość krakowskiego kwartetu, który jest jednakowo znakomity zarówno w wersji audio, jak i na koncertach.

Cracow Guitar Quartet tworzą: Jadwiga Wołek, Joanna Baran, Łukasz Dobrowolski i Oskar Kozłowski. W ich repertuarze znajdują się utwory, które w szczególny sposób ukazują piękno i różnorodność muzyki od renesansu do współczesności. Są to kompozycje nie tylko gitarowe, ale także pisane na mieszane składy instrumentalne, w tym orkiestry symfoniczne. Krakowski kwartet inspiracje czerpie z tradycji europejskiej i latynoamerykańskiej – tej wielkiej, zawartej w arcydziełach mistrzów, jak również tej, wywodzącej się z muzycznego folkloru. Usłyszymy kompozycje M. Praetoriusa, G.F. Haendla, L. Boccheriniego, M. Musorgskiego, L. Brouwera oraz tańce brazylijskie C. Machado.

Swoimi wykonaniami Cracow Guitar Quartet podbija serca zarówno wymagających odbiorców, jak i muzycznych sympatyków, którzy nie podejrzewali się o sympatię dla klasycznej muzyki gitarowej. Ujmuje również krytyków, czego dowodem jest I nagroda, którą kwartet otrzymał w lipcu 2009 roku podczas XII Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Ile De Ré we Francji. Wymowny jest również komentarz dotyczący tej nagrody umieszczony na blogu poświęconym wykonaniom muzyki Astora Piazzolli. Jego autor wyznaje, że jeśli chodzi o naprawdę dobre kwartety gitarowe, to na myśl przychodzą mu jedynie Los Angeles Guitar Quartet, Sante Fe Guitar Quartet i Cracow Guitar Quartet.

WIĘCEJ >>
Czy król Kazimierz Wielki przebywał w Łęczycy?

Przeglądając zapiski z publikacji historycznych dowiadujemy się, iż król Kazimierz Wielki, fundator zamku w Łęczycy nigdy w naszym mieście nie gościł… ale czy na pewno? Odnaleziony w archiwalnym numerze Ziemi Łęczyckiej z 1971 roku dokument autorstwa Remigiusza Osęki – Skoczyńskiego, krakowskiego badacza przeszłości Łęczycy, rzuca nowe światło na tę sprawę…Na zamku na ludowo –
finisaż wystawy Tańce, hulanki, swawole…

W dniu 9 lutego w salach łęczyckiego Muzeum odbył się finisaż wystawy Tańce, hulanki, swawole. Motywy muzyczno - taneczne w łęczyckiej rzeźbie ludowej. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania licznie zgromadzonych miłośników łęczyckiego folkloru przez dyrektora Muzeum – Andrzeja Boruckiego oraz podsumowania wystawy przez Annę Dłużewską – Sobczak, kustosza działu etnograficznego. Następnie wszyscy zaproszeni zostali na „zabawę w łęczyckiej karczmie”, gdzie tradycyjne motywy muzyczne zaprezentował Zespół Ludowy Świniczanki z towarzyszeniem Kapeli ze Świnic Warckich. W swym występie Świniczanki nawiązywały do tradycji, folkloru i kultury Ziemi Łęczyckiej. Mogliśmy podziwiać piękne i barwne stroje ludowe regionu Łęczyckiego oraz bogaty repertuar zespołu związany z obrzędami i życiem na wsi. Nie zabrakło także motywów tanecznych, do których zaproszona została publiczność. Występ trwał ponad godzinę, dostarczył wszystkim miłych i niezapomnianych wrażeń, spotykając się z ogromnym aplauzem widzów, co zaowocowało wykonaniem utworów na bis.

WIĘCEJ >>Odczyt Tomasza Kucharczyka poświęcony łęczyckim cechom rzemieślniczym

28 stycznia na salach wystaw czasowych Domu Starego odbył się odczyt, kustosza Muzeum w Łęczycy Tomasza Kucharczyka, poświęcony cechom rzemieślniczym istniejącym w naszym mieście od XIX do I połowy XX wieku. W trakcie ponad godzinnego wykładu przybyli goście, wśród których znalazło się kilku łęczyckich rzemieślników, mieli możliwość poznania, a także przypomnienia sobie wielu interesujących faktów związanych z historią łęczyckiego rzemiosła. Każdy, kto tego popołudnia odwiedził łęczyckie Muzeum mógł również zabrać głos i opowiedzieć jak kwestia związana z rzemiosłem w Łęczycy widziana była z jego perspektywy.

WIĘCEJ >>


Spotkanie noworoczne na łęczyckim zamku

16 stycznia w murach łęczyckiego zamku, odbyło się spotkanie noworoczne, w którym udział wziął Burmistrz Miasta Łęczyca – Krzysztof Lipiński oraz zaproszeni goście, m.in. Joanna Skrzydlewska i Paweł Bejda - członkowie Zarządu Województwa Łódzkiego, Wojciech Zdziarski - Starosta Powiatu Łęczyckiego, Krystyna Pawlak - Wicestarosta Powiatu Łęczyckiego, Tadeusz Woźniak i Michał Pacholski - posłowie na Sejm RP, Mariusz Woźniczka - Prezes Grupy Eurozet w Warszawie, prof. dr hab. Ryszard Grygiel - Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, przedstawiciele wojska, kościoła, Radni Miasta Łęczyca, wójtowie, a także dyrektorzy łęczyckich szkół, instytucji i przedsiębiorstw.

WIĘCEJ >>2015/2014


Wystawa dokumentów związanych z Jadwigą Grodzką

W Muzeum w Łęczycy udostępniona została wystawa Kadry z życia Jadwigi Grodzkiej, na której zaprezentowane zostały różnorodne materiały z archiwum rodzinnego Pani Grodzkiej, przekazane do zbiorów muzealnych przez Zbigniewa Grodzkiego, syna tej wybitnej łęczycanki i pierwszej kierowniczki łęczyckiego Muzeum. Jest to pierwsza część dokumentów przekazanych przez Pana Grodzkiego, które w niedalekiej przyszłości zostaną uzupełnione o kolejne materiały, które pozwolą na przygotowanie pełnej wystawy poświęconej Jadwidze Grodzkiej.
Wystawa prezentowana w Muzeum powstała z okazji promocji drugiego wydania publikacji „Wspomnienia o mojej matce Jadwidze Grodzkiej” autorstwa Zbigniewa Grodzkiego, które ukazało się w ramach realizacji projektu dofinansowanego ze środków Łódzkiego Domu Kultury.

Serdecznie zapraszamy w godzinach pracy Muzeum w Łęczycy.Edukacja Rity na zakończenie Łęczyckiej jesieni teatralnej

30 listopada na deskach łęczyckiego Domu Kultury, już po raz ostatni w tym roku, zagościła Łęczycka jesień teatralna. Podczas tegorocznej edycji mieliśmy okazję ujrzeć i usłyszeć wybitnych aktorów scen filmowych i teatralnych w osobach Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Treli i Anny Seniuk, a także znakomitych muzyków, jak choćby pianistę Michała Białka oraz Agnieszkę Maruchę, Annę Szalińską, Magdalenę Małecką-Wippich i Olgę Łosakiewicz-Marcyniak tworzące Opium String Quartet. Aktorzy Ci dostarczali łęczyckiej publiczności wielu niesamowitych emocji, wywoływali uśmiechy na twarzach umożliwiając oderwanie się choć na chwilę od codziennych spraw. Wśród aktorów tworzących tegoroczną Łęczycką jesień teatralną znaleźli się również, dobrze znani łęczyckiej publiczności aktorzy Teatru TM, Agnieszka Sitek i Tomasz Mędrzak. Na zakończenie Łęczyckiej jesieni teatralnej zaprezentowali spektakl autorstwa Willego Russella Edukacja Rity w reżyserii Tomasza Mędrzaka. Licznie przybyła publiczność mogła podziwiać aktorów we wzruszającym komediodramacie, opowiadającym historię przyjaźni Franka, uniwersyteckiego profesora – alkoholika i Rity, jego studentki, ambitnej fryzjerki, słuchaczki uniwersytetu niedzielnego. Cała akcja spektaklu rozgrywała się na specjalnie zaaranżowanej scenie i okraszona była znakomitymi dialogami oraz świetnie zbudowanymi rolami. Fantastyczna komedia, pisana w lekkim, żywym stylu nagrodzona została przez łęczycką publiczność owacjami na stojąco. Po spektaklu każdy z widzów mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z artystami lub też wziąć autograf.

Spektakl „Edukacja Rity” odbywający się w ramach „Łęczyckiej Jesieni Teatralnej” został zrealizowany w ramach projektu „Szlachcic Boruta marką Łęczycy i Województwa Łódzkiego – etap II” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
„Wieczór w Teatrze Wielkim” z Anną Seniuk i Opium String Quartet

27 listopada sala widowiskowa Domu Kultury w Łęczycy zamieniła się na godzinę w „Teatr Wielki”, w którym licznie przybyli widzowie spędzili wieczór ze znakomitą aktorką teatralną, filmową i dubbingową – Anną Seniuk. Aktorka zaprezentowała monodram według poematu Stanisława Balińskiego, zabierając publiczność w pełną humoru poetycko – muzyczną opowieść o sztuce i ludziach teatru. Widzowie mogli „zajrzeć” w teatralne kulisy, poznać losy wielkich śpiewaków, poczuć smak sławy a czasem - także ból porażki. Każde wystąpienie aktorki, przeplatane przepiękną muzyką w wykonaniu kwartetu Opium String Quartet (Agnieszka Marucha – I skrzypce, Anna Szalińska – II skrzypce, Magdalena Małecka-Wippich – altówka oraz Olga Łosakiewicz-Marcyniak – wiolonczela), spotykało się z ogromnymi brawami, a także niejednokrotnie wywoływało salwy śmiechu, potwierdzając tym samym wspaniały kontakt Anny Seniuk z publicznością. Na zakończenie wszyscy zainteresowani mogli zrobić sobie zdjęcie z gwiazdą wieczoru oraz wziąć pamiątkowy autograf.

WIĘCEJ >>
ŁĘCZYCKA JESIEŃ TEATRALNA 2014


Monologi. Mickiewicz, Wyspiański, Norwid
w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy.

22 listopada w klasztorze OO. Bernardynów w Łęczycy, wystąpił jeden z najwybitniejszych aktorów teatralnych oraz scenicznych interpretatorów tekstów romantycznych, Jerzy Trela. Aktor, z towarzyszeniem jednego z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia, Michałem Białkiem, zaprezentował monodram, na który złożyły się najsłynniejsze monologi w polskiej literaturze romantycznej. Licznie przybyli widzowie zobaczyli m.in. Konrada z Wyzwolenia, Adolfa z III cz. Dziadów, a także usłyszeli Fortepian Szopena C.K. Norwida czy Wielką Improwizację Konrada z Dziadów, którą Jerzy Trela wygłaszał w słynnym spektaklu w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w Krakowie w 1973 roku. Fragmenty utworów wygłaszanych przez Jerzego Trelę uzupełniane były przepiękną muzyką Chopina, Szymanowskiego, Kilara w wykonaniu Michała Białka. Nieprzemijające piękno i aktualność tekstów Wyspiańskiego, Mickiewicza i Norwida uobecniły się w opowieści nie tylko o doświadczeniu narodu, ale i intymnej historii aktora i jego artystycznej drogi. Publiczność zgromadzona w kościele w skupieniu wsłuchiwała się w każde słowo wypowiadane przez aktora i w każdy dźwięk jaki wydobywał się z fortepianu, nagradzając artystów ogromnymi brawami.

WIĘCEJ >>
A kaz tyz ta Polska, a kaz ta? –
Olgierd Łukaszewicz w Łęczycy

11 listopada w sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy w ramach Łęczyckiej jesieni teatralnej, wystąpił wybitny aktor filmowy i teatralny – Olgierd Łukaszewicz. Licznie zgromadzona publiczność wzięła udział w spektaklu A kaz tyz ta Polska, a kaz ta?, skomponowanym z fragmentów dramatów Stanisława Wyspiańskiego Wesela i Wyzwolenia. Aktor wcielił się w postać Komedianta Narodowej Sceny opowiadającego o obecnej rzeczywistości niemal całkowicie rezygnując z wykorzystywania jakichkolwiek rekwizytów. Wystarczyły mu jedynie stół przykryty gazetami, papierowa czapka wykonana z gazet z napisem Polska oraz dzwoneczek w ręku. Dodatkowo w spektaklu wykorzystane zostały światła, które albo raziły aktora w oczy, albo uciekały przed nim niczym zjawy przeszłości oraz fragmenty muzyczne w postaci m.in. dźwięku dzwonów kościelnych czy utworu Ktokolwiek żyjesz w Polskiej ziemi. Spektakl A Kaz tyz ta Polska, a kaz ta? pokazał, że słowa polskiego dramaturga mimo upływu czasu nie straciły na aktualności i mogą trafnie odnosić się i do współczesnej Polski. Tytułowe pytanie o Polskę, inaczej niż u Wyspiańskiego, zawisło nad widownią w finale, pozostając bez odpowiedzi.

WIĘCEJ >>
Wspomnienia o mojej matce Jadwidze Grodzkiej Zbigniewa Grodzkiego –
promocja książki

W dniu 13 listopada w łęczyckim Muzeum odbyła się promocja drugiego wydania książki autorstwa Zbigniewa Grodzkiego Wspomnienia o mojej matce Jadwidze Grodzkiej. Pierwsze wydanie, które w ubiegłym roku ujrzało światło dzienne, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Wielu czytelników pragnęło poznać bliżej historię życia tej wybitnej łęczycanki, regionalistki, założycielki i pierwszej kierowniczki Muzeum. W związku z tym Muzeum w Łęczycy wyszło z inicjatywą pozyskania środków, umożliwiających powtórne wydanie Wspomnień. Stało się to możliwe dzięki dofinansowaniu otrzymanemu ze środków Łódzkiego Domu Kultury – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach konkursu na organizację wydarzeń kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2014 r.

WIĘCEJ >>

Polskie pieśni patriotyczne w kościele OO. Bernardynów

W niedzielny listopadowy wieczór, 9 listopada, w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy, odbył się przepiękny koncert z udziałem chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia z Łodzi, który przed licznie zgromadzoną publicznością wykonał polskie pieśni patriotyczne. Okazją ku temu są rocznice jakie w 2014 roku obchodzone są w naszym kraju: 100-tna rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej, 75-ta rocznica wybuchu drugiej wojny światowej czy 96-ta rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród wielu znanych utworów usłyszeliśmy m.in. Prząśniczkę, Maszerują strzelcy maszerują, Marsz, marsz Polonia, Ej dziewczyno, ej niebogo, Taki kraj, Modlitwa do Bogarodzicy czy Legiony to żołnierska nuta. Wykonanie każdego z nich nagradzane było dużymi brawami. Na zakończenie koncertu chór zaprosił publiczność do wspólnego wykonania jeszcze raz utworu Legiony to żołnierska nuta.
WIĘCEJ >>


„Czytając Remarque’a” w 100-tną rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej

W dniu 7 listopada w sali widowiskowej łęczyckiego Domu Kultury, odbyła się akademia z okazji 100-tnej rocznicy wybuchu pierwszej wojny światowej. Program artystyczny przygotowany przez dyrektora Muzeum w Łęczycy oraz uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy i Państwowej Szkoły Muzycznej w Łęczycy wywołał wiele emocji wśród przybyłych widzów. Montaż słowno-muzyczny oparty został na fragmentach powieści „Na zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque'a. Młodzi aktorzy wcielili się w rolę dwudziestoletnich uczestników pierwszej wojny światowej, którzy zaciągnęli się do wojska za namową swojego nauczyciela. Ich entuzjazm związany z uczestniczeniem w działaniach wojennych oraz chęć walki za kraj okazały się niczym w porównaniu z okrucieństwem wojny. Towarzysząca relacjom „młodych żołnierzy” muzyka oraz wyświetlane zdjęcia dodatkowo oddawały atmosferę opisywanych wydarzeń. Dzięki temu widzowie mogli przeżyć swoiste katharsis.
WIĘCEJ >>

      nbsp; 
   


INFORMACJA

Od 1 stycznia 2015 r. bezpłatnym dniem wstępu do Muzeum będzie czwartek.


Ruszyli Tropami żołnierzy niepodległości

W dniu 24 października odbyła się gra terenowa Tropami żołnierzy niepodległości zorganizowana w ramach projektu Tropami żołnierzy niepodległości – gra terenowa i akademia dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra 2014. Gra odbyła się w 100-tną rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej oraz bitwy łódzkiej, jednej z największych kampanii tej wojny.
Do udziału w grze zgłosiło się 13 10-cio osobowych drużyn ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łęczyckiego, a także drużyna ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęczycy oraz Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Łęczycy.
WIĘCEJ >>

        


Drugie wydanie „Wspomnień…” już wkrótce…

Dobiegają końca prace nad drugim wydaniem publikacji Wspomnienia o mojej matce Jadwidze Grodzkiej autorstwa Zbigniewa Grodzkiego. Pierwsze wydanie, które w ubiegłym roku ujrzało światło dzienne, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem wszystkich pragnących bliżej poznać historię życia tej wybitnej regionalistki, założycielki i pierwszej kierowniczki łęczyckiego Muzeum.
Wydanie drugie zostało rozszerzone o nowe fotografie, powiększona została objętość tekstu, uzupełniono podpisy identyfikujące postaci na zdjęciach, a także zmieniono nieco szatę graficzną. Dodany został, szczególnie ważny dla tego typu publikacji, indeks nazwisk.

WIĘCEJ >>

„Tropami żołnierzy niepodległości”

24 października w godz. 9.00-13.00 odbędzie się gra terenowa „Tropami żołnierzy niepodległości” zorganizowana w 100 rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej oraz bitwy łódzkiej, jednej z największych operacji militarnych. Do udziału w grze zgłosiło się ostatecznie 13 drużyn ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łęczyckiego, wśród których znalazły się:

Gimnazja:
1. Gimnazjum w Daszynie
2. Gimnazjum w Grabowie
3. Gimnazjum w Łęczycy
4. Gimnazjum w Nowym Gaju
5. Gimnazjum w Piątku
6. Gimnazjum w Topoli Królewskiej
7. Gimnazjum w Witoni

Szkoły ponadgimnazjalne:
1. I Liceum Ogólnokształcące w Łęczycy (2 drużyny)
2. Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
3. Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku

Wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się 7 listopada w Domu Kultury w Łęczycy podczas uroczystej akademii.

Gra terenowa i akademia zostaną zorganizowane w ramach projektu Tropami żołnierzy niepodległości – gra terenowa i akademia dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra 2014.

        


Wycieczka śladami naszych przodków
w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

W dniu 27 września odbyła się wycieczka zorganizowana przez Muzeum w Łęczycy w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, najważniejszego święta zabytków kultury Starego Kontynentu, które w tym roku odbywały się pod hasłem Dziedzictwo – źródło tożsamości. Wyprawa miała na celu odwiedzenie miejsc i poznanie historii związanej z formowaniem się państwa polskiego. W związku z tym ponad pięćdziesięcioosobowa grupa zawitała do kilku miejscowości w województwie wielkopolskim.

WIĘCEJ >>
„Tropami żołnierzy niepodległości” – nabór uczestników do udziału w projekcie.

Muzeum w Łęczycy informuje, iż zakończył się nabór szkół/uczestników do projektu Tropami żołnierzy niepodległości – gra terenowa i akademia dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra 2014. Do udziału w grze terenowej zgłosiło się 13 drużyn, które będą reprezentować 11 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu łęczyckiego. Poniżej lista szkół (alfabetycznie):

Gimnazja:
1. Gimnazjum w Daszynie
2. Gimnazjum w Grabowie
3. Gimnazjum w Łęczycy
4. Gimnazjum w Nowym Gaju
5. Gimnazjum w Piątku
6. Gimnazjum w Topoli Królewskiej
7. Gimnazjum w Witoni

Szkoły Ponadgimnazjalne:
1. I Liceum Ogólnokształcące w Łęczycy (2 drużyny)
2. Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
3. Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku

oraz dwie łęczyckie drużyny z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych oraz Środowiskowego Domu Samopomocy.

Jednocześnie informujemy, iż pozostało jeszcze jedno wolne miejsce do udziału w grze terenowej, która odbędzie się 24 października 2014 r. W związku z tym zwracamy się z prośbą do szkół o wytypowanie jednej dodatkowej drużyny, która chciałaby wziąć udział w projekcie. Jeżeli zgłoszonych zostanie więcej niż jedna drużyna wówczas o jej wyborze decydować będzie kolejność zgłoszeń. Nabór dodatkowy trwa do 6 października.
WIĘCEJ >>


        Europejskie Dni Dziedzictwa 2014.
Zaproszenie na wycieczkę.

Muzeum w Łęczycy serdecznie zaprasza do udziału w bezpłatnej wycieczce zorganizowanej w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem Dziedzictwo – źródło tożsamości. Wycieczka odbędzie się w dniu 27 września 2014 roku na trasie: Łęczyca – Grzybowo – Gniezno – Dziekanowice - Lednogóra – Łęczyca.

Zbiórka o godzinie 7.45. na dziedzińcu zamkowym (ul. Zamkowa 1). Przewidywany powrót – godzina 20.00. Zgłoszenia przyjmujemy do 25 września (czwartek) pod nr. telefonu (24 721 89 97). Ilość miejsc ograniczona!!! Wyżywienie we własnym zakresie.


LISTA ZAMKNIĘTAEuropejskie Dni Dziedzictwa 2014 w Muzeum w Łęczycy

Muzeum w Łęczycy informuje, iż w związku z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp na wystawy stałe i czasowe w dniu 20 września 2014 roku (sobota) będzie bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!WIĘCEJ >>


Tropami żołnierzy niepodległości – badania terenowe i archiwalne

W ramach obchodów 100 rocznicy wybuchu pierwszej wojny światowej oraz realizacji projektu pn. „Tropami żołnierzy niepodległości - gra terenowa i akademia” Muzeum w Łęczycy w miesiącu lipcu przeprowadziło badania terenowe w powiecie łęczyckim. Badania poprzedzone zostały kwerendą archiwalną poświęconą grobownictwu wojennemu w Archiwum Państwowym w Płocku, Oddział w Łęczycy. Ich celem było odnalezienie możliwie jak największej ilości miejsc pochówków żołnierzy polskich, rosyjskich i niemieckich biorących udział w jednej z największych kampanii tej wojny, tzw. bitwy łódzkiej. Poniżej prezentujemy zaledwie wycinek prowadzonych badań i liczymy na pomoc w poszukiwaniu następnych.

Projekt pn. „Tropami żołnierzy niepodległości - gra terenowa i akademia” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2014”.

        

WIĘCEJ >>


Dwa dni w średniowiecznej Łęczycy

W dniach 23 – 24 sierpnia 2014 r. Zamek Królewski w Łęczycy zamienił się w arenę walk średniowiecznych rycerzy, którzy na ten czas zjechali się do łęczyckiego grodu, by zaprezentować licznej publiczności swoje rycerskie umiejętności.
XVI Międzynarodowy Turniej Rycerski rozpoczął się tradycyjnie o godzinie 11.11 pod Ratuszem Miejskim Paradą Rajców Miejskich, a następnie kolorowy orszak złożony z zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników turnieju przemaszerował na dziedziniec zamkowy. Tam, przy dźwiękach fanfar, oficjalnego otwarcia XVI Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego dokonali Zastępca Burmistrza Miasta Łęczycy Wojciech Czaplij oraz Dyrektor Muzeum w Łęczycy – Andrzej Borucki.

WIĘCEJ >>

WIĘCEJ >>

POBIERZ PROGRAM TURNIEJU:
               
Mixer Regionalny w Łęczycy

2 sierpnia w Łęczycy miał miejsce Mixer Regionalny. Tym razem impreza zorganizowana została z okazji 95 – lecia istnienia Województwa Łódzkiego i po raz pierwszy odbyła się w królewskim mieście Łęczycy. Celem imprezy jest przedstawienie różnorodności wielu zakątków Ziemi Łódzkiej, takich jak historia, folklor, rzemiosło, a także pokazanie zmian jakie nastąpiły w woj. łódzkim. Wśród wielu atrakcji jakie znalazły się w programie Mixera nie zabrakło także działań zorganizowanych na terenie łęczyckiego zamku przez Muzeum w Łęczycy. Przybyli goście mogli zobaczyć jak wyglądał obóz łuczników i artylerii burgundzkiej, a w nim: sceny z życia obozowego, pokazy i warsztaty produkcji łuków, strzał oraz robienia kolczug rycerskich, ekspozycję broni i sprzętu bojowego.
WIĘCEJ >>


Wystawa czasowa w Muzeum w Łęczycy
Tańce, hulanki, swawole…

Blisko 50 rzeźb można obejrzeć na, przygotowanej przez Muzeum, wystawie czasowej pt. „Tańce, hulanki, swawole… Motywy muzyczno – taneczne w łęczyckiej rzeźbie ludowej”. Na ekspozycji, obok rozbudowanych kompozycji, znajdują się pojedyncze figury, z których najmniejsza ma ok. 10 cm, największa mierzy zaś ponad 2 m.
Wyobrażają tańczące pary, dawnych grajków i muzykantów oraz kapele ludowe i orkiestry. Towarzyszyły one uczestnikom wszelkiego rodzaju zabaw oraz różnorodnych imprez i uroczystości rodzinnych, które swego czasu odbywały się w wiejskich karczmach. Karczma stanowiła niegdyś wielofunkcjne centrum, w którym miejscowa ludność gromadziła się m.in. w celach handlowych, towarzyskich, a także rozrywkowych, bowiem przy muzyce grającej na żywo odbywały się tu w każdą niedzielę tańce i potańcówki.
WIĘCEJ >>


Wystawa Connais – tu de la valle de Bzura?
w Rillieux – la - Pape

Do końca lipca w zaprzyjaźnionym z Łęczycą francuskim mieście Rillieux-la-Pape, czynna będzie wystawa Connais – tu de la valle de Bzura? (Czy znasz dolinę Bzury?), którą oglądać można w holu głównym tamtejszego centrum kultury "Espace Baudelaire". Wystawa przygotowana z okazji 15 - lecia współpracy miast bliźniaczych została uroczyście otwarta w obecności przedstawicieli władz i mieszkańców Łęczycy i Rillieux-la-Pape. Specjalne podziękowania należy złożyć pracownikowi Muzeum w Łęczycy panu Tomaszowi Baranowskiemu, który kierował montażem wystawy na miejscu, znakomicie pokonując wszelkie niespodziewane trudności jak na profesjonalistę w dziedzinie montażu wystaw przystało. Wspierał go w pracach pan Andrzej Tratkiewicz, odbywający staż zawodowy w łęczyckim muzeum oraz przyjaciele z Francji (Maria i Gerard Bayon), a także syn Maciej Baranowski, który w ramach tegorocznej wymiany partnerskiej gościł w Rillieux. W imieniu łęczyckiego zespołu muzealników składamy im serdeczne gratulacje i podziękowania. Gratulacje i specjalne słowa wdzięczności składamy również autorowi zdjęć, panu Grzegorzowi Sawickiemu i cieszymy się, że dzięki Jego kunsztowi fotografa, przyroda łęczyckiej doliny Bzury może być podziwiana przez naszych francuskich przyjaciół. Wystawa Czy znasz dolinę Bzury? prezentowana była od października 2013 roku do końca maja 2014 roku w Muzeum w Łęczycy.
WIĘCEJ >>


Będzie drugie wydanie „Wspomnień o mojej matce
Jadwidze Grodzkiej” Zbigniewa Grodzkiego

Muzeum w Łęczycy pozyskało środki na realizację projektu „Wspomnienia o mojej matce Jadwidze Grodzkiej” Zbigniewa Grodzkiego – wydanie drugie, rozszerzone – skład i druk. Projekt został dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Województwa Łódzkiego w ramach naboru na współorganizację projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2014 r.
W ramach projektu planowany jest druk drugiego, rozszerzonego i uzupełnionego wydania publikacji autorstwa Zbigniewa Grodzkiego „Wspomnienia o mojej matce Jadwidze Grodzkiej”. Książka wydana w 2013 roku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem czytelników, którzy dzięki niej poznali życie i działalność tej wybitnej łęczycanki, założyciela i pierwszej kierowniczki Muzeum w Łęczycy. Publikacja ta to pierwsze tak obszerne i pełne wspomnienia o Jadwidze Grodzkiej, wybitnej Łęczycance XX tego wieku. Książka jest barwną kroniką rodzinną, ciekawą historią miasta, jego mieszkańców żyjących na przełomie wieków XIX i XX. W sposób oryginalny autor przedstawia nieznane wcześniej wątki i epizody z życia swojej matki. Książka utrwala ślady minionej epoki, przywraca szczegóły życia z nie tak przecież odległego ubiegłego stulecia, które nalezą już do bezpowrotnej przeszłości. Wartość publikacji podnoszą zamieszczone w niej liczne fotografie i dokumenty pochodzące z archiwów rodzinnych.

Drugie, rozszerzone wydanie książki „Wspomnienia o mojej matce Jadwidze Grodzkiej” przewidziane jest na listopad 2014 roku.

Serdecznie zapraszamy na nową wystawę
„Łęczyckie cechy rzemieślnicze od XIX do 1 połowy XX wieku”.
Wystawa czynna od lipca do grudnia 2014 roku.

W dniu 4 lica b.r. Muzeum w Łęczycy udostępniło zwiedzającym wystawę czasową , poświęconą cechom rzemieślniczym, istniejącym w naszym mieście od XIX do I połowy XX w. Cechy jako jednostki samorządu o charakterze społeczno-zawodowym, zrzeszające w swych strukturach rzemieślników jednego lub kilku pokrewnych zawodów funkcjonowały w Polsce już w II połowie XIII w. Ich wewnętrzna struktura ukształtowana pod koniec XV w., przetrwała aż do końca XVIII stulecia. Industrializacja krajów europejskich, która miała miejsce na przełomie XIX i XX w. , spowodowała także i w Polsce wcześniejszy zanik rzemiosła. Jego produkcję przejął przemysł fabryczny, przetrwały jednakże warsztaty reprezentujące rzemiosło usługowe.
WIĘCEJ >>


Koncert jazzowy w tumskiej archikolegiacie.
Andrzej Olejniczak – oblicze saksofonu.

W niedzielę, 29 czerwca, w tumskiej Archikolegiacie, perle architektury romańskiej, odbył się koncert w ramach Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała jazzowego koncertu, w ramach którego wystąpił Andrzej Olejniczak, polski saksofonista, współzałożyciel i członek zespołu String Connection. Do wspólnego grania zaprosił znakomitych muzyków w osobach: Krzesimira Dębskiego - kompozytora, skrzypka jazzowego i dyrygenta, założyciela String Connection, Zbigniewa Ścierańskiego – znakomitego gitarzystę basowego, członka String Connection, Krzysztofa Przybyłowicza – perkusistę, członka String Connection, Janusza Skowrona – pianistę, członka String Connection oraz Władysława „Adzika” Sendeckiego, jednego z najlepszych pianistów jazzowych na świecie. W tym męskim towarzystwie nie zabrakło także akcentów kobiecych w postaci kwartetu smyczkowego Apertus Quartet w skład którego wchodzą artystki związane z Filharmonią Łódzką: Marta Kalińska – skrzypce, Paulina Wielgosińska – skrzypce, Małgorzata Sowierka – altówka oraz Maria Katarzyna Filipiak – wiolonczela. Jednak najbardziej oczekiwaną przez publiczność postacią tego wieczoru była wybitna polska piosenkarka jazzowa i estradowa, poetka – Hanna Banaszak, która wspólnie z muzykami wykonała trzy utwory, w tym jeden do własnego tekstu i muzyki Andrzeja Olejniczaka.
WIĘCEJ >>


„Drzewo życia” Doroty Sak

Od 21 czerwca w wieży szlacheckiej łęczyckiego zamku udostępniona została dla zwiedzających wystawa „Drzewo życia” autorstwa łódzkiej artystki Doroty Sak. Instalacja składa się z kilkudziesięciu „drzew”, za pośrednictwem których artystka wprowadza nas do swoistego lasu, gaju gdzie w swojej wypowiedzi twórczej odwołuje się do Drzewa życia. Gaj jest logiczną konsekwencją jej dotychczasowych realizacji plastycznych, gdzie natura była już odkrywana przez artystkę. Artystka w swych działaniach po raz kolejny dotyka problemu tajemnicy istnienia. Swym działaniem twórczym stawia pytania o swój udział w odwiecznym procesie trwania życia i śmierci.

Wystawa przygotowana została przez Dom Kultury w Łęczycy oraz Muzeum w Łęczycy. Czynna będzie do 3 sierpnia 2014 r. Wystawę można oglądać w godzinach pracy Muzeum.
Dni Kultury Staropolskiej w Łęczycy.
Piękno muzyki baroku.

W dniu 22 czerwca w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy odbył się koncert Piękno muzyki baroku, w ramach którego wystąpił kwartet Umbraculum, w składzie: Marek Nahajowski (flet prosty), Joanna Dzidowska (wiolonczela barokowa), Justyna Skatulnik (skrzypce barokowe) oraz Joanna Cyrulik (klawesyn). Artyści wystąpili w pięknych strojach z dawnej epoki. Był to ostatni punkt Dni Kultury Staropolskiej, które od 10 czerwca towarzyszyły mieszkańcom Łęczycy. Podczas niedzielnego koncertu widzowie wysłuchali utworów polskich, zagranicznych, ale związanych z Polską oraz europejskich kompozytorów epoki baroku: Marcin Mielczewski Canzona I i Canzona II, Francesco Cavalli Canzon a III, Arcanpello Corelli Sonata op. 1 nr 1, Georg Philipp Telemann Sonata Polska, Piotr Żelechowski Fantasia, Jan Podbielski Parambulum In D. Koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, która wykonawców nagrodziła dużymi brawami.

Koncert został zrealizowany w ramach projektu „Szlachcic Boruta marką Łęczycy i Województwa Łódzkiego – etap II" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
WIĘCEJ >>
Dni Kultury Staropolskiej w Łęczycy.
Spektakl „Czarownica musi przyjść”.

W dniu 16 czerwca w ramach Dni Kultury Staropolskiej przed łęczycką publicznością wystąpiła znakomita recytatorka, aktorka filmowa i teatralna Irena Jun z towarzyszeniem aktorki i skrzypaczki Marii Wieczorek. W budynku Domu Starego łęczyckiego zamku Panie wykonały spektakl Czarownica musi przyjść w reżyserii Ireny Jun. Scenariusz spektaklu został napisany na podstawie tekstów staropolskich, antologii Juliana Tuwima Czary i czarty polskie, tekstów Stanisława Czernika i autentyków literackich ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. W otoczeniu surowych ścian, przy użyciu minimalistycznej dekoracji, operując głosem i mimiką aktorki wyczarowały przedziwny świat groźnych wiedźm wykorzystując do tego celu m.in. rzeźby ze zbiorów Muzeum w Łęczycy. Atmosfera spektaklu tak zauroczyła widzów, że jeszcze długo po jego zakończeniu pozostała na swoich miejscach, dyskutując o czarownicach dawniej funkcjonujących na terenie regionu łęczyckiego.

Spektakl został zrealizowany w ramach projektu „Szlachcic Boruta marką Łęczycy i Województwa Łódzkiego – etap II" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
WIĘCEJ >>

Spektakl w reżyserii i wykonaniu Ireny Jun, wybitnej aktorki i profesora Akademii Teatralnej w Warszawie, której partneruje aktorka Maria Wieczorek, wykonująca również partie muzyczne. Scenariusz napisany na podstawie tekstów staropolskich, antologii Juliana Tuwima „Czary i czarty polskie”, tekstów Stanisława Czernika i autentyków literackich ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.Dni Kultury Staropolskiej w Łęczycy.
Staropolskie życie codzienne i niecodzienne.

W piątek, 13 czerwca, na dziedzińcu zamku w Łęczycy, odbyły się pokazy i warsztaty edukacyjne przygotowane przez Muzeum w Łęczycy, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, agencję „Amatum”, Łódzki Klub Kolekcjonerów oraz Stowarzyszenie Odtwórców Rzemiosł i Obyczajów Dawnych „Strzecha”. Działania te zostały zorganizowane w ramach odbywających się w Łęczycy Dni Kultury Staropolskiej. Zajęcia te przewidziane były głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej, ale mogły wziąć w nich udział również osoby dorosłe pragnące poznać historię i obyczaje szlachty polskiej z okresu XVII wieku.
WIĘCEJ >>


Dni Kultury Staropolskiej w Łęczycy. Wędrówki po Sarmacji łęczyckiej

W dniu 10 czerwca w Sali reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego w Łęczycy, odbyła się sesja popularnonaukowa inaugurująca Dni Kultury Staropolskiej w Łęczycy, które oficjalnie otworzył Burmistrz Miasta Łęczycy Andrzej Olszewski. W programie sesji znalazły się wykłady pracowników Muzeum w Łęczycy poświęcone łęczyckiej szlachcie, sztuce okresu staropolskiego oraz staropolskim tradycjom kulinarnym.
WIĘCEJ >>


Ważna informacja dotycząca warsztatów edukacyjnych w ramach Dni Kultury Staropolskiej
w dniu 13 czerwca

Informujemy, iż warsztaty edukacyjne w dniu 13 czerwca na dziedzińcu zamkowym odbywać się będą
w systemie godzinnych pokazów.

Informujemy, iż Muzeum pozyskało dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra na realizację projektu Tropami żołnierzy niepodległości – gra terenowa i akademia. Dotacja w kwocie 10.000,00 zł zostanie przeznaczona na organizację gry terenowej z okazji 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej oraz bitwy łódzkiej, jednej z największych operacji militarnych, zrealizowanej w oparciu o wspomnienia żołnierzy oraz mieszkańców Łęczycy. Finałem projektu będzie akademia, której program wypełni poezja i utwory muzyczne ukazujące tragizm I wojny światowej. W ramach projektu powstanie także plan z zaznaczonymi miejscami potyczek oraz mogił żołnierskich z okresu I wojny światowej. Projekt realizowany będzie w okresie od czerwca do grudnia 2014 roku.
V Turniej Łucznictwa Historycznego

Jak co roku, od 5 lat, na przełomie maja i czerwca łęczycki zamek stał się miejscem zmagań łuczników z całej Polski. Wzięli oni udział w Turnieju Łucznictwa Historycznego, imprezie która gromadzi rekonstruktorów różnych epok, począwszy od VIII wieku po wiek XVIII i jednego z największych w Polsce tego typu turniejów. 31 maja odbyła się jego 5 już edycja, która zgromadziła 26 łuczników chcących sprawdzić celność swojego oka w różnorodnych konkurencjach strzeleckich.
WIĘCEJ >>


Młodzi rycerze na łęczyckim zamku

30 maja, już po raz ósmy z rzędu, dziedziniec łęczyckiego zamku opanowany został przez rycerzy i damy dworu z 16 szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu łęczyckiego i gmin ościennych. Wzięli oni udział w Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich, imprezie osadzonej w realiach średniowiecza, w trakcie której 10-osobowe drużyny rycerskie mierzą się między sobą w konkurencjach sprawnościowych i teoretycznych w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjalnych.
WIĘCEJ >>


Ustanowienie Nagrody im. Benedykta Polaka

28 maja na łęczyckim zamku odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o ustanowieniu i realizacji Nagrody im. Benedykta Polaka, zawartego pomiędzy Oddziałem Polskim The Explorers Club, Towarzystwem Naukowym Warszawskim, Starostwem Powiatowym w Łęczycy oraz Urzędem Miejskim w Łęczycy. Powołana została także dwunastoosobowa Kapituła, której zadaniem będzie przyznawanie podczas corocznej uroczystej gali nagrody dla wybitnych badaczy ziemi, głębin morskich i kosmosu. Patronem Nagrody jest Benedykt Polak, franciszkanin, który wraz z legatem papieskim Giovannim da Pian del Carpine wyruszył w 1245 r. z poselstwem do Chana Mongolskiego. W ciągu ponad dwu i pół letniej pionierskiej podróży pokonując ok. 20 tys. km wytyczył szlak do wnętrza Azji - tajemniczego, zupełnie nie znanego ówcześnie świata. Benedykt Polak i Giovanni da Pian del Carpine przekazali pierwsze w historii niezwykle ciekawe i wnikliwe opisy tej części kontynentu Azjatyckiego i życia jego mieszkańców. Stały się one inspiracją dla wielu późniejszych, dużo bardziej sławnych podróżników.
WIĘCEJ >>


„Baśniowy świat Pana Batury” – wystawa exlibrisów

27 maja w sali artystycznej łęczyckiego Muzeum odbyła się prezentacja wystawy „Baśniowy świat Pana Batury” z kolekcji exlibrisów Wiktoryna Grąbczewskiego. Poprowadził ją Andrzej Borucki – dyrektor Muzeum w Łęczycy, który przybyłym gościom opowiedział i jednocześnie wyjaśnił, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, czym jest exlibris i w jaki sposób powstaje. Przedstawił także sylwetki Wiktoryna Grąbczewskiego i Juliusza Szczęsnego Batury, osób dzięki którym wystawa ta powstała. Podczas wykładu zaprezentowana została także animacja „Legenda o siei wigierskiej” pokazująca w jak ciekawy sposób można wykorzystać exlibris w tworzeniu animacji.

Wystawę można oglądać do 17 czerwca w godzinach pracy Muzeum w Łęczycy.VIII Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich

Zakończył się nabór drużyn rycerskich do udziału w VIII Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich na Zamku w Łęczycy. Poniżej przedstawiamy w kolejności alfabetycznej listę szkół zgłoszonych do turnieju:

Szkoły Podstawowe:
1. Chorki
2. Góra św. Małgorzaty
3. Grabów
4. Kadzidłowa
5. Łęczyca nr 3
6. Piątek
7. Sługi
8. Stara Sobótka
9. Topola Królewska

Gimnazja:
1. Grabów
2. Grabów
3. Nowy Gaj
4. Nowy Gaj
5. Piątek
6. Topola Królewska
7. Witonia

Na prośbę dwóch gimnazjów: z Grabowa i Nowego Gaju, organizatorzy wyrazili zgodę na udział dwóch drużyn z tych szkół.„Koncert z diabelskim trylem”

16 maja w sali artystycznej łęczyckiego muzeum odbył się koncert, w ramach którego Dorota Jasińska – skrzypaczka oraz Klara Świdrów – wiolonczelistka, zabrały przybyłych gości w piękną muzyczną podróż w „towarzystwie” utworów Giovanniego Benedetto Platti, Reinholda Glierre oraz Giuseppe Tartiniego. I to właśnie twórczość Tartiniego i jego Sonata z diabelskim trylem stanowiła tego wieczora motyw przewodni koncertu. Jednak oprócz sonaty zabrzmiały także kompozycje Ricercata D-dur oraz Huit morceaux op. 39. Każdy utwór wykonywany podczas koncertu poprzedzony był krótką jego historią opowiedzianą przez Dorotę Jasińską. Wirtuozerskie popisy artystek spotkały się z ciepłym przyjęciem widzów, którzy dużymi brawami i owacją na stojąco nagrodzili ich występ co zaowocowało wykonaniem utworu na bis.
WIĘCEJ >>Regulamin VIII Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich

Muzeum w Łęczycy informuje iż w tym roku do turnieju zgłosiło się na razie 11 szkół. VIII Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich rozpocznie się 30 maja, około godz. 9.00 na dziedzińcu zamku w Łęczycy.

Jak co roku ocenie poddany zostanie strój, w tym roku naszą uwagę przykuwać będą nakrycia głowy uczestników – damskie, męskie, np. rycerskie. Zawołaniem rycerskim drużyny przywitają pozostałych uczestników (bardzo krótka rymowana wypowiedź, jedno/dwuwersowa, odnosząca się do cech charakterystycznych drużyny, np. miejscowość, herb). W ramach turnieju uczniowie będą rywalizować między sobą w konkurencjach sprawnościowych: rzut włócznią do celu, strzelanie z łuku do tarcz punktowanych i z wizerunkami zwierząt, narty wieloosobowe, atak na saracena, rzut podkową do celu, machina rycerska, serso, bieg na trzech nogach, trzymanie miecza oraz konkurs dla skrybów - dyktando pisane gęsim piórem i quiz wiedzy o średniowiecznym rycerstwie. Muzeum w Łęczycy zastrzega sobie zmiany w ilości konkurencji. W tym roku na zakres wiadomości potrzebnych do konkursu wiedzy składać się będą:

• podstawowe wiadomości dotyczące osoby rycerza,
• wojskowość w Polsce średniowiecznej,
• rodzaje zaczepnego i ochronnego uzbrojenia rycerza średniowiecznego (budowa, klasyfikacja mieczy, imiona, mity związane z uzbrojeniem),
• podstawowe wiadomości na temat obrzędu pasowania na rycerza,
• obowiązki i przyrzeczenia rycerza,
• podstawowe wiadomości związane z turniejami rycerskimi (ogólne zasady, nagrody),
• encyklopedyczna wiedza na temat historii zabytków łęczyckich i zabytków z najbliższej okolicy w okresie średniowiecza (obecność królów, ważne wydarzenia historyczne)
• wpływ króla Kazimierza na rozwój miasta i zamku w Łęczycy (np. „Łęczyca. Monografia miasta do 1990 roku, pod red. R. Rosin, Łęczyca 2002, s.118, 670-671),

Powyższe informacje można zgromadzić m.in:
- A. Nadolski, Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu, Wrocław 1979
- Przewodniki miasta Łęczyca
Niezbędna wiadomości znaleźć można także w różnorodnych publikacjach popularno-naukowych oraz na stronach internetowych:
http://www.rycerze.org/uzbrojenie-redniowieczne
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowość_w_Polsce_średniowiecznej (za Krzywoustego, w czasach najazdów mongolskich, w czasach Łokietka i Jagiełły)
www.zamki.res.pl (zamek i miasto Łęczyca)

W trakcie trwania turnieju prosimy młodzież o zachowanie czystości na dziedzińcu, „rycerskie” zachowanie w stosunku do przeciwników oraz bezwzględne stosowanie się do wskazówek i poleceń prowadzących konkurencje turniejowe. W przypadku nie przestrzegania poleceń rozważane może być odebranie części punktów. Na uczestników czekać będą ławki dla drużyny, napoje oraz drobny poczęstunek. Prosimy także o pozostawianie swoich rzeczy przy wskazanych przez organizatora miejscach oraz o nieużywanie sprzętów do przeprowadzania konkurencji bez wiedzy prowadzących turniej. Drużyny, które nie dostarczyły jeszcze imiennej listy uczestników drużyny, prosimy o ich przesłanie na adres mailowy: muzeum@zamek.leczyca.plDziedzictwo kulturowe regionu łódzkiego.
Spotkanie z Ryszardem Bonisławskim.

W dniu 9 maja w łęczyckim Domu Kultury odbyło się spotkanie z senatorem Ryszardem Bonisławskim, jednym z najbardziej znanych przewodników po Łodzi i regionie łódzkim. Celem spotkania była prezentacja dziedzictwa kulturowego regionu łódzkiego. W trakcie ponad godzinnego wystąpienia Senatora przybyli goście odbyli sentymentalną podróż po zakątkach regionu ziemi łódzkiej. Obejrzeli prezentację multimedialną składającą się z fotografii przedstawiających zabytki województwa łódzkiego oraz wysłuchali wykładu na ich temat podczas, którego nie brakowało ciekawostek i anegdot z nimi związanych. Ryszard Bonisławski swoim wystąpieniem udowodnił, iż bogactwo dziedzictwa kulturowego województwa łódzkiego powinno stać się powodem do dumy dla jego mieszkańców. Zabytki regionu stanowią niezwykłą kopalnię atrakcji turystycznych, gdzie każdy może mile spędzić czas i odpocząć.
Organizatorami spotkania był Dom Kultury w Łęczycy, Muzeum w Łęczycy oraz Łęczycki Uniwersytet Trzeciego Wieku.
WIĘCEJ >>Jan Paweł II In memoriam

W dniu 27 kwietnia Akademia Muzyczna w Łodzi, Muzeum w Łęczycy oraz Klasztor OO. Bernardynów w Łęczycy zorganizowały w kościele OO. Bernardynów koncert muzyki chóralnej i organowej w ramach corocznej sesji z cyklu Musica Moderna, który wpisał się w ważne dla całego świata, a w szczególności dla Polski, wydarzenie jakim w tym dniu była kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Jana XXIII. W ramach koncertu zatytułowanego Jan Paweł II in memoriam wystąpił krakowski chór kameralny Lege Artis pod batutą Agnieszki Treli – Jochymek oraz student Akademii Muzycznej w Łodzi Miłosz Bazelak (organy). Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała utworów m.in. Wacława z Szamotuł Alleluja. Chwalcie Pana Boga, Michała Zielińskiego Laudate Dominum, Sławomira Kaczorowskiego Benedictus, Philipa Stopforda If ye love me, Colixto Alvareza Lacrimosa, czy brytyjskiego piosenkarza i kompozytora Seal’a Kiss From A Rose. Każde wykonanie nagradzane było dużymi brawami co zaowocowało wykonaniem utworu na bis.
WIĘCEJ >>

Arcydzieło muzyki światowej w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy

W niedzielny wieczór, 6 kwietnia, w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy odbył się koncert pasyjny, w ramach którego kwartet Akademii Muzycznej w Łodzi Bacewicz String Quartet w składzie: Maja Tomaszewska – Klimek (I skrzypce), Hanna Drzewiecka – Borucka (II skrzypce), Róza Wilczak – Płaziuk (altówka) oraz Agnieszka Kołodziej (wiolonczela), wykonał arcydzieło muzyki światowej Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Josepha Haydna. Dopełnieniem dzieła były teksty biblijne i rozważania ks. Wojciecha Bartkowicza (rektora Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie) recytowane przez wybitnego aktora Teatru Studio w Warszawie Dariusza Jakubowskiego.
WIĘCEJ >>Tropami żołnierzy niepodległości – gra terenowa i akademia
w 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej

W 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej oraz bitwy łódzkiej, jednej z największych operacji militarnych, Muzeum w Łęczycy pozyskało dofinansowanie na realizację projektu Tropami żołnierzy niepodległości – gra terenowa i akademia. Projekt skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łęczyckiego. Dofinansowanie w kwocie 10 tysięcy złotych pozyskane zostało w ramach programu Patriotyzm Jutra realizowanego przez Muzeum Historii Polski.Konkurs wiedzy o Kazimierzu Wielkim

12 marca w sali artystycznej łęczyckiego Muzeum odbył się II etap VII edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego czasach, którego organizatorem jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Udział w nim wzięła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z Łęczycy, Kutna i Zduńskiej Woli. Dwóch najlepszych uczestników zakwalifikuje się do finału, który odbędzie się 9 kwietnia 2014 roku. Za zwycięstwo w konkursie laureaci otrzymają indeksy na wybrany przez siebie kierunek studiów, spośród wymienionych: administracja, filologia polska, historia, kulturoznawstwo, ochrona dóbr kultury, politologia, stosunki międzynarodowe, a także nagrody pieniężne i rzeczowe.
Życzymy powodzenia a zwycięzcą z góry gratulujemy!

Więcej informacji o konkursie można uzyskać na stronie Organizatora: http://www.ukw.edu.pl
WIĘCEJ >>


Wszystkim Kazimierzom składamy najserdeczniejsze życzenia imieninowe.
Pamiętajmy, że w gronie dzisiejszych solenizantów
znajduje się także król Kazimierz Wielki.
Z jego inicjatywy w latach 1357-65 wybudowano Zamek w Łęczycy,
obecną siedzibę Muzeum. Z tej okazji zapraszamy wszystkich
do odwiedzenia naszej placówki. W dniu dzisiejszym wstęp bezpłatny!
Na wszystkich zwiedzających czeka słodka niespodzianka,
a Naszemu drogiemu Solenizantowi
Załoga Zamku w Łęczycy wręczyła bukiet kwiatów

Muzeum w Łęczycy


Muzeum w Łęczycy na XX targach turystycznych Na Styku Kultur

W dniach 21-23 lutego odbyły się w Łodzi XX Targi Turystyczne Na Styku Kultur. Wśród wielu wystawców zarówno z Polski jak i zagranicy swoje atrakcje i walory turystyczne zaprezentowały miejscowości i instytucje wchodzące w skład Centralnego Łuku Turystycznego. Wśród nich znalazło się także Muzeum w Łęczycy. W tym roku główny nacisk położony został na promocję walorów przyrodniczych doliny rzeki Bzury i obszaru Natura 2000. Pod tym kątem przygotowane zostało stoisko Centralnego Łuku Turystycznego, na którym można było podziwiać wielkoformatowe fotografie przedstawiające faunę doliny rzeki Bzury. Autorem zdjęć jest Grzegorz Sawicki, którego prace można także obejrzeć na wystawie czasowej w Muzeum w Łęczycy, która potrwa do końca marca. W trakcie targów nie zabrakło również atrakcji dodatkowych w postaci występów zespołów ludowych z całej Polski oraz licznych konkursów.
WIĘCEJ >>


Kolejne spotkanie z fotografem - przyrodnikiem

W dniu 17 lutego odbyło się pierwsze w tym roku, a kolejne już od chwili powstania wystawy Czy znasz dolinę Bzury, spotkanie uczniów szkół powiatu łęczyckiego z Grzegorzem Sawickim, autorem zdjęć, które od października 2013 roku można oglądać na salach wystawowych Domu Starego. Tym razem opowiadań o przyrodzie doliny rzeki Bzury, historiach związanych z powstawaniem zdjęć wysłuchali uczniowie z łęczyckiego Gimnazjum im. Jana Pawła II, którzy mieli możliwość obejrzenia także diaporam, prezentujących prace Grzegorza Sawickiego.

Wystawa, która przygotowana została przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatu Łęczyckiego czynna będzie do końca marca.


2014/2013


Wieczór wspomnień z PRL-u

Paczki solidarności jest to program przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Instytut Pamięci Narodwej, w którym wzięli udział uczniowie Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej. Program ma za zadanie poszukiwanie świadków oraz spisywanie historii osób, które w latach 80-tych uczestniczyły w prywatnej inicjatywie niemieckich rodzin, polegającej na wysyłaniu do Polski paczek z pomocą materialną.
WIĘCEJ >>

Grzegorz Sawicki – człowiek z pasją.

25 listopada w sali artystycznej łęczyckiego Muzeum odbyło się spotkanie z Grzegorzem Sawickim, leśnikiem z wykształcenia i od 30 lat pasjonatem fotografii przyrodniczej. Odbyło się ono w ramach wystawy Czy znasz dolinę Bzury?, którą do końca roku można oglądać w Domu Starym. Podczas spotkania przybyli goście obejrzeli diaporamy przedstawiające m.in. sceny z życia dzikich zwierząt i ptaków przebywających na terenie rzeki Bzury, a także liczne ich gatunki. Ponadto autor opowiedział o swojej fotograficznej pasji, zaszczepionej już w szkole podstawowej przez nauczycielkę biologii. Nie zabrakło również licznych pytań ze strony słuchaczy, dotyczących zarówno samej przyrody otaczającej okolice Łęczycy ale także kwestii technicznych związanych z samym wykonywaniem fotografii. Wieczór z Grzegorzem Sawickim niewątpliwie był wieczorem interesującym i zachęcającym do głębszej refleksji i włożenia większego wysiłku w dbanie o przyrodę, która bezpośrednio nas otacza.

Przypominamy, iż nadal można zgłaszać grupy chętne do udziału w spotkaniach z Grzegorzem Sawickim (tel. 24 721 25 43).Otwarta w październiku na Zamku w Łęczycy wystawa fotografii Grzegorza Sawickiego pt. „Czy znasz dolinę Bzury?” cieszy się dużym zainteresowaniem osób zwiedzających łęczyckie muzeum. Na fotografiach podziwiać można sylwetki różnych gatunków dzikich zwierząt oraz ptaków, które nie tylko zamieszkują na terenie doliny rzeki Bzury, ale także trafiają tu w czasie swoich wędrówek. Wystawie towarzyszą spotkania z autorem prac organizowane na terenie Muzeum dla placówek oświatowych zainteresowanych bliższym zapoznaniem się z fotograficznymi pasjami Grzegorza Sawickiego. Podczas ich trwania, autor, z wykształcenia leśnik, opowiada o przyrodzie doliny rzeki Bzury, historiach związanych z powstawaniem zdjęć, odpowiada na pytania młodzieży, a także prezentuje swoje prace w formie diaporam. Spotkanie kończy się wspólnym zwiedzaniem wystawy znajdującej się w salach wystawowych Domu Starego
WIĘCEJ >>


Czy znasz dolinę Bzury?
wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Sawickiego

20 października, w niedzielne popołudnie, na salach wystawowych Domu Starego odbył się wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Sawickiego pt. „Czy znasz dolinę Bzury?” Prezentacja poświęcona jest przyrodzie powiatu łęczyckiego, a w szczególności bogatej faunie okolic rzeki Bzury.
Na efektownych fotografiach znalazły się sylwetki różnych gatunków dzikich zwierząt oraz ptaków, które nie tylko zamieszkują na tych terenach ale także trafiają tu w czasie swoich wędrówek. Autorowi, dzięki jego umiejętnościom, cierpliwości oraz refleksowi udało zatrzymać w kadrze różnorodnych przedstawicieli fauny Pradoliny Warszawsko – Berlińskiej, którzy są ilustracją jej prawdziwego piękna.
WIĘCEJ >>


Jan Nowicki w spektaklu muzyczno - poetyckim
Co może jeden człowiek

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski, 13 października obchodzony był XIII Dzień Papieski pod hasłem Jan Paweł II – Papież Dialogu. Z tej okazji w kościele ojców Bernardynów w Łęczycy wystąpił wybitny aktor scen filmowych i teatralnych Jan Nowicki z towarzyszeniem zespołu De Profundis w składzie: Cezary Chmiel – syntezatory, Tomasz Kudyk – trąbka oraz Marek Stryszowski – flet, saksofony, wokal. Aktor w mistrzowski sposób opowiedział licznie zgromadzonej publiczności o życiu papieża Jana Pawła II, ukazując jednocześnie …co może jeden człowiek. Wykorzystał do tego celu m.in. poezję Jana Pawła II, ks. J. Twardowskiego, Jacka Kaczmarskiego, Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana. Wzruszająco opowiedział o ziemskich dokonaniach Jana Pawła II, co wśród publiczności wywołało wiele emocji. Poszczególne wypowiedzi artysty przeplatane były przepiękną muzyką zespołu De Profundis. Usłyszeliśmy m.in. Mury Jacka Kaczmarskiego, piosenkę która się stała hymnem „Solidarności” oraz Barkę, ulubioną pieśń papieża Polaka, którą razem z artystami zaśpiewała publiczność. Spektakl zachwycił wszystkich zebranych słuchaczy, którzy na chwilę mieli możliwość oderwania się od codzienności. Po spektaklu wszyscy mogli porozmawiać artystami, otrzymać autograf, kupić płytę CD ze spektaklem oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Spektakl odbył się w ramach Łęczyckiej Jesieni Teatralnej.
WIĘCEJ >>


Wystawa grzybów na zamku w Łęczycy

12 października w Łęczycy obchodzone były uroczystości związane z Dniem Śm. Huberta – patrona m.in. myśliwych i leśników. Na przybyłych gości czekało w tym dniu wiele atrakcji. Na łęczyckim zamku, w budynku Prochowni zorganizowana została wystawa, na której zgromadzono 95 gatunków grzybów. Wśród nich można było podziwiać te jadalne jak i te, których człowiek nie powinien spożywać, te duże i te małe jak główka szpilki. Świat grzybów fascynował różnorodnością kształtów i barw. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wycieczek jak i osób indywidualnych.

Muzeum w Łęczycy oraz klasztor OO. Bernardynów w Łęczycy
w ramach Łęczyckiej Jesieni Teatralnej
serdecznie zapraszają na:
WSTĘP WOLNY


Europejskie Dni Dziedzictwa w Łęczycy

Już po raz kolejny Muzeum w Łęczycy włączyło się czynnie w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywały się pod hasłem Nie od razu Polskę zbudowano. Tym razem 29 września Muzeum udostępniło bezpłatnie, dla wszystkich zwiedzających, sale wystawowe (archeologiczne, historyczne, etnograficzne i artystyczne). Zwiedzanie zamkowych komnat obywało się w towarzystwie kustoszy Muzeum, Pana Andrzeja Boruckiego, dyrektora placówki i kustosza działu artystycznego oraz Pani Anny Dłużewskiej – Sobczak, kustosza działu etnograficznego, którzy opowiadali m.in. o ponad tysiącletnich meandrach kształtowania się polskiej państwowości na Ziemi Łęczyckiej. Każdy zainteresowany mógł także obejrzeć Łęczycę wchodząc na zamkową wieżę, która wznosi się nad miastem na wysokość ponad 30 metrów. WIĘCEJ >>
XV Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy

Jak co roku, w przedostatni weekend sierpnia, Zamek Królewski w Łęczycy zamienił się w arenę walk średniowiecznych rycerzy, którzy na ten czas zjechali się do łęczyckiego grodu, by zaprezentować licznej publiczności swoje rycerskie umiejętności.
Turniej rozpoczął się tradycyjnie o godzinie 11.11 pod Ratuszem Miejskim Paradą Rajców Miejskich, a następnie kolorowy orszak złożony z zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników turnieju przemaszerował na dziedziniec zamkowy. Tam, przy dźwiękach fanfar, oficjalnego otwarcia XV Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego dokonali Burmistrz Łęczycy Andrzej Olszewski, Dyrektor Muzeum w Łęczycy – Andrzej Borucki oraz Senator RP – Ryszard Bonisławski.
WIĘCEJ >>


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 sierpnia 2013 roku zmarła prof. dr hab. Ewa Marxen - Wolska członek Rady Muzeum w Łęczycy, wybitna specjalistka w dziedzinie konserwacji malarstwa i historii sztuki. Wspaniały pedagog, wychowawca wielu pokoleń opiekunów zabytków i niekwestionowany autorytet w dziedzinie kultury, a w szczególności etyki zawodu konserwatora zabytków. W dniu 1 września 2013 roku zmarł docent Jerzy Wolski, wybitny konserwator zabytków malarstwa, wykładowca UMK Toruń, inicjator i organizator „Łódzkich Spotkań Warsztatowych”, słynnych w środowisku konserwatorskim konferencji poświęconych ochronie zabytków. Jerzy Wolski swoją pracę traktował jako służbę dla Ojczyzny. Dla młodych pokoleń konserwatorów i historyków sztuki był autorytetem moralnym zarówno w dziedzinie zawodowej jak i życiowej. Był mężem profesor Ewy Marxen – Wolskiej (zmarłej 21 sierpnia 2013 roku), członka Rady Muzeum w Łęczycy. Ewa i Jerzy Wolscy byli współtwórcami polskiej szkoły konserwacji zabytków. Nieśli ratunek zagrożonym dziełom sztuki w Polsce i poza jej granicami. Pamięć o Nich i ich działalności pozostanie na zawsze w dziejach kultury Polskiej.
Rodzinie zmarłych składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia

– Dyrektor i Pracownicy Muzeum w Łęczycy


Ewa Marxen – Wolska

Jerzy WolskiWIĘCEJ >>

Mapka dojazdowa

Cena biletu: 12zł/1dzień. Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny

POBIERZ PROGRAM TURNIEJU:
       Adam Strug w Archikolegiacie w Tumie

18 sierpnia Filharmonia Łódzka, Muzeum w Łęczycy oraz Urząd Miejski w Łęczycy zorganizowały w tumskiej Archikolegiacie koncert w ramach wędrownego festiwalu Kolory Polski. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił śpiewak i instrumentalista, autor piosenek i tekściarz, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej – Adam Strug. Towarzyszył mu zespół w składzie: Marcin Pospieszalski – kontrabas, Frank Parker – perkusja, Wojciech Lubertowicz – bębny obręczowe, Michał Żak – klarnet, flet i Szczepan Pospieszalski – trąbka. Artysta wykonał utwory ze swojej ostatniej płyty Adieu. Aby uszanować powagę miejsca jakim jest Archikolegiata muzycy podzielili swój koncert na dwie części. W pierwszej wykonali utwory o tematyce religijnej, takie jak m.in.: Diabeł Stróż, Zaswieć niesiondzu, Ptaki, Grzeszne tango czy We Śnie. Druga część natomiast została przeniesiona poza mury kolegiaty pod kamienny krzyż, gdzie muzycy wykonali utwory o tematyce ludycznej, m.in.: Za marychostem, Złoty wąż czy Adieu. Cały występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, dlatego też artyści odwdzięczyli się bisem. Po zakończeniu koncertu każdy mógł porozmawiać z muzykami oraz zdobyć pamiątkowy autograf.
WIĘCEJ >>Wystawa czasowa „Motywy królewskie w łęczyckiej rzeźbie ludowej”

W sali na I piętrze tzw. Domu Nowego Muzeum w Łęczycy prezentowana jest obecnie wystawa czasowa „Motywy królewskie w łęczyckiej rzeźbie ludowej”. Składa się nań ponad 40 figur, pochodzących z naszej bogatej kolekcji rzeźb o tematyce historycznej, gromadzonej na przestrzeni ostatnich 60 lat.
Tematyka historyczna wraz z innymi świeckimi (obyczajowa, wierzeniowa) pojawiła się w polskiej rzeźbie ludowej w latach 40. i 50 . XX wieku. Była konsekwencją nowych warunków społeczno-politycznych, w jakich Polska znalazła się po II wojnie światowej. Stanowiła również rezultat rozluźnienia zależności artysty ludowego od własnego środowiska oraz efekt przemian społeczno-obyczajowych na wsi i poszerzenia kręgu zainteresowań samych autorów.
WIĘCEJ >>


Wakacje z archeologią
Zaproszenie na warsztaty archeologiczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Muzeum w Łęczycy zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych na Wakacje z archeologią, czyli zajęcia o charakterze warsztatowym podczas których można będzie poznać na czym polega praca archeologa. Archeologia jest dziedziną nauki fascynującą i pobudzającą wyobraźnię starszych i młodszych. Zakopane skarby, wspaniałe przygody i mrożące krew w żyłach klątwy sprzed tysiącleci - są zazwyczaj kanwą książek przygodowych dla młodzieży, i sensacyjnych filmów. Natomiast prawdziwa praca archeologa, chociaż może wydawać się mniej atrakcyjna niż przygody słynnego Indiany Jonesa, nadal polega na rozwiązywaniu tajemnic i niezwykłych zagadek z przeszłości, wymaga również żelaznej kondycji fizycznej, analitycznego myślenia i precyzji w działaniu.
Nasze wakacyjne spotkania z archeologią odbywać się będą w cyklu pięciodniowym (od poniedziałku do piątku) po cztery godziny dziennie na terenie wykopalisk archeologicznych w Łęczycy. Ze względu na charakter naszych zajęć odbywających się w terenie zapraszamy osoby w pełni zdrowe i sprawne fizycznie. Warsztaty będą odbywały się pod fachowym okiem archeologów i dokumentalistów. Przewidziane są również zajęcia o charakterze wykładów ze specjalistami z Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Łódzkiego. Pod koniec września zorganizujemy podsumowanie naszych warsztatów na wspólnej wycieczce zabytkoznawczej i przygotujemy wystawę popularnonaukową na temat naszych wakacji z archeologią, która będzie eksponowana od października w placówkach szkolnych. Muzeum w Łęczycy gwarantuje uczestnikom ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, zapewni napoje chłodzące i lekki posiłek w przerwie podczas prac terenowych oraz rękawice ochronne i narzędzia do zajęć warsztatowych. Uczestnicy powinni posiadać zgodę pisemną rodziców (w przypadku osób niepełnoletnich), własne ubrania i obuwie robocze. Zgłoszenia przyjmujemy w kancelarii Muzeum Łęczycy (ul. Zamkowa 1) w godzinach od 8.00 do 16.00. Informacji udzielamy pod numerem tel.(24)7218997.Muzeum podczas Sobótki Świętojańskiej

W niedzielę, 7 lipca, pracownicy Muzeum w Łęczycy wzięli udział w IV Sobótce Świętojańskiej, która miała miejsce w Sobótce Starej, gmina Grabów. Na stanowisku łuczniczym uczyli publiczność strzelania z łuku, a na torze włóczniczym precyzji rzutów włócznią. Ponadto promowali XV Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy oraz koncert w ramach Wędrownego Festiwalu Kolory Polski w Tumie. Ponadto zgodnie z tradycją sobótkową rozdawali młodym dziewczętom torebeczki z „ziołami na rozkochanie”, przygotowanymi według receptury pochodzącej ze Starej baśni J.I. Kraszewskiego (skuteczność ziół została podczas imprezy potwierdzona).
WIĘCEJ >>


Remont na łęczyckim zamku zakończony!

Informujemy, iż zakończyły się prace remontowe na łęczyckim zamku. Dotyczyły one naprawy murów zamkowych, które na przestrzeni lat uległy uszkodzeniu. Prace polegały na wykonaniu fug w licu zewnętrznym i wewnętrznym murów obwodowych Zamku wraz z uzupełnieniem ubytków cegieł, naprawie grzbietu murów obwodowych, przemurowaniu i zabezpieczeniu grzbietu muru obwodowego przed powtórnym zniszczeniem. Dzięki przeprowadzonemu remontowi mury zostały uratowane przed dalszym niszczeniem a także zyskały bardziej estetyczny wygląd. Naprawa murów zapewni przede wszystkim bezpieczeństwo osób przebywających w ich pobliżu.
WIĘCEJ >>


Noc poezji na Zamku w Łęczycy

29 czerwca, w sobotni wieczór, w budynku dawnej Prochowni odbyła się, zorganizowana przez Muzeum w Łęczycy i Stowarzyszenie Kulturalno – Społeczne Empora, Noc Poezji. W jej ramach swoją twórczość zaprezentowało dwóch poetów związanych z Łodzią i regionem łódzkim: Michał Murowaniecki i Kacper Płusa. Impreza odbyła się w ramach Pieszej Pielgrzymki Artystycznej, która rozpoczęła się koncertem organowym w łódzkich Łagiewnikach, a następnie przez Sokolniki (wystawa i wykład Katarzyny Czerwińskiej) i Tum (koncert muzyki dawnej z udziałem studentów Akademii Muzycznej w Łodzi) dotarła do Łęczycy.
WIĘCEJ >>


Dziecięca Wyspa Marzeń

29 czerwca, już po raz drugi, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Łęczycy zorganizowało Dziecięcą Wyspę Marzeń. Impreza odbyła się na dziedzińcu łęczyckiego zamku przyciągając swoimi atrakcjami rzeszę dzieci i młodzieży, szczególnie tych pochodzących z rodzin ubogich. Mogły one skorzystać m.in. z dmuchanych zjeżdżalni, basenu wodnego z kulami, trampolin, a także zasiąść za kierownicą radiowozu policyjnego czy samochodu przeznaczonego do przewozu więźniów. Służby mundurowe, które tego dnia wspierały organizatorów imprezy, zorganizowały także różnego rodzaju gry i zabawy dla najmłodszych w postaci m.in. toru przeszkód czy strzelania z karabinków pneumatycznych. WIĘCEJ >>


Wycieczka laureatów VII Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich

25 czerwca w ramach nagrody dla zwycięzców VII Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich na zamku w Łęczycy, który miał miejsce 24 maja bieżącego roku, odbyła się wycieczka szlakiem zamków średniowiecznych. Wzięli w niej udział uczniowie szkoły podstawowej z Topoli Królewskiej i Piątku oraz gimnazjum z Topoli Królewskiej i Grabowa. Wyprawa rozpoczęła się od wizyty w Besiekierach, gdzie na przełomie XV i XVI wieku z inicjatywy, któregoś ze stolników brzeskich Mikołaja lub Wojciecha Sokołowskiego herbu Pomian, wybudowano zamek rycerski. Uczniowie dowiedzieli się o jego historii, legendach z nim związanych oraz obejrzeli odrestaurowane ruiny zamku. WIĘCEJ >>


V Piknik Funduszy Europejskich

23 czerwca na Rynku Manufaktury w Łodzi odbył się V Piknik Funduszy Europejskich. Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów znalazły się m.in. konkursy o tematyce Funduszy Europejskich, warsztaty muzyczne dla najmłodszych, zajęcia plastyczne i fotograficzne, koncerty, wystawa sprzętu policyjnego i strażackiego. Nie zabrakło także stoisk, na których można się było dowiedzieć, co trzeba zrobić, żeby dostać wsparcie unijne – nie tylko finansowe, a także jakie projekty w województwie łódzkim udało się zrealizować dzięki środkom z Funduszy Europejskich. Również Urząd Miejski w Łęczycy wspólnie z Muzeum w Łęczycy oraz Starostwem Powiatowym w Łęczycy przygotowali stanowisko, na którym można się było dowiedzieć o realizowanych w naszym mieście projektach, imprezach, które czekają na turystów, obejrzeć repliki uzbrojenia rycerskiego czy poprzebywać przez chwilę w towarzystwie najbardziej znanego diabła w Polsce, szlachcica Boruty.

Nagroda dla Muzeum

22 czerwca z okazji obchodów 590 rocznicy nadania Łodzi praw miejskich, w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddział w Łodzi, Muzeum w Łęczycy otrzymało List Gratulacyjny od Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów wraz z pamiątkową repliką dukata Władysława Łokietka wykonanego z brązu złoconego. Nagrodę przyznano 73 placówkom za aktywną współpracę i twórczą działalność na rzecz środowisk kolekcjonerskich Województwa Łódzkiego oraz popularyzację idei kolekcjonerstwa. W imieniu Muzeum w Łęczycy nagrodę odebrał dyrektor Andrzej Borucki. Wręczenie nagród towarzyszyło wystawie współorganizowanej przez Łódzki Klub Kolekcjonerów, na której zobaczyć można m.in. zbiory numizmatyczne, kolekcję lamp ozdobnych, kolekcję zbroi czy wiecznych piór.


Polacy w Gruzji

21 czerwca w wieży szlacheckiej Zamku w Łęczycy odbył się wernisaż wystawy Polacy w Gruzji przygotowanej przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy we współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych, Archiwum Narodowym Gruzji i Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Ekspozycja ukazuje dzieje gruzińskiej Polonii w XIX i na początku XX wieku, jej wkład w rozwój gospodarczy i kulturalny Gruzji oraz działalność polonijnych ośrodków społeczno-kulturalnych. WIĘCEJ >>


Legenda gitary klasycznej w Łęczycy

W dniu 9 czerwca, na zaproszenie Burmistrza Miasta Łęczyca – Andrzeja Olszewskiego oraz Muzeum w Łęczycy, w murach kościoła OO. Bernardynów wystąpił światowej sławy wirtuoz gitary klasycznej Jan Oberbek. W mistrzowskim stylu wykonał utwory m.in. Fryderyka Chopina, Manuela Ponce, Jana Nepomucena Bobrowicza czy Jose Vinasa. Niesamowite wrażenie sprawiała gra mistrza, która na licznie zgromadzonej tego wieczora publiczności wywoływała szereg emocji, co potwierdzały gorące brawa. Swój występ Jan Oberbek zakończył przepięknie i wzruszająco zagranym utworem Frantza Schuberta „Ave Maria”. Ku zaskoczeniu widowni nie zabrakło także bisu w postaci wariacji z wykorzystaniem gitary oraz niewielkich rozmiarów instrumentów perkusyjnych. Tym samym Jan Oberbek pokazał, iż z gitarą można zrobić wszystko aby muzyka była jeszcze ciekawsza i zaskakująca oraz udowodnił swoje niesamowite poczucie humoru. Koncert mistrza został nagrodzony kilkuminutowymi brawami, a tuż po nim wirtuoz odwdzięczył się publiczności rozdaniem autografów. WIĘCEJ >>


IV Turniej Łucznictwa Historycznego

8 czerwca na dziedzińcu łęczyckiego zamku odbył się już po raz czwarty Turniej Łucznictwa Historycznego. Jest to impreza, która gromadzi wielu rekonstruktorów różnych epok, począwszy od VIII wieku po wiek XVIII. Tym razem na polu turniejowym stawiło się 25 łuczników, którzy rywalizowali o nagrodę dyrektora Muzeum w Łęczycy. Wszyscy uczestnicy posiadali strzały oraz łuki spełniające wymogi techniczne (bez użycia tworzyw sztucznych) oraz stroje nawiązujące do tradycji historycznych. WIĘCEJ >>


VII Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich

24 maja dziedziniec Zamku Królewskiego w Łęczycy stał się miejscem najazdu „rycerzy” z powiatu łęczyckiego i gmin ościennych. Nie był to jednak coroczny Międzynarodowy Turniej Rycerski, który odbędzie się jak zwykle w sierpniu, a jego przedsmak czyli kolejna - siódma już edycja Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich. Tym razem w szranki stanęło 190 młodych wojowników, którzy walczyli o nagrodę główną w postaci kopii miecza jednoręcznego oraz wycieczki po zamkach kazimierzowskich. Nagrodą dodatkową była wydana w ubiegłym roku przez Muzeum w Łęczycy książka „Legendy łęczyckie” Jadwigi Grodzkiej. WIĘCEJ >>Sejmik Staropolski 2013

W dniu 18 maja dziedziniec łęczyckiego zamku stał się miejscem, gdzie na kilka godzin można było się przenieść do jednego z najważniejszych, ale i najtrudniejszych okresów w dziejach Polski, wieku XVII. Było to możliwe, dzięki zorganizowanemu przez Muzeum w Łęczycy oraz Urząd Miejski w Łęczycy Sejmikowi Staropolskiemu. Impreza odbyła się dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu: Szlachcic Boruta marką Łęczycy i województwa łódzkiego. WIĘCEJ >>


VII TURNIEJ SZKOLNYCH DRUŻYN RYCERSKICH

Muzeum w Łęczycy zamknęło listę szkół, które zgłosiły drużyny rycerskie. Ponownie do rywalizacji stanie 20 szkół z powiatu łęczyckiego i gmin ościennych. Przypominamy iż turniej rozpocznie się 24 maja, około godz. 9.00 na dziedzińcu zamku w Łęczycy.

Poniżej prezentujemy listę zgłoszonych szkół (alfabetycznie): WIĘCEJ >>Wielki Koncert 62 sesji z cyklu Musica Moderna

W niedzielny wieczór, 12 maja, w klasztorze OO. Bernardynów w Łęczycy odbył się Wielki Koncert 62 sesji z cyklu Musica Moderna. Tym razem mury klasztorne gościły kilkudziesięcioosobowy Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej pod batutą Jerzego Rachubińskiego. Chórowi towarzyszyli muzycy: Sławomir Cichor (trąbka), Krzysztof Sadowski (trąbka), Radosław Szulc (puzon), Adam Blacha (puzon), Grzegorz Borko (puzon), Anna Głowacka (bębny) oraz Krzysztof Grzeszczak (organy). Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchania przepięknie wykonanych kompozycji autorstwa: Henryka Mikołaja Góreckiego Zdrować bądź Maryja, Tomasza Szczepanika Stabat Mater, Zbigniewa Preisnera Całą noc, Mosesa G. Hogana Elijah rock a także prawykonań utworów Krzysztofa Grzeszczaka Antyfona, Cantus Gloriosus oraz Sławomira Kaczorowskiego Laudate Dominum. Ponad godzinny koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, która wszystkich wykonawców nagrodziła dużymi brawami. Koncert poprowadził Janusz Janyst. Jak co roku organizatorem tego wydarzenia była Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a współorganizatorem Muzeum w Łęczycy oraz klasztor OO. Bernardynów w Łęczycy. WIĘCEJ >>


Mury łęczyckiego Zamku jak nowe

Powoli dobiegają końca prace remontowe na łęczyckim zamku. Tym razem naprawie poddawane są mury zamkowe, które na przestrzeni lat uległy uszkodzeniu. Prace polegają na wykonaniu fug w licu zewnętrznym i wewnętrznym murów obwodowych Zamku wraz z uzupełnieniem ubytków cegieł, naprawie grzbietu murów obwodowych, przemurowaniu i zabezpieczeniu grzbietu muru obwodowego przed powtórnym zniszczeniem. Remont murów przeprowadzany jest w ramach projektu realizowanego przez Gminę Miasto Łęczyca pn. „Przywrócenie dawnej świetności Łęczyckiej Starówce sposobem na poprawę warunków życia mieszkańców miasta", współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. WIĘCEJ >>


Projekcja filmu Szwadron

W dniu 29 kwietnia Muzeum w Łęczycy zorganizowało w sali widowiskowej łęczyckiego Domu Kultury projekcję filmu Szwadron w reżyserii Juliusza Machulskiego. Okazją ku temu są trwające w 2013 roku obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Projekcje poprzedziła przedmowa dyrektora Muzeum Andrzeja Boruckiego, który opowiedział zgromadzonym widzom m.in. o realiach powstania styczniowego, rozterkach Polaków i Rosjan walczących w szeregach armii rosyjskiej, uzbrojeniu i sposobie walki powstańców oraz innych kwestiach związanych z jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski. WIĘCEJ >>


Kolory muzyki na łęczyckim zamku

W dniu 15 kwietnia w Muzeum w Łęczycy odbył się wernisaż wystawy fotografii poświęconych Wędrownemu Festiwalowi Kolory Polski organizowanemu przez Filharmonię Łódzką. Festiwal od wielu lat odwiedza miejscowości w województwie łódzkim prezentując różnorodne projekty muzyczne. Wystawa pn. Kolory muzyki prezentuje fotograficzne posumowanie trzynastej jego edycji, która miała miejsce w 2012 roku. Przybyłych gości po wystawie oprowadziła Pani Barbara Jakubowicz, koordynator festiwalu. Prace można oglądać w wieży zamkowej do 5 maja 2013 roku. WIĘCEJ >>


Warsztaty na łęczyckim zamku

W dniu 4 kwietnia w Muzeum w Łęczycy odbyły się warsztaty plastyczne z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wólce Czepowej, które poprowadziły pracownice Muzeum Patrycja Zasadzka oraz Renata Kaźmierczak. Podczas zajęć dzieci nauczyły się wykonywać tradycyjne wycinanki charakterystyczne dla regionu łęczyckiego oraz gliniane naczynia metodą wałeczkową. Efekty ich pracy będą stanowiły wspaniałą dekorację szkolnych sal. Warsztaty przebiegały w przyjaznej i wesołej atmosferze.
2 kwietnia - Światowy Dzień Autyzmu

W ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu w dniu 2 kwietnia br. na całym świecie przeprowadzana jest akcja ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU. Inicjatywa zapoczątkowana została przez amerykańską organizację Autism Speaks, a jej celem jest zwiększenie świadomości na temat autyzmu i problemów z jakimi spotykają się osoby z autyzmem.
Również strona Muzeum w Łęczycy w tym dniu świeci się na niebiesko dla autyzmu.
Niech ten dzień, dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu będzie zauważalny w mediach i na ulicach po to, by zwrócić uwagę społeczeństwa na osoby z autyzmem i ich rodziny. Autyzm jest wciąż nie do końca poznanym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata, jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

Konkurs wiedzy o Kazimierzu Wielkim

W 680 rocznicę koronacji Kazimierza Wielkiego na króla Polski w budynku Domu Starego na Zamku w Łęczycy odbył się II etap VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego Czasach. Jego organizatorem jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Do rywalizacji przystąpiło siedmiu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Łęczycy (I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego), Grodziska Mazowieckiego (Zespól Szkół nr 1) i Skierniewic (Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa). Podczas godzinnego testu uczniowie sprawdzali swoją wiedzę o jednym z najznamienitszych królów Polski.
WIĘCEJ>>


Muzeum w Łęczycy na targach turystycznych w Łodzi

W dniach 22 – 24 lutego w Centrum Konferencyjno – Wystawienniczym MTŁ w Łodzi odbyły się XIX targi turystyczne Na Styku Kultur. Wśród około 150 wystawców z całej Polski nie zabrakło także Muzeum w Łęczycy. W tym roku motywem przewodnim stoiska była karczma Szlachcica Boruty. Wspólnie z miastami należącymi do Centralnego Łuku Turystycznego muzeum promowało walory turystyczne i historyczne naszego regionu. Łącznie w ciągu trzech dni trwania targów stoiska odwiedziło około 10 tysięcy osób.
WIĘCEJ>>


Obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Domu Kultury w Łęczycy

W ramach obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Muzeum w Łęczycy wraz z Domem Kultury w Łęczycy, Państwową Szkołą Muzyczną im. K. Kurpińskiego w Łęczycy oraz Zespołem Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy zorganizowało akademię upamiętniającą wydarzenia z 1863 roku, jakie miały miejsce m.in. na terenie Ziemi Łęczyckiej.
WIĘCEJ>>
Obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w ZSP nr 1 w Łęczycy

Dla upamiętnienia 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 p. Monika Borkowska przeprowadziła cykl lekcji historii o tematyce powstańczej ze szczególnym uwzględnieniem walk na Ziemi Łęczyckiej. Uczniowie zostali zapoznani z nieznanymi dotąd faktami dotyczącymi historii regionalnej, m.in. z istnieniem, aż do czasów II wojny, kurhanu przy ulicy Belwederskiej, gdzie zostali pochowani Polacy rozstrzelani przez Rosjan za udział w powstaniu. Tematykę powstańczą przybliżyła także gazeta ścienna "Powstanie Styczniowe na Ziemi Łęczyckiej”.
WIĘCEJ>>


Obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Rok 2013 jest rokiem, w którym obchodzona jest 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W całym kraju odbywają się liczne uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1863 roku. Również Muzeum włączyło się czynnie w działania mające na celu zachowanie pamięci o bohaterach walczących o wolność Polski. 23 stycznia wraz z uczniami Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy pracownicy Muzeum przeszli ulicami miasta na cmentarz rzymsko – katolicki, gdzie wspólnie zapalili znicze ku czci powstańców.
WIĘCEJ>>


150 rocznica Powstania Styczniowego

W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku rozpoczęło się na terenie Królestwa Polskiego powstanie zbrojne skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Ówcześni mieszkańcy Ziemi Łęczyckiej wzięli w nim liczny udział tworząc: oddziały partyzanckie, pomoc medyczną i zaopatrzenie kwatermistrzowskie. Do nierównej walki z armią carską stanęli mężczyźni i kobiety, przedstawiciele wszystkich stanów społecznych, powodowani nadzieją na odzyskanie niepodległości. Bohaterską śmiercią poległo kilkuset Polaków i obywateli innych narodowości, walczących w szeregach oddziałów stworzonych z mieszkańców Ziemi Łęczyckiej. Działania zbrojne na naszych terenach trwały aż do kwietnia 1864 roku. Późniejsze surowe represje objęły zarówno uczestników powstania jak i ich rodziny. Zapadły wyroki śmierci, zesłania na Sybir, wysokie kary pieniężne, konfiskaty majątków oraz kasaty klasztorów. Język polski wycofano z urzędów i szkół i wprowadzono obowiązkowy język rosyjski.    WIĘCEJ>>
2013/2012


W dniu 17 grudnia w sali artystycznej łęczyckiego Muzeum przybyli goście wzięli udział w wieczorze wspomnień poświęconym Antoniemu Kleinowi – łęczyckiemu kolekcjonerowi i miłośnikowi archeologii. Spotkanie poprowadziła mgr archeologii, adiunkt Muzeum w Łęczycy Patrycja Zasadzka. Zgromadzona publiczność miała okazję poznać życie i twórczość Antoniego Kleina, dzięki prezentacji przygotowanej przez Panią Patrycję Zasadzką, prezentującej fotografię z życia Pana Antoniego, jego rysunki oraz przedmioty, jakie zgromadził dzięki udziałowi w wykopaliskach archeologicznych, zarówno na terenie kraju jak i za granicą (m.in. Palestyna).    WIĘCEJ>>
Kotlina Kolska w Muzeum w Łęczycy

Dobiegła końca realizacja projektu Kotlina Kolska w neolicie i epoce brązu w świetle badań cmentarzysk dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dziedzictwo kulturowe Priorytet Ochrona zabytków archeologicznych. Projekt trwał od marca 2011 roku do grudnia 2012 roku. Zwieńczeniem projektu jest wystawa przygotowywana przez pracowników Muzeum w Łęczycy, prezentująca obrządek pogrzebowy w późnym okresie neolitu i w początkach epoki brązu we wschodniej części Kotliny Kolskiej oraz publikacja „Kotlina Kolska w świetle cmentarzysk z neolitu i epoki brązu z Nagórek Grabowskich, Teofilek i Byszewa” dokumentująca wyniki badań, analiz, które pozwoliły na zgromadzenie cennych informacji na temat zmian w rytuałach pogrzebowych, zachodzących w obrębie społeczności z okresu późnego neolitu.    WIĘCEJ>>


Kroniki starosty łęczyckiego dr Zygmunta Pajdaka

W dniu 3 grudnia w budynku Starej Prochowni odbył się wykład Tomasza Kucharczyka, kustosza działu historycznego, poświęcony Łęczycy z okresu lat 30-tych XX wieku. Źródłem tych wiadomości były kroniki starosty łęczyckiego Zygmunta Pajdaka, które od ok. 20 lat znajdują się w posiadaniu Muzeum w Łęczycy. Przybyli goście mieli możliwość poznania m.in. historii łęczyckich strojów regionalnych, których orędownikiem odtworzenia był starosta. Wykład opatrzony licznymi fotografiami i dokumentami przybliżył zebranym także historię odwiedzin w Łęczycy pułków mających w swojej nazwie „Ziemia Łęczycka”; budowy wielu szkół w powiecie łęczyckim; życia kulturalnego i towarzyskiego powiatu; organizacji Muzeum Ziemi Łęczyckiej w tym okresie, a ponadto próby zaktywizowania społeczeństwa wiejskiego w życie społeczne powiatu. Po wykładzie obecna na spotkaniu Pani Otylia Kokocińska – Szajnocha, Honorowy Obywatel Miasta Łęczyca, podzieliła się swoimi wspomnieniami o staroście Pajdaku a także przybliżyła „sensacyjne” fakty związane z odnalezieniem kroniki.    WIĘCEJ>>


Ukraiński chór w klasztorze OO. Bernardynów w Łęczycy

17 listopada w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy wystąpił ukraiński chór kameralny ARTOS pod batutą Natalii Ivashkiv, działający przy parafii bł. Klemensa Szeptyckiego we Lwowie. W murach łęczyckiej świątyni usłyszeć można było ukraińskie pieśni cerkiewne oraz ludowe a także utwory współczesnych kompozytorów. Koncert odbył się w ramach XV Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis”. Występ chóru spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, o czym świadczyć mogły utwory wykonane na „bis”. Po koncercie można było zakupić płytę z utworami wykonywanymi przez chór. Koncert poprowadzili Zbigniew Chabielski oraz Andrzej Onyśkiw.    WIĘCEJ>>


Promocja książki Jadwigi Grodzkiej „Legendy łęczyckie”

Dobiegł końca projekt realizowany przez Muzeum w Łęczycy przy współpracy z Łódzkim Domem Kultury pn. Jadwiga Grodzka „Legendy łęczyckie” – wznowienie unikalnej publikacji. W jego ramach wydana została, ponownie po 52 latach, książka założycielki i pierwszego kierownika naszej placówki Jadwigi Grodzkiej pt. „Legendy łęczyckie”. Zwieńczeniem projektu było spotkanie promujące publikacje, które miało miejsce 12 listopada w sali artystycznej łęczyckiego Muzeum. Na spotkaniu pojawili się m.in. przedstawiciele lokalnych władz, dyrekcja Łódzkiego Domu Kultury w osobach Pani Haliny Bernat oraz Pana Jacka Lewkowskiego, dyrektorzy łęczyckich placówek kulturalnych oraz szkół, twórcy ludowi, Pan Wiktoryn Grąbczewski – Honorowy Obywatel Łęczycy oraz gość honorowy Pan Zbigniew Grodzki – syn autorki książki.    WIĘCEJ>>


Organizatorzy

Patroni medialni

Zygmunt Krasiński – wieszcz niepodległości

11 listopada w całym kraju obchodzone jest Święto Odzyskania Niepodległości. Jest to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Rocznicowe uroczystości miały miejsce w wielu polskich miastach, także w Łęczycy. Muzeum w Łęczycy przyłączając się do obchodów Dnia Niepodległości zorganizowało wspólnie z klasztorem OO. Bernardynów w Łęczycy oraz Teatrem TM w Warszawie spektakl poetycki pt. Zygmunt Krasiński – wieszcz niepodległości z udziałem Agnieszki Sitek i Tomasza Mędrzaka. Aktorzy w mistrzowskim stylu zaprezentowali spektakl złożony z fragmentów utworów Zygmunta Krasińskiego, jednego z trzech wieszczów, największych poetów polskiego romantyzmu. Spektakl zachwycił wszystkich zebranych słuchaczy. Na chwilę mieli możliwość oderwać się od codzienności, wsłuchując się w każde słowo wypowiadane przez artystów. Po spektaklu wszyscy mogli porozmawiać z aktorami, otrzymać autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.    WIĘCEJ>>


„Zamek 2012”

25 października łęczycki zamek stał się miejscem niecodziennych wydarzeń. Około godziny 12.10. do Muzeum zadzwonił anonimowy rozmówca informujący o podłożeniu na terenie placówki ładunku wybuchowego. Nadmienić należy, że prima aprilis obchodzony jest 1 kwietnia, więc sprawa wydała się poważna…    WIĘCEJ>>


Krasomówcze zmagania na łęczyckim zamku

W dniu 22 października na zamku królewskim w Łęczycy odbyły się eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Celem konkursu było zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, kształtowanie u młodzieży szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli.WIĘCEJ>>


W dniu 19 października w sali recepcyjnej łęczyckiego Muzeum odbył się wernisaż wystawy poświęconej Antoniemu Kleinowi, kolekcjonerowi, rysownikowi, rzeźbiarzowi. Wystawę przygotowała Patrycja Zasadzka, adiunkt muzealny działu archeologicznego. Licznie zgromadzeni goście mieli możliwość wysłuchania kilku słów o życiu i pasjach Antoniego Kleina – człowieka, którego historia była tak bogata, że nie sposób jej ująć w jednej opowieści. Warto wspomnieć, że był to człowiek, który wiele lat swojego życia poświęcił na ratowanie zabytków. Dużo ciepłych słów o Panu Antonim można było również usłyszeć z ust Pani Eleonory Franek, wieloletniej przyjaciółki rodziny Kleinów. Na wystawie można zobaczyć eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum w Łęczycy, Stefana Kleina, Andrzeja Boruckiego oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Wystawę można oglądać do grudnia 2012 roku. WIĘCEJ>>


Kolejny etap remontu Zamku Królewskiego w Łęczycy rozpoczęty

Rozpoczęły się prace remontowe związane z naprawą murów zamkowych. Obecnie trwają prace przy ich wschodniej części od strony drogi krajowej nr 1. Polegać będą m.in. na wykonaniu fug w licu zewnętrznym i wewnętrznym murów obwodowych Zamku wraz z uzupełnieniem ubytków cegieł, naprawie grzbietu murów obwodowych, przemurowaniu i zabezpieczeniu grzbietu muru obwodowego przed powtórnym zniszczeniem. Naprawa murów wpłynie niewątpliwie na poprawę walorów estetycznych całego Zamku Królewskiego w Łęczycy ale przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo osób przebywających w ich pobliżu.
Remont murów przeprowadzany jest w ramach projektu realizowanego przez Gminę Miasto Łęczyca pn. „Przywrócenie dawnej świetności Łęczyckiej Starówce sposobem na poprawę warunków życia mieszkańców miasta", współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Na czas prac remontowych prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności przebywając w pobliżu murów zamkowych.


Koncert w tumskiej Archikolegiacie

W dniu 7 października w Archikolegiacie w Tumie odbył się koncert oratoryjny w ramach, którego wystąpiła Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Filharmonii Łódzkiej, a także Chór Kameralny Vivid Singers. Licznie zgromadzona w murach romańskiej świątyni publiczność miała możliwość wysłuchania Mszy Nelsońskiej Josepha Haydna oraz utworu Locus inaestimabilis Krzysztofa Grzeszczaka. Koncert poprowadzili dyrygenci Jakub Chrenowicz oraz Dawid Ber. Publiczność w skupieniu wysłuchała ponad godzinnego koncertu, aby na zakończenie owacją na stojąco nagrodzić artystów. Całe wydarzenie zarejestrowane zostało na nośniku DVD. WIĘCEJ>>

Zamek w Łęczycy doczekał się nowego dachu

Zakończyły się prace remontowe na Zamku w Łęczycy, dotyczące wymiany poszycia zachodniej części dachu Domu Nowego. Dotychczas jego stan techniczny w dużym stopniu utrudniał prawidłowe funkcjonowanie Muzeum. Podczas prac wymieniono m.in. więźbę dachową, położono nową dachówkę, wykonano nowe obróbki blacharskie. Prace te przeprowadzone zostały w ramach projektu realizowanego przez Gminę Miasto Łęczyca pn. „Przywrócenie dawnej świetności Łęczyckiej Starówce sposobem na poprawę warunków życia mieszkańców miasta", współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. WIĘCEJ >>


Europejskie Dni Dziedzictwa 2012
Wycieczka „Szlakiem codzienności”

„Tajemnice codzienności” to hasło pod którym obchodzone są w tym roku w Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa. Muzeum w Łęczycy, jak co roku, włączyło się w tę ogólnoeuropejską akcję, organizując w dniu 22 września wycieczkę zabytkoznawczą „szlakiem codzienności”, której motywem przewodnim było życie codzienne ludzi związanych z przemysłem włókienniczym w regionie łódzkim w XIX i XX wieku.
WIĘCEJ >>Europejskie Dni Dziedzictwa – Łęczyca 2012
Zaproszenie na wycieczkę
„Szlakiem codzienności”

„Tajemnice codzienności” to hasło pod którym obchodzone są w tym roku w Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa. Podejmując ten temat Muzeum w Łęczycy zaprasza wszystkich miłośników wycieczek zabytkoznawczych do wspólnej wyprawy „Szlakiem codzienności”, której motywem przewodnim będzie życie codzienne i … niecodzienne ludzi związanych z przemysłem włókienniczym w naszym regionie w XIX i XX wieku. Zwiedzając miejsca i zabytki kultury materialnej Łęczycy, Ozorkowa, Zgierza i Łodzi spróbujemy wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania najprostsze i zarazem najtrudniejsze dotyczące roli jednostki i społeczeństwa naszego regionu w budowanie jego tożsamości kulturowej. Mamy nadzieję, że poznając walory dawnej miejskiej architektury drewnianej, przedmioty codziennego użytku i narzędzia pracy robotników dawnych fabryk i manufaktur, zachęcimy wszystkich uczestników do zwrócenia uwagi na ich własne otoczenie i poszukiwanie tego co w minionej i mijającej codzienności może być cenne pod względem materialnym i duchowym.
W planie wycieczki na trasie Łęczyca – Ozorków - Zgierz – Łódź mamy: WIĘCEJ >>Prace remontowe na łęczyckim zamku

Rozpoczęły się prace remontowo – budowlane na Zamku w Łęczycy, związane z remontem dachu Domu Nowego od strony zachodniej. Naprawa dachu pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom odwiedzającym zamek jak i przebywających w nim pracowników, a także zgromadzonym w magazynach cennym zabytkom. W ubiegłym roku, dzięki dotacji pochodzącej ze środków Województwa Łódzkiego udało się wymienić poszycie dachu od strony wschodniej.

W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby przebywające w okolicach zamku o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do poleceń dyrektora Muzeum w Łęczycy.


XIV Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy

W dniach 18 – 19 sierpnia na Zamku w Łęczycy odbył się, już po raz czternasty, Międzynarodowy Turniej Rycerski. Impreza ta należy do czołowych wizytówek turystyki kulturalnej województwa łódzkiego i przyciąga z każdym rokiem dużą rzeszę miłośników średniowiecza. WIĘCEJ >>WIĘCEJ >>


Przedsprzedaż biletów w kasie Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1
CENA: 12zł./dzień. Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny


POBIERZ PROGRAM >>


Wznowienie unikalnej publikacji!

Informujemy, iż Muzeum pozyskało środki finansowe na wznowienie unikalnej publikacji pt. „Legendy łęczyckie”, autorstwa założycielki i pierwszego kierownika naszej placówki – Jadwigi Grodzkiej. Opublikowana w 1960 r. w nakładzie 3 tys. egz. książka nie doczekała się do tej pory wznowienia pomimo swojego wybitnego znaczenia zarówno dla środowiska badaczy folkloru, jak i rzeszy miłośników polskich baśni. W książce J. Grodzkiej po raz pierwszy opublikowane zostały opowieści o łęczyckim diable Borucie, czarownicach i innych demonicznych postaciach zebrane pieczołowicie wśród miejscowej ludności wiejskiej. Książka zawiera również kilka XIX-wiecznych legend o łęczyckim diable należących do kanonu polskiej baśni literackiej. Wszystkie teksty w publikacji, mają swoje korzenie w tradycyjnych wierzeniach łęczyckich. Świadczą o niepowtarzalnym pięknie, uroku i oryginalności naszego terenu. Są też dowodem fantazji jego mieszkańców, dla których legenda o diable Borucie wciąż pozostaje bliska i żywa.
Dotacja została pozyskana w ramach konkursu na „współorganizację projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2012 r.” zorganizowanego przez Łódzki Dom Kultury, który jest jednocześnie współorganizatorem naszego przedsięwzięcia.


Organizator

Współorganizator


Patroni medialni


Ikony natury

W dniu 30 lipca w sali recepcyjnej łęczyckiego Muzeum odbył się wernisaż wystawy Jerzego Grochockiego „Ikony natury”. Artysta w swojej twórczości wyodrębnił cztery podstawowe pojęcia kształtu: płaszczyznę, kwadrat, linię i punkt, oraz cztery pojęcia barwy: czarnej, złotej, srebrnej i białej. Z tych elementów stworzył system: Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni. Mimo, iż J. Grochocki posługuje się językiem geometrii, to traktuje go jak podręczny zestaw narzędzi, przy pomocy których tworzy kompozycje pełne emocji. Wystawę można oglądać do końca sierpnia w godzinach zwiedzania Muzeum. WIĘCEJ >>


ZAGŁOSUJ NA ZAMEK W ŁĘCZYCY!!!

Informujemy, iż na stronie internetowej Gazeta.pl znajduje się konkurs na ulubiony zamek w Polsce. Wśród budowli wytypowanych przez Gazetę znajduje się nasz łęczycki zamek. Zapraszamy do oddawania głosów >> ZAGŁOSUJ <<Kolory Polski
Zbigniew Namysłowski, Witold Janiak Trio

W dniu 14 lipca w klasztorze OO. Bernardynów w Łęczycy odbył się koncert z udziałem wybitnego polskiego saksofonisty jazzowego Zbigniewa Namysłowskiego z towarzyszeniem zespołu Witold Janiak Trio w składzie: Witold Janiak (fortepian elektroniczny syntezatory), Kuba Mielcarek (kontrabas) i Grzegorz Jakiela (perkusja, instrumenty perkusyjne, drumla). Artyści wystąpili w ramach 13 edycji Kolorów Polski - wędrownego festiwalu zorganizowanego przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina. WIĘCEJ >>


Noc Poezji na Zamku w Łęczycy

W dniu 30 czerwca na dziedzińcu zamku w Łęczycy, w ramach Pielgrzymki Artystycznej, odbyła się noc poezji z udziałem poetów związanych z Łodzią i regionem łódzkim: Piotra Groblińskiego, Krzysztofa Kleszcza i Jolanty Sowińskiej – Gogacz. W nocnej scenerii łęczyckiego zamku, przed zgromadzoną publicznością, zaprezentowali swój poetycki dorobek. WIĘCEJ >>Uroda łęczyckiego stroju ludowego
wykład Anny Dłużewskiej - Sobczak

W dniu 25 czerwca w salach wystawienniczych Domu Starego odbył się wykład Pani Anny Dłużewskiej - Sobczak, kustosza działu etnograficznego Muzeum w Łęczycy. Spotkanie poświęcone było urodzie łęczyckiego stroju ludowego.
Chociaż podziwiać go można obecnie jedynie w Muzeum (męski zaniknął w końcu XIW w., kobiecy noszony był do 1914r.) w dalszym ciągu przyciąga uwagę swoją charakterystyczną kolorystyką, tradycyjnymi haftami i ozdobnymi dodatkami. Zebrani mogli poznać historię obecności stroju łęczyckiego w zbiorach muzealnych (sięgającą 1933r.), statystyczną jego zawartość, a także najważniejsze poświęcone mu publikacje. W czasie wykładu zaprezentowano nigdzie wcześniej nie publikowane informacje, pochodzące ze znajdującej się w zbiorach Muzeum w Łęczycy kroniki Starosty Łęczyckiego - Zygmunta Pajdaka (pełnił tę funkcję w latach 1932-1938). Autor wielokrotnie podkreśla w niej niebanalną urodę stroju łęczyckiego, opisuje również przedwojenne próby jego rekonstrukcji i popularyzacji.
W czasie wykładu, integralnie związanego z prezentowaną aktualnie w Muzeum w Łęczycy wystawą czasową pt. Ładna twa uroda. Dawne sposoby kreowania wizerunku nie zabrakło, zapowiadanej słodkiej niespodzianki.


Koncert z okazji obchodów VI Jarmarku Benedykta Polaka

Kolejnym punktem niedzielnych obchodów VI Jarmarku Benedykta Polaka był koncert w sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy, przygotowany przez Akademię Muzyczną im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi. Wystąpili w nim studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego: Katarzyna Pisarek – sopran, Marta Gabryelczyk – mezzosopran oraz Aleksandra Wiwała – sopran, przy akompaniamencie dr Iwony Jakubowskiej (fortepian). W trakcie wieczoru usłyszeliśmy piękne wykonania utworów czeskich i polskich kompozytorów: Antonína Dvořáka, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego. Koncert poprowadził Miłosz Bazelak. Nieco zmieniony program koncertu został przygotowany przez Panią prof. Krystynę Rorbach.
Oficjalna inauguracja VI Jarmarku Benedykta Polaka

W niedzielę, 3 czerwca w obecności władz miasta Łęczyca: burmistrza Andrzeja Olszewskiego, zastępcy burmistrza Wojciecha Czaplija i powiatu łęczyckiego – wicestarosty Krystyny Pawlak, a także licznie zgromadzonych gości, dyrektor Muzeum w Łęczycy – Andrzej Borucki, oficjalnie zainaugurował obchody VI Jarmarku Benedykta Polaka i dokonał otwarcia dwóch wystaw czasowych, które udostępniło nam Czeskie Centrum w Warszawie. Odczytany został również specjalny list od Pani Pavli Foglovej, dyrektora Czeskiego Centrum w Warszawie. WIĘCEJ >>


Warsztaty pt. „Bohaterowie czeskich bajek dla dzieci”
zorganizowane w ramach obchodów VI Jarmarku Benedykta Polaka

W dniu 2 czerwca Muzeum w Łęczycy zainaugurowało obchody VI Jarmarku Benedykta Polaka. Impreza od 2006 roku na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych w naszym mieście. W tym roku mamy okazję poznać kulturę i tradycje Czech w ramach zorganizowanych przez nas „Dni kultury czeskiej”. Jest to kolejne z państw, przez które przemierzało poselstwo papieża Innocentego IV w drodze na dwór chana mongolskiego Gujuka. WIĘCEJ >>

Wyniki konkursu plastycznego pt.: Bohaterowie czeskich bajek dla dzieci
zorganizowanego z okazji VI Jarmarku Benedykta Polaka.
Dni Kultury Czeskiej w Łęczycy

WIĘCEJ >>
VI Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich

25 maja na zamku w Łęczycy odbył VI Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich. W tym roku w szranki turniejowe stanęło 15 szkół podstawowych i 5 gimnazjalnych. Uczniowie, tworzący 10 – osobowe drużyny rycerskie, wzięli udział w następujących konkurencjach: rzut włócznią, strzelanie z łuku (do tarczy punktowanej i wilka), narty wieloosobowe, atak na saracena, machina rycerska oraz serso. Ocenione zostały również własnoręcznie przygotowane przez drużyny stroje. Oprócz konkurencji sprawnościowych młodzież pisała gęsim piórem dyktando oraz sprawdziła swoją wiedzę w quizie dotyczącym wiedzy o średniowiecznym rycerstwie oraz o zabytkach Łęczycy w omawianym okresie. WIĘCEJ >>Sejmik Staropolski 2012

W dniu 19 maja, już po raz trzeci, na dziedzińcu zamku królewskiego w Łęczycy odbył się Sejmik Staropolski. Tym razem impreza odbyła się dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu: Szlachcic Boruta marką Łęczycy i województwa łódzkiego. WIĘCEJ >>


VI TURNIEJ SZKOLNYCH DRUŻYN RYCERSKICH

Muzeum w Łęczycy zamknęło listę szkół, które zgłosiły drużyny rycerskie. Jak co roku ocenie poddany zostanie strój oraz krótka wypowiedź na temat herbu drużyny. Przypominamy także iż turniej rozpocznie się 25 maja, około godz. 9.00 na dziedzińcu Zamku w Łęczycy.

Poniżej prezentujemy listę zgłoszonych szkół:
WIĘCEJ>>


III Turniej Łucznictwa Historycznego

12 maja na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Łęczycy stawiło się 19 łuczników odtwarzających różnorodne epoki: od wczesnego średniowiecza po wojnę secesyjną, od łuczników z dalekiego wschodu po Indian Ameryki Północnej. Swoją drużynę łuczniczą wystawiło także Muzeum w Łęczycy. Wszyscy uczestnicy posiadali strzały oraz łuki spełniające wymogi techniczne (bez użycia tworzyw sztucznych) oraz stroje nawiązujące do tradycji historycznych. Wśród konkurencji turniejowych znalazło się strzelanie m.in.: do tarcz punktowanych, tarcz z sylwetkami zwierząt, wahadła czy sylwetek dzików na kołowrocie oraz konkurencja pn. Ocalić króla. Tytuł najlepszego łucznika obronił Jerzy Kubiak ze Świnic Warckich, który w nagrodę otrzymał kopię miecza jednoręcznego. Drugie miejsce zajął Łukasz Nawalny z Łodzi, a trzecie Bronisław Bartczak z Pragi k/Poddębic. Miło nam ogłosić, iż turniej z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Łucznikom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za udział w turnieju. Zapraszamy za rok!Uczestnicy III Turnieju Łucznictwa Historycznego


Klasyfikacja końcowa III Turnieju Łucznictwa Historycznego: WIĘCEJ>>


Musica Moderna

W dniu 6 maja 2012 r. w kościele O.O. Bernardynów w Łęczycy w ramach wielkiego koncertu 60 sesji z cyklu „Musica Moderna” wystąpił Chór Kameralny VIVID SINGERS pod batutą Dawida Bera. W programie koncertu znalazły się pięknie wykonane utwory sakralne i świeckie m.in. O vos omnes autorstwa Krzysztofa Grzeszczaka, Cantus finalis Marka Jasińskiego, Crocem tuam adoramus, Domine Pawła Łukaszewskiego, Missa brevis Józefa Świdra, Laudate Dominum Michała Zielińskiego. Występ chóru spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, czego świadectwem było wykonanie dodatkowego utworu. Koncert poprowadziła Aleksandra Bęben. WIĘCEJ >>


VI TURNIEJ SZKOLNYCH DRUŻYN RYCERSKICH

Przypominamy iż termin zgłaszania szkół do VI Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich mija 11 maja. Chęć uczestniczenia w zmaganiach turniejowych zgłosiło już 10 szkół.

W tym roku na zakres wiadomości potrzebnych do konkursu wiedzy składać się będą:

 • podstawowe wiadomości dotyczące osoby rycerza,
 • rodzaje zaczepnego i ochronnego uzbrojenia rycerza średniowiecznego (budowa, podział mieczy ich imiona, przydatność, mity związane z tym uzbrojeniem),
 • podstawowe wiadomości na temat obrzędu pasowania na rycerza,
 • obowiązki i przyrzeczenia rycerza,
 • podstawowe wiadomości związane z turniejami rycerskimi (ogólne zasady, nagrody),
 • encyklopedyczna wiedza na temat historii zamku w Łęczycy w okresie średniowiecza (obecność królów, ważne wydarzenia historyczne związane z zamkiem,
 • wpływ króla Kazimierza na rozwój miasta i zamku w Łęczycy (np. „Łęczyca. Monografia miasta do 1990 roku, pod red. R. Rosin, Łęczyca 2002, s.118, 670-671),
 • encyklopedyczna wiedza na temat historii miasta w omawianym okresie.

WIĘCEJ >>


Muzeum w Łęczycy zaprasza do udziału w III Turnieju Łucznictwa Historycznego
12 maja 2012 r. (sobota) dziedziniec zamkowy

Pobierz REGULAMIN

Zapraszamy do obejrzenia relacji z II Turnieju Łucznictwa Historycznego TUTAJ


„Ładna twa uroda. Dawne sposoby kreowania wizerunku.”

Do połowy sierpnia br. można będzie oglądać w Muzeum w Łęczycy wystawę czasową pt. „Ładna twa uroda. Dawne sposoby kreowania wizerunku.” Poprawa warunków materialnych na wsi polskiej na przełomie XIX i XX w. spowodowała m.in. wzrost potrzeb estetycznych jej mieszkańców, w tym eksponowanie walorów ciała, podniesienie własnej atrakcyjności i urody. Jednym ze sposobów zwrócenia na siebie uwagi było noszenie efektownej odzieży ozdobionej bogatymi dodatkami. Stało się to możliwe dzięki rozwojowi różnych gałęzi przemysłu a także handlu i rzemiosła. Wpływ nowych trendów dało się zauważyć także w tradycyjnym łęczyckim stroju ludowym. WIĘCEJ >>


VI Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich

Muzeum w Łęczycy informuje, że w dniu 25 maja 2012 roku na dziedzińcu zamkowym zostanie zorganizowany VI Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich. Nasza akcja edukacyjna ma na celu podkreślenie roli nauczania zintegrowanego oraz jego zastosowania w działaniu zespołowym. W tym roku pragniemy wyjść poza granicę powiatu łęczyckiego i zaprosić szkoły z sąsiednich powiatów znajdujących się w najbliższej okolicy Łęczycy. W związku z powyższym prosimy o zainteresowanie naszą inicjatywą nauczycieli oraz uczniów. Rok temu turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej, które zgłosiły 19 drużyn rycerskich. W tym roku ponownie prosimy szkoły o oddelegowanie „drużyny rycerskiej”, składającej się z 10 osób. W turnieju udział weźmie maksymalnie 20 drużyn.

Po zgłoszeniu drużyny do turnieju, na skrzynkę elektroniczną Państwa szkoły, zostaną przesłane szczegóły związane z organizacją imprezy. Więcej informacji o tegorocznym i poprzednich edycjach turnieju można uzyskać na stronie internetowej Muzeum w Łęczycy.

Zgłoszenia drużyn rycerskich oraz jakiekolwiek uwagi i wątpliwości przyjmujemy także pod numerami telefonów (24) 721 25 43, tel. fax (24) 721 89 97 (adiunkt muzealny - Tomasz Kucharczyk, specjalista ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych – Łukasz Wasiak).Łodzianie w Łęczycy

31 marca 2012 roku Łęczycę odwiedziło około 350 mieszkańców Łodzi. Przyjechali do naszego miasta szynobusem serii EN57, zmodernizowanym dzięki realizowanemu przez Województwo Łódzkie projektowi pn. „Inwestycja w tabor kolejowy - modernizacja czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN57”.
Wizyta rozpoczęła się powitaniem gości na stacji PKP przez burmistrza Miasta Łęczyca Pana Andrzeja Olszewskiego oraz łęczycką kapelę ludową. Następnie autokarami udali się do Tumu, gdzie zwiedzili Archikolegiatę, perłę architektury romańskiej. Z Tumu wszyscy wrócili do Łęczycy, gdzie zwiedzili Starówkę oraz były zakład karny, dawny klasztor dominikanów. Kolejnym punktem pobytu w mieście była wizyta w Muzeum, mieszczącym się w gotyckim zamku królewskim. WIĘCEJ>>2 kwietnia - Światowy Dzień Autyzmu

Autyzm dziecięcy jest całościowym zaburzeniem rozwoju pojawiającym się przed 36 miesiącem życia dziecka. Spowodowany jest uszkodzeniem lub nieprawidłowym działaniem ośrodkowego układu nerwowego. Powstaje na bazie pewnych predyspozycji genetycznych, na które nakładają się w okresie prenatalnym, okołoporodowym lub jeszcze późniejszym różne czynniki środowiskowe – takie jak wirusy czy toksyny. Uszkodzenie układu nerwowego u dzieci autystycznych może być trwałe, ale może też występować czasowo, wtedy, gdy jest spowodowane zaburzeniami metabolicznymi, które rozregulują działanie układu neurohormonalnego. Praca zmysłów dziecka autystycznego (wzroku, słuchu, dotyku, węchu, smaku i równowagi) jest zaburzona.

Strona internetowa Muzeum w Łęczycy ŚWIECIŁA SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU.WIĘCEJ >>


Łodzianie w Łęczycy

W sobotę 31 marca 2012 roku do Łęczycy przyjedzie ok. 300 mieszkańców Łodzi. Ich wizyta wiąże się z pierwszą promocyjną jazdą zmodernizowanego pociągu. Akcja jest częścią realizowanego przez Województwo Łódzkie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013, projektu pn. "Inwestycja w tabor kolejowy - modernizacja czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN57".

Ok. godz. 11.53 turyści zostaną powitani na stacji PKP przez Burmistrza Miasta Łęczycy oraz łęczycką kapelę ludową. Następnie wraz z przewodnikami zwiedzą Archikolegiatę w Tumie, łęczycką Starówkę, dawny zakład karny oraz Muzeum. Nie zabraknie także atrakcji w postaci zorganizowanych na dziedzińcu zamkowym zabaw plebejskich oraz pokazów rycerskich przygotowanych przez grupę rekonstrukcyjną. Wizyta potrwa do godziny 13.45.Ogólnopolski konkurs wiedzy o Kazimierzu Wielkim i jego czasach

7 marca w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy odbył się II etap konkursu z wiedzy o Kazimierzu Wielkim i jego czasach. Ponad 30 uczniów z całej Polski (m.in.: z Grodziska Mazowieckiego, Kutna, Łodzi, Zduńskiej Woli, Włoszczowej, Olkusza, Częstochowy, Chorzowa, Przygodzic oraz Łęczycy) sprawdziło, podczas godzinnego testu, swoją wiedzę o jednym z najznamienitszych polskich królów. Finał konkursu odbędzie się 18 kwietnia br. w Bydgoszczy. Muzeum w Łęczycy życzy wszystkim uczestnikom finałowych zmagań połamania piór. Przypominamy, iż głównym organizatorem konkursu jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.ukw.edu.pl


Uczestników konkursu przywitał Andrzej Borucki - dyrektor Muzeum w Łęczycy

Marta Pałuczak z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Zmagania uczniowskie...


Muzeum w Łęczycy informuje

Od stycznia 2012 roku Muzeum rozpoczęło realizację II etapu projektu Kotlina Kolska w neolicie i epoce brązu w świetle badań cmentarzysk dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet Ochrona zabytków archeologicznych.
I etap zrealizowany został w roku 2011. W jego ramach wykonane zostały analizy oraz opracowania materiałów archeologicznych pozyskanych w wyniku badań archeologicznych przeprowadzonych na stanowiskach w Nagórkach Grabowskich, Teofilkach i Byszewie. Wyniki tych badań znajdą się w przygotowywanej publikacji, której wydanie zaplanowane zostało na II połowę roku. Zwieńczeniem projektu będzie zorganizowana w I połowie grudnia wystawa czasowa poświęcona obrządkom pogrzebowym w późnym okresie neolitu i w początkach epoki brązu we wschodniej części Kotliny Kolskiej.Grosz do grosza czyli bank w domu

Na gości, którzy przybyli do Muzeum w Łęczycy w dniu 1 lutego br. by uczestniczyć w otwarciu wystawy czasowej Grosz do grosza czyli bank w domu czekały nie lada atrakcje. Uczestnicy wysłuchali ciekawego wykładu Pana Bohdana Kowalczyka, któremu towarzyszył Henryk Poselt z Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, uczestniczyli w specjalnych konkursach, jak również byli świadkami „znalezienia skarbu” ukrytego w jednym z muzealnych sekretarzyków.
WIĘCEJ >>


Śladami Jadwigi Grodzkiej

27 stycznia w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy byliśmy świadkami wieczoru poetycko - muzycznego Śladami Jadwigi Grodzkiej. Spektakl przygotowany został przez uczniów z Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy. Za reżyserię odpowiedzialne były nauczycielki z w/w szkoły tj. Patrycja Szalkowska – Śliwińska oraz Marzena Bilicka. Spektakl, którego akcja rozgrywa się w trzech miejscach: na zamku w Łęczycy, w szkole oraz w prywatnym domu, prezentuje sylwetkę Jadwigi Grodzkiej – zasłużonej łęczycanki, założycielki Muzeum w Łęczycy, zabytkoznawczyni, popularyzatorki wiedzy o Ziemi Łęczyckiej oraz wychowawczyni pokoleń młodzieży. Spektakl dopełniły ponadto utwory muzyczne wykonane przez młodzież biorącą udział w przedstawieniu oraz prezentacja multimedialna. Po zakończonym spektaklu część widzów podzieliła się wspomnieniami ze swoich spotkań z Jadwigą Grodzką.
WIĘCEJ >>Muzeum w Łęczycy informuje

Zakończył się trwający od marca do końca grudnia 2011 r. pierwszy etap realizacji projektu pn. „Kotlina Kolska w neolicie i epoce brązu w świetle badań cmentarzysk”. Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet Ochrona zabytków archeologicznych. W ramach realizowanych zadań opracowano wyniki badań cmentarzysk z neolitu i epoki brązu na stanowiskach w Byszewie, Teofilkach i Nagórkach Grabowskich, usytuowanych w obrębie Kotliny Kolskiej. Zostały wykonane szczegółowe analizy typologiczno – stylistyczne zabytków, pozwalające określić relacje między społecznościami późnoneolitycznymi zamieszkującymi wschodnią część Kotliny Kolskiej, a zasiedlającymi tereny ościenne. Ponadto wykonano analizy antropologiczne materiału kostnego, które pozwalają ocenić społeczny kontekst badanych przemian w zwyczajach pogrzebowych, a także wykonano datowania radiowęglowe, które pozwoliły ustalić chronologię bezwzględną dla zmian kulturowych związanych z początkiem kultury w typie pól popielnicowych. Wszystkie podjęte działania pozwoliły na zgromadzenie cennych informacji na temat zmian w rytuałach pogrzebowych, zachodzących w obrębie społeczności z okresu późnego neolitu. W roku 2012 w ramach II etapu realizacji projektu, planowane jest wydanie publikacji z wynikami badań, której towarzyszyć będzie otwarcie wystawy czasowej prezentującej obrządek pogrzebowy w późnym okresie neolitu i w początkach epoki brązu we wschodniej części Kotliny Kolskiej.

2012/2011


30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W dniach 12 i 14 grudnia Muzeum w Łęczycy, Archiwum Państwowe w Płocku Oddział w Łęczycy oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowały spotkania z członkami Solidarności oraz wystawy z pamiątkami z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W poniedziałek 12 grudnia w łęczyckim archiwum odbyło się spotkaniu z cyklu „Historia mówiona”. Uczestnicy spotkania podzielili się swoimi wspomnieniami z okresu zawiązywania się struktur Solidarności w takich zakładach pracy jak: Ema-Elester, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Podgórzycach, Szpital Powiatowy w Łęczycy, Zbiorcza Szkoła Gminna, Technikum Łączności czy też Solidarność Rolników Indywidualnych.
WIĘCEJ >>


Drugi pokój

11 grudnia w sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy odbył się, zorganizowany w ramach III edycji Łęczyckiej Jesieni Teatralnej, spektakl autorstwa Zbigniewa Herberta „Drugi pokój”. Przed licznie zebraną widownią wystąpili Agnieszka Sitek i Tomasz Mędrzak – aktorzy związani z warszawskim Teatrem TM (dawnym Teatrem Ochoty). Spektakl – jednoaktówka wyreżyserowany przez Tomasza Mędrzaka jest adaptacją sceniczną słuchowiska radiowego Zbigniewa Herberta. Przedstawienie, jego piękny i poetycki język ukazuje, a zarazem podkreśla brutalną rzeczywistość i bezwzględność dwojga cynicznych bohaterów, którzy wyczekują na śmierć staruszki mieszkającej w drugim pokoju. Ważną rolę odgrywa w spektaklu trzeci bohater – cisza (charakterystyczna dla poezji Zbigniewa Herberta).
WIĘCEJ >>


III Łęczycka Jesień Teatralna - Wiersze, które lubię

4 grudnia w sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy byliśmy świadkami niezapomnianego wieczoru poetyckiego z Katarzyną Łaniewską. Bohaterka wieczoru – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, jurorka wielu ogólnopolskich festiwali recytatorskich, a także artystka współpracująca z Teatrem TM w Warszawie zaprezentowała publiczności poezję, którą sama podzieliła na trzy bloki tematyczne: klasyka, o miłości oraz wiersze związane z bogiem, honorem i ojczyzną. W repertuarze artystki znalazły się m.in.: piękne i wzruszające interpretacje fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, poematu „Beniowski” Juliusza Słowackiego, czy też nadal aktualne utwory o przedwojennej Warszawie – takie jak teksty Juliana Tuwima z kabaretu „Qui Pro Quo”. Na zakończenie aktorka, odpowiadając na liczne pytania widzów, opowiedziała o swojej pracy zawodowej (zdradzając przy okazji trochę anegdot obecnych na co dzień w tym zawodzie) oraz poruszyła kwestie związane ze stanem dzisiejszej kultury.
WIĘCEJ >>


Historia Łęczycy pocztówkami opowiedziana

28 listopada w salach Domu Starego odbył się wykład adiunkta działu historycznego Muzeum w Łęczycy Tomasza Kucharczyka. Pierwsze slajdy prelegent poświęcił historii karty pocztowej, jej charakterystycznemu układowi zmieniającemu się na początku XX w. Po tym wstępie przedstawione zostały sylwetki łęczyckich wydawców kart pocztowych, m.in. Abrama Cudka Bechlera, Tekli Chrempińskiej, czy też fotografa Abrahama Koneckiego. Tomasz Kucharczyk przedstawił również, ilustrując pocztówkami, międzywojenną historię zabytków miasta: ratusza miejskiego, gmachu urzędów państwowych, kościoła O.O. Bernardynów, kolegiaty w Tumie oraz parku miejskiego. Omówione zostały także miejskie miejsca targowe. Autor przybliżył w dalszej części wykładu zawiłą historię pomników Tadeusza Kościuszki oraz figury Matki Bożej na placu Tadeusza Kościuszki. Na podstawie pocztówek opisane zostały również charakterystyczne dla miasta z początku XX w. osoby jak woziwoda czy też „ślepy Franuś”. Na koniec odczytu słuchacze sami mogli sprawdzić swoją znajomość Łęczycy poprzez poprawne opisanie zaprezentowanych na slajdzie dwóch pocztówek.


Aktor... to aktor... to aktor

27 listopada w sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy odbył się pierwszy spektakl zorganizowany w ramach III edycji Łęczyckiej Jesieni Teatralnej - „Aktor...to aktor...to aktor (Próba z publicznością)”. Przed licznie zebraną widownią wystąpił Cezary Morawski – aktor związany z teatrem TM w Warszawie, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych oraz wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Spektakl autorstwa Zijaha A. Sokolovića (przekład i opracowanie: Cezary Morawski, muzyka: Mateusz Dembski) w dowcipny sposób opowiada o trudnym życiu aktorów w dzisiejszej rzeczywistości.
WIĘCEJ >>List otwarty do uczestników III Łęczyckiej Jesieni Teatralnej

LIST OTWARTY


Dzień Wszystkich Świętych

W tym wyjątkowym dniu, odwiedzając groby naszych bliskich i znajomych, pamiętajmy również o miejscach pochówków znajdujących się na cmentarzach innych wyznań. Zabytkowe, często zapomniane i zniszczone nagrobki są bowiem świadectwem naszego dziedzictwa kulturowego. Biorąc udział w kwestach prowadzonych na cmentarzach przyczyniamy się do pozyskiwania środków przeznaczonych na renowacje tych zabytkowych grobów.

Pamiętając o tych, którzy odeszli wspominamy również wszystkich nieżyjących pracowników Muzeum w Łęczycy.Regionalny Kongres Kultury – Łódź 2011

W dniach 27-29 października br. odbył się w Łodzi Regionalny Kongres Kultury. W obradach wzięli udział przedstawiciele sektora kultury i przemysłów kreatywnych – instytucji, organizacji pozarządowych, a także przedsiębiorcy, artyści oraz eksperci. Nasze miasto reprezentowali m.in.: pracownicy merytoryczni Muzeum w Łęczycy, a także Domu Kultury w Łęczycy oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy. W trakcie trwania kongresu poruszono najistotniejsze tematy związane ze stanem kultury w naszym regionie. Każdy z uczestników mógł ponadto wyrazić na publicznym forum swoje opinie, obawy i oczekiwania związane z rozwojem kultury w naszym kraju.
ZOBACZ LINKI:
Regionalny Kongres Kultury - Łódź 2011 http://kongres-kultury.pl
Łódzki Manifest Kreatywności http://kongres-kultury.pl/rkk/art-lodzki_manifest_kreatywnosci_162.htmlPrace remontowe na łęczyckim zamku

Zakończyły się prace remontowe związane z naprawą dachu Domu Nowego, Zamku w Łęczycy. Prace polegały na częściowej wymianie więźby i łacenia połaci dachowej, pokrycia dachowego, wykonaniu obróbek blacharskich oraz naprawie komina i gzymsów podokapowych. Prace trwały trzy tygodnie, a ich efektem jest naprawa wschodniej części dachu.
Remont dachu Domu Nowego został zrealizowany ze środków Województwa Łódzkiego.
ETAPY REALIZACJI


Najpiękniejsze utwory epoki baroku

23 października w kościele O.O. Bernardynów odbył się koncert Najpiękniejsze utwory epoki baroku. Przed licznie zebraną publicznością wystąpili: Anna Szoszkiewicz – sopran, Dariusz Czekalski – trąbka oraz Tomasz Mońko – organy. W programie koncertu znalazły się utwory m.in.: Jana Sebastiana Bacha (Preludium i Fuga D BWV 532), Georga Friedricha Haendla (Let the bright Seraphim z oratorium Samson), Henriego Seroki (Ave Maria), czy też Henry Purcella (Trumpet tune). Wszystkie utwory, brawurowo wykonywane przez artystów, nagradzane były przez widownię gromkimi brawami.
Organizatorami niedzielnego koncertu byli: Urząd Miasta w Łęczycy, Muzeum w Łęczycy, Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej oraz Klasztor O.O. Bernardynów w Łęczycy. Koncert Najpiękniejsze utwory epoki baroku połączony był ze zbiórką datków na odnowę starych pomników na łęczyckim cmentarzu. Zbiórkę przeprowadzili członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej oraz Towarzystwa Naukowego Płockiego/oddział w Łęczycy.


Łęczycka publiczność

Od lewej: Alicja Łosińska (skarbnik Towarzystwa Naukowego Płockiego/oddział w Łęczycy), Lucyna Sztompka (Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej) oraz Włodzimierz Sroczyński (Prezes Łęczyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku)

Dariusz Czekalski grający na trąbce


Badania archeologiczne na Ziemi Łęczyckiej w okresie międzywojennym

13 października br. w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy odbył się wykład Badania archeologiczne na Ziemi Łęczyckiej w okresie międzywojennym. Mgr Patrycja Zasadzka, asystent działu archeologicznego Muzeum w Łęczycy, przedstawiła zgromadzonej publiczności historię badań wykopaliskowych przeprowadzonych w latach 30-tych XX w. przez pracowników ówczesnego Muzeum Etnograficznego w Łodzi oraz Zakładu Archeologii Przedhistorycznej Uniwersytetu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Prace te odbyły się w Błoniu, Sierpowie, Gledzianówku, Sobótce i Witaszewicach i ujawniły istnienie cmentarzysk kultur: łużyckiej, pomorskiej i grobów kloszowych, funkcjonujących na tamtejszych terenach od ok. 1200 do 400 r. p.n.e. Odkryto również charakterystyczne dla kultury przeworskiej groby pełnozbrojnych wojowników konnych oraz tzw. groby książęce z II-IV w. n.e. zawierające unikatowe wyposażenie, m.in.: trójząb gladiatora, kociołek z brązu, brązowe zapinki emaliowane czy naczynia terra sigillata, świadczące nie tylko o wysokiej pozycji społecznej osób zmarłych, lecz również o kontaktach handlowych z ludnością zamieszkującą obszar południowej Europy. Wykład, połączony z prezentacją multimedialną, miał na celu przybliżyć mieszkańcom Łęczycy i okolic nie tylko historię badań archeologicznych, lecz również zaprezentować fotografie i ryciny zabytków, które oglądać można w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
Prace remontowe na łęczyckim zamku

Rozpoczęły się prace remontowo – budowlane na Zamku w Łęczycy, związane z remontem dachu Domu Nowego. Zakres prac obejmie: częściową wymianę więźby dachowej, łacenia połaci dachowej oraz pokrycia dachowego, wykonanie obróbek blacharskich oraz naprawę gzymsów podokapowych i komina. Remont przeprowadzi firma Usługi Budowlano-Remontowe Bogdan Kordek z Przeczycy, woj. podkarpackie. Naprawa dachu pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom odwiedzającym zamek jak i przebywających w nim pracowników, a także zgromadzonym w magazynach cennym zabytkom.

W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby przebywające w okolicach zamku o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do poleceń dyrektora Muzeum w Łęczycy.

Remont dachu Domu Nowego został zrealizowany ze środków Województwa Łódzkiego w ramach konkursu „na udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków województwa łódzkiego”.WIĘCEJ>>


Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 – Kamienie milowe

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa europejskie oraz Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 r. i jest obecnie jednym z 50 krajów biorących w niej udział. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują. WIĘCEJ>>


Apel do mieszkańców Łęczycy

Na początku października Muzeum w Łęczycy otworzy w salach domu starego wystawę czasową poświęconą historii łęczyckich kart pocztowych. Na wystawie prezentowane będą karty znajdujące się w zbiorach Muzeum oraz prywatne zbiory pochodzące z okresu od 1901 do 1945 roku. Wystawa przybliży zwiedzającym historię wydawców kart mieszkających w Łęczycy. Dla mieszkańców miasta będzie również doskonałym materiałem poglądowym i porównawczym starej Łęczycy z jej stanem obecnym. W związku z zapowiadaną wystawą Muzeum w Łęczycy zwraca się z prośbą do mieszkańców miasta by "odświeżyli" swoje stare albumy fotograficzne oraz pamiątki po dziadkach. Państwa pocztówki uzupełniłyby zbiory Muzeum, ewentualnie wzbogaciłyby wystawę w charakterze eskponatów.
Jakiekolwiek uwagi i pytania związane z wystawą oraz kartami pocztowymi przyjmuje adiunkt muzealny Tomasz Kucharczyk pod numerem telefonu (24) 721 25 43.
Europejskie Dni Dziedzictwa – Łęczyca 2011
Zaproszenie na wycieczkę

Muzeum w Łęczycy, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, zaprasza na bezpłatną wycieczkę zabytkoznawczą na trasie Łęczyca - Tum - Maurzyce - Wyszogród - Czerwińsk - Brochów - Żelazowa Wola - Łęczyca. W programie zwiedzanie: archikolegiaty w Tumie, skansenu wsi łowickiej w Maurzycach i pierwszego na świecie spawanego mostu, fragmentu najdłuższego w Europie drewnianego mostu w Wyszogrodzie, kościoła romańskiego w Czerwińsku, kościoła obronnego w Brochowie (miejsce chrztu Fryderyka Chopina) i parku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Termin wycieczki: 17 września (sobota). Zbiórka o godzinie 8.45. na dziedzińcu zamkowym (ul. Zamkowa1). Przewidywany powrót – godzina 19.00. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 września (czwartek) pod nr. telefonu (24 721 89 97). Uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych zgłaszani są telefonicznie przez wychowawców klas. Ilość miejsc ograniczona!!! Wyżywienie we własnym zakresie. WIĘCEJ>>XIII Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy

W dniach 20-21 sierpnia na Zamku w Łęczycy odbył się XIII Międzynarodowy Turniej Rycerski. Podobnie jak w latach ubiegłych dziedziniec zamkowy licznie odwiedzili turyści z całego kraju, by móc podziwiać niezwykle efektowne zmagania turniejowe. W tym roku ponownie zaprosiliśmy grupę rycerzy pieszych Armentum z Czech oraz Bractwo Rycerzy Łuku z Polski. W programie turnieju znalazły się również pokazy konne Drużyny Xiążęcej z Warszawy, występy zespołu muzyki dawnej BraAgas z Czech oraz pokazy Gwardii Gryfa z Wrocławia – jedynej w Polsce grupy uprawiającej tradycje włoskiego sbandieratori (żonglowanie chorągwiami, które dodatkowo połączone zostało z występami tancerek i akrobatów). W tym roku odbył się również międzynarodowy turniej łuczniczy o statuetkę „Srebrnej brzechwy”. Nie zabrakło konkursów oraz zabaw plebejskich dla publiczności. Jak co roku na dziedzińcu zamkowym oraz wokół zamku znajdowały się średniowieczne warsztaty rzemieślnicze oraz kupieckie stragany. WIĘCEJ>>

Przedsprzedaż biletów w kasie Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1
CENA: 12zł./dzień. Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny


POBIERZ PROGRAM TURNIEJU:
       

WIĘCEJ >>


ORGANIZATORZY:

Muzeum w Łęczycy Urząd Miasta w Łęczycy Starostwo Powiatowe w Łęczycy

Są pieniądze na dach!!!

Muzeum w Łęczycy informuje, iż otrzymało środki finansowe na remont dachu XVI - wiecznego Domu Nowego. Naprawa uszkodzonego dachu pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom odwiedzającym zamek jak i przebywających w nim pracowników, a przede wszystkim zgromadzonym w magazynach cennym zabytkom. Prace remontowe przewidziane są na okres od sierpnia do listopada 2011 roku. Pieniądze na ten cel pochodzą z dotacji otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.ZAGŁOSUJ NA ARCHIKOLEGIATĘ W TUMIE!!!

Informujemy, iż na stronie internetowej National Geographic trwa plebiscyt Polska jest najfajniejsza. Wśród wyróżnionych miejsc znalazla się również nasza archikolegiata w Tumie. Zapraszamy do odwiedzenia strony i wysyłania smsów. >> www.national-geographic.pl <<ZAGŁOSUJ NA ZAMEK W ŁĘCZYCY!!!

Informujemy, iż na stronie internetowej Gazety Wyborczej znajduje się konkurs na najpiękniejszy zamek w Polsce. Wśród dwunastu budowli wytypowanych przez Gazetę znajduje się nasz łęczycki zamek. Zapraszamy do oddawania głosów >> ZAGŁOSUJ <<Dziecięca wyspa marzeń na łęczyckim zamku

2 lipca na dziedzińcu zamkowym odbył się zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Łęczycy (jednym ze współorganizatorów było także Muzeum w Łęczycy) festyn pod nazwą „Dziecięca wyspa marzeń”. Pomimo niesprzyjającej pogody w festynie udział wzięło kilkaset dzieci i młodzieży z Łęczycy i okolic. Dzieci mogły skorzystać m.in.: ze zjeżdżalni, trampoliny, czy też toru przeszkód specjalnie przygotowanego przez strażaków. Wśród wielu atrakcji znalazło się również strzelanie z łuku, nauka lepienia naczyń z gliny, czy też pokaz Capoeiry – sztuki walki wywodzącej się z Brazylii. WIĘCEJ>>


Dziecięca wyspa marzeń na naszym zamku

„Machina rycerska”

Nauka lepienia naczyń z gliny


Wycieczka do Gniezna laureatów konkursu Oblicza polskiej kultury. 850 lat archikolegiaty w Tumie.

W dniu 16 czerwca miała miejsce wycieczka do Gniezna, w której udział wzięli laureaci zorganizowanego przez łęczyckie Muzeum konkursu pn. Oblicza polskiej kultury. 850 lat archikolegiaty w Tumie. W czasie pobytu w pierwszej stolicy Polski, uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Mieli możliwość obejrzenia wspaniałych eksponatów pochodzących ze skarbca katedralnego, datowanych na okres od X do XVIII w., takich jak m.in. kielich św. Wojciecha, tzw. kielich Dąbrówki i kielich królewski z XII stulecia ufundowany prawdopodobnie dla katedry gnieźnieńskiej przez Mieszka III Starego, relikwiarze z XV i XVI w., monstrancje. Uwagę uczestników wycieczki przykuły także drewniane rzeźby sakralne z okresu od XIV do XIX w., a także tkaniny liturgiczne (XV do XVIII w.) haftowane ręcznie prawdziwym złotem i srebrem w najsłynniejszych warsztatach Europy. Na koniec każdy z uczestników miał okazję odnaleźć wśród rzeźb i obrazów wizerunek swojego patrona. WIĘCEJ>>


Protokół z posiedzenia komisji konkursu pt.:
„Oblicza polskiej kultury. 850 lat archikolegiaty w Tumie”.

W dniu 11 czerwca 2011 roku odbyły się w sali reprezentacyjnej starego ratusza w Łęczycy obrady komisji konkursu pt.: Oblicza polskiej kultury. 850 lat archikolegiaty w Tumie.
Komisja pracowała w następującym składzie:

 1. Teresa Kawczyńska, pedagog, kierownik referatu oświaty i kultury Urzędu Miasta w Łęczycy.
 2. Mirosława Żydek, artysta plastyk, emerytowana dyrektor Domu Kultury w Łęczycy.
 3. Lucyna Sztompka, polonistka, emerytowana dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy.
 4. ks. Paweł Olszewski, proboszcz parafii NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie
 5. Anna Dłużewska – Sobczak, polonistka, kustosz działu etnograficznego Muzeum w Łęczycy.
 6. Patrycja Zasadzka, archeolog, asystent działu archeologicznego Muzeum w Łęczycy.
 7. Tomasz Kucharczyk, historyk, adiunkt działu historycznego Muzeum Łęczycy.
 8. Andrzej Borucki, historyk sztuki, starszy kustosz działu artystycznego i dyrektor Muzeum w Łęczycy.

W wyniku wspólnych ustaleń komisja przyznała nagrody w następujących kategoriach:
WIĘCEJ >>

Kolejny projekt muzeum

Muzeum w Łęczycy od marca realizuje projekt pn. Kotlina Kolska w neolicie i epoce brązu w świetle badań cmentarzysk, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dziedzictwo Kulturowe.
Celem projektu jest opracowanie i publikacja wyników badań cmentarzysk z neolitu i epoki brązu na stanowiskach Byszew, Teofilki oraz Nagórki Grabowskie, pow.łęczycki, gm. Grabów, woj. łódzkie usytuowanych w obrębie Kotliny Kolskiej, traktowanej jako obszar peryferyjny dla osadnictwa z okresu neolitu i epoki brązu.
W ramach projektu zostaną wykonane szczegółowe analizy typologiczno-stylistyczne zabytków oraz analizy antropologiczne materiału kostnego, a także datowanie radiowęglowe oraz analizy fizyko-chemiczne przedmiotów brązowych. Pozwoli to na zgromadzenie niezwykle cennych informacji na temat zmian w rytuałach pogrzebowych, zachodzących w obrębie społeczności z okresu późnego neolitu, a w szczególności kręgu trzcinieckiego, i jego związków z kulturami w typie popielnicowym.
W ramach projektu przewidziana jest ponadto wystawa czasowa prezentująca obrządek pogrzebowy w późnym okresie neolitu i w początkach epoki brązu we wschodniej części Kotliny Kolskiej połączona z promocją publikacji, która zawierać będzie opracowanie zabytków archeologicznych z wymienionych stanowisk uzupełnione o wyniki specjalistycznych analiz.
Podziękowania dla Muzeum w Łęczycy

Z okazji Dnia Pracownika i Twórcy Kultury na ręce Dyrektora Muzeum w Łęczycy – Andrzeja Boruckiego wpłynęło pismo od Władz Powiatu Łęczyckiego – Starosty Wojciecha Zdziarskiego oraz Wicestarosty Krystyny Pawlak.V Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich

27 maja na zamku w Łęczycy odbył się – już po raz 5. – Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich. W tym roku w szranki turniejowe stanęło 12 szkół podstawowych i 7 gimnazjalnych. Uczniowie, tworzący 10 – osobowe drużyny rycerskie, wzięli udział w następujących konkurencjach: rzut włócznią, strzelanie z łuku, narty wieloosobowe, atak na saracena, machina rycerska oraz tor przeszkód („pijany miecz”). Ocenione zostały również własnoręcznie przygotowane przez drużyny stroje. Oprócz konkurencji sprawnościowych młodzież pisała gęsim piórem dyktando oraz sprawdziła swoją wiedzę w quizie dotyczącym wiedzy o średniowiecznym rycerstwie oraz o archikolegiacie w Tumie, która obchodziła w tym roku 850 – lecie konsekracji (zobacz poprawne odpowiedzi do quizu ). WIĘCEJ>>


850 lat archikolegiaty w Tumie

22 maja w Tumie oraz Łęczycy obchodzono uroczystości związane z 850 – leciem konsekracji archikolegiaty w Tumie – świątyni, w której odbywały się wydarzenia mające nie tylko bezpośredni wpływ na dzieje Kościoła Katolickiego w Polsce, ale również na kształtowanie się zrębów państwowości i kultury polskiej. Po uroczystej Mszy Świętej (na której obecni byli m.in.: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski, Ministrowie oraz Posłowie na Sejm RP) celebrowanej przez Kardynała Józefa Glempa dokonano uroczystego odsłonięcia kamienia pamiątkowego z okazji 850 – lecia konsekracji archikolegiaty w Tumie. Odsłonięcia kamienia dokonali Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce Arcybiskup Celestino Migliore. WIĘCEJ>>


II Turniej Łucznictwa Historycznego

14 maja na dziedzińcu zamkowym odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy, II Turniej Łucznictwa Historycznego. Do udziału w turnieju zgłosiło się 14 łuczników z województwa łódzkiego. Wszyscy uczestnicy zmagań musieli posiadać strzały oraz łuki spełniające wymogi techniczne (bez użycia tworzyw sztucznych) oraz stroje nawiązujące do tradycji historycznych. W szranki turniejowe stanął również Jarosław Pruchniewski z zaprzyjaźnionej z muzeum wioski indiańskiej TATANKA znajdującej się niedaleko Łęczycy. Wśród konkurencji znalazły się m.in.: strzały do tarczy o średnicy 80 cm, strzały do sylwetek zwierząt, czy też strzały do dzików wprawionych w ruch na specjalnie przygotowanym kołowrocie. Strzelanie odbywało się na dystansach 15, 20 i 30 metrów. Po kilkugodzinnych zmaganiach zwycięzcą okazał się Jerzy Kubiak, który otrzymał w nagrodę kopię miecza jednoręcznego (wraz z pochwą) z XV w. Bronisław Bartczak, Dariusz Krawczyk i Piotr Urbaniak (kolejno 2,3 i 4 miejsce) otrzymali wiklinowe kołczany. Wszyscy uczestnicy otrzymali również pamiątkowe dyplomy z odciskiem herbu miasta Łęczycy wzorowanym na oryginalnej XIV – wiecznej pieczęci. WIĘCEJ>>

V TURNIEJ SZKOLNYCH DRUŻYN RYCERSKICH

Muzeum w Łęczycy informuje, iż 29 kwietnia 2011 roku zakończyła się rekrutacja do tegorocznego V Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich. Udział w turnieju weźmie 19 drużyn z powiatu łęczyckiego. Turniej odbędzie się w dniu 27 maja 2011 roku. Poniżej znajduje się wykaz szkół podstawowych oraz gimnazjalnych:
WIĘCEJ>>Muzeum w Łęczycy zaprasza do udziału w II Turnieju Łucznictwa Historycznego
14 maja 2011 r. (sobota)
Dziedziniec zamkowy

Pobierz REGULAMIN

Zapraszamy do obejrzenia relacji z I Turnieju Łucznictwa Historycznego TUTAJ


Musica Moderna 2011

8 maja w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy odbyła się kolejna, 58 sesja Musica Moderna. W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas Chór Żeński GAUDIUM PER CANTO (pod dyrekcją prof. Anny Fiebig) z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W programie koncertu znalazły się, brawurowo wykonane przez chór, utwory m.in.: Piotra Jańczaka De profundis clamavi, Jubilate Deo, Fryderyka Chopina Dumka, Wojak, Petra Ebena De facie formosa oraz kompozycje obecnych na niedzielnym koncercie Andrzeja Hundziaka Litania do Marii Panny i Krzysztofa Grzeszczaka Suita mazurska. Koncert poprowadziła Aleksandra Bęben.
58 sesja Musica Moderna, organizowana w Łęczycy po raz 5. z rzędu, jest już za nami. Podobnie jak w latach ubiegłych byliśmy świadkami pięknego koncertu we wnętrzach zabytkowego klasztoru OO. Bernardynów. Muzeum w Łęczycy, jako jeden z organizatorów koncertu, składa serdeczne podziękowania za wspaniały występ Chórowi GAUDIUM PER CANTO pod dyrekcją Anny Fiebig.
WIĘCEJ >>Muzeum zaprasza na wystawęWIĘCEJ >>


Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że 4 kwietnia 2011 roku zmarł Bronisław Kazimierz Przybylski, wybitny kompozytor i pedagog, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Łodzi, prorektor tejże uczelni w latach1978-81, wieloletni Kierownik Katedry Kompozycji. Był inicjatorem i organizatorem sesji Musica Moderna, której wielki koncert odbywał się od 2007 roku w kościele Bernardynów w Łęczycy. Pogrzeb prof. Bronisława K. Przybylskiego odbędzie się we wtorek 12 kwietnia 2011 roku o godz. 11.00, na Cmentarzu Rzymskokatolickim p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Łodzi, ul. Szczecińska 96/100. WIĘCEJ>>Nasz żart Prima Aprilisowy
1 kwietnia - Sensacyjne odkrycie!!!

W trakcie rutynowych prac porządkowych (codzienne mycie obrazów), pracownicy Muzeum w Łęczycy dokonali sensacyjnego odkrycia na obrazie Jana Styki „Woły w zaprzęgu”. Obraz Jana Styki już przed kilkoma laty ujawnił swoją pierwszą tajemnicę. Okazał się wówczas fragmentem wielkiego dzieła pt. „Panorama Siedmiogrodzka” wykonanego w roku 1898 dla uczczenia rocznicy Powstania na Węgrzech przez międzynarodowy zespół malarzy pracujących pod kierunkiem Jana Styki. Niestety obraz ten na początku XX wieku, został podzielony na mniejsze fragmenty. Jeden z nich po 1945 roku trafił do naszego Muzeum. W dniu dzisiejszym okazało się, że obraz kryje jeszcze jedną niezwykłą tajemnicę związaną z postacią starego, węgierskiego górala, którego płeć od dawna wzbudzała wątpliwości wśród niektórych pracowników muzeum i była przedmiotem długotrwałych dyskusji. Postanowiliśmy rozstrzygnąć ten spór w sposób ostateczny. W tym celu przemyliśmy twarz starego góra silnym rozpuszczalnikiem. Już pierwsze efekty działania środka chemicznego zapowiadały sensację. Po usunięciu grubej warstwy farby ujawniliśmy jeszcze jednego autora „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Był nim znany włoski malarz nie wymieniony do tej pory jako współautor tego niezwykłego dzieła. Można przypuszczać, że powodowany zazdrością Jan Styka, zataił jego osobę jako współwykonawcę. Ponadto nasze działania dobitnie wykazały, że wśród uczestników bitwy pod Sybinem, którą przedstawiała „Panorama Siedmiogrodzka” była kobieta. O naszym odkryciu niezwłocznie powiadomiliśmy kolegów z paryskiego Luwru, które również posiada dzieła tego włoskiego malarza. Dzisiejsze odkrycie zachęciło nas do dalszych badań nad obrazem Jana Styki. O postępach prac zespołu badawczego poinformujemy Państwa za rok o tej samej porze.
Lisowczycy

30 marca, w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy, odbył się pokaz dokumentu fabularyzowanego Krzysztofa Langa i Jerzego Celińskiego Lisowczycy. Film, którego narratorem jest Piotr Fronczewski, zrealizowany został w 1993 roku na zlecenie Telewizji Polskiej. Poprzedzające projekcję filmu słowo wstępne O lisowczykach w malarstwie, literaturze i łęczyckiej legendzie, wygłoszone przez dyrektora naszego Muzeum – Andrzeja Boruckiego, dotyczyło białej i czarnej legendy lisowczyków, która inspirowała mistrzów pędzla (m.in.: Juliusza Kossaka, Władysława Szernera, Rembrandta, Stefano della Belli, czy też Józefa Brandta) i pióra (m.in.: Ferdynanda Ossendowskiego) do tworzenia niezwykle sugestywnych postaci ludzi dumnych, wolnych, okrutnych i szaleńczo odważnych, nie liczących się z nikim i z niczym, rządzących się własnymi prawami i wewnętrznym kodeksem honorowym. Lisowczycy stali się dla narodów ościennych (Niemców, Czechów i Rosjan) synonimem polskiego diabła, a wiele cech lisowczyków odnaleźć można w legendarnej postaci łęczyckiego Boruty – szlachcica.
Dyrektor Muzeum w Łęczycy, opisując uzbrojenie lisowczyków, pokazał licznie zebranej publiczności różnice między długim łukiem prostym tzw. angielskim, a używanym przez lisowczyków krótkim łukiem refleksyjnym umożliwiającym łatwiejsze strzelanie w czasie jazdy konnej. Na wykładzie prezentowane były również kopie szabel. Pierwsza, lżejsza – służąca do walki pieszej oraz druga, cięższa z młotkiem na końcu głowni, kawaleryjska. Przed projekcją filmu Lisowczycy wyświetlony został także krótki fragment Potopu ilustrujący osobę Kmicica (Babinicza) – postaci wzorowanej na lisowczykach. Drugi, krótki materiał filmowy, dotyczył udanej próby bicia, przez Lajosa Kassaia, rekordu Guinessa w szybkości strzelania z łuku do ruchomych celów z konia (12 strzał w 17,5 sekundy). WIĘCEJ>>Konkurs dla młodzieży gimnazjów
i szkół ponadgimnazjalnych powiatu łęczyckiego
z okazji 850 rocznicy konsekracji
Archikolegiaty w Tumie
pod Łęczycą


Pobierz regulamin
Aneks nr 1 do regulaminu
Anatomia brzydoty…

8 marca, w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy, odbył się wykład Anatomia brzydoty. Refleksje nad ikonografią diabła w sztuce europejskiej do XVI w. Przed licznie zebraną publicznością wystąpiła dr Jowita Jagla (adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego specjalizująca się m.in. w ikonografii średniowiecznej oraz związkach sztuki i medycyny). W trakcie wykładu połączonego z prezentacją multimedialną dowiedzieliśmy się o różnych wizjach i formach postrzegania postaci diabła przez dawnych artystów (m.in.: Hieronima Boscha).


Dr Jowita Jagla

Muzeum w Łęczycy - siedziba diabła Boruty


Łęczycka publiczność

Różne wcielenia diabła


Konkurs wiedzy o Kazimierzu Wielkim

2 marca w salach muzealnych odbył się II etap międzyszkolnego konkursu z wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego czasach. Ponad 60 uczniów z całej Polski (m.in.: z Kępna, Konina, Żychlina, Grodziska Mazowieckiego, Radomia, Kutna, Łęczycy, Łodzi, Dobronia, Sieradza, Skierniewic, Zduńskiej Woli, Włoszczowej, Zawiercia, Olkusza, Mysłowic, Katowic, Chorzowa i Przygodzic) sprawdziło, podczas godzinnego testu, swoją wiedzę o jednym z najznamienitszych polskich królów. Wyniki testów poznamy za dwa tygodnie, a my już teraz gratulujemy przyszłym zwycięzcom i życzymy połamania piór podczas finału konkursu, który odbędzie się 13 kwietnia w Bydgoszczy.
Przypominamy, iż głównym organizatorem uczniowskich zmagań jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
w Bydgoszczy. Więcej informacji znajduje się na stronie

www.ukw.edu.pl


Głównym organizatorem konkursu jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Wszystkich zebranych powitał adiunkt muzealny Muzeum w Łęczycy Tomasz Kucharczyk

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali studenci historii UKW w Bydgoszczy


Ostatnie przygotowania do testu

Przyszli studenci historii…

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa w konkursieRok 2011 jest okresem doniosłego jubileuszu nie tylko dla Łęczycy, ale także dla kultury polskiej. 21 maja 1161 roku w obecności książąt i biskupów odbyła się uroczysta konsekracja łęczyckiej archikolegiaty, która zasłynęła jako miejsce najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego państwa. W jej murach w 1180 roku miał miejsce synod z udziałem władców świeckich określany przez późniejszych historyków pierwszym sejmem, a w 1285 roku podjęto doniosłą uchwałę dla kształtowania i kultywowania mowy ojczystej. Archikolegiata, odbudowana po zniszczeniach wojennych jest najcenniejszym skarbem architektury romańskiej w Polsce.

Z tych powodów jubileusz obchodzony będzie szczególnie uroczyście, a do jego współorganizacji zaangażowane zostało również Muzeum w Łęczycy. W związku z tym, przygotowujemy w tym roku konkurs dla młodzieży poświęcony dziejom łęczyckiej świątyni i jej zabytkom, wystawy, wykłady, koncerty, spektakle, a także wydawnictwa i pamiątki okolicznościowe. Kulminacją jubileuszowych uroczystości będzie msza święta odprawiona w dniu 22 maja z udziałem nuncjusza apostolskiego, arcybiskupów i biskupów polskich oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

O wszystkich wydarzeniach związanych z jubileuszem romańskiej świątyni będziemy informowali na naszej stronie internetowej. WIĘCEJ >>


Tum, kielich i patena, poł. XII w.

Archikolegiata w Tumie

Tum, pierścień, poł. XII w.
2011/2010


180 rocznica wybuchu powstania listopadowego

Wiadomość o wybuchu powstania listopadowego dotarła do Łęczycy 4 grudnia 1830 roku. Stosunkowo szybko wyłonił się w mieście komitet obywatelski wykonujący rozkazy rządu powstańczego. Naczelnikiem na miasto mieszkańcy wybrali szefa szwadronu Józefa Byszewskiego. Obwód łęczycki przystąpił także do formowania Gwardii Ruchomej oraz Straży Bezpieczeństwa w Łęczycy i Piątku. Niezależnie od tych jednostek w grudniu 1830 roku przystąpiono do organizowania dwóch pułków jazdy. W Łęczycy uformowano 1. pułk Mazurów pod dowództwem Wincentego Dobieckiego. Żołnierze tego pułku rekrutowali się nie tylko z mieszkańców narodowości polskiej ale również i żydowskiej. Pod dowództwem Józefa Berkowicza utworzono 7 szwadron kawalerii żydowskiej. W lutym 1831 roku 1. i 2. pułk Mazurów przybyły do Warszawy, a z chwilą rozpoczęcia działań wojennych ich miejsce postoju wyznaczono w Radzyminie. Do walki wyruszyła również bateria artylerii lekkokonnej, której brygada stacjonowała w Łęczycy w okresie Królestwa Kongresowego. Poza jednostkami regularnymi w łęczyckim tworzono także oddziały partyzanckie. Niemałe sukcesy w płockim odnosili łęczyccy strzelcy celni pod dowództwem Rocha Kożuchowskiego. W pierwszej połowie roku 1831 Łęczyca znajdowała się poza głównym terenem działań militarnych. 2 sierpnia, miasto zdane na własne siły zostało zajęte przez Rosjan i szybko stało się jednym z głównych obozów wojennych.


Orzełek z czapki 1 pułku Mazurów. Wystawa artystyczna Muzeum w Łęczycy.

Fragment macewy żony powstańca listopadowego. Wystawa stała w Archiwum Państwowym w Łęczycy.

Kopia sztandaru 1 pułku Mazurów (oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie).


MUZEUM W ŁĘCZYCY REPREZENTANTEM WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
NA OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI
POŚWIĘCONEJ EUROPEJSKIM DNIOM DZIEDZICTWA

WIĘCEJ >>Recital poetycko-muzyczny Ewy Błaszczyk

22 listopada odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy w ramach projektu „II Łęczycka jesień teatralna”, recital „I poczucie szczęścia… Nawet gdy wichura”. Na deskach Domu Kultury w Łęczycy wystąpiła znakomita aktorka warszawskiego Teatru Studio Ewa Błaszczyk. Artystce mającej szerokie doświadczenie wokalne (udział w festiwalach, przeglądach poezji śpiewanej, czy też przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu) towarzyszyli: Marcin Partyka (instrumenty klawiszowe), Andrzej „e-moll” Kowalczyk (gitara i vocal) oraz Sebastian Feliciak (saksofony). W trakcie koncertu usłyszeliśmy świetnie zaaranżowane utwory poetów (m.in.: Agnieszki Osieckiej, Jacka Kleyffa, Jana Twardowskiego, Natalii Iwanowej) oraz kompozytorów (m.in.: Jerzego Satanowskiego, Zygmunta Koniecznego, czy też Włodzimierza Wysockiego). Niezwykły klimat koncertu, mistrzowsko wykonane przez artystów utwory pełne emocji i dramaturgii nagrodzone zostały przez licznie zebraną publiczność owacjami na stojąco. WIĘCEJ >>


Ewa Błaszczyk

Andrzej "e-moll" Kowalczyk

"Powiedz Sebastian, jakie są kobiety?"
Dwa dni z Teatrem TM

12 listopada odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy w ramach projektu „II Łęczycka jesień teatralna”, spektakl „Eksperyment Adam i Ewa”. Na deskach Domu Kultury w Łęczycy wystąpili znakomici aktorzy warszawskiego Teatru TM - Agnieszka Sitek oraz Tomasz Mędrzak. WIĘCEJ >>


Agnieszka Sitek

Tomasz Mędrzak

czyli Adam i EwaNiezapomniany wieczór z Ireną Jun

28 października odbył się, zorganizowany w ramach projektu „II Łęczycka jesień teatralna”, monodram „Jest źródło” na podstawie poezji Cypriana Kamila Norwida. Przy całkowicie wypełnionej sali artystycznej łęczyckiego Muzeum wystąpiła Irena Jun – wybitna aktorka teatralna, reżyserka, jurorka Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, jedna z najlepszych odtwórczyń ról beckettowskich na świecie. Mistrzyni słowa w zjawiskowy sposób przedstawiła nam wybrane utwory Cypriana Kamila Norwida – poety niedocenianego i niezrozumiałego dla ówczesnych XIX –wiecznych pisarzy. Interpretacja utworów Norwida przez panią Irenę wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. Na chwilę, zapominając o wszystkim, przenieśliśmy się w świat poezji, pięknej poezji wypowiedzianej przez prawdziwą Mistrzynię.Irena Jun


Łęczycka publiczność

Podziękowania dla artystkiMonodram Wojciecha Wysockiego „Życiorys”

17 października odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy w ramach projektu „II Łęczycka jesień teatralna”, spektakl poetycko – muzyczny „Życiorys” na podstawie poezji Zbigniewa Herberta. Na deskach Domu Kultury wystąpił Wojciech Wysocki – wybitny aktor i recytator Teatru Dramatycznego w Warszawie, odtwórca kilkudziesięciu ról teatralnych i filmowych. WIĘCEJ >>


Ostatnie próby przed spektaklem

Emilia Gowin - Pacuła

Autografy od MistrzaWycieczka do Sochaczewa i Żelazowej Woli

12 października odbyła się, zorganizowana przez Muzeum w Łęczycy, wycieczka do Sochaczewa i Żelazowej Woli. W Sochaczewie zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą (wystawę stałą dotyczącą okresu II wojny światowej oraz wystawy czasowe: Szlakiem Jagiełły przez Mazowsze A.D. 1410 oraz Sochaczewianie w dziele odbudowy Żelazowej Woli - Rok Chopinowski 2010 w Muzeum). Na dziedzińcu Muzeum obejrzeliśmy również ekspozycję plenerową sprzętu bojowego Wojska Polskiego. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Tam też poznaliśmy historię polskich kolejek wąskotorowych, obejrzeliśmy kilkanaście zabytkowych parowozów. Z Sochaczewa udaliśmy się do Żelazowej Woli. Zwiedziliśmy tam dworek - miejsce urodzenia Fryderyka Chopina oraz park z przepływającą rzeką Utratą. Przepiękne miejsce oraz dobiegające dźwięki muzyki Fryderyka Chopina wywarły na nas duże wrażenie. WIĘCEJ>>
Jesienna wycieczka do Arkadii i Nieborowa

2 października odbyła się, zorganizowana przez Muzeum w Łęczycy, wycieczka do Arkadii i Nieborowa. W pięknej jesiennej scenerii zwiedziliśmy wzniesiony u schyłku XVII w. przez ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego Michała Radziejowskiego barokowy pałac w Nieborowie wraz z przylegającym do niego parkiem założonym w stylu francuskim oraz uruchomioną w 1881 roku manufakturą majoliki artystycznej. Po wizycie w Nieborowie pojechaliśmy do założonego w stylu angielskim, pełnego mitologicznych symboli XVIII-wiecznego parku w Arkadii. Piękne wnętrza zabytkowego pałacu w Nieborowie, złota polska jesień w zaczarowanym arkadyjskim i nieborowskim parku na długo pozostaną w naszej pamięci. WIĘCEJ >>


Wnętrze pałacu w Nieborowie

Wspólne zdjęcie uczestników wycieczki

Park w Arkadii
Weekend w średniowiecznej Łęczycy

W dniach 21-22 sierpnia na Zamku w Łęczycy odbył się XII Międzynarodowy Turniej Rycerski. Podobnie jak w latach ubiegłych, dziedziniec zamkowy licznie odwiedzili turyści z całego kraju, by móc podziwiać zmagania turniejowe. W tym roku, spełniając ubiegłoroczne prośby widzów, ponownie zaprosiliśmy grupę rycerzy konnych Honoris z Czech oraz bractwo rycerzy pieszych Armentum z Czech. W programie turnieju znalazły się także występy dwukrotnych mistrzów świata w szermierce artystycznej – grupy Scaramouche z Francji oraz międzynarodowy turniej łuczniczy o Srebrną brzechwę. Nie zabrakło również konkursów oraz zabaw plebejskich dla publiczności. Jak co roku na dziedzińcu zamkowym oraz wokół zamku znajdowały się średniowieczne warsztaty rzemieślnicze oraz kupieckie stragany. WIĘCEJ>>
Koncert zespołu Happy Old Boys

14 sierpnia na dziedzińcu zamkowym odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy, koncert zespołu jazzu tradycyjnego Happy Old Boys. Koncert odbył się w ramach VII Zlotu Stowarzyszeń Abstynenckich. Muzycy, w trakcie występu, brawurowo odegrali standardy muzyki rozrywkowej, a dixielandowe brzmienie Old Boys’ów zostało niezwykle ciepło przyjęte przez licznie zebraną publiczność należącą do Stowarzyszeń Abstynenckich z całej Polski.
Zapraszamy na wystawę!!!

Muzeum w Łęczycy serdecznie zaprasza na wystawę „Arsenał grunwaldzki” zorganizowaną w ramach obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Wystawa znajduje się w sali recepcyjnej Muzeum w Łęczycy i potrwa do 15 października 2010 r.
Zapraszamy!!!
Badania archeologiczne i architektoniczne w dawnym zespole dominikańskim

28 czerwca w dawnym zespole dominikańskim (późniejszym Zakładzie Karnym) rozpoczęły się badania archeologiczne i architektoniczne przeprowadzane przez pracowników naukowych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków (z Warszawy, Rzeszowa, Wrocławia, Olsztyna, Opola, Katowic i Szczecina) oraz studentów archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Podstawowymi celami badań archeologicznych i architektonicznych przeprowadzanych w dawnym zespole dominikańskim są: rozpoznanie stanu zachowania pierwotnej części klasztoru i kościoła, ustalenie relacji względnych między prezbiterium a murem obronnym, ustalenie rozwoju zabudowy klasztornej w kierunku północnym na przestrzeni dziejów, poszukiwanie nieistniejącej już nawy kościoła, rozpoznanie nawarstwień ziemnych i obiektów w tych nawarstwieniach ukrytych. Badania architektoniczne zakończone zostaną 9 lipca br., natomiast badania archeologiczne potrwają do końca lipca br. Wyniki badań mają umożliwić wydanie przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zaleceń konserwatorskich w przypadku działań adaptacyjnych obiektu, natomiast pozyskany materiał wykopaliskowy zasili zbiory Muzeum w Łęczycy. WIĘCEJ >>


Projekt pn. „IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


IV TURNIEJ SZKOLNYCH DRUŻYN RYCERSKICH

18 czerwca 2010 roku na dziedzińcu zamkowym w Łęczycy odbył się IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich. W turnieju udział wzięło 20 drużyn rycerskich reprezentujących większość szkół powiatu łęczyckiego. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych zmierzyli się w takich konkurencjach jak strzał z łuku, rzut włócznią, narty wieloosobowe, tor przeszkód, czy też atak na saracena. Ocenione zostały także stroje własnoręcznie wykonane przez uczestników. Próbie poddane zostały również ich wiadomości na temat średniowiecznego rycerstwa oraz umiejętności ortograficzne w dyktandzie o osobie Benedykta Polaka pisanym gęsim piórem. WIĘCEJ >>


Oficjalnego rozpoczęcia IV Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich dokonał dyrektor Muzeum w Łęczycy Andrzej Borucki

Za chwilę rozpoczną się zawody

Konkurs rzutu włócznią
Projekt pn. „IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Broń walczących pod Grunwaldem

17 czerwca w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy odbył się wykład profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Gdańskiego Witolda Świętosławskiego „Broń walczących pod Grunwaldem”. Podczas wykładu multimedialnego młodzież szkolna dowiedziała się o uzbrojeniu stron walczących pod Grunwaldem. W trakcie wykładu profesor Świętosławski starał się również obalić mity związane z przewagą militarną strony krzyżackiej oraz bardzo słabym wyposażeniem wojsk litewskich, czy też rusińskich. Wnioskiem z wykładu jest fakt, iż uzbrojenie wszystkich wojsk walczących pod Grunwaldem było identyczne, bez przewagi którejś ze stron. Czwartkowy wykład odbył się w ramach projektu pn. „IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Witold Świętosławski

„Szkolna publiczność”

Podziękowania za wykład od dyrektora naszego muzeum Andrzeja BoruckiegoIV Jarmark Benedykta Polaka

13 czerwca w Łęczycy odbył się, współorganizowany przez Muzeum w Łęczycy, IV Jarmark Benedykta Polaka. W tym roku mieliśmy przyjemność zaprosić do naszego miasta przedstawicieli Kazachstanu. Uroczystości rozpoczęły się przed ratuszem miejskim, punktualnie o godzinie 11.11, „Paradą Rajców”. Stąd też kolorowy pochód przemaszerował na dziedziniec zamkowy. Oficjalnego otwarcia IV Jarmarku Benedykta Polaka dokonali J.E. Ambasador Kazachstanu w Polsce Alexei Volkov oraz Burmistrz Miasta Łęczyca Andrzej Olszewski. Po oficjalnym otwarciu, powitaniu zaproszonych gości (na dziedziniec zamkowy przybyli m.in.: były Ambasador RP w Kazachstanie Władysław Sokołowski, Radcy handlowi Ukrainy Taras Tokarski oraz Ilia Krawcow, V-ce Dyrektor Departamentu Wschodniego MSZ RP Michał Łabęda, Dyrektor polsko – kazachstańskiej Izby Handlowej Inna Glińska, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Elżbieta Hibner, Doradca Premiera RP Włodzimierz Jakubas, Posłowie na Sejm RP Krzysztof Maciejewski oraz Tadeusz Woźniak, Senator RP Przemysław Błaszczyk) oraz odśpiewaniu hymnów Kazachstanu i Polski nastąpiło uroczyste odsłonięcie w sieni bramnej pamiątkowej tablicy poświęconej Benedyktowi Polakowi. WIĘCEJ >>


Przemarsz na dziedziniec zamkowy

Łucznicy z Bractwa Rycerzy Łuku przed kazachską jurtą

Historię wyprawy Benedykta Polaka przedstawił dyrektor Muzeum w Łęczycy Andrzej Borucki
Muzeum w Łęczycy zaprasza


Wystawa została przedłużona do końca września 2010 roku
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ >>
Turniej łucznictwa historycznego

29 maja na dziedzińcu zamkowym odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy, turniej łucznictwa historycznego. Impreza ta znalazła się na liście imprez organizowanych w ramach 600 – lecia obchodów bitwy pod Grunwaldem w województwie łódzkim. Do udziału w turnieju zgłosiło się 13 zawodników z całej Polski (łucznicy ze Śląska, z Bractwa Rycerzy Łuku oraz Bractwa Rycerskiego na Zamku Królewskim w Łęczycy). Uczestnicy zmagań musieli posiadać łuki i strzały spełniające wymogi techniczne (bez użycia tworzyw sztucznych). Wszyscy ubrani byli także w stroje nawiązujące do tradycji historycznych. WIĘCEJ >>


Turniej rozpoczął się odczytaniem regulaminu zawodów

Rozeznanie w terenie i dystansie…

Strzelanie z hakownicy…

Projekt pn. „IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


IV TURNIEJ SZKOLNYCH DRUŻYN RYCERSKICH

Muzeum w Łęczycy informuje iż w dniu 21 maja 2010 roku zakończyła się rekrutacja do tegorocznego IV Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich. Podobnie jak w roku ubiegłym udział w turnieju weźmie 20 drużyn z powiatu łęczyckiego. Poniżej znajduje się wykaz szkół podstawowych oraz gimnazjalnych: WIĘCEJ >>


Projekt pn. „IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


IV TURNIEJ SZKOLNYCH DRUŻYN RYCERSKICH

18 czerwca 2010 roku na dziedzińcu zamkowym zostanie zorganizowany IV Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich. Podobnie jak w roku ubiegłym, impreza osadzona jest w realiach średniowiecza. Turniej skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w nim aktywnie, poprzez m.in. konkursy sprawnościowe. Przewidziany jest także konkurs wiedzy o średniowiecznym rycerstwie. W tym roku dodatkowo w quizie wiedzy pojawią się pytania związane z bitwą pod Grunwaldem (z jej aspektem łęczyckim) oraz z osobą króla Kazimierza Wielkiego. W 2010 roku przypada 600-lecie wiktorii grunwaldzkiej oraz 700-lecie urodzin fundatora naszego zamku króla Kazimierza Wielkiego. WIĘCEJ >>
Koncert Veni Sancte Spiritus

22 maja w Archikolegiacie pw.: św. Aleksego i NMP w Tumie odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy, koncert „Veni Sancte Spiritus” żeńskiego zespołu wokalnego muzyki dawnej Liquescentes. Zespół, który zadebiutował w październiku 2004 roku w ramach Dominikańskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej „Na dobry początek” wystąpił w następującym składzie: Anna Drozdowicz, Agnieszka Łysakowska, Anna Kaczorowska oraz Karolina Piotrowska – Sobczak (będąca założycielką i kierowniczką artystyczną zespołu). W programie koncertu znalazła się Msza na Zesłanie Ducha Świętego, natomiast w drugiej części usłyszeliśmy Motety dwugłosowe Orlando di Lasso.
Występ zespołu Liquescentes, specjalizującego się w wykonywaniu i propagowaniu chorału gregoriańskiego, wywarł na słuchaczach ogromne wrażenie. Przepięknie i niezwykle nastrojowo wykonane utwory we wnętrzu zabytkowej archikolegiaty tumskiej nagrodzone zostały po koncercie owacjami na stojąco.


Program koncertu przedstawiła Anna Drozdowicz

Od lewej: Anna Kaczorowska, Agnieszka Łysakowska, Karolina Piotrowska-Sobczak oraz Anna Drozdowicz...

... czyli zespół Liquescentes
Wielki koncert 56 sesji Musica Moderna

16 maja br. w kościele OO. Bernardynów odbył się koncert 56 sesji Musica Moderna. Jest to impreza cykliczna powołana do życia w 1982 r. z inicjatywy prof. Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Głównym celem organizatorów, czyli członków Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, jest promocja muzyki współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem twórczości łódzkich kompozytorów. Większość koncertów sesji Musica Moderna odbywa się w gmachu Akademii Muzycznej. Poza uczelnią koncerty organizowane są w kościołach, muzeach oraz szkołach Łodzi i okolic. W tym roku sesja Musica Moderna zawitała do Łęczycy po raz czwarty. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił Chór Kameralny „Con Vigore” pod kierownictwem Andrzeja Ryłko, Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej pod kierownictwem Jerzego Rachubińskiego oraz Michał Zarych, który wykonał trzy utwory na organach. Całość prowadzona była przez p. Aleksandrę Bęben. W trakcie koncertu usłyszeliśmy pięknie wykonane utwory m.in.: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Andrew Lloyd Webbera, Krzysztofa Grzeszczaka, czy też Jerzego Bauera. Po koncercie owacjom nie było końca. Na bis wystąpił Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej. Koncerty zorganizowane w ramach sesji Musica Moderna na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych w naszym mieście, co roku przyciągając rzeszę melomanów do kościoła OO. Bernardynów. Do zobaczenia w przyszłym roku, na kolejnej – 58 – sesji Musica Moderna.


Chór Kameralny "Con Vigore"

Publiczność i w tym roku dopisała...


Prowadząca koncert Aleksandra Bęben

Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej
III Sejmik Staropolski w Łęczycy

25 kwietnia, już po raz trzeci, odbył się w naszym mieście Sejmik Staropolski. Impreza, osadzona w realiach XVII wieku, rozpoczęła się pokazem Rajców Miejskich przed łęczyckim ratuszem. Stąd też kolorowo ubrany orszak wyruszył na dziedziniec zamkowy. Po przywitaniu wszystkich zebranych przez Burmistrza Miasta Łęczycy – Andrzeja Olszewskiego rozpoczęła się główna część imprezy. Pokazy artyleryjskie oraz zabawy dla publiczności przygotowała Brać Herbowa Ziemi Rawskiej. Przed łęczycką publicznością zaprezentowali się również najmłodsi jej mieszkańcy – dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 4, które wystąpiły ze spektaklem pt.: „Boruta”. Sejmik Staropolski stał się również okazją do podziękowania wszystkim wolontariuszom biorącym udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Podobnie jak w latach ubiegłych przyznano(co stało się już tradycją) panu Arturowi Kłoczce tytuł Honorowego Kasztelana Zamku Łęczyckiego. Jest to jednoroczna nagroda przyznawana zwycięzcy licytacji naszego Zamku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WIĘCEJ >>

„W cieniu zamkowej wieży. Rzeźba łęczycka”

W dniu 21 kwietnia br. miała miejsce promocja publikacji autorstwa pani dr Bożenny Magdaleny Liberskiej – Marinow pt.: „W cieniu zamkowej wieży. Rzeźba łęczycka”. Wydawnictwo przygotowane przez Łódzki Dom Kultury przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Łęczycy prezentuje sylwetki 15 najbardziej znanych rzeźbiarzy ludowych regionu łęczyckiego. Wśród gości obecnych na promocji publikacji sporą grupę stanowili jej bohaterowie – rzeźbiarze. Ich artystyczne dokonania przybliża okolicznościowa wystawa. Rzeźby artystów ludowych regionu łęczyckiego można oglądać również na stałej ekspozycji etnograficznej Muzeum w Łęczycy. WIĘCEJ >>
10 kwietnia 2010 roku - katastrofa samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.
Byli z nami. Pamiętamy.


4 września 1997 roku:
Wizyta Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej na uchodźstwie.

30 maja 2009 roku:
Wizyta Jolanty Szymanek-Deresz - Posłanki na Sejm RP (zdjęcie ze zbiorów Mariana Cieślaka).

19 października 2009 roku:
Wizyta Janusza Zakrzeńskiego - aktora Teatru Polskiego w Warszawie.

21 marca 2010 roku:
Wizyta Mariusza Kazany - Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego MSZ


Na Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oczekiwaliśmy 28 maja 2010 roku podczas IV Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich...
Ambasadorzy w Łęczycy

21 marca Zamek Królewski w Łęczycy gościł przedstawicieli misji dyplomatycznych z 42 krajów mających swe placówki w Polsce. Nasi goście, oprócz zwiedzania Muzeum, mogli obejrzeć pokazy wojów z Drużyny Zaciężnej Księżnej Anny z Łodzi oraz łuczników z Bractwa Rycerzy Łuku. Dla ambasadorów przewidziane zostały także konkursy strzelania z Łuku oraz rzutu włócznią. Łęczyca, obok Łowicza i Łodzi, była jedynym miastem w województwie łódzkim, które odwiedzili ambasadorzy. Organizatorem wizyty było Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Urząd Wojewódzki w Łodzi.


Dzielni muzealnicy...

Ambasadorzy na dziedzińcu zamkowym

Zwiedzanie sali archeologicznej


Ambasador Mongolii w Polsce Otgon Dambiinyam ćwiczy celność oka

Konkurs rzutu włócznią
Misterium poetycko - muzyczne „Droga Krzyżowa - muzyczne obrazy i impresje”

20 marca w Klasztorze OO. Bernardynów odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy, spektakl poetycko - muzyczny „Droga Krzyżowa - muzyczne obrazy i impresje”. W pięknych wnętrzach zabytkowego kościoła OO. Bernardynów wystąpili: aktor Teatru Starego w Krakowie Jan Nowicki oraz muzycy zespołu jazzowego De profundis (Cezary Chmiel - instrumenty klawiszowe, Marek Stryszowski - śpiew, saksofony, Tomasz Grochot - instrumenty perkusyjne oraz Tomasz Kudyk - trąbka). Sobotni koncert wywarł na licznie zebranej publiczności ogromne wrażenie. Współcześnie brzmiąca muzyka, inspirowana filozoficznym tekstem ks. Jana Twardowskiego dostarczyła również wielu wzruszeń. Mistrzowska gra Jana Nowickiego oraz zespołu jazzowego De profundis na długo pozostaną w naszej pamięci.WIĘCEJ >>

PO – LIN. Okruchy pamięci

17 marca w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy zaprezentowany został film dokumentalny Jolanty Dylewskiej „PO – LIN. Okruchy pamięci”. Dokument ten oparty jest na filmowych materiałach archiwalnych – efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych nagrań byli Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, ale w latach trzydziestych XX wieku przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Często przywozili ze sobą kamery. Te amatorskie filmy pokazują codzienne życie Żydów w przedwojennej Polsce, ocalając dla nas kawałek historii, która minęła bezpowrotnie po wrześniu 1939 roku.
Data emisji filmu w naszym Muzeum została wybrana nieprzypadkowo. Dokładnie 17 marca 1942 roku przed Ratuszem Miejskim w Łęczycy powieszonych zostało 10 łęczyckich Żydów. Na karę śmierci czekali 30 minut…


Wstęp do filmu wygłosił Dyrektor Muzeum w Łęczycy - Andrzej Borucki

Kadr z filmu

Zamkowa publiczność
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego Czasach

W dniu 17 marca 2010 roku w domu starym Zamku w Łęczycy odbył się etap międzyszkolny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego Czasach. Organizatorem konkursu jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a współorganizatorem II etapu Muzeum w Łęczycy. W tym roku III edycja konkursu przypada dokładnie w 700-setną rocznicę urodzin króla Kazimierza Wielkiego.
W murach domu starego swoją wiedzą z omawianego tematu wykazać się mogli uczniowie szkół średnich z Łęczycy, Kutna, Dobronia, Grodziska Mazowieckiego, Kępna, Kalisza, Łodzi, Zduńskiej Woli oraz Włoszczowej. Trzech finalistów II etapu rozgrywanego w Łęczycy wyjedzie 28 kwietnia na finał konkursu, który zostanie przeprowadzony na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, a zwycięzcom życzymy połamania piór w finale konkursu.
700 - lecie urodzin Króla Kazimierza Wielkiego

W dniu 4 marca br. w Pałacu Prezydenckim z inicjatywy Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego odbyło się spotkanie z okazji przypadającego w 2010r. jubileuszu 700-lecia urodzin króla Polski Kazimierza Wielkiego.
Miasto Łęczyca jest było jednym z gości Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako członek Stowarzyszenia i „spadkobierca” dorobku historycznego pozostawionego przez monarchę. Łęczycę reprezentowały władze samorządowe naszego miasta: Andrzej Olszewski – Burmistrz Łęczycy, Krystyna Pawlak – Zastępca Burmistrza, Danuta Domińczak – Przewodnicząca Rady Miasta oraz Andrzej Borucki – Dyrektor Muzeum.
Przypomnijmy, iż w 2008r. w Kowalu powstało Stowarzyszenie Miast Króla Kazimierza Wielkiego, skupiające 19 miast z całej Polski. Zostało ono powołane w celu upamiętnienia działalności polskiego monarchy, jego wkładu w lokowanie i budowę miast w czasach jego panowania. Służy temu współpraca samorządów, zmierzająca do podtrzymania i upowszechnienia wspólnych tradycji historycznych, kulturalnych oraz gospodarczych.
Zapraszamy do galerii

Piastowski Park Kulturowy – porozumienie Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi z Muzeum w Łęczycy

Dyrektorzy Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Muzeum w Łęczycy – prof. dr hab. Ryszard Grygiel i Andrzej Borucki podpisali wolę współpracy przy opracowaniu wspólnej propozycji programowej w zakresie turystyki, edukacji i animacji kultury dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. Współpraca pomiędzy muzeami opierać się będzie na edukacyjnej trasie wycieczkowej łączącej Tum (rekonstruowane grodzisko wraz z przyszłymi obiektami – pawilonem i częścią etnograficzną „Łęczycka zagroda chłopska”) z Zamkiem w Łęczycy. Trasa ta służyć będzie ukazaniu przemian oznaczających przejście od budownictwa drewnianego do kamiennego i ceglanego.

Rok Chopinowski 2010

Z okazji 200 - ej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Muzeum w Łęczycy zorganizowało wykład p. Beaty Klauze (nauczycielki dyplomowanej zajęć teoretycznych, fortepianu obowiązkowego i chóru w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kutnie filia w Łęczycy, autorki Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego „Muzyka Pana Chopina”) „Życie i twórczość Fryderyka Chopina”. W trakcie wykładu, połączonego z prezentacją multimedialną, usłyszeliśmy kilka najważniejszych faktów z życia największego polskiego kompozytora. Całość uzupełniona została fragmentami walców, polonezów i etiud. WIĘCEJ >>

Ferie z Muzeum

Elementy tradycyjnego zdobnictwa regionu łęczyckiego były tematem warsztatów plastycznych przeprowadzonych przez Muzeum w Łęczycy, a zorganizowanych dnia 15 lutego przez Gimnazjum w Witoni. Młodzież poznała tajniki wykonywania papierowych ozdób stanowiących niegdyś charakterystyczny element wystroju wnętrz chat łęczyckich. Ramki, wianuszki i bukiety z bibułowych kwiatów oraz ażurowe wycinanki ozdobią pomieszczenia klasowe. Zdobyte umiejętności będzie można wykorzystać przy realizacji różnych szkolnych przedsięwzięć.
LOT „Centralny ŁUK Turystyczny” zawiązany

W piątek, 12 lutego br., w Uniejowie odbyło się spotkanie założycielskie oraz pierwsze uroczyste posiedzenie Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej „Centralny ŁUK Turystyczny”. Na spotkaniu zatwierdzony został Statut LOT, który nadał inicjatywie samorządów miast, gmin i instytucji z terenu centralnej Polski formalny charakter, a także dokonano wyboru członków Zarządu: WIĘCEJ >>
Warsztaty plastyczne na Zamku w Łęczycy

3 lutego w sali artystycznej odbyły się warsztaty plastyczne młodzieży z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Łęczycy. Prace pod tytułem „Łęczyca zimą” można zobaczyć na mini wystawie w sali recepcyjnej naszego muzeum.
Najpiękniejsze kolędy i pastorałki

24 stycznia, w kościele OO. Bernardynów, odbył się zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy koncert „Najpiękniejsze kolędy i pastorałki”. Przed licznie zebraną publicznością wystąpił Żeński Chór Kameralny „Presto” pod kierownictwem Kamila Chałupnika, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi – Agnieszka Makówka oraz Patrycja Chałupnik – akompaniament. WIĘCEJ >>


Zebranych powitał O. Konrad z Klasztoru OO. Bernardynów i Rafał Koperkiewicz z Muzeum w Łęczycy

p. Patrycja Chałupnik – akompaniament


Pomimo mroźnej zimy publiczność dopisała


2010/2009KOLEKCJA EKSLIBRISU DLA MUZEUM W ŁĘCZYCY

W dniu 24 listopada Muzeum w Łęczycy otrzymało niezwykle cenny dar od Państwa Zofii i Wiktoryna Grąbczewskich z Warszawy. Jest to kolekcja 742 grafik, rysunków, odcisków pieczętnych i druków okolicznościowych z motywami diabelskimi. WIĘCEJ >>


W. Gran Łotwa

Andrzej Bortowski, Toruń 1975

Andrzej Kot, Lublin 1983
Bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne

Tradycyjnie, jak co roku, Muzeum w Łęczycy zorganizowało świąteczne warsztaty plastyczne, prowadzone przez panie mgr Annę Dłużewską – Sobczak oraz Renatę Nowicką. Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Niewieszu oraz z Gimnazjum w Nowym Gaju zapoznała się ze zwyczajami bożonarodzeniowymi regionu łęczyckiego, a następnie wykonała różnorodne ozdoby choinkowe, szopki oraz kartki i stroiki świąteczne. Będą stanowiły wspaniałą dekoracją klas, szkolnych choinek i… domowych drzewek.Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Niewiesza
Uczniowie z Gimnazjum w Nowym Gaju
Współpraca Miasta Łęczyca z Politechniką Łódzką

Z inicjatywy Burmistrza Miasta Łęczyca – Andrzeja Olszewskiego Miasto Łęczyca nawiązało współpracę z Politechniką Łódzką. Współpraca z uczelnią ma się koncentrować na współpracy z Wydziałem Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska. Już w roku akademickim 2009/2010 uczelnia wprowadzi na kierunkach studiów zajęcia związane z rozwojem Łęczycy i regionu łęczyckiego. WIĘCEJ >>


Panu i Maryjej śpiewajmy. Pieśni religijne epoki średniowiecza

7 listopada w archikolegiacie w Tumie odbył się koncert zespołu Dominique’s Consort Panu i Maryjej śpiewajmy. Pieśni religijne epoki średniowiecza. Przy zapalonych świecach, we wnętrzu tumskiej archikolegiaty artyści, grający na replikach średniowiecznych instrumentów w przepiękny sposób wykonali utwory instrumentalno-wokalne od XIII do XV w. (m.in.: Ave hierarchia – anonim XV w., Hospodine pomiluj’ny! – anonim XI w., Ave verbum incarnatum – anonim XV w.) Podczas sobotniego koncertu zespół wystąpił w następującym składzie: Beata Kremer (śpiew, bęben), Paulina Popiół-Wojciechowska (śpiew, harfa gotycka, flet, bęben), Beata Chwałek (śpiew, fidel kolanowa) oraz kierownik artystyczny zespołu Ryszard Dominik Dembiński (śpiew, lira korbowa, gitterna). WIĘCEJ >>


Koncert rozpoczęli Ryszard Dominik Dembiński (kierownik artystyczny zespołu) oraz Rafał Koperkiewicz (pracownik Muzeum w Łęczycy)

Kilka słów o repertuarze sobotniego koncertu…

Od lewej: Paulina Popiół-Wojciechowska, Beata Chwałek, Beata Kremer oraz Ryszard Dominik Dembiński
Wojenne losy mieszkańców Łęczycy

6 listopada 2009 roku Muzeum w Łęczycy we współpracy z Archiwum Państwowym w Płocku oraz z oddziałem łęczyckim tegoż archiwum zorganizowały kolejne spotkanie wspomnieniowe z mieszkańcami Łęczycy pamiętającymi wydarzenia wojenne lat 1939-1945. Spotkanie tym razem poświęcono wspomnieniom związanym z okupacją, prześladowaniami oraz wysiedleniami łęczycan. Poruszana była także kwestia zgładzenia mniejszości żydowskiej. W trakcie spotkania mogliśmy dowiedzieć się również o kilku „pozytywnych” aspektach okupacji związanych przede wszystkim z nowym budownictwem miejskim w Łęczycy pozostawionym przez okupanta. Świadkowie wydarzeń opowiadali także o kilku łęczycanach pochodzenia niemieckiego, którzy wspomagali w trudnych sytuacjach Polaków. Spotkanie w Archiwum państwowym w Płocku/Oddział w Łęczycy zaowocowało wymianą wielu ciekawych informacji dotyczących wydarzeń wojennych. Relacje te oraz indywidualne spotkania z uczestnikami doprowadzą do ich opublikowania.


p. Alina Kamińska, która prowadziła szczegółowy pamiętnik w okresie okupacji hitlerowskiej

p. Ewa Żegocka opowiadająca o przesiedleniach w czasie II wojny światowej


p. Otylia Kokocińska opowiadająca o „wyzwoleniu” Łęczycy

p. Jadwiga Wiewiórska recytująca własne wiersze dotyczące wydarzeń wojennych i losów ojca związanego z AK

Spektakl poetycki „Epilog w stearynie”

26 października odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy w ramach projektu „Łęczycka jesień teatralna”, spektakl poetycki „Epilog w stearynie”. Na deskach Domu Kultury wystąpił Olgierd Łukaszewicz - wybitny aktor Teatru Polskiego w Warszawie, odtwórca kilkudziesięciu ról teatralnych i filmowych. W spektaklu usłyszeliśmy najpiękniejsze fragmenty poezji Stanisława Grochowiaka zakończone „Epilogiem w stearynie”, tekstem mówiącym o poszukiwaniu sensu ludzkiego życia, którego tytułowym epilogiem stają się świece zapalone na grobach. WIĘCEJ >>


Olgierd Łukaszewicz

Łęczycka publiczność

Podziękowania dla mistrza od Krystyny Pawlak - zastępcy burmistrza miasta Łęczycy oraz Andrzeja Boruckiego - dyrektora Muzeum w Łęczycy
III Międzypowiatowe Obchody Dnia Świętego Huberta w Łęczycy

24 października 2009 r., już po raz trzeci, Łęczyca gościła myśliwych dziękujących świętemu Hubertowi za mijający rok. Na placu T. Kościuszki, dziedzińcu zamkowym oraz na łąkach tumskich odbywały się liczne atrakcje dla łęczycan oraz przyjezdnych turystów. Impreza rozpoczęła się odegraniem sygnałów myśliwskich oraz przywitaniem zaproszonych gości. W dalszej części oglądaliśmy między innymi występ zespołu „Par Force”, prezentacje psów myśliwskich, sokołów i ptaków łowczych, pokaz szermierki artystycznej. Przy pięknie przystrojonych stoiskach gromadzili się myśliwi ubrani w galowe mundury. WIĘCEJ >>


Pokaz psów myśliwskich

Pogoń za "lisem"

Od lewej: Jan Bokszczanin i Jacek SmoczyńskiRecital muzyczno – literacki „A to Polska właśnie”

19 października w Domu Kultury w Łęczycy odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy, recital muzyczno – literacki „A to Polska właśnie”. W sali widowiskowej Domu Kultury wystąpił Janusz Zakrzeński, wybitny aktor Teatru Polskiego w Warszawie, przy akompaniamencie Andrzeja Płonczyńskiego – współtwórcy i akompaniatora „Podwieczorku przy mikrofonie”. WIĘCEJ >>


Janusz Zakrzeński

Andrzej Płonczyński

Łęczycka publiczność


Najpiękniejsze pieśni kompozytorów polskich

15 października w Ratuszu Miejskim odbył się koncert Danuty Dudzińskiej (sopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie śpiewu prof. Grażyny Krajewskiej-Ambroziak) oraz Bogny Dulińskiej (fortepian, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego i ad. Janusza Grzelązki) Najpiękniejsze pieśni kompozytorów polskich. Koncert odbył się z okazji 160 – lecia śmierci wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. WIĘCEJ >>


Bogna Dulińska w solowym występie

Bogna Dulińska i Danuta Dudzińska we wnętrzu Ratusza MiejskiegoSpektakl poetycko – muzyczny „Z obłoków na ziemię”

11 października w kościele OO. Bernardynów odbył się, zorganizowany przez Muzeum w Łęczycy, spektakl poetycko - muzyczny „Z obłoków na ziemię”, opracowany i wyreżyserowany przez Jana Nowickiego, aktora Teatru Starego w Krakowie, na podstawie poezji ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana i Jana Nowickiego, z oryginalną muzyką Marka Stryszowskiego i Cezarego Chmiela. W spektaklu wystąpili: Jan Nowicki oraz muzycy z zespołu jazzowego De profundis w składzie: Cezary Chmiel (instrumenty klawiszowe), Marek Stryszowski (saksofon, klarnet, śpiew) oraz Krzysztof Bodzoń (kontrabas elektryczny). WIĘCEJ >>Europejskie Dni Dziedzictwa 2009 – Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz

Europejskie Dni Dziedzictwa, zainicjowane przez Radę Europy w 1991 roku, są obecnie wspólną akcją Rady Europy i Komisji Europejskiej. Obywatele 49 państw we wrześniu każdego roku łączą się pod jedną flagą, by poznawać własne dziedzictwo kulturowe w jego bogactwie i różnorodności. Wydarzenie to, obejmujące zasięgiem cały kontynent, jest największą akcją edukacyjną, łączącą poszczególne kraje we wspólnym działaniu na rzecz ochrony i propagowania regionalnych odrębności kulturowych, składających się na nasze europejskie dziedzictwo.
W trakcie obchodów udostępniane są szerokiej publiczności zabytkowe obiekty i miejsca kultury, jak: muzea, skanseny, parki, ogrody – także te na co dzień niedostępne. Można je zwiedzić bezpłatnie, a ponadto wziąć udział w przygotowanych przez organizatorów atrakcjach: wystawach, koncertach, wykładach, wycieczkach śladami historii, warsztatach artystycznych itp. WIĘCEJ>>Wojenne losy mieszkańców Łęczycy

W dniu 10 września w Archiwum Państwowym w Płocku Oddział w Łęczycy odbyło się spotkanie wspomnieniowe pt.: Wojenne losy mieszkańców Łęczycy. W konferencji udział wzięło około 18 łęczycan pamiętających czasy wybuchu II wojny światowej, w tym dwoje Honorowych Obywateli Miasta Łęczycy, tj. Otylia Kokocińska oraz Wiktoryn Grąbczewski. W trakcie spotkania, rejestrowanego na taśmie filmowej, dowiedzieliśmy się o przygotowaniach Łęczycy do wybuchu wojny, pierwszych bombardowaniach, roli miasta w bitwie nad Bzurą, represjach okupanta na mieszkańcach Łęczycy (różnych narodowości) oraz o wysiedleniach do obozów pracy w różnych częściach Europy. Na prośbę samych uczestników w najbliższych miesiącach odbędzie się kolejne spotkanie, na którym poruszony zostanie temat okupacji miasta oraz jego „wyzwolenia” w styczniu 1945 r. Czwartkowej konferencji towarzyszyło również otwarcie wystawy Obwieszczenia i afisze z okupowanego powiatu łęczyckiego. Wystawę będzie można obejrzeć w budynku Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Łęczycy (ul. Belwederska 38) do końca 2009 r. GALERIA ZDJĘĆ >>

Dwa dni w średniowiecznej Łęczycy

Za nami kolejny – już XI – Międzynarodowy Turniej Rycerski. Jak co roku, pod koniec sierpnia, turyści z całej Polski licznie przybyli do Zamku Królewskiego w Łęczycy by móc podziwiać zmagania turniejowe. W tym roku gościliśmy łuczników z Polski, a także dwa bractwa z Czech: grupę rycerzy konnych Honoris oraz bractwo rycerzy pieszych Armentum. Turniej rozpoczął się punktualnie o godzinie 11.11 Paradą Rajców przed starym Ratuszem. Stąd też nastąpił wymarsz orszaku turniejowego na zamek. Po uroczystym otwarciu przez Burmistrza Miasta Łęczycy, Andrzeja Olszewskiego, turniej oficjalnie rozpoczęto.
WIĘCEJ>>


W drodze na Grunwald
Turniej łuczniczy

5. lipca na Zamek Królewski w Łęczycy zawitał - w drodze na Grunwald - konny orszak rycerzy czeskich i polskich, którzy wraz z taborami zatrzymali się na nocny popas w murach naszego zamku. Po dwóch dniach odpoczynku chorągiew rycerska wyruszyła w dalszą drogę, by 16. lipca stawić się na polach Grunwaldu.
WIĘCEJ>>
III Jarmark Benedykta Polaka – Dni Francuskie w Łęczycy

Za nami III Jarmark Benedykta Polaka. W tym roku święto to połączone zostało z uroczystymi obchodami 10 - lecia współpracy miast partnerskich Łęczycy oraz Rillieux-la-Pape. 3. lipca impreza rozpoczęła się paradą Rajców Miejskich przed łęczyckim ratuszem. Główne uroczystości odbyły się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Łęczycy. Wśród wielu znamienitych gości znaleźli się między innymi: Renaud Gauquelin (Mer Rillieux-la-Pape), Jacky Darne (były Mer Rillieux-la-Pape), Daniyar Seidalijev (II Sekretarz Ambasady Kazachstanu w Polsce) oraz Andrzej Jagielski (honorowy konsul Francji w Polsce).
WIĘCEJ>>
Projekt pn. „III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Uzbrojenie wojsk Czyngis Chana w konfrontacji z rycerstwem Europy

17 czerwca, w ramach projektu „III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki, odbył się wykład prof. dr. hab. Witolda Świętosławskiego (Uniwersytet Gdański, PAN) Uzbrojenie wojsk Czyngis Chana w konfrontacji z rycerstwem Europy. Uczniowie, którzy pojawili się na wykładzie, usłyszeli - w skrócie - historię życia i podbojów Czyngis Chana: władcy Mongolii, a zarazem jednego z największych zdobywców w dziejach świata. Prof. Witold Świętosławski podczas spotkania zaprezentował także oraz porównał uzbrojenie wojsk dowódcy Mongolii z uzbrojeniem rycerzy Europy.


Lekcja historii w naszym muzeum

Prof. dr hab. Witold Świętosławski

Historia podbojów Czyngis Chana


Oblicza współczesnego baletu. Grupa baletowa Maguy Marin

15 czerwca w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy odbył się wykład Joanny Szymajdy Oblicza współczesnego baletu. Grupa baletowa Maguy Marin. Prelegentka (publikująca teksty krytyczne i naukowe z estetyki tańca, pracująca jako moderator, dramaturg, kurator, wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim) przedstawiła zebranym krótką historię współczesnego baletu francuskiego wraz z historią grupy baletowej Maguy Marin – słynnej francuskiej tancerki i choreografki. Wykład Joanny Szymajdy ilustrowany był fragmentami spektakli Maguy Marin: May B., Umwelt i Turba. WIĘCEJ>>
Projekt pn. „III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Koncert Veni Sancte Spiritus zespołu muzyki dawnej Liquescentes

W ramach projektu „III Turniej Rycerski Drużyn Szkolnych” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki w dniu 7 czerwca w archikolegiacie w Tumie odbył się niezwykły koncert Veni Sancte Spiritus zespołu muzyki dawnej Liquescentes. Zespół specjalizujący się w wykonywaniu i propagowaniu chorału gregoriańskiego wystąpił w, nieco okrojonym, składzie: Anna Drozdowicz, Hanna Pych oraz Agnieszka Łysakowska. Koncert rozpoczął się Bogurodzicą. Następnie usłyszeliśmy utwory z mszy na Zesłanie Ducha Świętego: Introid – czyli pieśń na wejście, Kyrie, Alleluja Emite, Alleluja Veni Sancte Spiritus, Sekwencje do Ducha Świętego, Offertorium – czyli pieśń na ofiarowanie darów, Sanctus Agnus Dei, Pieśń na komunię. Koncert zakończył się modlitwą do Matki Bożej. Niezwykle wzruszający koncert wywarł na słuchaczach ogromne wrażenie. Piękno chorałów gregoriańskich w połączeniu z wnętrzem archikolegiaty dało niesamowity efekt o którym długo nie zapomnimy.


Proboszcz parafii pw. NMP i św. Aleksego w Tumie - ksiądz Paweł Olszewski

Początek koncertu zespołu Liquescentes

W oczekiwaniu na kolejne piękne dźwięki...


Od lewej: Hanna Pych, Agnieszka Łysakowska oraz Anna Drozdowicz

Po koncercie przyszedł czas na podzielenie się wrażeniami

Licznie zgromadzona publiczność wsłuchiwała się w każdą nutę


Piosenka jest dobra na wszystko. Złote przeboje Kabaretu Starszych Panów i nie tylko…

2 czerwca, w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy, odbył się wspaniały koncert Aleksandry i Wojciecha Lipińskich Piosenka jest dobra na wszystko. Złote przeboje Kabaretu Starszych Panów i nie tylko… Państwa Lipińskich gościliśmy w murach zamkowych po raz drugi. W zeszłym roku wykonali najlepsze utwory swingu & bossanowy. Wczoraj, przy rekordowej frekwencji publiczności, usłyszeliśmy między innymi piosenki Gadu gadu, Kaziu zakochaj się!, Piosenka jest dobra na wszystko oraz piosenki z filmów i seriali: Dziecko Rosemary, Jan Serce, 07 zgłoś się.

ZOBACZ GALERIĘŁódzcy kompozytorzy – portret muzyczny

15 maja w sali artystycznej muzeum odbył się wykład doktora Krzysztofa Grzeszczaka z Akademii Muzycznej w Łodzi Łódzcy kompozytorzy – portret muzyczny. Wykład, nawiązujący w pewnym stopniu do koncertów sesji Musica Moderna (których od kilku lat możemy słuchać w kościele OO Bernardynów, a których jednym z organizatorów jest dr Krzysztof Grzeszczak), dotyczył twórczości wybranych kompozytorów związanych z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Bohater wieczoru przedstawił sylwetki Olgi Hans, Sławomira Kaczorowskiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Artura Zagajewskiego, Zygmunta Krauze, Jerzego Bauera oraz Franciszka Wesołowskiego, szczególną uwagę zwracając na ich dokonania muzyczne. WIĘCEJ>>


Bohater wieczoru opowiada o łódzkim kompozytorze Arturze Zagajewskim

Doktor Krzysztof Grzeszczak


Wielka 54 sesja Musica Moderna w Łęczycy

26 kwietnia w kościele OO Bernardynów odbyła się kolejna, 54 sesja Musica Moderna. Organizowany przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a współorganizowany m.in. przez Muzeum w Łęczycy koncert jak co roku przyciągnął do kościoła OO Bernardynów kilkuset słuchaczy. W tym roku swoją obecnością zaszczyciły nas dwa chóry: Chór Kameralny „Vivid Singers” pod dyrekcją Dawida Bera oraz Chór Kameralny Akademii Medycznej we Wrocławiu pod batutą Agnieszki Franków-Żelazny. Koncert, podobnie jak w latach ubiegłych, poprowadził Janusz Janyst. WIĘCEJ>>


Chór kameralny "Vivid Singers"

Od lewej: Tomasz Król, Zbigniew Ignaczewski, Paweł Stępnik, czyli "Trio,Solo,Duo"

Chór kameralny Akademii Medycznej we Wrocławiu


II Sejmik Staropolski w Łęczycy

26 kwietnia, po raz drugi w naszym mieście, odbył się Sejmik Staropolski. Impreza rozpoczęła się punktualnie o 11.11 przed budynkiem Ratusza Miejskiego. Stamtąd, kolorowy pochód uczestników i widzów przemaszerował na dziedziniec zamkowy. W programie tegorocznego sejmiku znalazły się m.in.: pokazy artyleryjskie, łucznicze, pojedynki na broń białą oraz XVII – wieczna musztra wojskowa w wykonaniu Bractwa Herbowego Ziemi Rawskiej (powstałego w 1999 r.), zabawy plebejskie, koncert orkiestr strażackich z Łęczycy i partnerskiego miasta Penzlin z Niemiec. Tego dnia, po raz kolejny, wręczono także panu Arturowi Kłoczce tytuł honorowego kasztelana zamku łęczyckiego. Tytuł ten jest jednoroczną nagrodą przyznawaną zwycięzcy licytacji zamku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WIĘCEJ>>


Przemarsz ulicami miasta

Wjazd na dziedziniec zamkowy

Przygotowanie do salwy armatniej


Otwarcie wystawy Wśród rzeźb Stanisława Kopki

24 kwietnia w salach wystaw czasowych budynku prochowni odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Wśród rzeźb Stanisława Kopki. Wystawa, której kuratorem jest p. Anna Dłużewska – Sobczak (kustosz działu etnograficznego Muzeum w Łęczycy), poświęcona jest twórczości Stanisława Kopki – rzeźbiarza ludowego, gawędziarza, animatora kultury. Katalogiem do wystawy jest wydana w roku 2008 książka p. Anny Dłużewskiej – Sobczak Stanisław Kopka i jego pasje. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, która potrwa do końca czerwca 2009 r.


Od lewej: Andrzej Borucki - dyrektor Muzeum w Łęczycy, Anna Dłużewska-Sobczak - kurator wystawy oraz Jan Kopka - syn Stanisława Kopki podczas otwarcia wystawy.

Aranżacja ulubionego miejsca pracy Stanisława Kopki

Wśród rzeźb Stanisława Kopki


Podziękowaniom nie było końca...

Prezentacja filmowa fotografii rodzinnych oraz dokumentów związanych z osiągnięciami artystycznymi Stanisława Kopki


Sztuka wideo jako język nowych mediów

27 marca w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy gościliśmy Michała Brzezińskiego - teoretyka wideo, absolwenta filmoznawstwa przy Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego, kuratora pokazów VIDEO IDENTITY oraz LIVING VIDEO pokazywanych między innymi w BAT YAM MUSEUM OF ART, Los Angeles Center for Digital Art, czy podczas Łódź Biennale 2006. Tematem spotkania były media – nowe media, ich język i rola jaką sprawują we współczesnym świecie. „Język nowych mediów – jak powiedział Michał Brzeziński – jest językiem wideo, który przybiera nowe kształty, otwiera się na nowe doświadczenia”.
W trakcie spotkania obejrzeliśmy kilka krótkich, autorskich projektów zrealizowanych w latach 2001 – 2009. Każdy z filmów poprzedzony został krótkim teoretycznym wstępem bohatera wieczoru. Po prezentacji przedstawiającej najnowsze trendy w sztuce wideo widzowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz kierowali pytania do Michała Brzezińskiego.


Wstęp do jednego z filmów

Michał Brzeziński

Dawne newsy w nowej formie


Stowarzyszenie Miast Króla Kazimierza Wielkiego, którego jednym z założycieli jest Łęczyca, wydało periodyk „Zapiski Kazimierzowskie”. Publikacja ma charakter historyczno-poznawczy. Prezentuje postać króla Kazimierza Wielkiego, jego osiągnięcia i ślady jego działalności, które przetrwały do dziś. Pierwszy numer periodyku zawiera również szczegółowe informacje, dotyczące założenia i celów działań Stowarzyszenia.
Miłośników fotografii zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym pn. „Grody Kazimierza Wielkiego – ich tradycje oraz współczesność”. Regulamin konkursu znajduje się TUTAJRefleksje nad zamkiem w Besiekierach i nie tylko…

W piątkowy wieczór, w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy, ponad 40 osób wysłuchało wykładu prof. dr. hab. Leszka Kajzera dotyczącego historii i problematyki związanej z Zamkiem w Besiekierach. Prof. dr hab. Leszek Jerzy Kajzer - archeolog, historyk kultury materialnej, wybitny znawca budownictwa i architektury obronnej i obronno - rezydencjonalnej na ziemiach polskich (autor wielu publikacji z tej dziedziny, m.in.: Zamki i dwory obronne w Polsce Centralnej; Leksykon zamków w Polsce) w niezwykle interesujący sposób przedstawił zebranym słuchaczom historię i stan badań nad Zamkiem w Besiekierach. Po wykładzie przyszedł czas na dyskusję oraz na zadawanie pytań (których nie brakowało) panu profesorowi. Oprócz tych dotyczących Zamku w Besiekierach, poruszona została między innymi problematyka związana z dawnym Klasztorem Dominikanów w Łęczycy (późniejszym, zamkniętym już Zakładem Karnym w Łęczycy), czy też z Zamkiem Królewskim w Łęczycy.


Prof. dr hab Leszek Kajzer

Na slajdzie: widok na Zamek w Besiekierach z lotu ptaka

Wykład zgromadził rzesze zainteresowanych


60 lat Muzeum w ŁęczycyNajpiękniejsze kolędy i pastorałki – koncert Stowarzyszenia Śpiewaczego „Echo”

1 lutego w Kościele O.O. Bernardynów w Łęczycy odbył się koncert Stowarzyszenia Śpiewaczego „Echo” z Łodzi. Najstarszy z istniejących chórów łódzkich (powstał w 1876 r.) i zarazem pierwszy chór polski na terenie miasta Łodzi wykonał najpiękniejsze kolędy i pastorałki z kraju i zagranicy. W repertuarze znalazły się między innymi: Bóg się rodzi (opr. Bogdan Pawłowski), Święta Panienka syna usypiała (opr. Elżbieta Kwiecień), Cicha noc (opr. Jan Kondratowicz), czy też White Christmas. Koncert nagrodzono na stojąco wielkimi brawami. Na bis zagrano Jest taki dzień zespołu Czerwone Gitary.
WIĘCEJ >>


Koncert rozpoczął O. Salwator Bartosik - proboszcz kościoła Bernardynów pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Łęczycy

Stowarzyszenie Śpiewacze "Echo" z Łodzi

Miłośników kolęd i pastorałek nie brakowałoI etap zakończony

Zakończył się pierwszy etap realizacji projektu pn. "Konserwacja muzealiów z kolekcji Muzeum w Łęczycy - Jan Styka "Woły w zaprzęgu", fragment panoramy siedmiogrodzkiej". Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 25.000,00 zł.
Wykonanych zostało szereg prac mających na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu obrazu (m.in. usunięto zabezpieczenia z lica, oczyszczenie lica z zabrudzeń powierzchmowych, usunięto wtórny, pociemniały werniks, częściowo usunięto wtórne, zmienione kolorystycznie uzupelnienia warstwy malarskiej). Prace konserwatorskie przeprowadzane są przez prof. dr. hab. Dariusza Markowskiego w Zakładzie Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej UMK w Toruniu.
II etap planowanych prac rozpocznie się w styczniu 2009 roku. Wówczas wykonane zostaną. pozostałe prace konserwacyjne, a także blejtram i rama obrazu. Ponadto powstanie folder poświęcony panoramie siedmiogrodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem jej fragmentu znajdującego się w naszych zbiorach.Kolejny etap zakończony

Zakończył się kolejny etap prac konserwatorsko-restauratorskich przy średniowiecznym Antyfonarzu, na które Muzeum otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet 2 Rozwój instytucji muzealnych.
Prace trwały przez cały rok. W tym czasie przeprowadzono szereg skomplikowanych procesów mających na celu oczyszczenie kart Antyfonarza, usunięcie deformacji oraz przeprowadzono próby (zakończone powodzeniem) osłabienia zacieków i zaplamień.
Wobec dużego zaawansowania w pierwszym etapie prac konserwatorsko-restauratorskich, drugi etap (w okresie od stycznia do czerwca 2009) będzie obejmował doczyszczanie kart po zabiegu prasowania, uzupełnienie ubytków pergaminu, wzmocnienie niektórych fragmentów tekstu, ewentualne scalenie kolorystyczne, wykonanie pudła ochronnego. Prace konserwatorskie przy Antyfonarzu prowadzi Pani dr Małgorzata Pronobis – Gajdzis z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry UMK w Toruniu.2009/2008


Otwarcie wystawy „Szopka łęczycka i nie tylko…”

19 grudnia w salach Domu Starego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Szopki łęczyckie i nie tylko…” Na wystawie prezentowanych jest kilkanaście przepięknych szopek pochodzących ze zbiorów Muzeum w Łęczycy. W jednej z sal wystawiona jest także ogromna szopka krakowska (wypożyczona z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi). Kuratorem wystawy jest Anna Dłużewska - Sobczak (kustosz działu etnograficznego Muzeum w Łęczycy). O oprawę plastyczną zadbała Renata Nowicka z Muzeum w Łęczycy.

Wystawa potrwa do 2 lutego 2009 r. Zapraszamy!!!


Szopka krakowska

Otwarcie wystawy "Szopki łęczyckie i nie tylko..."

Fragment wystawy z szopkami z kolekcji Muzeum w Łęczycy


Rozmowy toczyły się w bardzo świątecznej atmosferze

Anna Dłużewska - Sobczak - kurator wystawy

Aranżacja przedstawiająca kolędników z tradycyjną szopką łęczycką


Spotkanie z muzyką i literaturą

W piątkowy wieczór na Zamku Królewskim w Łęczycy odbył się koncert „Rajska wyspa południowych mórz. Muzyka i słowo”. Przed łęczycką publicznością zaprezentowały się: Anna Krysztofiak, która zagrała na violi da gamba (wg modelu Bertranda z XVIII w.) oraz wirginale (wg modelu Pesauriousa z XVII w). Pani Anna Krysztofiak uzupełniła także współczesnymi dopiskami teksty pochodzące w większości z Antologii Palatyńskiej. Teksty te między kolejnymi utworami czytała Małgorzata Szczapińska, która wcieliła się w rolę lektora. Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory m.in.: Bacha, Haquarta, Ortiza, Richardsona.Muzyka z literaturą w tle...

W rolę lektora wcieliła się Małgorzata Szczapińska

Anna Krysztofiak i Małgorzata Szczapińska


Łęczycka publiczność

Anna Krysztofiak grająca na wirginale

Po koncercie przyszedł czas na rozdanie autografów


W drodze do niepodległości…

14 listopada 2008 roku na miejskim boisku sportowym rozpoczął się bieg patrolowy z okazji 90 rocznicy odzyskania niepodległości. Na boisku zgromadziło się 70 uczniów ze szkół należących do gminy Łęczyca. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową plakietkę oraz replikę opaski Straży Bezpieczeństwa Publicznego miasta Łęczycy. Uczniowie podzieleni na dziesięcioosobowe drużyny, z planami miasta w ręku, ruszyli szlakiem uczestników akcji rozbrojenia Niemców 11 listopada 1918 roku. W trakcie biegu uczestnicy musieli zmierzyć się zagadkami logicznymi, rozszyfrować hasła, poprawnie odczytać wyroki więźniów łęczyckich oraz popisać się wiadomościami z zakresu wiedzy bronioznawczej i historycznej dotyczącej Polski lat 1914-1918. W łęczyckim więzieniu uczniowie mieli możliwość sprawdzenia celności swego oka na strzelnicy. Strzelali z replik karabinka Mauser wz. 1898 oraz pistoletu Parabellum wz. 1908. Podsumowanie biegu odbyło się na Zamku w Łęczycy. WIĘCEJ >>Na miejskim boisku sportowym uczniowie otrzymali koperty z pierwszym zadaniem.

Przed dawną Pensją żeńską.

W drodze do kolejnego punktu oznaczonego na mapce…


Film z historią w tle

12 listopada w sali artystycznej łęczyckiego muzeum odbyła się projekcja filmu „Karczma na bagnach” w reżyserii Zygmunta Lecha. Film powstał w 1982 roku na podstawie opowiadania Jerzego Gierałtowskiego „Karczma nad Bzurą”.


Sala artystyczna wypełniła się po brzegi widzami


Rys historyczny Polski II połowy XVIII w przedstawił p. Krzysztof Kwiatkowski, nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy

Spotkanie prowadzili: p. Krzysztof Kwiatkowski oraz Rafał Koperkiewicz- asystent muzealny Muzeum w Łęczycy

Akcja filmu (całkowicie ocenzurowanego w latach 80-tych przez władze komunistyczne) rozgrywa się pod Łęczycą w 1770 roku, czyli na dwa lata przed I rozbiorem Polski. W karczmie pewnego Żyda spotyka się trzech diabłów: pruski (Smętek), ruski (Dytko) i polski (Łęczycki). Wspólnie debatują nad planowanym rozbiorem naszego kraju. Całej sytuacji, niczym we śnie, przygląda się porucznik Jerzy Stefan Gierałtowski (świetna rola Eugeniusza Kujawskiego) – wierny ojczyźnie żołnierz…Bieg patrolowy w Łęczycy

W dniu 14 listopada 2008 roku Muzeum w Łęczycy organizuje bieg patrolowy, który ma zapoznać uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów z akcją rozbrojenia Niemców w Łęczycy w dniu 11 listopada 1918 roku.
WIĘCEJ>>ŁĘCZYCKI HUBERTUS

25 października 2008 roku już po raz drugi na łęczyckim Zamku miłośnicy psów, koni i polowań dziękowali świętemu Hubertowi za mijający rok. Od rana na placu Kościuszki trwał jarmark myśliwski, który przyciągnął tłumy mieszkańców miasta i okolic. Był koncert zespołu „Par Force” i sygnalistów z Tucholi. Przy kolorowych stoiskach, w których można było kupić wszelkie „dary lasu”, gromadziło się liczne grono myśliwych i leśników w galowych mundurach. Dzieci brały udział w konkursach, a w Muzeum otwarta została wystawa fotografii o tematyce przyrodniczej, plon tegorocznego konkursu ogłoszonego przez miesięcznik „Łowiec Polski”. Andrzej Wierzbieniec – znany fotografik, redaktor czasopisma i komisarz konkursu – przybliżył wszystkim postać Włodzimierza Puchalskiego i założenia konkursu jego imienia. WIĘCEJ >>

<
Wystawa laureatów konkursu im. Włodzimierza Puchalskiego. Na honorowym miejscu zdjęcie Piotra Kierzkowskiego: zdobywcy nagrody grand prix.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Opowieści myśliwych zainteresowały nawet najmłodszych słuchaczy


Promocja książki „Stanisław Kopka i jego pasje”

Blisko 80 osób: członków rodziny, znajomych i zaproszonych gości spotkało się 24 października 2008 r. w Zamku w Łęczycy by wziąć udział w promocji książki „Stanisław Kopka i jego pasje”, autorstwa Anny Dłużewskiej – Sobczak, kustosza działu etnograficznego.
WIĘCEJ>>Korzenie tradycji. W podziemnym lapidarium

20 września w Archiwum Państwowym w Płocku oddział w Łęczycy dokonano uroczystego otwarcia wystawy „Korzenie tradycji. W podziemnym lapidarium”. Wystawa, która odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – Łęczyca 2008, prezentuje tradycję kulturową ludności żydowskiej zamieszkującej niegdyś w naszym mieście. WIĘCEJ >>


Fotografie przedstawiające społeczność żydowską zamieszkującą ŁęczycęZwiedzający podczas oglądania fragmentów żydowskich nagrobków (macew)

Od lewej: Dyrektor Archiwum Państwowego w Płocku Leszek Franciszkiewicz, Kierownik Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Łęczycy Jolanta Górska - Sieradzka oraz Dyrektor Muzeum w Łęczycy Andrzej Borucki

Europejskie Dni Dziedzictwa. Latający Holendrzy – sąsiedzi zza płota

13 września w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy odbyła się, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - Łęczyca 2008, konferencja: „Latający Holendrzy – sąsiedzi zza płota”. Spotkanie to miało na celu przybliżenie mieszkańcom Łęczycy bogatej kultury osadnictwa holenderskiego na terenach Ziemi Łęczyckiej. Historię naszych „sąsiadów” przedstawili: Jerzy Szałygin (autor opracowania Katalog zabytków osadnictwa holenderskiego na Ziemi Łęczyckiej), Witold Przewoźny (Kustosz Muzeum Etnograficznego w Poznaniu) oraz Jerzy Osypiuk (założyciel Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarzy Olęderskich w Nekli).
Przypominamy, iż w dniach 20-21 września (od godziny 12 do 16) odbędzie się, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – Łęczyca 2008, uroczyste otwarcie wystawy: Kamienie Pamięci. W podziemnym lapidarium.
Wystawę będzie można zobaczyć w budynku Archiwum Państwowego w Płocku oddział w Łęczycy (Ul. Belwederska 38)

ZAPRASZAMY!!!


p. Witold Przewoźny

p. Jerzy Osypiuk

p. Jerzy Szałygin


Program uroczystości z okazji
69 rocznicy Bitwy nad Bzurą
Łęczyca, 7 września 2008 roku


WIĘCEJ>>Weekend w średniowiecznej Łęczycy


Ostatnie dni sierpnia kojarzone są od lat w naszym mieście z turniejem rycerskim. W tym roku odbył się już X, jubileuszowy Międzynarodowy Turniej Rycerski. Imprezę rozpoczął Burmistrz Miasta Łęczycy Andrzej Olszewski, który przekazał w ręce rycerzy ze Stowarzyszenia „Porta Temporis” klucze do bram miasta. WIĘCEJ>>


Turniej rozpoczął się salwą armatnią


Drużyna Xiążęca podczas rundy honorowej


Indywidualny Turniej Bojowy -
"Punktówka" - walki na stal


Jan Styka „Woły w zaprzęgu” - Są pieniądze na konserwację!!!


Mamy przyjemność poinformować, że Muzeum w Łęczycy otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w kwocie 25.000,00 zł w ramach programu operacyjnego „Dziedzictwo Kulturowe”, priorytet 2 „Rozwój instytucji muzealnych”. Dotacja zostanie przeznaczona na konserwację muzealiów z kolekcji Muzeum w Łęczycy – Jan Styka „Woły w zaprzęgu”, fragment panoramy siedmiogrodzkiej. Podjęte przy XIX-wiecznym obrazie zabiegi konserwatorskie będą miały na celu zabezpieczenie obrazu przed dalszym, postępującym niszczeniem i zachowanie dzieła dla potomnych. Celem prac restauratorskich będzie natomiast przywrócenie wartości estetycznej i ekspozycyjnej temu ważnemu dla kultury europejskiej dziełu. Przeprowadzone w trakcie prac badania techniki i technologii pozwolą poznać XIX wieczny warsztat malarski związany z tworzeniem dzieł wielkoformatowych do jakich należy zaliczyć modne w końcu XIX wieku panoramy.
Konserwacja obrazu zostanie powierzona prof. Dariuszowi Markowskiemu, który od roku 1990 jest pracownikiem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej "NOCNIK 2008"


W dniach 12-13 lipca na dziedzińcu zamkowym w Łęczycy odbył się IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej „Nocnik 2008”. WIĘCEJ>>


Miłośnicy piosenki turystycznej


Nocne klimaty...


Zespół "Zielone Liście"
- zwycięzcy przeglądu MiniNocnik 2008


Korytarze więzienne ponownie zapełniły się ludźmi...


W sobotni wieczór, na ostatnim piętrze dawnego Zakładu Karnego w Łęczycy, odbył się (w ramach festiwalu Kolory Polski) koncert p.t. „Poszukiwani”. Wyjątkowo licznie zgromadzona tego dnia publiczność była świadkiem projektu multimedialnego, który łączy ze sobą brzmienia elektroniczne, akustyczne, projekcje video i taniec. Usłyszeliśmy utwory łódzkich kompozytorów – Artura Zagajewskiego i Jacka Partyki, projekcje video Michała Brzezińskiego oraz układy choreograficzne (wielkie brawa!!!) w wykonaniu Karoliny Ledwoń. WIĘCEJ>>


Z każdą chwilą publiczności przybywało...

Początek koncertu

Z braku miejsc widzowie siadali na styropianach...


KOLORY POLSKI – 9. WĘDROWNY FESTIWAL FILHARMONII ŁÓDZKIEJ


5. lipca w dawnym Zakładzie Karnym w Łęczycy (Ul. Pocztowa 12) odbędzie się, w ramach festiwalu Kolory Polski, koncert pod hasłem „Poszukiwani”. Jest to projekt multimedialny do muzyki Artura Zagajewskiego i Jacka Partyki. Koncert rozpocznie się o godzinie 21.00. Wstęp wolny.

ZAPRASZAMY!!!

WIĘCEJ>>


Złote przeboje swingu i bossanowy


W upalny poniedziałek, w sali artystycznej łęczyckiego muzeum, odbył się koncert złotych przebojów swingu i bossanowy. Licznie zgromadzeni tego dnia melomani usłyszeli nienagannie wykonane przez Aleksandrę i Wojciecha Lipińskich standardy swingu i bossanowy. Utwory „Summertime”, „Fever”, czy też „Czas nas uczy pogody” nagradzano wielkimi owacjami. Po takim koncercie nie mogło zabraknąć bisów. Wykonawcom dziękujemy za wspaniały występ. Miejmy nadzieję, że Aleksandra i Wojciech Lipińscy przyjadą z koncertem do naszego miasta jeszcze nie raz. WIĘCEJ>>


Wystawa prac Jana Jubaala Wasińskiego


20 czerwca w salach Domu Starego odbyło się otwarcie wystawy Jana Jubaala Wasińskiego, laureata 24 i 25 edycji konkursu im. Władysława Strzemińskiego. Wystawę będzie można obejrzeć do końca sierpnia. ZAPRASZAMY!!! WIĘCEJ>>


Bohater wieczoru w gronie najbliższej rodziny

Jan Wasiński udzielający wywiadu

Wystawę otworzył dyrektor Muzeum w Łęczycy Andrzej Borucki (koordynator wystawy)


Wspaniały koncert Chóru Mieszanego Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”


14 czerwca w kościele ojców Bernardynów w Łęczycy odbył się koncert chóru „Lutnia” ze Zgierza. Prawdziwi melomani, których tego dnia nie zabrakło, mogli usłyszeć utwory takich kompozytorów jak: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jerzego Fryderyka Haendla czy Stanisława Moniuszki, znakomicie wykonane przez chór ze Zgierza (pod batutą Dawida Bera i przy akompaniamencie Cecylii Hanzelewicz)   WIĘCEJ>>
Chór Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”


II JARMARK BENEDYKTA POLAKA


W dniach 6-7 czerwca na Zamku Królewskim w Łęczycy odbywał się II Jarmark Benedykta Polaka. W piątek głównymi bohaterami była młodzież ze szkół powiatu łęczyckiego. Uczniowie (podzieleni na dwie kategorie – szkoły podstawowe i gimnazja) prezentowali swoje umiejętności podczas zawodów sprawnościowych (m.in.: rzut włócznią, strzał z łuku, czy też narty wieloosobowe). Oprócz konkurencji sportowych liczyła się także wiedza dotycząca osoby Benedykta Polaka i średniowiecznego rycerstwa. Była ona tematem specjalnego dyktanda, które uczniowie pisali gęsim piórem oraz quizu historycznego.WIĘCEJ >>


Historię wyprawy Benedykta Polakaprzedstawił Andrzej Borucki- dyrektor Muzeum w Łęczycy

Otgon Dambiinyam, Ambasador Mongolii w Polsce, prezentuje swoje umiejętności strzeleckie

Niezwykły pokaz gry i tańca


"Angielska melancholia, niemiecka precyzja"

30 maja w kościele O.O. Bernardynów w Łęczycy odbył się przepiękny koncert wokalno - organowy "Angielska melancholia, niemiecka precyzja". Przed licznie zgromadzoną tego wieczoru publicznością zaprezentowali się Anna Krysztofiak i Tomasz Mońko. Usłyszeliśmy muzykę angielskiego i niemieckiego baroku. Baroku w pełni bogactwa swej chwały. Utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Henry'ego Purcella, czy też Georga Muffata (wykonane z mistrzowską precyzją przez dwoje artystów) wywarły duże wrażenie na słuchaczach. Oby takich koncertów było w naszym mieście więcej...

Na zdj. Anna Krysztofiak i Tomasz Mońko


Otwarcie wystawy fotograficznej "Przestrzenie wolności"
w dawnym Zakładzie Karnym w Łęczycy


Mroczny klimat wystawy

Wieczorny pokaz slajdów

Autorzy pracy: Małgorzata Bienias i Marek Domański

Wystawę można obejrzeć w sobotę i niedzielę od 11.00 - 15.00. Cena biletów 6 zł (3 zł ulgowe). W dni powszednie wejście tylko dla grup zorganizowanych (rezerwacja pod numerem telefonu 024 721 89 97, 024 721 25 43)

WIĘCEJ >>


Salwy armatnie, huk muszkietów, szczęk rapierów,
czyli łęczycka Biesiada Staropolska

      11 maja na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Łęczycy odbyła się, organizowana po raz pierwszy, Biesiada Staropolska. Impreza, osadzona w realiach XVII wieku, przyciągnęła miłośników historii oraz scen batalistycznych. Ci, którzy w mniejszym stopniu zainteresowani byli pokazami artyleryjskimi oraz musztrą muszkieterów z Kieleckiego Bractwa Artyleryjskiego, przechadzali się wzdłuż kramów. Tam zobaczyć mogli między innymi produkcję papieru czerpanego, spróbować pysznego chleba (amatorów tego jadła nie brakowało) i miodu pitnego, przymierzyć okolicznościowe stroje, czy też obejrzeć wyroby wykonane z wikliny.WIĘCEJ >>Honorowy Kasztelan zamku łęczyckiego Artur Kłoczko

Przemarsz Kieleckiego Bractwa Artyleryjskiego ulicami miasta

Instruktaż ładowania muszkietów"Spacerownik po regionie - Od Łęczycy do Drzewicy. Zamki Województwa Łódzkiego"

Już jutro (wtorek, 6 maja 2008) w "Gazecie Wyborczej" ukaże się obszerny artykuł dotyczący Zamku Królewskiego w Łęczycy.
Do jutrzejszej "Gazety" dodany zostanie także segregator, do którego będzie można wpinać 12 zeszytów dotyczących innych zamków województwa łódzkiego. Będą się one ukazywać codziennie - aż do 20 maja.

Życzymy przyjemnej lektury !!!„Miasto Kazimierzowskie w Łęczycy,
czyli co archeolog może powiedzieć o początkach miasta lokacyjnego”

25 kwietnia, w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy, odbyło się spotkanie z dr. Januszem Pietrzakiem z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Odczyt dotyczył zabytków regionu łęczyckiego, ich historii widzianej oczami archeologa.
Dr Janusz Pietrzak przedstawił dwie naukowe koncepcje położenia średniowiecznej Łęczycy:
a) w jej obecnym miejscu,
b) położonej bardziej na terenie obecnej dzielnicy Waliszew (tzw. „Emaus”).
Wykład pomógł nam również znacznie lepiej przygotować się do planowanych prac archeologicznych na terenie Zamku w Łęczycy związanych z rekonstrukcją Domu Starego oraz przebudową wieży szlacheckiej. Wciąż jednak za mało wiemy, gdyż nasze miasto, w tym także zamek, wymaga szeroko zakrojonych badań archeologicznych.


Historia Łęczycy widziana oczami archeologa

Dr Janusz Pietrzak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego

Podziękowania za interesujący odczyt od p. Andrzeja Boruckiego - dyrektora Muzeum w ŁęczycyII TURNIEJ SZKOLNYCH DRUŻYN RYCERSKICH

6 czerwca 2008 roku na dziedzińcu zamkowym organizowana jest impreza związana z osobą Benedykta Polaka. Jarmark, podobnie jak w roku ubiegłym, osadzony jest w realiach średniowiecza. Skierowany jest przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w nim aktywnie, poprzez konkursy sprawnościowe. Przewidziany jest także konkurs wiedzy o średniowiecznym rycerstwie i Benedykcie Polaku (oprócz tego uczniowie będą świadkami wielu dodatkowych atrakcji).
Wyżej wymienione konkursy skierowane są do uczniów szkół podstawowych klas 5 i 6 oraz wszystkich klas gimnazjalnych.
WIĘCEJ >>>52 Sesja Musica Moderna – piękny koncert, niezapomniana atmosfera

20 kwietnia w kościele O.O. Bernardynów w Łęczycy odbył się, w ramach festiwalu Musica Moderna, przepiękny koncert muzyków z Akademii Muzycznej w Łodzi.
Prawdziwi melomani, których – jak w roku ubiegłym – nie zabrakło, usłyszeli utwory łódzkich kompozytorów w porywający sposób wykonane przez chór „Vivid Singers” pod batutą Dawida Bera. Gromkimi brawami nagrodzono kompozycję Bronisława Kazimierza Przybylskiego „Wybrzeża pełne ciszy” do słów Karola Wojtyły (wykonali: Beata Zawadzka-Kłos [sopran], Urszula Bereźnicka-Pniak [wibrafon, gongi chińskie], Magdalena Kling-Fender [skrzypce], Jolanta Kukuła-Kopczyńska [altówka], Tomasz Bartosiak [skrzypce] oraz Robert Fender grający na wiolonczeli).
WIĘCEJ >>>


Chór "Vivid Singers" pod batutą Dawida Bera

Koncert poprowadził Janusz Janyst

Podziękowania dla artystów od dyrektora Muzeum w Łęczycy Andrzeja BoruckiegoWarsztaty plastyczne w murach zamkowych

10 marca w sali artystycznej łęczyckiego muzeum odbyły się warsztaty plastyczne dla wychowanków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Łęczycy. Przyszli-pełni pasji i zapału- artyści, pod opieką Pani Marty Zduńczyk i Sylwii Dudek, wykonywali kartki związane z tematyką świąteczną.


Dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego podczas warsztatów

Przyszli artyści

Dzieci pełne pasji i zaangażowaniaXIV MIĘDZYNARODOWE TARGI – REGIONY TURYSTYCZNE
NA STYKU KULTUR – ŁÓDŹ 29.II-02.III 2008 r.


Podczas Targów nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego muzeum

W kategorii na najlepsze stoisko powiat łęczycki zajął
I miejsce

Między piekłem a niebem,
czyli spotkanie diabła Boruty z franciszkaninem Benedyktem PolakiemNadzory archeologiczne na ul. Ozorkowskiej

Pod koniec stycznia, w trakcie zakładania instalacji cieplnej na ul. Ozorkowskiej, robotnicy przypadkowo natrafili na dwie trumny znajdujące się głęboko w ziemi. Po zawiadomieniu konserwatora wojewódzkiego wydana została zgoda na przeprowadzenie nadzorów archeologicznych przez pracowników Muzeum w Łęczycy. Kierownictwo nad pracami objęła dr hab. prof. UR Małgorzata Rybicka, będąca jednocześnie starszym kustoszem naszego muzeum. W badaniach uczestniczy także mgr archeologii Patrycja Kolasińska- asystent muzealny Muzeum w Łęczycy. WIĘCEJ >>


Kierownik nadzorów, dr hab. prof. UR Małgorzata Rybicka czuwa nad prawidłowym przebiegiem wykopalisk

Spod zasypującej się ziemi wyłaniały się kolejne trumny

Prace nad wydobyciem trumien wymagały precyzji i delikatnościVIII Regionalny Pokaz Potraw Ziemi Łęczyckiej – Łęczyca 2008

31. stycznia w łęczyckim Domu Kultury odbył się VIII Regionalny Pokaz Potraw Ziemi Łęczyckiej. Hasło VIII Przeglądu Potraw Regionalnych – Łęczyca 2008: „Kluchy, pampuchy” nawiązywało do starej jak świat i popularnej potrawy. Jednakże dla potrzeb Przeglądu kluski poddane zostały specjalnemu „liftingowi”. Jego autorkami były uczestniczące w tegorocznej imprezie gospodynie reprezentujące powiat łęczycki oraz zaprzyjaźnione gminy: Dalików, Parzęczew, Wartkowice i Zgierz. Gospodynie zaprezentowały dania wykonane według starych, sprawdzonych i charakterystycznych dla swoich terenów przepisów z kluskami w roli głównej. WIĘCEJ >>Piastowski Park Kulturowy na Ziemi Łęczyckiej

W dniu 24 stycznia w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy odbyło się zebranie dotyczące Piastowskiego Parku Kulturowego. W trakcie spotkania dyskutowano na temat Piastowskiego Parku Kulturowego. Omawiano poszczególne etapy realizacji projektu związanego z rekonstrukcją grodziska na terenie Tumu i problemach z nim związanych. Na spotkaniu poruszono także kwestie związane z Zamkiem w Łęczycy i muzeum w nim się znajdującym. Zebrani przyjęli wstępny projekt rekonstrukcji Domu Starego i połączenia w tym obiekcie funkcji muzealnych z turystycznymi. WIĘCEJ >>


Od lewej:Ksiądz Bogumił Karp (Ekonom Diecezji Łowickiej), Wojciech Szygendowski (Wojewódzki Konserwator Zabytków), Katarzyna Starecka (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków/ Delegatura w Skierniewicach) oraz Janusz Pietrzak (Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego)

Elżbieta Hibner z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi

Od lewej:Janusz Pietrzak
(Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego)
oraz Ryszard Kaliński z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi
VI Pokaz Twórczości Artystycznej Gospodyń

8 stycznia w łęczyckim Domu Kultury odbył się VI Pokaz Twórczości Artystycznej Gospodyń promujący tradycje regionu łęczyckiego. Podczas spotkania obejrzeliśmy widowisko „pirzok” (tradycyjny obrzęd wspólnego darcia pierza przez gospodynie domowe) w wykonaniu zespołu „Świniczanki”. Główną częścią imprezy była wystawa wyrobów rękodzielniczych (poduszki, serwety, chusty, chustki, obrusy itp.) autorstwa gospodyń z regionu łęczyckiego. Wśród organizatorów imprezy znalazło się także Muzeum w Łęczycy.


VI Pokaz Twórczości Artystycznej Gospodyń

Panie z koła gospodyń wiejskich powiatu łęczyckiego podczas darcia pierza

Anna Dłużewska- Sobczak i Renata Nowicka z łęczyckiego muzeum podczas przygotowania dekoracji2008/2007GDZIE RAMA TELEWIZORA ZASTĘPUJE RAMĘ OBRAZU
czyli
SPOTKANIE ZE SZTUKĄ WIDEO

14 grudnia w sali artystycznej łęczyckiego muzeum odbyło się kolejne spotkanie zamkowe „W kręgu muzyki, literatury i sztuki”. Tym razem naszym gościem był Łukasz Ogórek, pracownik dydaktyczny Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (Pracownia Fotografii i Obrazu Wideo). WIĘCEJ>>


Bohater wieczoru- Łukasz Ogórek, pracownik dydaktyczny Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Pracownia Fotografii i Obrazu Wideo)

Licznie zgromadzona publiczność z zainteresowaniem poznawała najnowsze tendencje w sztuce ruchomego obrazu

Spotkanie rozpoczęło się krótkim wstępem dotyczącym historii sztuki wideo„Gdzie rama telewizora zastępuje ramę obrazu”,
czyli
SPOTKANIE ZE SZTUKĄ WIDEO

Muzeum w Łęczycy serdecznie zaprasza na spotkanie ze sztuką wideo, podczas którego prezentowane będą najnowsze tendencje artystyczne
w sztuce ruchomego obrazu.
Wykład i projekcję filmów wideo poprowadzi Łukasz Ogórek, pracownik dydaktyczny Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. WIĘCEJ>>Benedykt Polak powrócił do Łęczycy

Przez dwa dni na dziedzińcu zamkowym w Łęczycy gościła ekipa telewizyjna TVP2, która prezentowała film o wyprawie pierwszego polskiego podróżnika – Benedykta Polaka – do Mongolii (jednym z przystanków Benedykta Polaka na drodze do chana mongolskiego Gujuka była Łęczyca, gdzie Konrad Mazowiecki wyposażył poselstwo w dary dla wielkiego chana). Pod specjalnie przygotowanym namiotem (jurtą) turyści, a przede wszystkim uczniowie łęczyckich szkół, obejrzeli materiały filmowe z pobytu polskiej telewizji w Mongolii oraz galerię zdjęć z wyprawy śladami Benedykta Polaka.

Film „Wielcy odkrywcy – Benedykt Polak” emitowany jest w soboty i niedziele w telewizyjnej dwójce.


Jurta, a na niej zdjęcia krajobrazów z wyprawy szlakiem Benedykta Polaka

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także samochody terenowe, które pokonały "morderczą drogę" do Mongolii

Jerzy Szkamruk/ producent i scenarzysta filmu "Wielcy odkrywcy- Benedykt Polak", w rozmowie z łęczycką młodzieżą
Etiudy filmowe na Zamku Królewskim w Łęczycy

27 listopada w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy zaprezentowane zostały najnowsze etiudy studentów łódzkiej „filmówki”: Moje miejsce w reżyserii Leszka Dawida oraz Męska sprawa Sławomira Fabickiego. WIĘCEJ>>Muzeum w Łęczycy serdecznie zaprasza na spotkanie
pod hasłem:

„NIEŁATWO BYĆ MŁODYM”

na którym pani Wanda Mirowska, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi,
zaprezentuje najnowsze etiudy studentów łódzkiej „filmówki” między innymi:
„Moje miejsce” (reżyseria Leszek Dawid) i nominowany do tegorocznej nagrody Oscara:
„Męska sprawa” (reżyseria Sławek Fabicki).
Sala wystaw stałych Zamku w Łęczycy, wtorek 27 listopada 2007 r. godz. 17.00
Cena biletu: 6 zł. normalny, 3 zł. ulgowy.PODSUMOWANIE EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA – ŁĘCZYCA 2007

W dniach 15 i 16 września 2007 roku odbyły się w Łęczycy Europejskie Dni Dziedzictwa. W dawnym klasztorze dominikanów, późniejszym więzieniu (zlikwidowanym w listopadzie 2006 roku) umieszczone zostały prace plastyczne studentów i pedagogów z dwu pracowni rzeźby Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: profesora Marka Wagnera oraz adiunkta Bogdana Wajberga. Autorem całości aranżacji był Bogdan Wajberg.
Więcej>>
Świętemu Hubertowi Cześć

W dniu 27 października w Łęczycy odbył się I miejsko – powiatowy Hubertus. Święto patrona myśliwych co roku czczone jest uroczystymi łowami poprzedzanymi mszą świętą w intencji wszystkich leśników oraz myśliwych. WIĘCEJ>>


Poczty sztandarowe w drodze na Zamek

Wystawa "Trofea łęczyckich myśliwych" przygotowana przez pracowników muzeum

Zwyciężczyni gonitwy na polach tumskich

Święto Pieczonego Ziemniaka

17 października na dziedzińcu zamkowym odbyło się święto pieczonego ziemniaka. Impreza organizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Łęczycy skierowana była dla młodzieży z ww. placówki. Podczas festynu dzieci uczestniczyły w grach i zabawach sprawnościowych (m.in.: bieg z przeszkodami, skoki w workach, sadzenie ziemniaka, rzut ziemniakiem do celu). W przerwie, gdy brakowało już energii, najmłodsi uczestnicy posilali się specjalnie przyrządzonym jadłem z grilla.


Przygotowanie do zawodów

Wszyscy są zwycięzcami

Konkurs przeciągania lin

Po zawodach czas na kulinarne przysmaki

Święto ziemniaka...Jan Wacław Felczak nowym patronem Szkoły Podstawowej w Chorkach

12 października w Szkole Podstawowej w Chorkach pod Łęczycą odbyło się uroczyste nadanie nowego imienia szkole. Na imprezie oprócz władz gminy i powiatu gościli przedstawiciele senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego (którzy wcześniej odwiedzili łęczycki Zamek, a także dawny Zakład Karny) oraz przedstawiciele ambasady Republiki Węgier. Nowy patron szkoły – prof. dr hab. Jan Wacław Felczak, który swoją edukację rozpoczynał w Chorkach – był ostatnim emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, więźniem politycznym, historykiem, wybitnym znawcą dziejów Europy Środkowej, w szczególności Węgier i stosunków polsko-węgierskich.


Prof. dr hab. Andrzej Banach, prof. dr hab. Antoni Cetnarowicz oraz prof. dr hab. Michał Pułaski w sali archeologicznej na Zamku w Łęczycy

Uroczyste nadanie imienia
Szkole Podstawowej w Chorkach

Prof. dr hab. Michał Pułaski
oraz prof. Michał Stopyra z żoną
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – ŁĘCZYCA 2007

15 i 16 września mieszkańcy Łęczycy oraz turyści byli świadkami niezwykłego i niecodziennego wydarzenia. W tych dniach, w dawnym klasztorze Dominikanów, u schyłku XVIII w. zaadaptowanym na Zakład Karny, odbyły się uroczystości Europejskich Dni Dziedzictwa – Łęczyca 2007. WIĘCEJ>>>


autor: Kamila Turkowska

autor:Prof. Marek Wagner

autor: Bogdan Wajberg

Uroczystości Europejskich Dni Dziedzictwa
(Łęczyca 15-16 września 2007r.)

Tematem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa są "Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze". Będzie to cykl imprez obejmujących wszystkie aspekty podróżowania, pielgrzymowania i wędrowania, zarówno w sensie fizycznym jak i duchowym. W Łęczycy pragniemy zaprezentować niezwykły zabytek architektury, który w swoich murach "gościł" przez ponad 700 lat wszystkie kategorie "ludzi gościńca" od "pobożnych pielgrzymów" zaczynając na "ulicznikach najgorszego autoramentu" kończąc. W ciągu wieków przebywali tutaj przedstawiciele zaborców i bohaterowie walk o niepodległość, inkwizytorzy i rewolucjoniści. To niezwykłe miejsce będące ważnym, nierzadko ostatnim etapem dróg i ścieżek ludzkiego życia nie zostało dotychczas opracowane przez badaczy historii i architektury. Zasługuje ono na ich zainteresowanie ze wszech miar. Jest to bowiem zespół budynków, w których, przez ponad dwa stulecia (do grudnia 2006 roku) funkcjonowało więzienie. Do schyłku XVIII wieku mieścił się na tym terenie kościół i klasztor zakonu Dominikanów. Najstarsze wzmianki o łęczyckim konwencie pochodzą z lat 70. XIII w., a więc są starsze niemal o sto lat od zamku i murów obronnych okalających średniowieczne miasto. WIĘCEJ>>


Dawny Klasztor Dominikanów, poźniejsze więzienie w Łęczycy

Widok na więzienie z łęczyckiej wieży zamkowej

JARMARK WOJEWÓDZKI – ŁÓDŹ 2007

W dniach 8 – 9 września na Ulicy Piotrkowskiej odbył się IV Jarmark Wojewódzki. W tych dniach Łódź gościła ponad stu przedstawicieli samorządów lokalnych z całego województwa oraz gości zaproszonych z regionów partnerskich. Nasze Muzeum, na jednym ze stoisk powiatu łęczyckiego, zaprezentowało szeroką ofertę edukacyjną, wydawniczą i turystyczną. Każdy, kto chciał, mógł zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi ulotkami i folderami dotyczącymi naszego regionu oraz zakupić książki związane z historią łęczyckiego Muzeum, okolicznościowe monety, katalogi wystaw, czy też reprodukcje starych widokówek związanych z łęczyckim regionem. WIĘCEJ>>
Sukces IX Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Łęczycy

Takiego oblężenia łęczycki Zamek Królewski jeszcze nie przeżył. Po rocznej przerwie nasze miasto znów – na jeden dzień – przeniosło się do historii, do średniowiecza. Zainteresowanie turniejem przerosło wszelkie oczekiwania. Nie tylko z Łęczycy, ale i z całej Polski tłumnie przybywali turyści, by móc, choćby na moment, poczuć atmosferę zamierzchłych czasów. WIĘCEJ >>


Wzbij się wysoko w przestworza

"Na śmierć, nie na niewolę"

Kuźnia kowala
IX MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RYCERSKI W ŁĘCZYCY

Po rocznej przerwie do Łęczycy po raz dziewiąty zawitają bractwa rycerskie z całej Polski. Turniej tradycyjnie odbędzie się na Zamku Królewskim. Tym razem będzie to impreza jednodniowa (26 sierpnia). W tym dniu widzowie będą mogli obejrzeć między innymi: Indywidualny Turniej Bojowy "Minutówka" oraz "Punktówka" – walki na stal, pokaz sokolniczy, konny i artyleryjski, koncert muzyki dawnej oraz pokaz tańca dawnego. Dla publiczności tradycyjnie przewidziano zabawy plebejskie. Oprócz licznych pokazów zwiedzający łęczycki dziedziniec zamkowy będą mogli zakupić także różnorakie produkty u średniowiecznych kramarzy.
I Turniej Rycerski zorganizowany został na Zamku w Łęczycy w roku 1998 . Z każdym rokiem cieszył się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Rosła również ranga imprezy. Do Łęczycy przybywali coraz "zacniejsi" rycerze, damy dworu, pojawiało się coraz więcej kramów ze średniowiecznymi wyrobami. Łęczycki turniej na stałe został wpisany w kalendarz imprez o tematyce średniowiecznej. W tym roku także nie zabraknie atrakcji dla zwiedzających. IX Międzynarodowy Turniej Rycerski rozpocznie się o godzinie 10.00 pokazem artyleryjskim. W ciągu dnia będzie można obejrzeć także pokazy konne Drużyny Książęcej, pokazy sokolnicze, turnieje bojowe "Punktówka" i "Minutówka", pokaz tańca dawnego zespołu "Dworzanie". W czasy średniowieczne przeniesie nas także koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu "White Garden".

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Don Pasquale na Zamku w Łęczycy

Zwiedziliśmy z operą Teatru Wielkiego wiele miasteczek w całej Europie, a nie zdawaliśmy sobie sprawy, że takie urokliwe miejsce znajduje się 30 km od Łodzi– powiedział w wywiadzie dla telewizji Łódź 3 Kazimierz Kowalski, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi. WIĘCEJ>>


Andrzej Niemierowicz (dr Malatesta) i Kazimierz Kowalski (Don Pasquale)

Spór o Norinę pomiędzy Don Pasquale a Ernestem (Krzysztof Marciniak)

Wspaniała oprawa Opery "Don Pasquale"

Podziękowania od Burmistrza Miasta Łęczycy dla Kazimierza Kowalskiego
FESTIWAL KOLORY POLSKI- PRZEPIĘKNY KONCERT EWY URYGI

W sobotni wieczór w klasztorze O.O. Bernardynów w Łęczycy odbył się koncert Ewy Urygi i Piotra Wierzchałka "Dotyk Anioła". Koncert organizowany w ramach 8. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej przyciągnął do klasztoru wielu miłośników utworów religijnych. Śpiew Ewy Urygi, nazywanej "Polską Królową Gospel", porwał słuchaczy, a każdy utwór nagradzano gromkimi brawami. Podczas koncertu Ewa Uryga wykonywała utwory religijne z różnych kultur i epok między innymi utwory gospel, kompozycje klasyczne z XVIII w. oraz współczesne utwory religijne. WIĘCEJ>>


Przygotowania Ewy Urygi do koncertu

Towarzyszący wokalistce Piotr Wierzchałek

W trakcie występu...

Koncert "Dotyk Anioła" cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności

Podziękowania dla artystów za wspaniały koncert

PIOSENKA TURYSTYCZNA, TURYSTYCZNA PIOSENKA

W upalny lipcowy weekend na dziedzińcu zamkowym w Łęczycy odbył się III Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej "Nocnik 2007". WIĘCEJ>>


OPERA W ŁĘCZYCY !!!

Teatr Wielki w Łodzi oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak zapraszają wszystkich mieszkańców Łęczycy na premierę opery Gaetano Donizettiego "Don Pasquale". WIĘCEJ>>


FESTIWAL KOLORY POLSKI

21 lipca o godzinie 19.00. w klasztorze O.O. Bernardynów odbędzie się, w ramach festiwalu "Kolory Polski" (którego jednym ze współorganizatorów jest łęczyckie Muzeum), koncert Ewy Urygi (śpiew) i towarzyszącego Jej Piotra Wierzchałka (organy). Tytuł koncertu "Dotyk Anioła".
WIĘCEJ>>

Łęczycki Dom Kultury oraz Muzeum w Łęczycy zapraszają do obejrzenia wystawy Czas tkanodziany Małgorzaty Elżbiety Górnej-Saniternik. WIĘCEJ>>Łęczycki Komitet Obrony Bezrobotnych zorganizował 28 czerwca na łęczyckim dziedzińcu zamkowym imprezę integracyjną Zdrowe powitanie lata. Festyn skierowany był dla dzieci z rodzin najuboższych i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Po uroczystym otwarciu przez Panią Jolantę Żebrowską, prezesa łęczyckiego komitetu obrony bezrobotnych, rozpoczęto gry i zabawy dla najmłodszych mieszkańców miasta. W programie przewidziano między innymi bieg z piłeczką ping-pongową, picie napoju i jedzenie ciastek na czas, wyscig z zeszytem na głowie oraz rzut piłeczką do pudełka. Wielu atrakcji dostarczył także pokaz straży pożarnej. Dzieci pod opieką strażaków mogły wzbić się na wysięgniku wysoko w przestworza podziwiając przy okazji panoramę Łęczycy.Kto pierwszy, ten lepszy. Zawody ocenia Przemysław Podwysocki

Dzięki Państwowej Straży Pożarnej z Łęczycy dzieci sięgnęły nieba...

Poczujmy się jak ptaki


W dniu 13. czerwca na Zamku w Łęczycy odbył się kameralny koncert zespołu Umbraculum. Więcej>>


W dniu 10. czerwca 2007 roku Muzeum w Łęczycy wzięło udział w I Pikniku Historycznym organizowanym przez Muzeum Historii Polski. Na pikniku tym swoją ofertę edukacyjną oraz wydawniczą przedstawiło jedynie 30 muzeów z całej Polski. Nasza placówka miała możliwość zaprezentowania się wśród największych muzeów polskich. W namiocie Muzeum w Łęczycy zwiedzający mieli szansę obejrzeć trzy lekcje muzealne prezentowane na projektorze multimedialnym, zapoznać się z ofertą edukacyjną Muzeum, młodzież szkolna mogła przymierzyć kopie uzbrojenia średniowiecznego oraz nauczyć się robienia wycinanek i kwiatków z bibuły charakterystycznych dla regionu łęczyckiego. Przed namiotem znajdował się stolik na którym dzieci mogły kolorować ilustracje prezentujące najbardziej znane legendy o diable Borucie.
Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, którego nie zakłóciła nawet zła pogoda w godzinach popołudniowych.


Muzeum w Łęczycy ma zaszczyt zaprosić wszystkich miłośników muzyki na koncert zespołu Umbraculum, który odbędzie się w środę 13. czerwca o godzinie19.00 na Zamku w Łęczycy. Więcej>>
Cena biletów:
6 złotych
3 złote (ulgowe)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!


Dnia 2. czerwca 2007 roku na Zamku w Łęczycy odbył się pierwszy jarmark Benedykta Polaka. Więcej>>Przyszły rycerz...

Kram ze średniowiecznymi produktami

Drużyny szkolne przygotowujące się do zawodów

INFORMACJE O JARMARKU BENEDYKTYŃSKIM

Więcej>>
"Początek imprezy o godz. 11.00"

"Dla zwiedzających dziedziniec zamkowy wstęp wolny"W upalny środowy wieczór 23. maja, przy całkowicie wypełnionej sali na Zamku w Łęczycy odbył się koncert Anny Krysztofiak i Piotra Gajzlera "Cierpkie wino, gitara i śpiew". Więcej>>Muzeum w Łęczycy ma zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie wystawy Doroty Sak "Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy" 25. maja o godzinie 18.00. w sali recepcyjnej i na wieży szlacheckiej. Więcej>>
Bilety w cenie zwiedzania muzeum

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Muzeum w Łęczycy ma zaszczyt zaprosić wszystkich miłośników muzyki na koncert "Cierpkie wino, gitara i śpiew", który odbędzie się w murach zamku, 23. maja o godzinie 19.00. Więcej>>
PROGRAM KONCERTUBilety:
Normalne: 6 złotych
Ulgowe: 3 złote

Serdecznie zapraszamy!!!


Łęczyca rozpłynęła się w dźwiękach

W dniu 13. maja, przy całkowicie wypełnionym Kościele O.O. Bernardynów odbył się wspaniały koncert, w ramach sesji Musica Moderna, artystów Akademii Muzycznej w Łodzi. Więcej>>13. maja o godzinie 19.00. w Ko¶ciele O.O. Bernardynów w Łęczycy odbędzie się, w ramach festiwalu Musica Moderna, wielki koncert muzyków z Akademii Muzycznej w Łodzi. Więcej>> 

 

           Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Łęczycy oraz Starosta Powiatu Łęczyckiego.
           Współorganizatorami koncertu zostali: Ośrodek Muzyczny Łódzkiego Domu Kultury, Muzeum w Łęczycy oraz klasztor O.O. Bernardynów w Łęczycy.


 

Pomocy przy organizowaniu koncertu udzielił PKS Spółka z o.o. w Łęczycy.
 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY. WSTĘP WOLNY.


W dniu 26 kwietnia 2007 roku w Muzeum w Łęczycy, zaprezentowany został monodram według prozy Witolda Gombrowicza pt. "Trans-Atlantyk", wykonany przez Henryka JóĽwiaka, aktora Teatru Dramatycznego w Płocku.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przedestawienia. więcej>>
MUZEUM W ŁĘCZYCY

KWIECIEŃ 2007

Adaptacja, reżyseria i wykonanie Henryk Jóźwiak
WIĘCEJ >>
VII Regionalny pokaz potraw Ziemi Łęczyckiej

Muzeum w Łęczycy jest współorganizatorem cyklicznej imprezy pod nazw± Regionalny Pokaz Potraw Ziemi Łęczyckiej, podczas którego można nie tylko podziwiać potrawy, ale także degustować. Głównym jednak celem pokazu jest przybliżenie i kultywowanie dawnych tradycji kulinarnych naszego regionu.

                 

Muzeum w Łęczycy informuje, iż nastąpiły zmiany personalne w placówce.
Z dniem 1 lutego 2007 r. Burmistrz Miasta Łęczyca Andrzej Olszewski powołał na stanowisko Dyrektora, wieloletniego pracownika Muzeum p. Andrzeja Boruckiego.


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz